Facebook ta paylaştweet le

Kısıtlamalar “Ramazan ağırlıklı” tespit edildi; fatura “gene” esnafa çıkacak

2.4.2021
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Coronavirüs salgınında kritik eşik bir kez daha geçildi. Vaka sayıları her geçen gün artıyor. Günlük vaka sayısı 1 Nisan itibariyle 40 bin 806 yeni vaka tespit edildi, 176 kişi de hayatını kaybetti. Toplam can kaybı 31 bin 713'e, ağır hasta sayısı da 2 bin 135’e yükseldi.

Vakaların artması kısıtlamaları da beraberinde getirirken, uzmanlar “tam kapanmanın zorunlu” olduğunun altını çiziyor. Türkiye'de coronavirüs vakalarındaki artış endişelendiriyor. Günlük vaka sayısı 23 Mart itibariyle 26 binin üzerine çıktı, ağır hasta sayısı ise 1710'a yükseldi. Sağlık Bakanı Koca, hızlı artışa karşı uyarıda bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada, çok yüksek riskli grubu teşkil eden kırmızı kategorideki illerin sayısının nüfusun yüzde 80'ini teşkil eden 58 şehre ulaştığını söyledi. Erdoğan, kırmızı kategorideki illerde pazar günü uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasına cumartesi gününün de eklendiğini belirtti. Cumartesi yasağı mart ayı başında kaldırılmıştı.

Erdoğan’ın açıkladığı diğer kısıtlamalar 13 Nisan’da başlayacak olan Ramazan ayını kapsıyor. Buna göre Ramazan’da restoranlar yeniden paket servise dönecek, mekana müşteri alamayacak. Cumhurbaşkanı, ülke genelinde toplu iftar ve sahur gibi etkinliklerin de gerçekleştirilmeyeceğini söyledi. Ramazan’da ayrıca risk kategorisine bakılmaksızın tüm ülke çapında hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak. Erdoğan kısıtlamalardan etkilenen yeme içme sektörüne bazı ilave destekler sağlayacaklarını da belirtti.Sağlık Bakanı Fahrettin Koca,  "Ramazan’da Teravih namazları kapalı olmayacak. Bu noktada hassasiyet gösterilerek, tedbirler alınarak kılınmaya devam edilecek" dedi.

 Yeni risk haritası…

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi'nde kısıtlamaların artırılması kararının ardından Sağlık Bakanlığı yeni risk haritasını yayımlarken, İçişleri Bakanlığı da 81 il valiliğine "Tedbirlerin Gözden Geçirilmesi" konulu genelge gönderdi.

Yeni risk haritasında mavi olarak gösterilen ve düşük risk grubunda yer alan tek il Şırnak oldu. Haritada sarı olan orta risk grubundaki iller ise Batman, Bitlis, Diyarbakır, Hakkari, Mardin, Muş, Siirt, Şanlıurfa, Uşak ve Van olarak belirlendi. Yüksek risk grubunda yer alan Adana, Afyonkarahisar, Ağrı, Bingöl, Burdur, Denizli, Hatay, Kahramanmaraş, Kars, Kırşehir, Manisa, Tunceli haritada turuncu olarak gösterildi. Haritada kırmızı olarak gösterilen Ankara, İstanbul, İzmir başta 58 il ise çok yüksek risk grubunda yer aldı.

Sokak için yeni düzenleme

 İçişleri Bakanlığı'nın valiliklere gönderdiği genelgede de, illerin risk durumlarının değiştiği hatırlatılarak, hafta içi ve hafta sonu sokağa çıkma kısıtlamalarının yeniden düzenlendiği belirtildi.

Buna göre, tüm Türkiye'de saat 21.00-05.00 arasında sokağa çıkma kısıtlamaları devam edecek, hafta sonlarındaki kısıtlamalar ise illerdeki risk duruma göre farklılık gösterecek.

Yüksek risk grubunda yer alan illerde cuma akşamının yanı sıra, cumartesi günü saat 21.00'den pazartesi günü saat 05.00'de sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak.

Çok yüksek risk grubunda yer alan 58 ilde ise cuma günü saat 21.00'de başlayacak sokağa çıkma kısıtlaması pazartesi günü saat 05.00'de sona erecek.

 Sokağa çıkma kısıtlamalarının uygulama biçimine göre cumartesi ve/veya pazar günü market, bakkal, manav, kasap, kuruyemişçiler ve çiçekçiler saat 10.00-17.00 arasında hizmet verecek. Cumartesi ve pazar günleri ekmek satan fırın gibi yerler açık olacak. Lokanta, restoran gibi işletmeler ise cumartesi ve/veya pazar günleri saat 10.00-20.00 arasında paket servis faaliyetlerini sürdürebilecek.

 

Yeme-içme yerleri…

 İçişleri Bakanlığı'nın genelgesi, yeme-içme yerleri (lokanta, restoran, kafeterya, pastane, tatlıcı vb.) ile dernek lokali, kıraathane, çay bahçesi gibi iş yerlerinin faaliyetlerini de düzenliyor. Buna göre, bütün illerde yeme-içme yerleri masalar ve koltuklar arasındaki mesafe yeniden düzenlenerek, yüzde 50 kapasite ile hizmet verecek, ayrıca müşterilere HES kodu sorgulaması yapılacak.

Sivil toplum kuruluşları, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları gibi yerlerin genel kurul ve benzeri etkinlikleri ile nikah ve düğünlerde, halı saha ve yüzme havuzu gibi tesislerde daha önce belirlenen esasların uygulanması sürdürülecek.

Ancak yüksek ve çok yüksek risk gruplarındaki illerde 3-4 Nisan için daha önceden tarihi alınmış nikah veya nikah merasimi şeklindeki düğünlere katılacaklar (katılımcı sınırlamasına uygun olmak kaydıyla) için muafiyet uygulanacak.

 

MEB: İl bazlı kararlar sürecek

 Cumhurbaşkanlığı Kabine toplantısının ardından Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) da bir açıklama yaparak, "yerinde karar" uygulamasına devam edileceğini bildirdi. Bakanlığın Twitter hesabı üzerinde yapılan açıklamada, "Yüz yüze ve uzaktan eğitimle ilgili uygulamalar, daha önce açıklamış olduğumuz kriterler doğrultusunda valiliklerimizin koordinasyonundaki il hıfzıssıhha kurullarının kararlarına göre devam edecek. Çocuklarımızın eğitim hakkı için herkesi daha çok sorumluluk almaya çağırıyoruz" ifadelerine yer verildi.

 

Mutasyonlu virüs oranı yüzde 75

 Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, mutasyonlu virüsün Türkiye'deki oranının yüzde 75'lere ulaştığını açıkladı. Koca, "Mutasyon her geçen gün artıyor. Şu an mutasyonun Türkiye'deki oranı yüzde 75’lere ulaştı. Kimi illerimizde yüzde 55 oranında ama yüzde 95 olan illerimizde var. Bunun dışında da ülkemizde ağırlıklı olarak İngiliz mutantı söz konusu. Var olan virüsün yerine İngiliz mutantı geçti. Bu varyantın en önemli özelliği bulaştırıcılığının çok yüksek olması" ifadelerini kullandı.

Özellikle muhalefet kanadının tepkisini çeken AKP kongreleriyle ilgili de konuşan Koca, "Bugüne kadar bilgilendirmelerimiz Bilim Kurulu üyelerimiz dahil olmak üzere, kapalı ortamlarda bulaştığını biliyoruz, kalabalık ortamlarda virüsü bulaştırabiliyoruz, yakın temasta virüsün bulaştığını biliyoruz, bu bilgilendirmede bir değişiklik söz konusu değil. Dolayısıyla herkesin bu mücadelede üzerine düşen sorumluluğun gereğini yapması gerektiği kanaatindeyim. Buradan bir ayrıcalık hikayesini çıkarmanın doğru olmadığı kanaatindeyim" dedi.

"Geçen seneki gibi Ramazan’da teraviler kapalı olmayacak ama özellikle bu noktada hassasiyet gösterilerek önlemler alınarak kılmaya devam edilecek" diyen Koca, "Toplu organizasyonlar iftar ve sahur gibi toplanmalar Cumhurbaşkanımızın açıkladığı şekliyle yasaklandı" ifadelerini kullandı.

 

“Çok geç kalındı”

 Türkiye'de Covid-19 salgınında toplumsal bağışıklama kapsamında uygulanan aşı programına göre 60 yaş üzeri ve eşleri ile risk grubundaki bazı hastalar için aşılama süreci başladı.

Sağlık Bakanlığının aşılama takvimine göre risk grubundaki morbid obez, malign tümörü olan kanser ve diyaliz hastaları, down sendromlular ve immuno supresif tedavi alanlar da öncelikli aşı olmak için sisteme tanımlandı.

Bir yandan aşılama süreci devam ederken, diğer yandan da uzmanlardan süreç hakkında yorumlar gelmeye devam ediyor. Son olarak Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Esin Davutoğlu Şenol sosyal medya hesabından süreç hakkında flaş açıklamalarda bulundu. Davutoğlu, “Risk grubu aşılamasında çokkk geç kaldık Boşuna kaybediyoruz o insanları” ifadelerini kullandı.

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

“Yoksulluk sınırını 10 bin liraya yükselirken”, gelir dağılımında “varlıklılar ile dar ve sabit gelirli milyonların arasındaki uçurum” büyüyor ve “Orta sınıfı” olumsuz...

GÖZLEM, bu soruların cevabını aradı ve uzmanlara sordu. İşte görüşleri…

Türkiye’de coronavirüse karşı alınan tedbirler tartışma konusu olmaya devam ediyor. Daha sıkı önlem gerekirken gelen 1 Mart ve 13 Nisan ‘normalleşmeleri’ salgında en k...

“Türkiye uzun yıllardır yaptığı yanlışların sonucunu yaşıyor” diyen Batı Anadolu Sanayici ve İş İnsanları Dernekleri Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Kasalı’ya göre,...

Muhalefet, Erdoğan’ı ağır şekilde eleştirirken, AKP sözcüsü “Soykırım” sözünü CHP’nin söylettiğini” iddia etti.

Yazarlar