Facebook ta paylaştweet le

9 Anketin sonucu: Cumhur İttifakı’nda oy düşüşü sürüyor

26.2.2021
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Cumhur İttifakı, son günlerde muhalefete yönelik eleştirilerini sertleştirdi. Uzmanlara göre muhalefete yönelik artan baskı, kullanılan sert dil, iktidar partilerinin yaşadığı oy kaybından kaynaklanıyor. HDP’yi kapatma isteği, CHP ve İYİ Parti’yi teröre destek vermekle eleştiren, Cumhur İttifakı ortakları, halk desteğinde yaşanan düşüşün önüne geçemiyor.

Cumhur İttifakı’nda yaşanan oy kaybının Millet İttifakı partileri ve muhalefetin son dönemde iktidarın yanlış politikalarını sık sık ve en yetkin ağızlardan dile getirmesine bağlanıyor. Merkez Bankası rezervlerinin eritilmesi ve vatandaşın geçim sıkıntısının dillendirilmesi iktidara desteği azaltıyor.

Avrasya Araştırma şirketinin sahibi Kemal Özkiraz, 9 ayrı anket sonucunu içeren değerlendirmesine göre Cumhur İttifakı'na destek muhalefet blokunun 11 puan gerisine düştü. Gara operasyonu sırasında PKK tarafından 13 Türk vatandaşının öldürülmesinin ardından yapılacak anketlerin sonuçlarının ne olacağı konuşuluyor.

Kemal Özkiraz, dokuz farklı şirketin anketlerine göre Cumhur İttifakı'nın yüzde 44.85, muhalefetin toplamının ise yüzde 55.15 olduğunu belirtti.

Kemal Özkiraz, YouTube üzerinden yaptığı bir yayın ile farklı şirketlerin son 45 günde yaptığı anketleri yorumladı. Aksoy Araştırma (5 Ocak, 15 Şubat), AKAM (13 Şubat, 14 Ocak ve 30 Ocak), İstanbul Ekonomi Araştırma (6 Ocak, 13 Şubat), MetroPoll (3 Ocak, 6 Şubat) ve MAK Danışmanlık anketlerini değerlendiren Özkiraz, çarpıcı sonuçlara ulaştı.

Kararsızlar yüzde 16'nın üzerinde
Özkiraz'ın hazırladığı tabloda, kararsız seçmen dağıtılmadan önce partilerin oy oranları gösterildi. Kararsız seçmen bloğunun yüzde 16'yı geçmesi ise dikkat çekti. Kararsızlar dağıtılmadan önce AK Parti'nin oy oranı yüzde 30,3 iken, MHP'nin oy oranı 7,06 olarak saptandı. CHP'nin oy oranı yüzde 20,45, İYİ Parti'nin oy oranı ise yüzde 11,04 oldu.

Kararsızların dağıtılmasından sonra AK Parti'nin oy oranı yüzde 36,4 olurken MHP'nin oy oranı yüzde 8,5 oldu. Her iki durumda da MHP'nin barajı geçemediği görülürken, CHP yüzde 24,5 ve İYİ Parti yüzde 13,2 oy aldı. HDP ise 10,4 oranında çıktı.

*******

“ÜLKENİN HALİ ORTADA, OY KAYBI KAÇINILMAZ”

Metin Öney (Eski Milletvekili) –Önce ülkenin içinde bulunduğu durum ile ilgili bir değerlendirme yapmak gerekir. Şöyle ki: Salgın ülkeyi bir baştan bir başa ciddi sorunlarla karşı karşıya bırakmıştır. Bir taraftan sağlık sorunu yaşanırken öte yandan ekonomik sorunlarda had safhadadır. İşyerlerinin kapalı olması, işsizliğin her geçen gün artması, insanlarımızı sıkıntıdan sıkıntıya sürüklemektedir.
Hukuk Diyojen'in gündüz vakti fenerle adam araması gibi aranır olmuştur. Terör belası sürekli yapılan mücadeleye rağmen maddi ve manevi zarar vermeye devam etmektedir.

Kısaca… Anayasa değişikliği yapılarak getirilen "Cumhurbaşkanlığı Hükümet sistemi" sorunları çözme yerine, bizzat kendisi sorun olmaya devam etmektedir.

Bu durum ve kısa bir yorum içinde anlatılması zor olan diğer devasa sorunlar karşısın da "Cumhur ittifakının" oy kaybetmesinden daha doğal ne olabilir?

Yirmi yıla yakındır bütün yetkileri tek elde toplamış bir sistemin ortaya koyduğu manzara, vaat edilenin aksine sıkıntılarla doludur.

Hal böyle olunca: Oy kaybı kaçınılmaz bir sonuçtur… Ancak: Manzaranın doğuracağı sonuç anketlerde görülen kaybın çok üstünde olmalıdır. İlaveten: Cumhur İttifakı kaybederken kazanan kimdir? Esas sorulması gereken soru budur.

Çünkü: Fizik kanunudur. Siyasette de geçerlidir. Bileşik kaplar kanunu. Bir taraf azalırken, diğer taraf mutlaka artış gösterir. O halde Cumhur İttifakı azalıyorsa normal de azalmalıdır, Millet ittifakının tavan yapması gerekmez mi?

Oysa anketler bunu doğrulamıyor…

Çözülmesi gereken sorun budur.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Türkiye’de ekonomik kriz ve yoksulluğun boyutları icra dosyalarına yansıdı. Ocak ayından bugüne 2 milyonun üzerinde yeni icra evrakı açılırken icralık dosya sayısı 21 ...

Atatürk Heykellerine saldırılar artarken, art arda yenilenen sivil ve askeri yönetmelikler ve yönergelerle, çıkarılan Danıştay kararları, ülke gündeminin en başına “Ne...

Yazarlar