Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Küçülmede rekor!..

4.9.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Yılın ikinci çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 9,9, bir önceki çeyreğe göre yüzde 11 oranında küçüldük. Kredi genişlemesi daha fazla küçülmeyi önledi. Milli gelir 11 yıl sonra 9 bin doların altına indi.

Türkiye ekonomisi pandemi nedeniyle tecrit ve kapanmaların en yoğun olduğu ikinci çeyrekte geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 9,9, bir önceki çeyreğe göre ise yüzde 11 oranında küçüldü. Kamu harcamalarını kısan hükümet, kredi yağmuru ile daha yüksek bir küçülmenin önüne geçmiş oldu. Ekonomi 2008 krizinden sonra ilk kez bu kadar daralırken milli gelir 11 yıl sonra 9 bin doların altına indi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2020’nin ikinci çeyreğine ilişkin büyüme verilerini açıkladı. Buna göre, Türk ekonomisi Covid-19 pandemisinin en ağır yaşandığı Mart-Nisan-Mayıs aylarında, önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 9,9 daraldı. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) ise yüzde 11 küçüldü. Türkiye, 2020 ilk çeyrekte yüzde 4,5 büyümüştü. Ekonomideki küçülme en çok hizmet sektörünü vurdu. Tüm otel, restoran, lokanta, bar gibi mekanların kapalı olduğu dönemde, hizmet sektörü ülke genelinde yüzde 25 küçüldü. Sanayi sektöründeki daralma yüzde 16,5 olurken inşaat sektöründeki daralma ise yüzde 2,7 olarak gerçekleşti. Aynı dönemde tarım sektörü yüzde 4, bilgi ve iletişim faaliyetleri yüzde 11 büyürken, finans ve sigorta faaliyetlerindeki büyüme yüzde 27,8 oldu. Gayrimenkul faaliyetleri de yüzde 1,7 arttı.

İkinci çeyrekte ihracat, ithalat, kamu harcamaları, tüketim ve yatırımlar geriledi. Ekonomistler bu “sert düşüş” sonrası 2020 yılı için pozitif büyüme elde edilmesinin pek mümkün olmadığını savunuyor. Verilere göre küçülmenin yüzde 9,9’da kalmasını finans ve tarım sektörleri sağladı. Bu dönemde tarım sektörü yüzde 4 büyüme sağlarken, kamu bankalarının uygun faizleriyle 300 milyar liralık kredi genişlemesinin etkisiyle finans sektöründe yüzde 27,8 büyüdü. Böylece finans tarım sektörü genel ekonomik büyümeye yüzde 0,17, finans sektörü ise 1,45 puanlık olumlu katkıyla genel ekonomik büyümeni yüzde 9,9 ile tek hanede kalmasını sağladı.

Verilere göre, Türkiye yılın ilk 6 ayında yüzde 3.1 küçüldü. Yüzde 9.9’luk küçülme 2009’dan bu yana yaşanan en büyük gerileme oldu. Uzmanlar, bu küçülmeyle Türkiye’nin resmen “teknik resesyon” sürecine girdiğine işaret ediyor. En büyük daralma hizmet sektöründe yüzde 25 ile görüldü. Yaşanan bu daralma, yüzde 2 olarak öngörülen 2020 daralmasının daha da artabileceğini gösteriyor. Son bir yılın GSYH büyüklüğü 743 milyar dolara, kişi başına gelir 9 bin doların altına indi. Yılsonu geldiğinde toplam GSYH'yi corona etkisi tümüyle yok olsa bile yüksek kurdan dolayı daha düşük göreceğiz.

BBC Türkçe’nin haberine göre Covid 19 salgını kaynaklı bu küçülme, İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana kaydedilen ikinci en büyük üç aylık dönem küçülmesi olarak kayıtlara geçti. Türkiye’nin son 75 yılındaki en büyük küçülme oranı yüzde 11,8’le 2001 yılının ikinci çeyreğinde görülmüştü.

Son 10 çeyrekteki en düşük GSYH

GSYH 2020 yılının ikinci çeyreğinde cari fiyatlarla bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 1,3 artarak 1 trilyon 41 milyar 643 milyon TL’ye ulaşmış olsa da ABD doları bazında bakıldığında 175,2 milyardan 153,2 milyara düştüğü görülüyor. Bu miktar da son 10 çeyrektir ABD Doları bazında en düşük miktar olarak öne çıkıyor.

Hane halkı tüketimi yüzde 8,6 azaldı

İş dünyasından pozitif mesajlar verilirken tüketim harcamaları ekonomideki küçülmenin özellikle devlet harcamaları nedeniyle bir ölçüde frenlendiğini gösteriyor.

Yerleşik hane halklarının tüketim harcamaları yüzde 8,6, gayrisafi sabit sermaye oluşumu 6,1 azalırken devletin nihai tüketim harcamalarıysa yüzde 0,8 azalmış. 2019 yılının aynı çeyreğinde yerleşik hanehalklarının ve hane halkına hizmet eden kar amacı olmayan kuruluşların toplam nihai tüketim harcamaları, bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 1,1 azalırken devletin nihai tüketim harcamaları ise yüzde 3,3 artmıştı. 2019 yılının ikinci çeyreğinde yüzde 20 artan işgücü ödemeleri ise 2020 yılının aynı çeyreğindeki artış ise yüzde 0,5 olarak gerçekleşti.

Albayrak: ‘‘Yılı pozitif ayrışarak kapatacağız’’

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, ekonominin yılı, benzerlerinden pozitif ayrışarak kapatacağını iddia etti. Türkiye’nin diğer büyük ekonomilere kıyasla daha az küçüldüğüne dikkat çeken Albayrak, ‘‘Dünya ekonomilerini durma noktasına getiren yüzyılın felaketi pandeminin etkilerini 2. çeyrekte hissedeceğimizi biliyorduk. Kötümser tabloların aksine GSYİH oranımız dünya ülkelerine kıyasla iyi bir sonuç verdi. Türkiye ekonomisinin temelleri sağlam, dinamikleri kuvvetli. Milli ekonomi hedefleri, istihdama dayalı üretim, vatandaşının yanında olan bir ekonomi modeliyle yılı pozitif ayrışarak kapatacağız inşallah. 2021’e pandeminin izlerini silerek girmekte kararlıyız. İnşallah ‘V’ çıkışı GSYİH verilerinde de göreceğiz’’ dedi.

Enflasyon artmaya devam ediyor

Ağustos ayında enflasyon (TÜFE) bir önceki aya göre yüzde 0,86, bir önceki yılın aralık ayına göre yüzde 7,29, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 11,77 artış kaydetti. On iki aylık ortalamalara göre ise enflasyon oranı yüzde 11,27 olarak gerçekleşti. Piyasalarda enflasyonun aylık bazda yüzde 1 civarı artması bekleniyordu.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Tarikatların bazıları, “çocuk ve kadın” istismarı başta olmak üzere toplumun tepkisini çeken olaylar ile ülke gündemine girerken, İsmailağa cemaatinin önde gelen isiml...

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un “Her kadın cinayeti bizim kadına yönelik şiddetteki kadın cinayeti değildir. Her intihar kadın cinayeti...

Türkiye ile Yunanistan arasında Akdeniz’deki deniz yetki alanları, doğal kaynaklar ve Kıbrıs’taki çözümsüzlük nedeniyle yaşanan gerilim her geçen gün büyüdü; Ege Adala...

“İki yaka yarım aşk” filmiyle uluslararası arenada adından söz ettiren Nurdan Tümbek Tekeoğlu, yeni filmi için hazırlıklara başladı. Çekimleri İzmir ve Mersin’de gerçe...

Milyarlarca dolarlık tarım ve gıda ürünleri ithalatı ile dünyanın dört bir yanındaki çiftçi ve üreticileri destekliyoruz. “Enflasyonu düşürmek için ‘ucuz ithalat’ çözü...

Doğu Akdeniz, zengin doğalgaz kaynaklarının bulunduğu 2000'li yılların ortasından itibaren dikkatlerin en çok çevrildiği bölgelerden biri oldu. Bölgede Türkiye ile Yun...

Yeni kurulan Doğru Partisi’nin “kurucu başkanı” Rifat Serdaroğlu, GÖZLEM’in partisinin yapılanması ve hedefleri konusundaki sorularını cevaplandırdı. İşte sorularımız ...

Yazarlar
Website Security Test