Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

“Bölmeyecek” ama 1000 gün “durmadan” eleştirecek

14.8.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

“Şimdiden” Cumhurbaşkanı Adayı’nın açıklamalarına ve ağır iddialarına CHP Genel Merkezi “tek tek” cevap verdi. “Söz düellosu” devam edecek; Cumhur İttifakı’nı memnun eden tablo için uzmanlar ne diyor; işte görüşleri…

CHP’li Muharrem İnce, Sivas Kongresi’nin yıl dönümünde 4 Eylül’de Sivas’tan ‘1000 Günde Memleket Hareketi’ni başlatacaklarını açıkladı. İktidar ve muhalefete ağır eleştirilerde bulunan İnce, Cumhurbaşkanlığı seçimi gecesinde nerede olduğunu ise yine tam olarak açıklamadı.

CHP'den ayrılarak yeni bir parti kuracağı söylenen Muharrem İnce, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında yol haritasını açıkladı. İnce, “4 Eylül'de Sivas'ta olacağız, Memleket Hareketi'ni hep birlikte başlatacağız. Başlattığımız hareket bir muhalefet hareketi değildir, parti içi muhalefet hareketi hiç değildir" dedi.

"Herkes konuştu Muharrem İnce konuşmadı" diyen İnce, “18 yıllık iktidar Türkiye’nin sorunlarını çözmedi, Cumhurbaşkanlığı sistemi sorunları daha da derinleştirdi. Yargı iktidarın sopası haline gelmiştir. Din ve vicdan arasındaki bağ koparılmıştır” ifadesini kullandı.

"Türkiye'yi bu noktaya lider partileri getirmiştir" diye sözlerine devam eden İnce, "CHP'nin ne hale geldiğini herkes görsün. Kurultay idaresini tanımayan bir genel başkanımız var. Ayrılsam bile CHP'yi kurtarmak için ayrılırım" diye konuştu.

Seçim gecesi

İnce, liderliğini yaptığı yeni hareketin adının "Bin Günde Memleket" olduğunu duyurdu. Sivas Kongresi'nin yıl dönümü olan 4 Eylül'de memleket hareketini başlatacaklarını belirten İnce, sözlerine şöyle devam etti: "Gelelim seçim gecesine. Bilgi verin diyorum vermiyorlar. İkinci tura kaldı mı kalmadı mı bilmiyorum. Sabah oldu. 13 bin sandıkta CHP'nin gözlemcisi yok. 4 milyon oy yapar bu. 4 milyon oyu sokağa bırakmışlar. Erdoğan 1 milyon 300 bin oy az alsa seçim ikinci tura kalacaktı. 4 milyonu sokağa bırakmışlar benden yalan söyleyip milletin karşısına çıkmamı istiyorlar. Bana nereden diye soranlardan özür diliyorum, kötü yönetmiş olabilirim süreci. 4 milyon oy sahipsiz bırakılmıştır. Belgesi burada.

'CHP'li Saray'a gitmiş'

Erdoğan'ın eski arkadaşlarından birini Cumhurbaşkanı yapacaksak ben ona CHP iktidarı demem. Erdoğan'ı ben de indirmek istiyorum. İktidara yürüyormuş da ben engel oluyormuşum. İktidara yürüme iddiaları yok. CHP Başkanının böyle bir iddiası yok. Adaylarımız iyi bir kampanya yaptı, ama yerel seçimleri bize Kürt vatandaşlarımız, HDP'li vatandaşlarımız kazandırdı. Onlara açıkça teşekkür edemediler. Ben Millet İttifakı'ndan Cumhur İttifakı'na mı geçiyorum? Nasıl bölücü oluyorum? Ben Millet İttifakı'nın içindeyim. Yandaş medyaya gelince. Bana olan yakınlığınız gözlerimi yaşarttı. Biliyorum ki bir gün memleket hareketi gerçekleri açıkladığında bana sayfalarınızı kapatacağınızı biliyorum. Ama memleket hareketi medyayı da özgürleştirecek.

"Kurultay'da saygısızlık yapıldı İnce ondan parti kuruyor". Arkadaşlar ben çocuk muyum? Delegelerin yanında oturmak benim için şereftir. Bu siyaseti bilmeyen insanlardır. Gölgede kalanların gölgesi olmayın. Güneşe çıkanların gölgesi olun. Biz 4 Eylül'de güneşe çıkacağız. İkinci büyük açıklamamı da Cumhuriyet bayramı öncesinde yapacağım."

********
CHP’den İnce’ye 6 maddelik cevap!

Muharrem İnce'nin CHP yönetimine dönük eleştirilerine CHP Genel Merkezi'nden ilk cevap geldi. Genel Merkez, Muharrem İnce'nin 6 iddiasına tek tek cevap verdi.

İddia:2018 Cumhurbaşkanlığı Seçiminde Cumhuriyet Halk Partisi Cumhurbaşkanlığı Kampanyasına gerekli desteği vermemiştir. Örgütler gerekli desteği alamamıştır.

Gerçek:2018 yılında Milletvekilleri Genel Seçimi ile birlikte gerçekleştirilen Cumhurbaşkanı Seçimi kampanyasına partimizin verdiği mali destek miktarı 82 Milyon TL'dir. Bu rakamın 27 Milyon TL'si Örgütlere Cumhurbaşkanlığı Seçim Kampanyasında kullanılmak üzere aktarılmıştır. Ayrıca Cumhurbaşkanlığı destek kampanyasında 26 Milyon TL bağış toplanmış ve bu kampanya süresince harcanmıştır. Bir önceki seçim kampanyamızın toplam bütçesi ise sadece 16 Milyon TL’dir.

İddia:CHP 2018 Cumhurbaşkanı Adayına yakın isimleri siyaseten engellemiş ve aday göstermemiştir.

Gerçek:CHP’nin aday belirleme ölçüsü, kimin kime yakın olduğu değil, kazanma potansiyelidir. Bu potansiyel de yapılan anketler ile belirlenmiştir. Öte yandan iddia sahibinin dünürü de dahil olmak üzere, yerel seçimlerde de halkın desteğini alan her CHP’li aday gösterilmiştir.

İddia:CHP Cumhurbaşkanı adayı ile iletişimini koparmış, bilgi akışı sağlamamıştır.

Gerçek:Seçim günü saat 16.30'da Parti Sözcüsü Sayın Bülent Tezcan Cumhurbaşkanı adayımızı aramış seçim gecesi sonuçların sayın Genel Başkanımızla birlikte genel merkezde izlenmesi noktasında davette bulunulmuş ancak bu davet sayın Cumhurbaşkanı Adayımız tarafından kabul görmemiştir. Ayrıca Cumhurbaşkanlığı seçiminden bir hafta önce Genel Başkanımızın talimatı ile Genel Başkan Yardımcımız Sayın Onursal Adıgüzel, randevu alarak, seçim günü veri akışının nasıl sağlanacağı, diğer siyasi partiler, haber ajansları ve gönüllüler arasında koordinasyonun nasıl işletileceği yönünde bilgi aktarmak üzere Cumhurbaşkanı Adayımızı kaldığı otelde ziyarete gitmiştir. Yaklaşık 3 saatlik bir bekletmenin ardından Sayın Adıgüzel'e koruması tarafından Cumhurbaşkanı Adayımızın görüşmeyeceği bilgisi aktarılmıştır. Ayrıca Genel Merkez Yöneticilerimiz tarafından, kendisine basın açıklaması yapması yönünde yapılan önerilerin, hiçbirinin gereği yerine getirilmemiştir.

İddia:CHP Cumhurbaşkanı Adayı'ndan ziyade Genel Başkan Kılıçdaroğlu'nun tanıtımını yapmıştır.

Gerçek:Cumhurbaşkanlığı seçimi ile birlikte Milletvekili Genel Seçimi de yapılmıştır. İki seçimli bu kampanya da Genel Başkan Kılıçdaroğlu ve Genel Seçim kampanyasının billboardlarda temsil oran Cumhurbaşkanlığı kampanyası lehine 3/1, filmlerde ise yine Cumhurbaşkanlığı kampanyası lehine 5/1'dir.

İddia:Cumhuriyet Halk Partisi Sandıklara sahip çıkmamıştır.

Gerçek:CHP seçim sandıklarına bütün seçim dönemlerinden daha fazla sahip çıkmıştır. Sadece kendisi değil, Millet İttifakı’nı oluşturan siyasi partiler ve Sivil Toplum Kuruluşlarının desteği ile bu çalışma yürütülmüştür. Gösterilen başarı sayesinde CHP ve Millet İttifakı, daha önceki seçimlerde başarısız olunan birçok seçim bölgesinden milletvekili çıkarmıştır. Üstelik tüm bahsedilen çalışmalar bütün engellemelere rağmen gerçekleştirilmiştir. Örneğin Şanlıurfa’da Abdullah Şanlı isimli sandık görevlimiz yaralanmıştır. Buna rağmen CHP sandıklara sahip çıkmayı sürdürmüştür. Kaç sandıkta temsilcimiz olduğu sayısı ise yeni değildir, seçimden hemen sonra CHP intranet sisteminde yayınlanmıştır. Aynı veriler YSK sisteminde de mevcuttur.

İddia:Kürt Seçmenlere teşekkür edilmedi.

Gerçek:Tüm seçimlerde Genel Başkanımız ve Parti Sözcülerimiz seçmenlerimizin inanç ve kökenine bakmadan, hangi partiden olursa olsun, CHP adaylarına oy veren tüm seçmenlere teşekkür etmişlerdir. Cumhuriyet Halk Partisi aldığı her bir oyun kıymetini bilmekte, demokrasiye sahip çıkan tüm partilerin seçmenlerine bugün de yürekten teşekkür etmektedir.

******

“CHP, İNCE SORUNUNU HIZLA AŞMALIDIR”

Mehmet Şakir Örs (Gazeteci / Yazar) –Ülkemiz ve halkımız zor günlerden geçiyor. Bir yandan pandemi koşulları, diğer yandan ekonomide yaşanan olumsuzluklar, doğrusu insanlarımızın belini büküyor.
Böylesi bir ortamda, hiç kimse ülkenin ve muhalefetin gündemini, kendi kişisel hırsları ve beklentileri için meşgul edemez, etmemelidir. Eğer böyle davranılırsa ve böylesi davranışlara prim verilirse, bu süreç tarafları yaralar. Böylesi konularla gündemi meşgul etmek, yalnızca gündemi ve halkı yapay gündem maddeleri ile oyalamaya çalışan iktidarın ekmeğine yağ sürer. Ayrıca ana muhalefetin itibarsızlaştırılmasına neden olur. İşin iktidara yakın medya ve çevreler tarafından bu denli köpürtülmesinin ve gündemde tutulmaya çalışılmasının altında, böylesi bir neden ve beklenti vardır.
İşin CHP açısından bir başka önemli yönü; 25-26 Temmuz’da, çok önemsenen ve ‘İktidar Kurultayı’ olarak adlandırılan 37’nci Olağan Kurultayı’nı gerçekleştiren ana muhalefet partisi, bu kurultayın sonuçlarını ve özellikle de kurultayda kabul edilen ‘İkinci Yüzyıla Çağrı Beyannamesi’ni konuşamaz hale gelmiştir. Oysa bu süreçte, kurultayın mesajlarının ve manifestosunun, kamuoyunun gündemine taşınması ve en geniş kesimlere ulaştırılması gerekiyordu.

CHP’nin kurullarıyla, örgütleriyle, kısacası tüm dinamikleriyle, vatandaşın sorunlarına ve ülkenin çözüm bekleyen meselelerine odaklanması gerekiyor. Düşünülmesi, tartışılması ve çözüm üretilip çalışılması gereken o kadar çok konu var ki…

Bunca süredir yapay bir konuyla uğraşmak, zaman ve enerji kaybıdır. İktidarın oyununa gelinmektedir. Hem İnce ve hem de partisi bu işten yara almaktadır. Muhalif insanlar, muhalefete güven duymak ve şans vermek isteyenler, olup bitenlere üzülmektedirler. Geçen haftaki analizimizde yazdığımız gibi, konunun dalgalanmaya bırakılması doğru değildir. Sorun daha fazla uzamadan hızla çözüme kavuşturulmalıdır.
İnce, yaptığı basın toplantısında, bir hareket başlatacağını açıkladı. Bunun ucu açıktır, neyi hedeflemektedir, ne yapmak istemektedir, bu hareket nasıl hayata geçecektir? Bu soruların yanıtları tartışmalıdır. Üstelik CHP’li kimliği ve üyeliği ile bu işler nasıl bağdaşacak ve partiye rağmen hareket nasıl oluşturulacaktır? Şu anda cumhurbaşkanlığı adaylığı gibi bir konu da gündemde yokken, yapılmak istenenler ne anlama gelecektir? Bütün bu konular, iktidar bloku tarafından CHP’nin aleyhine kullanılmayacak mıdır? Kafası karışacak vatandaş, bütün bu olup biteni nasıl karşılayacak ve nasıl yorumlayacaktır?

Bilinmelidir ki, vatandaş ülkede bunca ağır sorun yaşanırken, adeta bir ‘kayıkçı dövüşü’ görüntüsü veren böylesi tartışmalara ve çekişmelere prim vermez, sempati duymaz. Üstelik bu yapılanları da unutmaz!.. Tecrübeli bir isim olan İnce’nin, bütün bu gerçekleri ve olası sonuçlarını, bir kez daha ‘ince, ince’ düşünmesi gerekiyor.

*******

“MASAL DÜNYASINDA BİR “GEZEN” ADAY!..”

Öcal Uluç (Gazeteci / Yazar) –“Atatürk’ün partisiyiz” diyen bir parti, “Cumhurbaşkanlığı sisteminin ilk seçiminde aday olarak Muharrem İnce’yi bulmuş ve aday göstermişse”, bugün “ondan doğan sıkıntıları” hak etmiş demektir!

Seçime giderken verdiği sözleri, “seçim gecesi 5 yıldızlı otel odasında unutan” bir aday, iyi ki Cumhurbaşkanı seçilmemiş, yoksa ne olurdu Türkiye’nin hâli?

Şimdi “gündemde kalabilmek için” çırpınıyor ve önüne çıkan her fırsatı kullanmaya çalışıyor; iktidarı destekleyen gazetelerin ve TV’lerin de desteğini alarak, “şimdilik gündemde kalmayı” başarıyor!..
Bir soru takıldı kafama; acaba “bir bölen” değil, “boş bölen” mi olacak; dahası, Türkiye’de ilk defa “gezen aday hareketi” örneği ile hedefine varmayı denerken “yalnızlığını gidermeyi” nasıl başaracak?
Tam bu durakta “asıl soru” ortaya çıkıyor; “Gezen tavuk yumurtasını seven” ve sabah kahvaltılarında yemek için arayan ve satın alan çok vatandaşımız var da, “gezen adayı” partilerin adayları karşısında “tercih eden” acaba kaç vatandaşımız olacak?

Başlattığı “Bin günde memleket hareketi”, Bin bir Gece Masallarını hatırlattı bana; “hayal üzerine kurulu” bir tablo var karşımızda. Sadece ve sadece “CHP’yi ve dolayısıyla Millet İttifakı’nı rahatsız etme üzerine kurgulanmış” bir yürüyüş senaryosu sahneye konuyor. Ama Muharrem İnce’nin rejisörlüğünü yaptığı o sahneye inanıyorum ki, CHP’nin “en küskünleri bile” çıkmayacaktır; yaşayacak ve göreceğiz.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Tarikatların bazıları, “çocuk ve kadın” istismarı başta olmak üzere toplumun tepkisini çeken olaylar ile ülke gündemine girerken, İsmailağa cemaatinin önde gelen isiml...

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un “Her kadın cinayeti bizim kadına yönelik şiddetteki kadın cinayeti değildir. Her intihar kadın cinayeti...

Türkiye ile Yunanistan arasında Akdeniz’deki deniz yetki alanları, doğal kaynaklar ve Kıbrıs’taki çözümsüzlük nedeniyle yaşanan gerilim her geçen gün büyüdü; Ege Adala...

“İki yaka yarım aşk” filmiyle uluslararası arenada adından söz ettiren Nurdan Tümbek Tekeoğlu, yeni filmi için hazırlıklara başladı. Çekimleri İzmir ve Mersin’de gerçe...

Milyarlarca dolarlık tarım ve gıda ürünleri ithalatı ile dünyanın dört bir yanındaki çiftçi ve üreticileri destekliyoruz. “Enflasyonu düşürmek için ‘ucuz ithalat’ çözü...

Doğu Akdeniz, zengin doğalgaz kaynaklarının bulunduğu 2000'li yılların ortasından itibaren dikkatlerin en çok çevrildiği bölgelerden biri oldu. Bölgede Türkiye ile Yun...

Yeni kurulan Doğru Partisi’nin “kurucu başkanı” Rifat Serdaroğlu, GÖZLEM’in partisinin yapılanması ve hedefleri konusundaki sorularını cevaplandırdı. İşte sorularımız ...

Yazarlar
Website Security Test