Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Gençlik Dosyası: Milli Eğitim’in, “dönüştürülme uygulaması” ters tepti, neden?

15.1.2021
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Gençler hangi ülkelere kaçmak istiyor? / İmam Hatiplerde öğrenci sayısı azalırken, gençler arasında Ateizim ve Deizim neden yaygınlaşıyor? / X – Y – Z kuşağı gençler ne yapıyor? / 2023’te oy verecek 7 milyon Z kuşağı genç hangi partileri tercih edecek?  Bu soruların cevapları GÖZLEM’de…

MEHMET KOCABIYIK

“Kindar ve dindar gençlik yetiştirme hedefli” ve “Milli Eğitimi, Dini Eğitim rotasına çevirme” yönündeki “sistem ve uygulama” değişiklikleri, ters mi tepiyor?

Bu sorunun cevabını AKP iktidarı, Milli Eğitim Bakanlığı, eğitimciler, sosyal bilimciler ararken, yapılan araştırmalar “kaynak akıtmanın, propagandanın, baskı ve zorlamaların, tarikatlarla işbirliğinin beklenen sonuçları vermediğini” ortaya koyuyor.

18 yıllık AKP iktidarı döneminde, açılan onca İmam Hatip Okulu’na, liselerin büyük kısmının İmam Hatip Lisesi’ne çevrilmesine, onca baskı ve yönlendirme gayretlerine rağmen, “İmam Hatip Okulları’na gidenlerin azalması” çok açık şekilde “zorlamanın hiçbir işe yaramadığını” gösteriyor. “Mahalle baskısı bile” Bakanlık seviyesinde “Milli Eğitim’in Dini eğitime çevrilmesi gayretlerine rağmen” çare olamamış.

Sık sık değişen bakanlar, “her gelenin başka başka proje ve programlar üretmesi” de isteneni ve bekleneni veremiyor, iktidara!..

Her yeni nesil, X, Y ve Z gibi harflerle isimlendiriliyor. Z kuşağı ise 1996 yılından sonra doğanlar için kullanılıyor. 20'li yaşlarına gelen bu gençler, son dönemde adından sıkça söz ettirmeye başladı. Bu nesil hakkında çok sayıda araştırma yapıldı. Daha zor beğenen ve daha eğitimli bu kuşak için en büyük sorun işsizlik. Türkiye'de Z kuşağından olup da 2023 seçimlerinde oy kullanacak yedi milyon kişi var. O nedenle siyasi partiler oylarının peşinde, şirketler yeni çalışanları olarak bu kuşakla nasıl iletişim kurmaları gerektiğini araştırıyor, reklam verenler ise istihdam piyasasının en genç mensupları olarak tüketim alışkanlıklarını şekillendirmek derdinde.

Z kuşağının sosyal görüşleri, gelecek hedefleri, siyasete, partilere, liderlere bakışları ve nihayet “inanç tercihleri” üzerine yapılan anketlere bakıldığında tercihlerinin çok farklı olduğu görülüyor. “Kindar ve dindar gençlik yetiştirme hedefli” ve “Milli Eğitimi, Dini Eğitim rotasına çevirme” yönündeki “sistem ve uygulama” değişikliklerinin ters teptiğini ortaya koyuyor.

Gençlerin gözü ve gönlü, Avrupa’da, Amerika’da, İsviçre’de, Kanada’da… “Suudi Arabistan, Mısır, Katar, İran, Fas, Tunus” diyen yok.

Dahası, gençler arasında “Deist ve Ateist görüşler” hızla çoğalıyor.  Yapılan anketlerde “bu gerçek” çok açık olarak görülüyor.

“Baskılı rejimi, ekonomiyi, işsizliği, gelecek ümitsizliğini, insan haklarını sorgulayan” sayıları milyonları bulan bu gençler ellerindeki telefonlarla “Dünyayı yanında” taşıyorlar. İnternet çağında dünyaya gelen bu kuşak için dijitale erişim sayesinde çoğu sınır kalkmış gibi gözükse de önceki kuşaklara kıyasla çok daha büyük bir sorunları var. O da işsizlik.

Türkiye'de 2023 yılında yapılacak seçimlerde bu kuşağa mensup 7 milyon genç oy kullanacak. O yüzden siyasi partiler stratejilerini özellikle bu kuşak etrafında konumlandırmaya başladı. Herkes onlara hitap etmeye çalışıyor.  “Baskılı rejimi, ekonomiyi, işsizliği, gelecek ümitsizliğini, insan haklarını sorgulayan” milyonlarca oyluk bir “genç nesil” sandık başına gidecek.

Demir Perde’yi “TV ve radyo çanakları” yıkmıştı, şimdi, “her gencin cebinde akıllı telefon var” ve sadece Türkiye’de değil, bütün dünyada nelerin olup bittiğini anında görüyor, öğreniyor ve “kendi” ülkesiyle, “kendi” yaşamıyla mukayese ediyor.

Bu tablo beraberinde gündeme şu soruyu getiriyor: “Analiz edilmesi gereken” bu göstergeler ortada iken, “baskıyı arttırmak” mı, yoksa “ülkenin ekonomi başta hayati sorunlarını çözmek için karşı görüşlerle uzlaşarak yönetmek” mi, çözüm olabilir?

Z kuşağının sosyal görüşleri, gelecek hedefleri, siyasete, partilere, liderlere bakışları ve nihayet “inanç tercihleri” üzerine yapılan anketlere bakıldığında tercihlerinin çok farklı olduğu görülüyor.  Gençlerin gözü ve gönlü, Avrupa’da, Amerika’da, İsviçre’de, Kanada’da… Gençler arasında Deist ve Ateist görüşler hızla çoğalıyor.

Sosyal bilimciler, eğitimciler, kamuoyu araştırma şirketleri, Milli Eğitim Bakanlıüı, Diyanet İşleri Başkanlığı, Siyasi Partiler, şu sorulara cevap arıyor:

- “Dindar ve kindar nesiller yetiştirme projesi” iflas mı ediyor?

- X – Y – Z kuşakları neyi ifade ediyor?

- 2023’de oy kullanacak Z kuşağı nereye gidiyor?

- Z kuşağı gençlerin çoğunluğunun gözü neden dışarıda? (İşsizliğin, gelecek endişesinin ve eğitim kalitesinin bu istek ve beklentideki rolleri.

- Gençler “gitmek için” neden Suudi Arabistan, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri gibi “zengin” Müslüman ülkeleri değil, İsviçre, Fransa, Kanada, İngiltere, ABD gibi “Hristiyan” ülkeleri tercih ediyor?

- İmam Hatip Okullarında baskılara ve teşviklere rağmen “okuyan öğrenci” azalıyor, neden?

- Gençler arasında Deizm ve Ateizmin yayılmasının sebepleri nelerdir?

- Akıllı telefonun, internetin, sosyal medyanın gençler üzerindeki etkilerinin sonu nereye varacak?

- Gençler, hangi partilere tercih ediyor?

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Bir taraftan Türkiye ile istikşafi görüşmeleri sürdürürken, tansiyonu da yüksek tutmaya çalışan Komşu, son olarak Ege’nin uluslararası sularında bilimsel ve teknik ara...

Türkiye'de yaşanan ekonomik krize, Pandemi yasak ve kısıtlamaları da eklenince vatandaşlar, esnaf, çiftçi, şirketler “maddi olarak” zor duruma düştü. 2020’de “şirket i...

Cumhur İttifakı, son günlerde muhalefete yönelik eleştirilerini sertleştirdi. Uzmanlara göre muhalefete yönelik artan baskı, kullanılan sert dil, iktidar partilerinin ...

İNG Global İcra Kurulu Üyesi ve Pazar Liderleri Bölge Başkanı Abay “Pandemi insanlık için derslerle dolu. Bir yandan da fırsat aslında. Eskiden ‘Olmaz’ dediğimiz çok ş...

Tarım Kredi Kooperatifi ve bankalara olan borçları nedeniyle mağdur olan çiftçiler dördüncü defa Ankara’da eylem yaptı. Eylem için Türkiye’nin değişik illerinden Ankar...

Tarım Kredi Kooperatifi ve bankalara olan borçları nedeniyle mağdur olan çiftçiler dördüncü defa Ankara’da eylem yaptı. Eylem için Türkiye’nin değişik illerinden Ankar...

ABD Doları, 2020’de Covid-19 salgını ile birlikte, küresel piyasalarda düşme eğilimine girerek 2018 seviyelerine gerilerken, Türkiye’de tarihi zirveleri görmüştü. Bu s...

Yazarlar
Website Security Test