Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Salgın hızla yayılırken, ek ve sert tedbirler devrede

20.11.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Coronavirüs vakaları sonbahar ile birlikte giderek artıyor. Salgın ülke genelinde adeta kontrolden çıkmış durumda. Yaşanan artış nedeniyle Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu’nun aldığı tavsiye kararları doğrultusunda ikinci yasaklar dönemini başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, hafta sonlarında tüm ülke genelinde akşam 20.00’den sabah 10.00’a kadar sokağa çıkma yasağı uygulanacağını açıkladı.

Erdoğan, kabine toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada, yeni tedbirlerin “vakalarda yaşanan artış” nedeniyle alındığını duyurdu. Türkiye, 11 Mart’ta ilk Covid-19 vakasını resmi olarak kamuoyuna duyurduktan sonra uygulamaya koyduğu kısıtlamaları, 1 Haziran’da sosyalleşme mekanlarını açarak sokağa çıkma yasaklarını kaldırarak sonlandırmıştı. 1 Temmuz’da başlayan “yeni normal dönem” 20 Kasım itibariyle yeni kararlarla sona erdi.

Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı verilere göre 19 Kasım itibariyle son 24 saatte coronavirüs nedeniyle 123 kişi daha hayatını kaybetti, 4 bin 542 yeni hasta (semptom gösteren ve Koronavirüs testi pozitif çıkan kişi) tespit edildi. Böylece toplam ölüm sayısı 11 bin 943'e, hasta sayısı ise 430 bin 170'e yükseldi.
İçişleri Bakanlığı, yayınladığı genelgede tedbirlerin 20.11.2020 Cuma günü saat 20.00’den itibaren geçerli olacağını belirtti. Buna göre;


- Tüm illerde 65 yaş ve üzeri vatandaşlar 10.00 ile 13.00 saatleri; 20 yaş altı vatandaşlar 13.00 ile 16:00 saatleri arasında sokağa çıkabilecek.

- Yeni bir karar alınıncaya kadar hafta sonları 10.00 - 20.00 saatleri dışında sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak. Üretim, imalat ve tedarik zincirleri bu kısıtlamadan muaf tutulacak.
- Alışveriş merkezi, market, berber, kuaför ve güzellik salonları saat 10.00 ile 20.00 arasında açık olacak.
- Restoran, lokanta, pastane, kafe, kafeterya gibi yeme-içme yerleri 10.00 ile 20.00 saatleri arasında sadece paket servis veya gel-al hizmeti verecek şekilde açık olacak. Saat 20.00’den sonra sadece telefonla ya da online sipariş üzerine paket servis hizmeti verilecek. Dinleme tesislerinde yer alan yeme-içme yerleri kısıtlamalardan muaf tutulacak.
- 31.12.2020 tarihine kadar sinema salonları; yeni bir karar alınıncaya kadar ise kahvehane, kıraathane, kır bahçesi, internet kafe/salonu, elektronik oyun salonları, bilardo salonları, lokaller ve çay bahçeleri ile halı sahaların faaliyetleri durdurulacak.

Aralıkta 1 milyon doz aşı geliyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Alman BioNTech ile ABD'li Pfizer firmalarının geliştirdiği coronavirüs aşısına aralık ayında ruhsat verilebileceğini ve ilk etapta Türkiye'ye 1 milyon doz tedarik edileceğini duyurdu. Bakan Koca, yerli aşısının ise Nisan ayında devreye girebileceğini açıkladı.

Çin'in geliştirdiği Covid-19 aşısıyla ilgili de bilgi veren Koca, bu aşının ruhsat alması durumunda aralık ayında 10 milyon ve ocak ayında da 20 milyon doz satın alınabileceğini kaydetti. Koca konuyla ilgili sözleşmelerin birkaç gün içerisinde de imzalanacağını kaydetti.

BioNTech-Pfizer işbirliğinde geliştirilen aşının 2021 yılında tedarik miktarının 25 milyon doza çıkabileceğini belirten Koca, şöyle dedi: "Türkiye'nin geçen yıl yaptığı grip aşısı tedariği bir milyon 300 bin ama yapılan bir milyon 100 bin aşı. Grip aşısında arttırabileceğimiz rakam sınırlı. Bu süreçte 2.3 milyona çıkardık. Şu ana kadar 600 bin kişiye yaptık grip aşısı."

“Esnaf kapıya kilit vurma hazırlığında”
Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfedarasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken, esnafın işyerine kilit vurma aşamasına geldiğini belirtti. Son açıklanan tedbirleri değerlendiren Palandöken, insan sağlığının her şeyin önünde olduğunu ancak bunun korunması için alınacak önlemlerin, esnafta ekonomik çöküntü yaratmaması gerektiğini bildirdi. Bendevi Palandöken, zaten 8 aydır iş yapamayan esnafın, bu süreçte kapalı kalmasının kapıya kilit vurulması sonucunu doğuracağını söyledi. Palandöken, kapanan işletmelerde SGK primleri, vergiler ve işçi maaşlarının devlet tarafından üstlenilmesi gerektiğini kaydetti. Lokanta, kafe, servis, kantin, sinema, internet cafe gibi meslek gruplarında sayıları milyona yaklaşan esnafın bir anda kapatılmasının ciddi sorunları beraberinde getireceğinin altını çizen Palandöken, “Bunların önemli bir bölümü kirasını ödeyemeyecek, 1 milyona yakın istihdam sağlayan arkadaşlarımız maaş ödeyemeyecek. Zaten 8 aydır iş yapamayan esnaf bu süreci nasıl geçirecek?” diye konuştu.

*******

“ALINAN KARARLAR VİRÜSÜN EN ÇOK BULAŞTIĞI NOKTALARA YÖNELİK”

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı ve Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan,alınan kararların virüsün en çok bulaştığı noktalara yönelik olduğunu söyledi. Son tedbirleri iki aşama olarak düşünmek gerektiğini vurgulayan İlhan, “Bir tanesi en çok bulaştığı yerleri kısıtlamak; lokantalar, restoranlar, sosyal alanlar gibi. Kararın ikinci kısmı ise risk gruplarını engellemek. İki bileşeni var; çok bulaşan yerler, çok riskli gruplar. Büyükler ile ilgili kısıtlama; büyükler hastalığa yakalanınca daha çok vefat ediyorlar. Gençler ile ilgili; onlar dışarıda daha çok bulunuyorlar, virüsü daha çok taşıyorlar, enfeksiyon kaynağı oluyorlar. Bu iki aşamada, baktığımızda şu anda bu kısıtlamalar uygun gibi. Tabi kurallara uyulmaz, rakamlar daha da yükselirse daha fazlası da düşünülebilir” dedi.

Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, kısıtlamaların detaylarını aktararak, “Hafta sonu sokağa çıkma saatlerinin kısıtlanması ile beraber akşam kabalığın engellenmesi amaçlanıyor. Kalabalık restoranlar ve sosyal alanlarda olduğu için buradaki bulaş engelleniyor. Okulların aralık sonuna kadar kapatılıp online eğitimin devam edilmesi ile beraber belli bir aşamada kontrol söz konusu. Virüsün ortaya çıkabileceği kaynakların bertaraf edilmesi amaçlanıyor. O kadar riskli olmamakla birlikle önlemlere destek olması amacıyla okulların da kapatılması söz konusu oldu, online eğitime devam edecekler. Bundan sonra ne olabilir; hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması, hafta içine de uygulanabilir. Gençler ve büyükler için tam zamanlı sokağa çıkma kısıtlaması olabilir, rakamlar çok yükselirse. İller arası dolaşım kısıtlaması olabilir” diye konuştu.

*******

SALGIN İZMİR’DE DE KONTROLDEN ÇIKTI

Lütfi Çamlı (İzmir Tabip Odası Başkanı) –Mart ayında başlayan pandemi, Nisan ayının ortalarında sayılar 4 bin 500 ölümler ise 100’ün üstüne çıkarak bir pik yapmıştı. O sıralar nispeten alınan bazı kısıtlamalarla o sayılar Mayıs ayında bir hayli düşmüş ancak tam olarak kontrol altına alınmamıştı. Sonrasında bir “kontrollü sosyal hayat” dediğimiz bir süreç başladı ve tedbirler yavaş yavaş tamamen ortadan kalktı. Yaz aylarında nispeten yatay seyreden salgının sonunda Eylül ayında belirgin bir artış gördük. Bizler yaz aylarından itibaren Sonbahara girilirken kontrollerin ve tedbirlerin alınması gerektiğini defalarca söylediysek de ne yazık ki dikkate alınmadık.

Eylül ayından Ekim ayına giden süreçte vaka sayıları inanılmaz ağırlaştı. Örneğin Ekim ayının sonlarına doğru İzmir’de bir önceki aya göre vaka sayılarında 3-4 katlık bir artış yaşandı. Ardından 30 Ekim’de yaşanan deprem felaketinde gerek kurtarma çalışmaları gerek geçici barınma merkezlerinde kontrolsüz kalabalıklar oluştu. Tedbirlere yeterince uyulmadı, barınma merkezlerinde hijyen konusu da yeterince iyi değildi. Depremi takip eden 10 gün içerisinde İzmir’deki Covid-19 vakası 2 kat daha artış gösterdi. Türkiye’nin genel tablosuna baktığımızda da artışın boyutlarını görüyoruz.

“İzmir’de günlük vaka 3 bin 500”

Her ne kadar bu süreçte veriler bizimle şeffaf ve doğru bir biçimde paylaşılmasa da, sahadan elde ettiğimiz bilgiler ve hastanelerden aldığımız bilgiler çerçevesinde İzmir’de yapılan 100 testin 35-40 tanesi pozitif çıkıyor. Günlük vaka sayısı sadece İzmir’de, 3 ila 3 bin 500 arasında kaydediliyor. Yoğun bakımlar, pandemi servislerinin dolduğunu görüyoruz ve yeni servisler açılmaya çalışılıyor. Yoğun bakım için yatak boşalmasını bekleyen ağır hastalar var. Evlerde kalan Covid-19 pozitif vakalar ise o kadar arttı ki filyasyon ekipleri buna artık yetişemiyorlar. Evlerde ağırlaşan hastalar da 112’yi aradıklarında ambulans sayısı da yetersiz kaldığı için hastaneye kaldırılamıyor ya da yatak bekliyorlar.

Böyle bir İzmir ve böyle bir Türkiye tahlili yaptıktan sonra alınacak tedbirlerin, şimdi yaşadığımız artışın Mayıs ayında yaşadığımızın katbekat üstünde olduğu bilinerek ona göre alınması gerekliliğidir. Açılmaması gereken defalarca uyardığımız; kafe, kahvehane, spor salonları, halı sahalar, yüz yüze eğitim vb. açılınca durum bu hale geldi. Şimdi alınmaya başlayan tedbirler böylesine bir salgını durdurabilecek kararlar değildir. Hayati önem taşıyan kollar dışındaki işlerin yavaşlatılması gerektiğini söylemiştik şimdi de yapılması gereken budur. Durumun vahameti ortadadır kontrolünü kaybettiğimiz salgının çok daha vahim sonuçlarını görmek istemiyorsak bu tedbirlerden çok daha fazlası yapılmalı, önerilerimize kulak verilmelidir.

Biz şu an yaşadığımız dalgaya “ikinci dalga” diyemiyoruz. Çünkü Türkiye’de birinci dalga zaten bitmedi sadece kontrol altına alındı. Şu an yaşadığımız durum, devam eden birinci dalganın ikinci pikidir. Ekonomi kaygılarını anlıyoruz, ekonomi elbette ki önemlidir ancak halk sağlığı, insan sağlığı her şeyden daha önemlidir. Sağlık çalışanları gerçek rakamlardan bir haber, salgının boyutunu bilmeden salgın ile en önde, özveri ile mücadele eden sağlık çalışanlarını korumayı öncelemeyen hiçbir ülke salgınla baş edemez.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Ekonomide ve hukukta yeni bir reform başlatıyoruz” sözleri uygulamada karşılık bulmadı. Belediye başkanlarına, soruşturma, parti genel başkan...

“Ekonomi pik yapıyor, ekonomi uçuşa geçecek” açıklamalarının yapılmasından kısa bir süre sonra, vatandaşa acı reçete sunuluyor. Detayları henüz belli olmayan acı reçet...

“Dağlık Karabağ’a değil, Azerbaycan’a gidecek olan” Türk askeri, orada ne yapacak, görevi ne olacak? Emekli Albay Soner Aydın yazdı...

Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal, gece yarsı görevden alındı yerine Naci Ağbal, getirildi. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak istifa etti. 27 saatlik sessizliğin...

Deprem olduğunda poliçe sahiplerinin maddi zararlarını karşılayıp evlerini yeniden yapmalarına olanak sağlamak için çıkarılan DASK’ta bugüne kadar milyarlarca lira top...

Dağlık Karabağ'da Azerbaycan ve Ermenistan arasında 27 Eylül'de başlayan çatışmalar, “kalıcı” ateşkes anlaşması imzalandı. Rusya’nın arabuluculuğuyla, Ermenistan ve Az...

Aylin Nazlıaka, CHP PM Üyesi ve Kadın Kolları Genel Başkanı… Üç dönem de CHP Milletvekilliği yapmış. “Kadının eşit oranda temsil edilmediği her yönetimin temeli eksik ...

Yazarlar
Website Security Test