Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Ayasofya’da ''Taliban'' skandalı; nerede Devlet, nerede Diyanet?

7.8.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Müze statüsünden camiye çevrilmesinin ardından kimliği belirsiz (?) kişilerden oluşan bir grup tarafından Ayasofya’da, Afganistan’da on binlerce insanı öldüren Taliban’ın terör örgütünün kullandığı ''Tevhid'' bayrağı açıldı ve ''Tekbir'' getirilerek gösteri yapıldı. Afgan Hükümeti bile tepki gösterirken, İran’da benzer olayda tutuklamalar olurken, ülkemizde ne gözaltı ve tutuklama var. GÖZLEM, konuyu uzmanlarına sordu.

FAZIL ANIL KILIÇLI

Ayasofya’da bir grubun Taliban'ın kullandığı Tevhid bayrağı açarak tekbir getirmesine vatandaşlar tepki gösterdi. Sputnik'in aktardığı habere göre, Ayasofya’nın 24 Temmuz’da yeniden ibadete açılması üzerine yaşanan tartışmalar sürerken, kimliği belirlenemeyen bir grubun Ayasofya içerisinde Taliban bayrağı açarak tekbir getirdikleri görüldü.

Görüntülerde, grubun Taliban örgütü tarafından kullanılan ‘Tevhid bayrağı’ tuttuğu, bayrağın alt kısmında ise ‘Afganistan İslam Emirliği’ yazılı olduğu görülüyor.

‘Tevhid bayrağı’ üzerinde, Müslümanlık inancında “Allah’tan başka Tanrı yoktur, Muhammed Allah’ın elçisidir” anlamına gelen “La İlahe İllallah Muhammedun Resulullah” sözleri yazılı olsa da, sözlerin beyaz zemin üzerine siyah yazıyla yazılı versiyonunun Taliban tarafından örgüt bayrağı olarak kullanıldığı biliniyor.

 

Afganistan'dan tepki

Cami olarak ibadete açılan Ayasofya’da kanlı radikal İslamcı örgüt Taliban'ın bayrağının açılması, Afganistan tarafından tepkiyle karşılandı.

Ayasofya’da ve İran’da bir parkta Taliban bayrağı açılmasının ardından Afganistan Dışişleri Bakanlığı’ndan Ankara ve Tahran’a örgütün propaganda yapılmasını önlemek için gerekli tedbirleri alma çağrısı yapıldı.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Goran Hivan, Taliban destekçilerinin Türkiye ve İran’daki eylemlerine son verilmesi ve propagandanın önlenmesi için gerekli tedbirlerin alınması gerektiğini söyledi.

Olanların Afganistan’daki barış sürecine engel olduğunu belirten Hivan, “Afganistan yönetimi de halkı da barış sürecini destekliyor. Süreç onlar tarafından da desteklenmeli, ayrıca bu ülkelerde gerçekleşen, sürece zarar verebilecek eylemlerden kurtulmalılar” ifadelerini kullandı.

İran’da, “bu bayrağı asanlar” yakalandı ve tutuklandı.

Türkiye’de ise, soruşturma bile açılmadı, yakalanan ve tutuklanan olmadı.

Afganistan’daki rejimi yıkmak isteyen binlerce kişiyi hkatleden bir grubun Ayasofya’daki bu skandal gösterisine, Dinayet İşleri başkanlığından da tepki gelmemesi, vatandaşların tepkisine yol açtı.

 

****

 

“BUNA BUGÜNÜN İKTİDARI NEDEN OLMAKTADIR”

Yekta Güngör Özden (Emekli Anayasa Mahkemesi Başkanı)-Türkiye Cumhuriyeti Atatürk’ün kurucusu olduğu çağdaş bir devlettir. Bunun bilimsel nitelikleri, ulusal özlemlerle dokunmuş olup, yaşamsal bir alandır. O bakımdan bu kurumu korumak, bu kurumu tüm özellikleriyle yaşatmak, hepimizin görevi ve borcudur. Ancak gerici akımlar Türkiye’de hiçbir zaman durmamıştır. Bundan sonra da duracak gibi görünmemektedir. Özellikle mevcut iktidar Ayasofya’nın açılışında sergilediği duygu ve düşüncelerle, bu içimizdeki gerici akımları kışkırtmış ve onları özendirmiştir.

Gericilerin Ayasofya Camii için yaptıkları çirkin gösteriler, Türkiye Cumhuriyeti’ni gölgeleyen yanlış girişimler ve sakıncalı kalkışmalardır. Buna bugünün iktidarı neden olmaktadır. Onların gerici akımlara hoşgörü bakışı bir yana, Anayasa kararı ile Atatürk fikirlerine ve Cumhuriyet’e ters düşen tutumları için kınanan, suçlu bulunan bir iktidarın, gericilere olan sempatisi, önümüze farklı birçok sorun getirmektedir. Bunlar bitecek gibi de görünmemektedir çünkü bugünün iktidarı Cumhuriyetçi ve Atatürkçülere değil, kendilerini besleyen gerici akımlara dayanmaktadır.

 

“ÜLKENİN İMAJINI ZEDELEYEN BİR GİRİŞİM”

Mehmet Dönmez (Emekli Büyükelçi)– Ayasofya müzesinin camiye dönüştürülmesi kararı ve 24 Temmuz tarihinde Cuma namazı ile açılması İstanbul'da çeşitli grupların gösterilerine vesile olmuş ve ülke gündeminde yeni tartışmalara yol açmıştır.

Alınan kararı vesile sayan tarikat temsilcileri ve fanatik görüş yanlıları gövde gösterisinde bulunmuşlar, şehirde ve ülke genelinde huzursuzluk kaynağı olmuşlardır.

Çağdışı giyimleriyle Ayasofya-Sultanahmet çevresinde gösteri yapan bu gruplar arasında bir kesimin Taliban terör örgütünün kullandığı Tevhid bayrağını açması tepki doğurmuştur. Bazı Afgan göçmenlerinin Zeytinburnu sahilinde Taliban bayrağı açmasının ardından aynı eylemin Ayasofya'da tekrarlanması dikkat çekicidir. Emniyet güçlerinin dikkatle takip ederek sorumluları yakalaması gereken eylemin tekrarlanması Afganistan'da dahi tepki doğurmuş, Afgan makamları yaptıkları açıklamayla olayı kınamışlardır. Yıllardır Afgan halkına ızdırap çektiren Taliban örgütünün Türkiye Cumhuriyetinde taraftar bulup boy göstermesi kabul edilecek şey değildir. Ülkemizin imajını son derece zedeleyen bu eylem pandemi krizi nedeniyle durma noktasına gelmiş turizm için de zarar taşımaktadır. Geçtiğimiz yıllara kadar turistlerin ilgi odağı olan zengin tarihi ve kültürel mirasa sahip İstanbul'un bu görüntülerle turist beklemesi hayaldir.

Dolayısıyla bir grup fanatik eylemcinin cesaret bulması toplumsal huzura olduğu kadar ülke ekonomisine de zarar verecek niteliktedir. Tarikatların ve fanatiklerin Cumhuriyete nasıl zarar verebileceğini uzak görüşlülükle zamanında tesbit eden ve gerekli yasal düzenlemeleri yapan Atatürk'ün çizdiği yol Türkiye için yegâne doğru yoldur. Başta İstanbul valiliğinin ve diğer il yöneticilerinin bu bilinç içinde hareket ederek fanatik gruplara göz açtırmaması gerekmektedir

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Muhalif siyasi partiler, özgür basın, Barolar ve Türk Tabipler Birliği gibi ulusal sivil toplum kuruluşları, meslek odaları “hainliğe, teröristliğe kapatılmaya kadar v...

“Enflasyon görünümündeki risklere dikkat çeken” Merkez Bankası, piyasa açısından “sürpriz” sayılabilecek kararla politika faizini 10,25'e yükseltti. Gözlem bu kararın ...

Doğu Akdeniz’de hidrokarbon enerji kaynaklarının araştırılması ve deniz hakimiyeti konusunda Türkiye ile Yunanistan arasında yaşanan gerilimde, karşılıklı sert mesajla...

Tarikatların bazıları, “çocuk ve kadın” istismarı başta olmak üzere toplumun tepkisini çeken olaylar ile ülke gündemine girerken, İsmailağa cemaatinin önde gelen isiml...

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un “Her kadın cinayeti bizim kadına yönelik şiddetteki kadın cinayeti değildir. Her intihar kadın cinayeti...

Türkiye ile Yunanistan arasında Akdeniz’deki deniz yetki alanları, doğal kaynaklar ve Kıbrıs’taki çözümsüzlük nedeniyle yaşanan gerilim her geçen gün büyüdü; Ege Adala...

“İki yaka yarım aşk” filmiyle uluslararası arenada adından söz ettiren Nurdan Tümbek Tekeoğlu, yeni filmi için hazırlıklara başladı. Çekimleri İzmir ve Mersin’de gerçe...

Yazarlar
Website Security Test