Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Deprem Kapıda…“Nitelikli” kentsel dönüşüm yok, Deprem Kredi Fonu yok, Fay Yasası yok, tedbir nerede?

21.8.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Ege - Koop Genel Başkanı Hüseyin Aslan, “ TÜİK’in tespitlerine göre, sadece İzmir’de yaş ortalaması yüksek, kaçak yapılaşmış, yenilenmeye muhtaç 313 bin bina var” dedi.

Türkiye aktif fay hatları üzerinde bulunuyor. Nüfusunun yüzde 70'i deprem bölgelerinde yaşıyor. Ülkenin kuzeyini doğudan batıya kesen Kuzey Anadolu Fay Hattı'nın bir kısmı da Marmara Denizi'nin altından geçiyor. Gerçek bilinmesine rağmen sorunu çözmek yerine ertelemek, en kolayı olarak görülüyor.

Marmara depreminin üzerinden 21 yıl geçti. 1999’dan bu yana İstanbul’da en az 7 büyüklüğünde bir deprem bekleniyor. Peki İstanbul’da deprem tehdidine karşı hangi hazırlıklar yapıldı? İstanbul'da deprem beklenmesinin en önemli nedeni, bu bölgede son 100 yılda meydana gelen depremler. Uzmanların verdiği bilgiye göre, Kuzey Anadolu Fay Hattı'nın batı ucunda 9 Ağustos 1912'de Mürefte Depremi, doğu ucunda da 17 Ağustos 1999'da Gölcük Depremi meydana geldi ve hattın orta kesimi gerildi. Artık fay hattının ortasının da kırılması ve "Büyük Marmara Depremi"nin meydana gelmesi bekleniyor. Türkiye olası bir depreme karşı hazırlık yapması gerekirken, kaynaklarını Kanal İstanbul’a ayırmaya daha istekli görünüyor.

Marmara Deprem felaketinin 21’inci yıldönümünde bilim adamları “daha büyük risk kapıda” diye uyarırlarken, “toplanma yerlerine, AVM’ler yapıldı. Kentsel dönüşüm planlamalarıyla depreme dayanıklı konutların yapılması gereken, kaynaklar “deprem riskli” Kanal İstanbul gibi “rant” ihalelerine ayrılıyor.

BBC Türkçe’nin haberine göre 1939'dan beri Kuzey Anadolu Fay Hattı'nda depremler doğudan batıya kayıyor. Depremin bu fay hattının hangi segmentinde meydana geleceği kesin değil ancak Boğaziçi Üniversitesi Deprem Mühendisliği Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Eser Çaktı, iki olasılığa dikkat çekiyor: "Marmara Denizi'nin içinde yer alan bazı segmentler var. Bunlar Kuzey Anadolu Fayı'na ait minik minik parçalar. Farklı jeolojik, jeofizik ve tektonik özelliklerinden dolayı parçalar olarak anılıyorlar. Bunlardan İstanbul'u etkilemesi beklenen iki büyük segment var. Bir tanesi Orta Marmara segmenti. Diğeri de Adalar segmenti."

2019'da Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Deprem Mühendisliği Ana Bilim Dalı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) için olası deprem hasar tahminlerini güncelledi ve bir rapor hazırladı. "İstanbul İli Olası Deprem Kayıp Tahminlerinin Güncellenmesi" adlı raporda farklı senaryolara göre, İstanbul için can kaybı, bina ve altyapı hasarına ilişkin istatistiksel tahminler yer alıyor. İstanbul'da deprem hazırlıkları 7,5 büyüklüğünde bir depreme göre yapılıyor. Bunun nedeni, Kuzey Anadolu Fay Hattı'nın Tekirdağ'dan Yalova'ya kadar uzanan kısmında en fazla bu büyüklükte bir deprem beklenmesi. Peki bu senaryoya göre İstanbul'u ve İstanbulluları neler bekliyor? Uzmanlar neler söylüyor? Hükümet ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi depreme nasıl hazırlanıyor?

Bir deprem sonucunda meydana gelen can kaybı ve yaralanma oranları, depremin büyüklüğüne, yerine ve saatine, zemine ve bu zeminlerdeki binaların dayanıklılığına bağlı olarak değişiyor. Bu yüzden 7,5 büyüklüğündeki bir deprem senaryosu için net bir can kaybı tahmini yapılamıyor. Rapora göre, 7,5 büyüklüğündeki bir deprem gece saatlerinde meydana gelirse ortalama 14 bin, gündüz saatlerinde meydana gelirse 12 bin 500 kişi hayatını kaybedebilir. Böylesi bir depremde 8 bin kişinin ağır yaralanması bekleniyor. Bu sayıya ek olarak yaklaşık 40 bin kişinin daha hastanede tedavi görmesi gerekecek.

******

HÜSEYİN ASLAN: “FAY YASASI ACİLEN ÇIKARILMALI”

Ege-Koop Genel Başkanı Hüseyin Aslan, İzmir’in deprem riskini göz önünde tutarak, “nitelikli kentsel dönüşüm”ün zaman geçirilmeden uygulanması gerektiğini söyledi.

Aslan, Marmara depreminin üzerinden 21 yıl geçmesine ve resmî rakamlarla 18 bin 373 vatandaşımızın ölümüne ve 48 bin 901 vatandaşımızın yaralanmasına (5840 da kayıp var) rağmen kayda değer hiçbir önlem alınmadığını, bilim insanlarının uyarılarına rağmen, kentsel dönüşüm konusunda ciddi bir adım atılmadığını kaydetti. Aslan, “İzmir’in afetlere yönelik karakteristiği, kaçak ve denetimsiz yapılarının oranı, denetimli yapı stoğunun fiziksel ve yapısal özellikleri değerlendirildiğinde, ‘nitelikli kentsel dönüşüm uygulamaları’nın mutlaka yapılması gerektiği ortadadır” dedi.

Hüseyin Aslan şunları kaydetti: “Depremde yüksek risk oluşturan, plansız ve sağlıksız yerleşim bölgelerinin acilen iyileştirilmesi, dünya ölçeğinde var olan ‘Fay Yasası’nın zaman kaybetmeden yasalaştırılması, yapıların buna göre güçlendirilmesi ve depreme dayanıklı duruma getirilmesi en acil ihtiyaçtır. Bilim insanlarımızın ‘Deprem öldürmez, çürük ve riskli binalar öldürür’ uyarılarının ciddiye alınmasını bekliyoruz. Kentsel dönüşüm, yasanın tarif ettiği şekilde değil, şehir merkezindeki binaların bina bazında yenilenmesi olarak algılanıyor. Oysa kentsel dönüşümün ‘sıvılaşan zemine’ göre planlanıp, projelendirilmesi, fayların bölge bölge incelenip buna göre yapılması ve buna bağlı olarak deprem strateji uygulama planının da hiç zaman kaybetmeden hayata geçirilmesi şarttır ve kaçınılmazdır.”

İzmir’de bina yaş ortalaması 25!

İzmir genelinde bina yaş ortalamasının 25 yıl ve üzerinde olduğunu, Sayıştay Raporu’nda kaçak yapılaşmanın yüzde 60-65 olduğunun ortaya konulduğunu anlatan Hüseyin Aslan, TÜİK’in 313 bin binanın kentsel yenilemeye ihtiyacı olduğunu açıkladığını kaydetti. “İzmir’de halen deprem Master planının güncellenmediğini” söyleyen Aslan “Oysa bilim dünyası, İzmir’in 13 fay hattının üzerinde kurulduğunu ve bunların ‘faal olduğunu’ hepimizin anlayabileceği dilden anlatıyor” dedi.

”Deprem kredi fonu oluşturulmalıdır”

Aslan, “Gerçek anlamda kentsel dönüşümün uygulanabilmesi için hem yerel yönetimlerin, hem kooperatif ve müteahhitlerin, hem de vatandaşların para ihtiyaçlarını karşılayacak kaynak olarak da ‘Deprem kredi fonu’ oluşturulmalıdır. Ancak bu fonun akıbeti ‘deprem sigortası DASK gibi’ olmamalıdır” açıklamasında bulundu.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Muhalif siyasi partiler, özgür basın, Barolar ve Türk Tabipler Birliği gibi ulusal sivil toplum kuruluşları, meslek odaları “hainliğe, teröristliğe kapatılmaya kadar v...

“Enflasyon görünümündeki risklere dikkat çeken” Merkez Bankası, piyasa açısından “sürpriz” sayılabilecek kararla politika faizini 10,25'e yükseltti. Gözlem bu kararın ...

Doğu Akdeniz’de hidrokarbon enerji kaynaklarının araştırılması ve deniz hakimiyeti konusunda Türkiye ile Yunanistan arasında yaşanan gerilimde, karşılıklı sert mesajla...

Tarikatların bazıları, “çocuk ve kadın” istismarı başta olmak üzere toplumun tepkisini çeken olaylar ile ülke gündemine girerken, İsmailağa cemaatinin önde gelen isiml...

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un “Her kadın cinayeti bizim kadına yönelik şiddetteki kadın cinayeti değildir. Her intihar kadın cinayeti...

Türkiye ile Yunanistan arasında Akdeniz’deki deniz yetki alanları, doğal kaynaklar ve Kıbrıs’taki çözümsüzlük nedeniyle yaşanan gerilim her geçen gün büyüdü; Ege Adala...

“İki yaka yarım aşk” filmiyle uluslararası arenada adından söz ettiren Nurdan Tümbek Tekeoğlu, yeni filmi için hazırlıklara başladı. Çekimleri İzmir ve Mersin’de gerçe...

Yazarlar
Website Security Test