Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Alevi Kuruluşları mı, Kılıçdaroğlu mu haklı?

25.12.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Ekrem İmamoğlu ve Canan Kaftancıoğlu ile beraber “Maraş Katliamı” yıldönümüne rastlayan günde Seval Türkeş'e yapılan ziyareti, Uzmanlar, GÖZLEM için yorumladı.

MEHMET KOCABIYIK

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu ve CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Maraş katliamının yıl dönümünde MHP'nin kurucu Genel Başkanı Alparslan Türkeş'in eşi Seval Türkeş'i ziyaret etmesi Alevi dernek, vakıf ve federasyonlarının tepkisine neden oldu.

Ortak bir açıklama yayımlayan Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu, Alevi Bektaşi Federasyonu, Alevi Dernekleri Federasyonu, Alevi Vakıfları Federasyonu, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı, Alevi Kültür Dernekleri ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, CHP yönetimini açıklama yapmaya çağırdı.

Açıklamada CHP yönetimine “Bu ziyaretin sebebini adalete olan vurgunuz ve söylemlerinizle net bir şekilde anlatacak mısınız? Yoksa Alevilerin mazlum bir toplum olmasına bilinçaltınızdaki küçümsemeyle mi bakıyorsunuz?” sorularını yöneltti.

Ziyaretle ilgili açıklama yapan Kemal Kılıçdaroğlu, “kine ve öfkeye hiçbir zaman itibar etmediğinin, bundan sonra da etmeyeceğinin” altını çizerek, şunları söyledi:

“Ahi Evranı, Hacı Bektaşı Veli’yi, Mevlana’yı ve Aşık Veyselleri yeteri kadar biliyor muyuz? Anadolu’nun tezenesi dediğimiz Neşet Ertaş’ı, Yörük kardeşlerimizi unuttuk mu?

Zengin bir kültürümüz ve zengin bir coğrafyamız var. Ama gerçekten bu zengin kültür ve coğrafyayı, barışın değil kavganın sembolü olarak gündeme getiriyoruz. Acaba bu coğrafyada tarihin ilk anayasasının taşa yazıldığını biliyor muyuz? Ama iktidarını korumak isteyen, kavgadan medet uman siyasetçiler var.

Ben saygı değer hanımefendi Seval Türkeş'i ziyaret ettim. Seval Hanım, demokrasiye inanmış, parlamentonun saygınlığına inanmış değerli bir insan. Bir mafya bozuntusunun, bir siyasal partinin destekçisi olması ve o siyasi partinin de bu mafya bozuntusuna sahip çıkması Cumhuriyet tarihinde bir ilkti ve buna açık yüreklilikle karşı çıkıyordu.

Mevlana'yı, Yunus Emre'yi, Ahi Evran'ı, Hacı Bektaş'ı biliyoruz ama felsefesini biliyor muyuz? Ne diyor Yunus Emre; ‘Biz kimseye kin tutmayız, düşmanımız kimdir bizim?’ Daha ne desin? Bütün peygamberler kine ve öfkeye karşı çıkmışlardır. Bütün saygın bilim insanları kine ve öfkeye karşı çıkmışlardır. Kinden ve öfkeden ne beklenir? Bunları aşmak zorundayız. Birlikte aşacağız. Ben kine ve öfkeye hiçbir zaman itibar etmedim, bundan sonra da etmeyeceğim.”

*******

“KILIÇDAROĞLU İKTİDAR YOLUNDA KENDİ STRATEJİLERİYLE HAREKET ETMEKTEDİR”

Namık Kemal Zeybek (Eski Kültür ve Turizm Bakanı) –Maraş bir katliamdır ve yobazların başkaldırışıdır. Yine Çorum’da Sivas’ta da olmuştur ama bu katliamların; Seval Hanım’la, kocasıyla, ülkücülerle hiçbir ilgisi yoktur. Bu olaylar “beşinci kol” faaliyetleridir. MHP’nin içerisinde ki eskiden daha çoktu, gençlik kollarının 3’te 1’i Alevi gençlerden oluşuyordu. Son zamanlarda bu sayı bir hayli azalmış olsa da Alparslan Türkeş’in yanına gelen Alevi, Çepni Dedeleri vardı. MHP’nin içinde Alevi düşmanlığı hiçbir zaman olmamıştır. Kurulan bu ilişki zorlama olarak kurulmuş bir ilişkidir. Seval Hanım’a neden ziyaret yapıldığı kendi bilecekleri iştir. Ama Kemal Kılıçdaroğlu, klasik CHP’nin dışında kendine bir yol tutmuş, partisini iktidara getirmeye çalışmaktadır. Nitekim bu tavır kendisinden önce biraz abartılı durumlar yaşanmış olsa da Deniz Baykal döneminde başlamış bir hareketti.

Kemal Bey kendine göre bir strateji içerisinde şimdiki iktidar partisinden kurtulmak adına bir strateji belirlemiş durumdadır. Birileri Kemal Bey’in Alevi kökenli oluşunu istismar ediyor. Kendisinin Alevi kökenli oluşunun gündeme getirilmesi bunun üzerinden bir istismar yaratılması bir nevi bölücülüktür. Kendisini CHP’den ayrıştırmaya çalışmak; vicdana, insanlığa aykırı bir davranış yöntemidir. Kemal Kılıçdaroğlu, son dönemde Ekrem İmamoğlu, Mansur Yavaş gibi farklı niteliklere sahip adaylar çıkartarak bu stratejisinde başarı sağlamaya başlamıştır. Nitekim Mansur Bey çok yetenekli, iyi bir eğitimi olan bir isimdir. Hukuki alandaki yüksek eğitimi ve bilgisi kendisini Türkiye siyaseti için de çok önemli bir değer yapmaktadır. Başarı haklılığı beraberinde getirir. Salt olarak haklı olmak başka, yapılanlar neticesinde gelen olgularla haklılığın gelmesi başka bir şeydir.

Öte yandan; Ekmeleddin İhsanoğlu gibi bir hatası da olmuştur. Ekmeleddin Bey çok bilgili, başarılı işlere imza atmış değerli bir insandır. Ancak siyaset için -ki Cumhurbaşkanı adayı olarak gösterildi- başarı sağlayabilecek bir aday değildi. Nitekim başarısızlıkla sonuçlandı. Ekmeleddin İhsanoğlu ismini ortaya atan kişi yani bu sonuçtan asıl sorumlu olan kişi de Devlet Bahçeli’dir. Benim oturduğum “sandalye”den yapılması gereken doğru şey; Atatürk ilkelerini günümüz şartlarına uygun hale getirerek o yolda ilerlenmesidir. Kılıçdaroğlu ve beraberindeki isimlerin Seval Hanım’a ziyareti sanıyorum ki; Devlet Bahçeli MHP’sinin AKP’ye olan büyük desteğinin milliyetçilik tarafında dengelemek amacı taşımaktadır.

*******

“TÜM FARKLI DÜŞÜNCELER ‘VATANSEVERLİK’ KAVRAMINDA BİRLEŞMELİDİR”

Yusuf Halaçoğlu (Eski Türk Tarih Kurumu Başkanı) –Türkiye’nin içinde bulunduğu durum, toplumun ayrıştırılmasını önleyici bir politika izlenmesi gerektiğini göstermektedir. Yeter ki vatana ihanet etmesin, vatanını seven herkesle görüşme yapılması tabiidir. CHP, Atatürk dönemindeki kuruluş ilkelerine geri dönebilirse çok daha iyidir. Dolayısıyla o dönemdeki çizgi, ne Alevileri dışlar ne de milliyetçiliği dışlar ki oklardan birisi zaten milliyetçiliktir. CHP kuruluş dönemindeki politikalarına dönerse o zaman iktidar olma şansını yakalar. Nitekim bundan önceki politikalarına devam etmesi sonucunda Türkiye’deki seçmenin sadece yüzde 30’una hitap edebilir. CHP eğer Türkiye’nin partisi olma hedefindeyse Atatürk dönemi ilkelerine dönmek durumundadır. Milliyetçi olmak demek sosyal demokrat olamamak demek değildir. Artık “sağcı-solcu” kavramını bir kenara bırakıp “vatanseverlik”te birleşilmesi gerekmektedir.

Ötekileştirilen bir dönem içerisindeyiz ve bu şekilde gidilemeyeceği açıktır. İnsanların birleştirilmesi lazım. Cumhur İttifakı’nın, Millet İttifakı’nı kast ederek, “zillet, illet” vb. kelime ve söylemleri kullanması aslında bölücülüktür. Aksine size oy vermeyenleri de ne illet ne de zilletle tanımlamamanız lazımdır. İnsanlar siyasi düşüncelerini demokratik bir ortam ve biçimde söyleyebilmelidirler. Muhafazakârlık demek sadece dinle bağdaşan bir tanımlama değildir, muhafazakârlığın içinde Türk Devleti ve Milletinin töresine, geleneklerine ve kültürüne de uygun bir tutum sergilemek demektir. Tüm bunları uygulayabilecek bir CHP olmazsa; muhalefette kalmaya mahkûmdur. Dolayısıyla yapılan bu görüşmeleri hemen tenkit etmeye kalkmak doğru değildir. Seval Hanım ile ya da eski MHP’lilerle görüşmesi CHP’yi kötü yapmaz. Zira gerçek milliyetçiler Alevileri hiçbir zaman dışlamazlar, dışlamamışlardır. Alevilik Kültürü; Çünkü Türk geleneklerine, Türk’ün birtakım özel temsili değerlerini muhafaza eder.

Alevilerin de toplumun belli kısımlarını dışlamak yerine, toplumu bir bütün halinde kucaklamak Aleviliğin öğretilerinden birisidir. Gerçek milliyetçiler toplumu bir bütün halinde kucaklayan, toplumu birleştiren insandır. Burada en önemli etken, bölücü olmamak, vatanını sevmek, kanunlarına uymak kurallarıyla bir bütün olduğumuzun görülmesi gerekir. Sağcı, solcu, Türk, Kürt, Alevi, Sünni... fark etmeksizin vatanını seven, ülkesi için en iyisini isteyen ve bunun için çaba gösteren insan, görüş, düşünce farklılıkları yaşasa bile bir bütündür. Bir bütün olmak zorundadır. Bu ülkenin kuruluş felsefesi de, bu ülkeyi ileriye taşıyacak olan düşünce yapısı da budur. Çözümler dışarıda değil içeride, vatanını seven her bir rengin konuşup bu ülke için çalışmasıyla olacaktır. Vatan dediğimiz şey, tüm değerlerin ülkeyi “en ileriye” taşıma amacında birleşmesiyle oluşur.

*******

“KİŞİLER ESAS ALINARAK YAPILAN SİYASETLER OLUMLU SONUÇLAR VERMİYOR”

A. Muzaffer Tunçağ (Eski Konak Belediye Başkanı) –CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, Alparslan Türkeş’in eşi Seval Türkeş’i ziyaret etmesini nasıl karşıladığım sorulduğunda vereceğim cevap olumsuzdur. Neden derseniz, kişiler esas alınarak yapılan siyasetler olumlu sonuçlar vermiyor da ondan. Siyasi mücadele kişiler üzerinden yapılırsa, geçmişteki benzer girişimler göstermiştir ki karşı cepheden taraftar kazanma şansı olamıyor. Üstüne üstlük zamanlama hatası da yapılırsa partinin kendi safları karışıyor.

Nitekim bu sefer de böyle oldu. Ziyaretin Maraş katliamının 42. yıldönümüne denk gelmesi nedeniyle özellikle Alevi derneklerinden haklı ya da haksız tepkiler yükseldi. MHP cephesi işi odaya ayakkabı ile girilmesine çekerek konunun özünü saptırmaya çalıştı.

Çakıcı gibi kişilerin provokasyonlarına karşı daha soğukkanlı tavır almak gerekiyor ki Genel Başkan soğukkanlı davranmasını iyi bilen bir siyasetçidir. Genel Başkanın yakın çevresi bu gibi konularda daha dikkatli olmalı, polemiklerden kaçınacak şekilde Onu doğru yönlendirmelidir.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

İzmir depreminden en çok etkilenen ilçenin Belediye Başkanı “Kentsel dönüşüm haritamız hazır” dedi.

Sisam (Samos) fayının kırılmasıyla oluşan deprem sonrası, özellikle Bayraklı ve Karşıyaka ilçelerinde 116 kişi hayatını kaybetti, 1034 kişi yaralandı. 500’ü aşkın bina...

Türkiye bir yandan Coronavirüsüyle mücadelesini sürdürürken bir taraftan da normalleşme adımlarını atmaya başladı. Bu normalleşmenin en önemli göstergelerinden birini ...

Ekonomik kriz ve coronavirüs salgını etkileri özellikle düşük gelirli aileleri zorlamaya başladı. Türkiye'de gıda ürünlerindeki fiyat artışları nedeniyle yaşanan geçim...

Bir taraftan Türkiye ile istikşafi görüşmeleri sürdürürken, tansiyonu da yüksek tutmaya çalışan Komşu, son olarak Ege’nin uluslararası sularında bilimsel ve teknik ara...

Türkiye'de yaşanan ekonomik krize, Pandemi yasak ve kısıtlamaları da eklenince vatandaşlar, esnaf, çiftçi, şirketler “maddi olarak” zor duruma düştü. 2020’de “şirket i...

Cumhur İttifakı, son günlerde muhalefete yönelik eleştirilerini sertleştirdi. Uzmanlara göre muhalefete yönelik artan baskı, kullanılan sert dil, iktidar partilerinin ...

Yazarlar
Website Security Test