Facebook ta paylaştweet le

Aşı kaosu devam ediyor, hasta ve vefat rekora gidiyor

26.3.2021
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türkiye'de coronavirüs vakalarındaki artış endişelendiriyor. Salgına bağlı vaka ve ölümlerde ciddi artış yaşanıyor. Geçen hafta haritada mavi olan il sayısı 1’e düştü. Mavi renkli iller sarıya, sarı renkler turuncuya, turuncu renkli olan iller ise kırmızıya döndü. Türkiye 23 Mart itibariyle yeni vaka sayısı oranında Hindistan ve Brezilya’nın ardından tüm dünyada üçüncü sırada yer alıyor. Vaka sayısında üçüncü pike doğru gidiliyor.

Sağlık Bakanlığı’nın yayınladığı verilere göre, son 24 saatte (25 Mart) 28 bin 731 kişinin Coronavirüsü testi pozitif çıktı, 157 kişi vefat etti. Vaka sayısı 3 milyon 120 bin 13, vefat sayısı 30 bin 619, ağır hasta sayısı 1790 oldu.

15 Aralık’ta 5 bin 988 ile pandemideki pik noktasına erişen ağır hasta sayısı 27 Şubat’ta 1187’ye kadar gerilemişti.

Vefat sayısındaki artış da dikkat çekiyor. Geçen yıl 17 Mart’ta görülen Corona virüsüne bağlı ilk ölümden bu yana en fazla vefatın gerçekleştiği gün 259 kişinin hayatını yitirdiği 23 Aralık tarihiydi.

O günden itibaren vefat sayısında başlayan düşüş 5 Mart’ta 62 kişinin kaybına kadar geriledikten sonra yükselişe geçmişti.

İkinci pik nedeniyle Türkiye’de hafta sonu sokağa çıkma yasağı dahil kısıtlamaların ilan edildiği 7 Kasım’da vefat edenlerin sayısı 103’tü.

Coronavirüs salgınında kontrol tamamen kaybedildi. 1 Mart itibariyle “kademeli normalleşme” sürecine giren Türkiye, coronavirüs salgınında kontrolü tam anlamıyla kaybetmiş durumda. Vaka sayılarının arttığı dönemde ekonomik kaygılarla verilen “normalleşme” kararı, felakete de kapı araladı. Aşılama başladıktan sonra ocak ayı sonlarında 5 binlere kadar düşen günlük vaka sayıları hızla artıyor. Sağlık Bakanlığı’nın illerin 100 bin nüfusa karşılık gelen haftalık coronavirüs vaka sayılarını içeren haritasında 39 il tamamen kırmızıya döndü. İlk haritada söz konusu sayı 17’ydi. 14 olan “düşük” riskli il sayısı ise 1’e düştü; Şırnak. Aşılama konusunda da ciddi bir belirsizlik var. Aşı olmadığı için ikinci doz aşılamada ciddi sarkmalar yaşanıyor. İktidar, pandemi süreciyle ilgili tatmin edici bir açıklama yapmıyor. AB’den Türkiye’ye gönderildiği ortaya çıkan 1,5 milyon doz Biontech aşısının kimlere yapıldığı da belli değil.

 

Hastanelerde doluluk oranı artıyor

Türkiye’nin her yerinden hastanelerde yoğun bakım doluluk oranlarının arttığı açıklamaları geliyor. Ankara Şehir Hastanesi Acil Tıp Kliniği Sorumlusu Prof. Dr. Hakan Oğuztürk’ün açıklamasına göre, yoğun bakım doluluk oranının yüzde 66’ya çıktı. Oğuztürk, “Yüzde 80’leri geçerse daha ciddi bir alarm söz konusu olacaktır.” dedi. Sağlık Bakanlığı, hastanelere ‘Pandemi Genelgesi’ gönderdi. Belirtilen özelliklere sahip özel ve vakıf hastanelerin hepsi pandemi hastaneleri ilan edildi.

 

Vaka sayısı tırmanıyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, hafta başında vaka sayısının en fazla arttığı illeri de açıkladı. Buna göre, son hafta 100.000 nüfusta vaka görünme oranı en çok artan iller Kastamonu, Çankırı, Yalova, İstanbul ve Erzincan olarak sıralandı. Mart ayının ilk haftasında İstanbul’da 100 bin nüfusta vaka görünme sayısı 90 olarak açıklanmıştı. Bu sayı 251’e yükselmiş durumda. Metropolde günlük vaka sayısının üç haftada neredeyse 3 kat arttığı görülüyor. Ankara’da 39 olan rakam ise 107’ye fırladı. Ankara da ‘çok riskli iller’ grubuna katıldı. İzmir’de de rakam 53’ten 111’e çıktı.

 

Aşı suskunluğu

İktidar temsilcilerinin açıklamalarının aksine, aşı tedarikinde ciddi sıkıntılar yaşanıyor. Ocak ayı sonuna kadar 40 milyon aşı gelmesi gerekiyordu. Ancak şu ana kadar gelen aşı miktarı 13,5 milyon doz. Süreç şeffaf yürütülmediği için ne kadar aşı geldiği bile net olarak bilinmiyor. Bakanlığın ‘Aşı Tablosu’na göre 15 Ocak’tan bu yana yapılan aşı sayısı 13 milyon 831 bin. İlk doz kapsamında 8 milyon 119 bin aşı yapılmış. İkinci doz uygulaması kapsamında ise şu ana kadar 5 milyon 711 bin kişi aşılanmış. Günlük 30 binlere düşen aşılama sayısının 500 binlere çıkarılması gerekiyor. Ancak ortada aşı yok! Bu konuda sorular sorulara ise cevap bile verilmiyor.

 

********

 

“AŞILAR NEREDE KİMSE BİLMİYOR”

Türk Tabipleri Birliği Covid-19 İzleme Üyesi Prof. Dr. Kayıhan Pala, artan vaka ve can kaybıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Pala, "İvedi olarak yapılması gereken şey aşı sağlamak" dedi ve koruma oranı yüksek olan aşıların alınması gerektiğinin altını çizdi. Aşının sağlanamadığını vurgulayan Pala, bu gidişin en az 4 haftalık tam kapanmaya ihtiyaç oluşturacağını söyledi.

Aşının sağlanamaması ile ilgili konuşan Pala, aşıların gelmesine ilişkin "Bakanlık bürokratlarının bile bildiğini zannetmiyorum. Bilim Kurulu üyelerinin bilmediğine ilişkin, birkaç Bilim Kurulu üyesi ile yaptığımız konuşmadan bilgi edinmiş durumdayım. Bilim Kurulu üyeleri bilmiyor, bakanlık bürokratları bilmiyor. Kim biliyor onu da bilmiyoruz. Umuyorum Sağlık Bakanı ya da değişirse yeni Sağlık Bakanı bir açıklama yaparak toplumu aydınlatır" cevabını verdi.

Kayıhan Pala, şunları söyledi: "Ancak bugün itibarıyla elimizde yeterli aşı olmadığı çok açık çünkü Türkiye’nin günde 1 milyona yakın aşı yapma kapasitesi var. 650 binin üstüne çıkarak bunu göstermişti bize sağlık çalışanları ama ortalama günde 200 bin aşı yapabiliyoruz. Bu hızla 1 buçuk yıla ihtiyacımız var, söylediğimiz hedefe ulaşabilmek için. Oysa eğer, önümüzdeki üç-dört ay içerisinde toplumun büyük kesimini aşılayamazsak bu pandemiye güçlü bir yanıt vermemiz mümkün olmayacaktır. Tek başına aşı yetmeyecektir ve aşının kısa sürede gelmesi de söz konusu değil. O zaman bizim aylardır dile getirdiğimiz ekonomik ve sosyal koşulları oluşturulmuş bir tam kapanmaya ihtiyacımız var. Burada artık iki hafta da yeterli olmayacaktır, en 4 haftalık tam kapanmaya ihtiyacımız var. Biz bir yandan insanları coronavirüsten korumaya çalışırken diğer yandan onları yoksullukla, borç batağı ile karşı karşıya bırakamayız. Sosyal devlete duyulan gereksinimin ne kadar güçlü olduğu bu pandamı sırasında kendini bir kez daha göstermiş durumdadır."

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

“Yoksulluk sınırını 10 bin liraya yükselirken”, gelir dağılımında “varlıklılar ile dar ve sabit gelirli milyonların arasındaki uçurum” büyüyor ve “Orta sınıfı” olumsuz...

GÖZLEM, bu soruların cevabını aradı ve uzmanlara sordu. İşte görüşleri…

Türkiye’de coronavirüse karşı alınan tedbirler tartışma konusu olmaya devam ediyor. Daha sıkı önlem gerekirken gelen 1 Mart ve 13 Nisan ‘normalleşmeleri’ salgında en k...

“Türkiye uzun yıllardır yaptığı yanlışların sonucunu yaşıyor” diyen Batı Anadolu Sanayici ve İş İnsanları Dernekleri Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Kasalı’ya göre,...

Muhalefet, Erdoğan’ı ağır şekilde eleştirirken, AKP sözcüsü “Soykırım” sözünü CHP’nin söylettiğini” iddia etti.

Yazarlar