Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İki liderin ortak görüşü: “Türkiye yönetilemiyor”

27.11.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Akşener "Muhalefet olarak biz seçim istiyoruz" derken, Kılıçdaroğlu "Halkın hakemliğine başvurulması” gerektiğini söyledi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İYİ Parti lideri Meral Akşener, ülkenin bu halde yönetilemeyeceğini belirterek erken seçim çağrısı yaptı. Akşener, “Biz seçim istiyoruz muhalefet olarak” derken, CHP lideri, “Halkın hakemliğine başvurmak lazım” diyerek seçim isteğini dile getirdi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’i ziyaret etti. İki lider görüşme sonrası ortak açıklama bulundu. İki liderin görüşmenin ardından yaptığı ortak basın açıklamasından satır başları şöyle:

Kemal Kılıçdaroğlu: “Uzun süredir Türkiye yönetilmiyor, Türkiye savruluyor. Yönetilmesi için devlette liyakat olması lazım. Rejim değiştikten sonra Türkiye’nin sorunları sağlıklı saptanabiliyor mu? Sorunlar çözülüyor mu? Sorunlar büyüyor ve derinleşiyor. Çözüm üretmek isteyenler var AK Parti içinde ama küçük ortak, büyük ortağı esir almış durumda. Ne Bülent Arınç, ne başkası düşüncelerini ifade edebiliyor… AK Parti gibi bir partinin küçük bir partinin tutsağı haline gelmesi Türkiye’nin yönetilmediği anlamına geliyor. Türkiye yönetilmiyor, hepimiz bunun tanığıyız.”

“Manzara vahim”

Meral Akşener: “Partili Cumhurbaşkanlığı Sistemini Sayın Erdoğan çok istedi. Geldi, oldu, ama kazın ayağının öyle olmadığı anlaşıldı. Sayın Bahçeli ‘Hadi seçime gidiyoruz’ dediği zaman bunu da Sayın Erdoğan’ın göze alması mümkün görünmüyor. Bugün durumları kötü, yarın daha da kötü olacak. 20 Ocak 2020’den beri esnaf geziyorum. Gördüğüm manzara vahim. İnsanlar aç, insanlar siftah yapmadan dükkan kapatıyor. Kredilerin ödeme zamanı. Yolun sorunu görünüyor. Artık Sayın Erdoğan’ın çevresindeki seçim isteyecekleri pışpışlama dönemi.

Kemal Kılıçdaroğlu: “Geçen her gün toplumun üzerindeki maliyet artıyor. Türkiye’nin hem kendi içinde hem uluslararası alanda ciddi bir zafiyet yaşadığı gerçektir. Türkiye’nin buradan kurtulması lazım. Türkiye’nin demokratikleşmesi, adaletin olması lazım. Bunun yolu bellidir. ‘Türkiye’yi yönetemiyoruz’ diyecekler halkın hakemliğine başvurmak lazım. Halktan korkmamak lazım. Vatandaş perişan. Memnunsa zaten sizi tekrar getirir. Bütün sorunların çözümünde halk temel adrestir.”

“Seçim istiyoruz”

Meral Akşener: “Biz seçim istiyoruz. Türkiye bu halde gidemez. Liyakat, şeffaflık yok. Kodamanlara aktarılan paralar, fakirin ölüme terk edildiği bir Türkiye. Hak, hukuk, demokrasi, adalet yok. Bizim Meclis’teki sayımız bunu getirmeye yetmiyor. Sayın Bahçeli seçim isterse yandı gülüm keten helva diye görüyorum.”

Anayasa çalışması yapılmadı

İki lider, “HDP ile ortak bir anayasa çalışması yapılmadığının” da üzerini çizdiler.

Kemal Kılıçdaroğlu: “Biz bir anayasa çalışması yapmadık ki, nerede anayasa taslağı çıkarın gösterin. 4 parti biraraya geldik Millet İttifakı. Biz varız, İYİ Parti var, Saadet Partisi var, Demokrat Parti var. Demişiz zaten “Güçlendirilmiş parlamenter sistem istiyoruz” diye. Gelecek Partisi’nin sayın genel başkanı geldi, güçlendirilmiş parlamenter sistemle ilgili çalışmasını verdi. Neden bu işleniyor? ‘Acaba diğer partiler HDP ile çalışıyor mu’ diye bir algıyı medyalarıyla yerleştirmeye çalışıyorlar.”

Meral Akşener: Sayın Ömer Çelik’in yalanlaması alındı baş üstüne kondu ‘Doğrudur’ dendi. Sonra Saadet Parti Genel Başkanı bir açıklama yaptı. ‘Böyle bir şey zinhar yoktur’ diye. Ben ‘Ne CHP, ne HDP, ne AKP ile ne Saadet Partisi, ne bir kurumla herhangi bir gizli saklı anayasa çalışması yapmadık’ dedim. Kılıçdaroğlu’nun açıklaması da soru işaretiyle karşılandı. Bütün bu insanların içinde Ömer Çelik beyefendinin dediği kabul ediliyor, diğerleri kabul edilmiyor. Böyle bir şey olur mu? Bu kadar insan yalan konuşacak sadece Ömer Çelik beyin yalanlaması kabul edilecek! Böyle bir şey olmaz. Bu konuyu kapatıyorum. Bir daha bana ya da partimden herhangi arkadaşımıza bu yönde sorulan sorulara cevap vermeyeceğim. Kodamanlara para yağdırmak yerine bu ülkenin gariban çocuklarına bilgisayar dağıtmalıydı bu iktidar. Bunları tartışmak o insanlara hakaret diye düşünüyorum.”

*******

“KIRILMA NOKTASINDAN KURTULMANIN YOLU SEÇİMDİR”

Ertuğrul Yalçınbayır (Eski Başbakan Yardımcısı) –İktidara gelindiğinde hak ve özgürlükler artacak, ekonomi büyüyecek, yasaklar olmayacak denildi. Bugün bunların tamamında gerileme varsa bir kırılma noktasına gelinmiş demektir. Bu kırılma noktasından kurtulmanın yolu seçimdir.

Yeniden yönetimleri belirlemektir. Dünya çok özel günlerden geçiyor, insan haklarıyla ilgili önümüze çok özel günler gelecek.Türkiye olarak bunlardan iyi derecede yararlanmak istiyorsak hem kendimizi hem de yönetimi değiştirmemiz gerekir. Kötü yönetim, toplumun her yönünü etkiler. İnsanların bir kısmının bundan etkilenmemesi mümkün değil. Coronavirüs nasıl herkesi ezip geçiyorsa, kötü yönetimlerde herkesi ezip geçiyor. Değişime ihtiyaç var. Bu değişime yönelik hazırlıkları, hem iktidar, hem muhalefet partileri hem de sivil toplum kuruluşları ve vatandaşlar olarak birlikte yapmak gerekiyor. Ülke olarak kaybediyoruz, zor günlerden geçiyoruz. İyi yönetilmiyoruz.

Bu nedenle sağlık, hukuk, ekonomi, neredeyse her alanda geriye gidiyoruz. Sayın Meral Akşener ve Sayın Kemal Kalıçdaroğlu, ülkenin içinde bulunduğu durumu iyi okudu ve erken seçim istedi. Ülkenin içinde bulunduğu ortamı, vatandaşların, sivil toplum kuruluşlarının, esnafın, sanatkarın da görmesi önem taşıyor. Bugün ülke olarak vardığımız sonuç, kötü yönetimdir. Mesele Ahmet, Mehmet meselesi değil, kötü yönetim meselesidir. Hepiniz kendimize çeki düzen verelim. İktidar iyi yönetemiyor, iktidarı destekleyenler de bu kötü yönetimi görsünler. 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

ABD'de 3 Kasım seçimlerini kazanan Joe Biden, Kongre'deki törende yemin ederek ülkenin 46. başkanı oldu.

Geçtiğimiz hafta Gözlem, “Gençlik Dosyası”nı açmış ve gençliğin yaşadığı sorunları dile getirmişti. “Cevabı aranan” bir dizi sorunun da yer aldığı araştırmamızda, bu h...

Cumhur İttifakı’nın oy oranı her geçen gün düşerken, Cumhurbaşkanı Erdoğan “Erken Seçim” için “Hayır” diyor ve 2023’ü işaret ediyor.  Kulisler, “Seçim ve Siyasi Partil...

Reuters Ajansı “Türkiye’de ‘Az al çok öde’ dönemi yaşanıyor” diyor. Türkiye, gıda fiyatlarında yıllık yüzde 20.6’ya ulaşan artışla OECD ülkeleri arasında şampiyon oldu...

MHP yöneticilerinin ve İçişleri Bakanı’nın açıklamaları tepki ile karşılanırken, “ülke güvenliği” sorgulanmaya başladı.

Millet İttifakı’nın ana omurgasını oluşturan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, ittifak ortaklığında Türk siyasi tarihinde ...

Yazarlar
Website Security Test