Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Kılıçdaroğlu’na “İnce üzerinden” operasyon yapılmak mı isteniyor?

6.2.2021
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

AKP’den ve CHP’den ayrılarak parti kuranlar siyaset gündeminin hareketlenmesinin itici unsuru oldular. AKP’den koparak DEVA Partisi’ni kuran eski başbakan yardımcısı Ali Babacan ve Gelecek Partisi’ni kuran eski başbakan Ahmet Davutoğlu, iktidarın politikalarına yönelik eleştirilerle, “Cumhur İttifakı”nda yer almayacakları” mesajını veriyor. Şimdi en hareketli parti ise CHP… Ankara kulislerine göre, Muharrem İnce üzerinden “parti içi bir operasyon” yürütülüyor.

CHP’de tartışmalar, Mustafa Sarıgül’ün ardından, “Cumhurbaşkanlığına tekrar aday olma” istediğini dile getiren Muharrem İnce’nin kuracağı partiyle sertleşmeye başladı. İddialara göre, CHP içindeki bir gurup, Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Millet İttifakı’nı daha da genişleterek seçimlerde ortak bir adayla yüzde 50+1 oy oranına ulaşma girişiminde bulunacağı” düşüncesiyle, bu formülü bozmaya çalışıyor.

Siyasetteki gelişmelerde, iktidar ittifakının (Cumhur İttifakı), muhalefet blokunu (Millet İttifakı) bölme hamleleri önemli bir yer almaya başladı. Şu ana kadar CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi ve Demokrat Parti’nin oluşturduğu Millet İttifakı’nda arzuladığı kopuşu yaşatamayan Cumhur İttifakı, CHP’nin kendi içinde yaşanan ayrışmadan memnun görünüyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ittifakı genişletmek ve yeniden seçilmeyi garantilemek için girişimleri de devam ediyor. Erdoğan, bu amaçla DSP’nin ardından Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu’nun Başkanı Oğuzhan Asiltürk’ü evinde ziyaret etmişti.

Muharrem İnce’nin “Tüzüğümüzü oy birliği ile kabul ettik, programımızı yüzde 90 tamamladık” açıklamasının ardından CHP’de istifalar yaşandı. İzmir Milletvekili Mehmet Ali Çelebi, Yalova Milletvekili Özcan Özel ve Karabük Milletvekili Hüseyin Avni Aksoy, istifa etti. CHP Yalova İl Başkanlığı'nda 350'li üye daha istifa etti. İstifa gerekçesi olarak “partinin, ulusalcı tabanını kaybetmesi, terörle arasına mesafe koyamaması, Atatürk'e bakış açısının değişmesi” gösterildi. CHP’de yeni istifaların da olabileceği konuşuluyor.

Eski CHP Milletvekilleri Hakkı Akalın, Metin Lütfi Baydar ve Mevlüt Dudu'dan oluşan heyet Murat Karayalçın, Hikmet Çetin ve Deniz Baykal'ı ziyaret edeceklerini açıkladı.

İnce’nin istifası bekleniyor

Muharrem İnce, kuracağı partinin tüzüğünü dahi hazırlamasına rağmen şu ana kadar CHP’den istifa etmiş değil. İstifa eden 3 milletvekili için “Partimizi kuracaklar” diyen İnce, kendisinin de en kısa sürede istifa edeceğini açıkladı.

Ankara kulislerine göre, CHP’de muhalifler, İnce üzerinden bir operasyon yürütüyor. İnce’nin şu ana kadar istifa etmemesi de buna bağlanıyor. İstifa etmeden parti kurma girişimi, Kılıçdaroğlu üzerinde bir baskı oluşturma unsunu olarak kullanılıyor. Kulislerde Eski CHP Genel Sekreterlerinden Önder Sav ile bir gurup partilinin, “Kılıçdaroğlu ile birlikte oldukları” izlenimini vererek, aslında “İnce’yi yönlendirdiği” konuşuluyor.

Parti içinden edinilen bilgilere göre, CHP’de muhaliflerin, İnce üzerinden yürüttüğü operasyonda asıl hedef Kemal Kılıçdaroğlu’nu genel başkanlıktan indirmek. Muhalifler, Muharrem İnce’ye bir parti kurdurtmak ve bu parti ile CHP’nin oyunu bölerek, ilk Cumhurbaşkanlığı seçiminde muhalefetin adayının 50+1’e ulaşmasını engellemek istiyorlar. “Muhalefetin 50+1’i sağlayamaması” Kılıçdaroğlu’nun partinin başından gitmesine yetecek. Ve sonra İnce yeniden CHP içinde olacak… Ama aslında İnce’ye bunu yaptıranlar İnce’ye de çok pirim vermeyecek… Yani bir by-pass yapmış olacaklar…
Oyunun içerisinde Kılıçdaroğlu’nun yakınında olan isimlerden söz ediliyor. İnce’nin yaptıklarına tepkisizlik, partiden ihracı noktasında esnek yaklaşımlar buna bağlanıyor.

CHP istifalardan memnun mu?

CHP’de halen farklı yaklaşımları benimseyen parti içi muhalefet grupları var. Partinin daha sol politikalara yönelmesini savunanlar, sağ partilerle ortaklık ve ittifaklara sıcak bakmıyor. 3 milletvekilinin istifasının aslında CHP yönetiminde biraz da memnuniyetle karşılandığı,” en azından parti içi muhalefetin bir kanadının artık sorun olmaktan çıktığı” değerlendirmeleri yapılıyor. Üç vekilin seçildikleri illerin CHP yönetimleri de yaptıkları açıklamalarda istifacılara değil, genel merkeze destek ve bağlılık bildirdiler. Dolayısıyla üç milletvekilinin parti tabanında fazla karşılığının olmadığı, ciddi bir kayıp yaratmasının söz konusu olamayacağı kaydediliyor.

Hâlâ CHP üyeliğini sürdüren ve bir yandan da parti kurma çalışmalarına devam eden Muharrem İnce’nin bu konumu siyasi olarak etik olmadığı gerekçesiyle eleştiriliyor. Gerçekte “İnce’nin Genel Merkezin kendisini ihraç etmesini ve böylece kopuş ve yeni parti kurma hedefine haklı bir gerekçe sağlamayı beklediği” öne sürülürken, Kemal Kılıçdaroğlu ve Genel Merkez yönetimi ise bu yönde adım atmadı. Nitekim İnce, “istifa eden üç vekilin kuracağı partiye katılacağını, kendisinin de en kısa zamanda CHP’den istifa edeceğini” ilan etti.

*******

“CHP İLE İNCE’NİN YOL HARİTALARI FARKLI”

Mehmet Şakir Örs (Gazeteci / Yazar) –Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu partisi olan ana muhalefet Cumhuriyet Halk Partisi’nde (CHP) yaşananlar, kamuoyunun gündemini meşgul ediyor. Tabii bu gündeme geliş, yalnızca CHP’nin ülkemiz ve halkımız için önemli olduğu gerçeği ile sınırlı değil. Burada iyi niyetli ilginin ve duyarlılığın yanı sıra, iktidarın CHP’nin aleyhine oluşturmaya ve köpürtmeye çalıştığı olumsuz algı çabalarının da önemli payı var.

İktidar bloku her fırsatta muhalefet blokunu dağıtmaya çalışıyor. Bu girişimlerinde baş hedef olarak da muhalefetin birlikteliğini korumaya ve büyütmeye çalışan CHP ile bu siyasal stratejinin oyun kurucusu olarak gördükleri CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu hedefe koyuyorlar. Doğrusunu yazmak gerekirse, iktidar bu çabalarında yalnız da değil!.. Gördüğümüz kadarıyla, kendini ‘muhalif’ olarak göstermek isteyen çevrelerden ve CHP içinden de iktidarın hedeflerine ve niyetlerine odun taşıyan çok oluyor!..Geçtiğimiz cumhurbaşkanı seçimlerinde CHP’nin adayı olan Muharrem İnce, yolunu partisinden ayırıp, yeni bir partileşmeye doğru yelken açıyor. İnce’nin tüm iddiası, yeniden cumhurbaşkanı adayı olmak ve 50+1 alarak seçilmek noktasında odaklanıyor. Bu iddianın ayaklarının ne denli yere bastığı ya da ne kadar gerçekçi olduğu elbette tartışılır. Gördüğümüz kadarıyla, CHP’de yeniden aday olamayacağını düşündüğü ve anladığı için yolunu ayırıyor.

Ana muhalefet CHP’nin yol haritasında, ‘tek adamlık düzeni’ olarak görülüp tanımlanan mevcut cumhurbaşkanlığı yönetim sisteminin, demokratik parlamenter sistemle değiştirilme hedefinin gerçekleştirilmesi var. Bu öncelikli hedef doğrultusunda, demokrasiden yana olan en geniş güçlerin birlikteliği ve partilerin ittifakı amaçlanıyor. Görüldüğü gibi, CHP ile İnce’nin yol haritaları farklılaşıyor.

Asıl sorun istifaları değil, CHP’den nasıl seçilebildikleri!
Bu arada üç milletvekili CHP’den istifa etti. İzmir milletvekili, eski teğmen Mehmet Ali Çelebi dışındaki diğer iki milletvekilinin, şimdiye kadar ne isimlerini duyduk ne de partileri ile ilgili bir faaliyetlerini ya da eleştirilerini gördük. İzmir ile hiçbir bağı olmamasına karşın İzmir’den milletvekili seçilen Çelebi ile de doğrusu İzmir’de hiç karşılaşmadık.

Bu üç milletvekilinin partilerinden ayrılırken yaptıkları açıklama ve yayınladıkları bildiri, şimdiye kadar CHP’de nasıl kalabildiklerini ister istemez insana düşündürüyor. Dahadoğrusu, CHP’den nasıl seçilebildiklerini!.. Partilerinin Atatürkçülükten uzaklaştığından tutun da terörle yakınlaştığını ima etmeye kadar varan bir dizi suçlama… Hele iktidarın tam boy hedefinde olan, partilerinin en başarılı il başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun görevden alınmasını isteyecek kadar işi ileri götürmelerini ise anlayabilmek mümkün değil. Tam anlamıyla,sanki iktidarın CHP ile ilgili suçlamalarını doğrulamaya soyunmuşlar!.. Partilerinin izlediği ittifak politikalarını ise bırakın içselleştirmeyi, doğru dürüst anlayıp kabullenmemişler bile!.. Partinin sıradan üyelerinin bile‘parti aidiyeti’ bu kadar zayıf olamaz. Ayrıca, bırakın parlamentodaki milletvekillerini, Anadolu’nun ücra köşelerindeki üyeler bile bu kadar parti politikalarının dışına düşemez ve uzağında kalamaz.

İnsan bunları görüp yaşadıkça, doğrusu olup bitene hayret ediyor. Bizce, CHP’nin ve CHP’lilerin, öncelikle bu milletvekillerinin istifasını değil, nasıl olup da partilerinden milletvekili seçilebildiklerini sorgulaması gerekiyor!..

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

İzmir depreminden en çok etkilenen ilçenin Belediye Başkanı “Kentsel dönüşüm haritamız hazır” dedi.

Sisam (Samos) fayının kırılmasıyla oluşan deprem sonrası, özellikle Bayraklı ve Karşıyaka ilçelerinde 116 kişi hayatını kaybetti, 1034 kişi yaralandı. 500’ü aşkın bina...

Türkiye bir yandan Coronavirüsüyle mücadelesini sürdürürken bir taraftan da normalleşme adımlarını atmaya başladı. Bu normalleşmenin en önemli göstergelerinden birini ...

Ekonomik kriz ve coronavirüs salgını etkileri özellikle düşük gelirli aileleri zorlamaya başladı. Türkiye'de gıda ürünlerindeki fiyat artışları nedeniyle yaşanan geçim...

Bir taraftan Türkiye ile istikşafi görüşmeleri sürdürürken, tansiyonu da yüksek tutmaya çalışan Komşu, son olarak Ege’nin uluslararası sularında bilimsel ve teknik ara...

Türkiye'de yaşanan ekonomik krize, Pandemi yasak ve kısıtlamaları da eklenince vatandaşlar, esnaf, çiftçi, şirketler “maddi olarak” zor duruma düştü. 2020’de “şirket i...

Cumhur İttifakı, son günlerde muhalefete yönelik eleştirilerini sertleştirdi. Uzmanlara göre muhalefete yönelik artan baskı, kullanılan sert dil, iktidar partilerinin ...

Yazarlar
Website Security Test