Facebook ta paylaştweet le

Çin Ankara Büyükelçisi cesareti kimden alıyor?

9.4.2021
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Son dönemde birçok ülke ve devlet başkanının Çin'e "Uygur Türklerine uygulanan zulüm ve şiddet" yüzünden tepki gösterdiği bir dönemde Çin'in Türkiye Büyükelçiliği, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve Ankara Büyükşehir Başkanı Mansur Yavaş'ın “Barın Katliamı” ile ilgili paylaşımına tepki gösterdi. Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği’nin "Çin tarafı, haklı karşılık verme hakkını saklı tutmaktadır" paylaşımı nedeniyle Çin'in Ankara Büyükelçisi Liu, Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı.

 

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "#BarınKatliamı’nda Çin esaretine boyun eğmeyen Doğu Türkistanlı soydaşlarımızı, şahadetlerinin yıl dönümünde rahmetle anıyorum… Esaret altındaki soydaşlarımızı unutmayacak, uğradıkları zulümlere sessiz kalmayacağız. Doğu Türkistan bir gün mutlaka bağımsız olacak!" ifadelerini kullandı.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ise, "Doğu Türkistan'da yaşanan katliamın acısını 31 yıl geçmesine rağmen hâlâ ilk günkü gibi hissediyoruz. Barın şehitlerini rahmetle anıyorum" paylaşımını yaptı.

Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği, yaptığı açıklamayla Meral Akşener ve Mansur Yavaş'a yanıt verdi. Twitter'dan yapılan açıklamada, Akşener ve Yavaş'ın sosyal medya hesapları etiketlenerek, "Çin tarafı, herhangi bir kişi veya gücün Çin’in egemenliğine ve toprak bütünlüğüne herhangi bir şekilde meydan okumasına kararlılıkla karşı çıkmakta ve bunu şiddetle kınamaktadır. Çin tarafı, haklı karşılık verme hakkını saklı tutmaktadır" ifadeleri kullanıldı.

 

Dışişlerine çağrıldı                                                                                                               

AA'nın aktardığına göre, Çin'in Ankara Büyükelçisi Liu, Büyükelçiliğin sosyal medya paylaşımlarından duyulan rahatsızlık nedeniyle Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı.

Dışişleri Bakanlığı'na çağrılan Çin'in Ankara Büyükelçisi Liu'ya, Büyükelçiliğin Twitter hesabından yapılan paylaşımlardaki ifadeler konusunda duyulan rahatsızlık dile getirildi.

 

İYİ Parti'den tepki

İYİ Parti İstanbul Milletvekili Yavuz Ağıralioğlu, Çin Ankara Büyükelçiliği'nin açıklamasına tepki gösterdi.

Twitter'dan büyükelçiliğin açıklamasını alıntılayan Ağıralioğlu, "Ne yaparsınız mesela? Hepimizi toplama kamplarına alıp asimile mi edersiniz? Bize işkence mi yaparsınız? Camilerimizi mi yıkarsınız? #DoguTürkistan'lı mazlum kardeşlerimize yaptığınız gibi bizi de hapse mi atarsınız? Evlerimize, iffetimize mi musallat olursunuz? Ne yaparsınız?" ifadelerini kullandı.

 

*********

 

“YADIRGANACAK BİR DURUM DEĞİL”

Uluç Özülker (Emekli Büyükelçi) - Çok basit şekliyle birisi tenkitte bulunmuş, diğeri de “Bu benim iç işimdir, karışma” demiş. Netice itibariyle Çin bizim anladığımız manada bir demokratik yapıda değildir.  Başında da Şi Cinping var. Dünyada komünist 3-4 tane ülke varsa bunun biri Çin. Otokratik bir sistemle yönetiliyor. Bu otokrasi içinde de kendi iç işlerine yapılmış olan şeyi müdahale olarak değerlendirip cevap vermiştir. Büyükelçilik bir görüş açıklamıştır. Bu yadırganacak veya beklenmeyecek bir şey değildir. Çin gibi bir ülkeye müdahale etmeye kalktığınız andan itibaren bir cevabının çıkacağını da peşinen bilmeniz gerekir. Eşyanın tabiatında var bu. Çin Büyükelçiliği de yapılmış olan böyle bir açılımı en sert şekilde yanıtlamıştır. Bunun sonucunda da Dışişleri Bakanlığına çağırılıp uyarılmıştır. Diplomaside yapabileceğiniz en fazla şey budur.

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

“Yoksulluk sınırını 10 bin liraya yükselirken”, gelir dağılımında “varlıklılar ile dar ve sabit gelirli milyonların arasındaki uçurum” büyüyor ve “Orta sınıfı” olumsuz...

GÖZLEM, bu soruların cevabını aradı ve uzmanlara sordu. İşte görüşleri…

Türkiye’de coronavirüse karşı alınan tedbirler tartışma konusu olmaya devam ediyor. Daha sıkı önlem gerekirken gelen 1 Mart ve 13 Nisan ‘normalleşmeleri’ salgında en k...

“Türkiye uzun yıllardır yaptığı yanlışların sonucunu yaşıyor” diyen Batı Anadolu Sanayici ve İş İnsanları Dernekleri Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Kasalı’ya göre,...

Muhalefet, Erdoğan’ı ağır şekilde eleştirirken, AKP sözcüsü “Soykırım” sözünü CHP’nin söylettiğini” iddia etti.

Yazarlar