Facebook ta paylaştweet le

Enflasyon, icra artışı ve iflaslar durdurulamıyor

9.4.2021
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türkiye’de ekonomik kriz ve yoksulluğun boyutları icra dosyalarına yansıdı. Ocak ayından bugüne 2 milyonun üzerinde yeni icra evrakı açılırken icralık dosya sayısı 21 milyon 979 bine çıktı. Son bir yılda 125 bine yakın esnaf iflas etti. Esnaf ve sanatkarların 100 bine yakını geçen yıl, 20 bine yakını da 2021 yılının ilk iki ayında kepenk indirmek durumunda kaldı. Hayat pahalılığı ise birinci gündem maddesi olmaya devam ediyor. Yıllık enflasyon yüzde 16,19 oldu.

Türkiye’de derinleşen ekonomik krizle borcunu ödeyemeyen milyonlarca vatandaş icralık oldu. İcralık dosya sayısı 21 milyon 979 bine çıktı. Bu rakama göre 81 milyonluk nüfusun yaklaşık 4’te biri icralık olmuş durumda ve sayı her geçen gün artıyor. Ocak ayından bu yana 2 milyonun üzerinde yeni icra dosyası açıldı.

 

Milyonlarca vatandaşın açlık sınırının altında geçindiği Türkiye’de icra dairelerindeki dosya sayıları milyonlarla ifade ediliyor. Coronavirüs salgını döneminde susan alacaklı hukuk bürolarından borcunu ödeyemeyen kişiler aranmaya başlandı.

 

Ulusal Yargı Ağı (UYAP) üzerinden alınan verilere göre bu yıl 1 Ocak-2 Nisan arasında icra ve iflas dairelerine toplam 2 milyon 81 bin 754 yeni dosya geldi. İcra dairelerinde bulunan dosya sayısı ise bir yıl öncesine göre 1 milyon 305 bin 654 adet artarak 21 milyon 979 bin 371’e yükseldi.İşletme gelirlerinin alt üst olduğu bu dönemde karşılıksız çek ve protesto edilen senet sayıları da arttı. Bu yılın ocak-şubat döneminde 4 bin 157 kişinin toplam 18 bin 47 çeki bankalara ibrazında karşılıksız çıktı. Öte yandan toplam 66 bin 958 senet vadesinde ödenmediği için protesto edildi. Aynı dönemde mahkemeler 7 bin 937 kişiye de çek kesme yasağı koydu. Çeki karşılıksız çıkanlar diğer yaptırımların yanı sıra adli para cezasına çarptırılıyor, adli para cezası ödenmez ise hapis cezası uygulanıyor.

 

Türkiye'de coronavirüs salgını önlemleri nedeniyle kapatılan işletmeler peş peşe iflas bayrağını çekerken, dövizdeki önlenemez artış ve borç yükünün giderek katlanması yeni iflasların da kapıda olduğunu gösteriyor.

Özellikle Ramazan ayında, kepenk kapatmaya zorlanan çok sayıda esnafın da iflas edeceği öngörülüyor. CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba’nın, Esnaf ve Sanatkarlar Sicil Gazetesi verilerinden yaptığı derlemeye göre, geçen yıldan bu yana 125 bin esnaf iflas etti. Ağbaba, esnaf ve sanatkarların 100 bine yakını geçen yıl, 20 bine yakını da 2021 yılının ilk iki ayında kepenk indirmek zorunda kaldığını açıkladı.

Kirasını ödeyemeyen, evini geçindiremeyen esnaf iflasa sürüklenirken, veriler her ay 10 bin dükkanın kepenk kapattığını gösteriyor. Kısıtlamaların en çok etkilediği esnaf grubunun başında gelen lokanta, kafe ve restoranlar yılın ilk 2 ayındaki önlemlere dayanmakta büyük zorluk çekti. Ticaret Sicil Gazetesi verilerine göre, yeme-içme sektöründe faaliyet gösteren işyerlerinden 495'i ocak, bin 66'sı şubat ayında olmak üzere 2 ayda bin 561'i iflas edip kapısına kilit vurdu.

Ağbaba, AKP'nin parti kongrelerinin de Karadeniz esnafını olumsuz yönde etkilediğini kaydetti ve iflasların peş peşe geldiğine değindi. Verilere göre, bu yılın ilk iki ayında Samsun'da 341, Trabzon'da da 272 esnaf iflas etti. Rize, Ordu, Giresin ve Kastamonu ile birlikte bu sayı bin 223 oldu.

Veli Ağbaba, ramazandaki kısıtlamalar nedeniyle yaşanacak ciro kaybına göre esnafa destek verilmemesi halinde iflasların daha da hızlanacağını belirterek, “Esnafa ciro kaybının yüzde 3'ü değil kaybettiği ciro kaybına göre destek verilsin. Esnafın kira, fatura ve prim ve vergi borçlarını da devlet üstlensin” çağrısında bulundu.

 

Enflasyon önlenemiyor

Türkiye’de halkın birinci gündem maddesi olan hayat pahalılığı artmaya devam ediyor. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) tartışmalı verilerine rağmen enflasyondaki artış durdurulamıyor. TÜİK’in açıkladığı verilere göre Mart ayında TÜFE bir önceki aya göre yüzde 1,08 artarak yıllık bazda yüzde 16,19’a yükseldi. 2018 yılı Ekim ayında yüzde 25,14 ile son 15 yılın en yüksek seviyesini gören enflasyon, sonraki aylarda düşüşe geçerek 2019 yılı Eylül’ünde yüzde 8,55’e kadar gerilemişti.

Yurtiçi Üretici Fiyat Endeksi’ndeki (ÜFE) artış işe TÜFE ile mukayese edildiğinde çok daha yüksek. Mart ayında bir önceki aya yüzde 4,13 artış gösteren üretici enflasyonu, yıllık olarak yüzde 31,20’ye ulaştı.

 

ENAG’a göre TÜİK’in üç katı

Eylül ayından beri enflasyon verileri yayınlayan Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) ise aylık enflasyonun (TÜFE) TÜİK’in açıkladığının üç katı olduğunu iddia ediyor. ENAG’ın verilerine göre Mart ayı enflasyonu yüzde 3,36 olurken 9 aylık enflasyon ise yüzde 27,89 olarak ölçüldü. ENAG önümüzdeki aylarda enflasyon artışının süreceğini öngörüyor.

 

Para milyonerlerin kontrolünde

Memur, emekli işçi, esnaf ve sanatkar kesimi borç batağında yüzerken para milyonerlerin kontrolünde bulunuyor. Bankalardaki yurtiçi yerleşiklere ait mevduatın yüzde 57’si içerisinde 1 milyon lira ve daha fazla para ise 284 bin hesapta tutuluyor. BDDK’nin verilerin göre Şubat 2021 sonu itibarıyla bankalardaki gerçek ve tüzel kişilere ait 121 milyon 191 bin hesapta toplam 3 trilyon 242 milyar liralık mevduat var. Bu mevduatın 1 trilyon 833 milyar liralık kısmına 1 milyon liradan fazla mevduatı olan 284 bin kişinin hesabı.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

“Yoksulluk sınırını 10 bin liraya yükselirken”, gelir dağılımında “varlıklılar ile dar ve sabit gelirli milyonların arasındaki uçurum” büyüyor ve “Orta sınıfı” olumsuz...

GÖZLEM, bu soruların cevabını aradı ve uzmanlara sordu. İşte görüşleri…

Türkiye’de coronavirüse karşı alınan tedbirler tartışma konusu olmaya devam ediyor. Daha sıkı önlem gerekirken gelen 1 Mart ve 13 Nisan ‘normalleşmeleri’ salgında en k...

“Türkiye uzun yıllardır yaptığı yanlışların sonucunu yaşıyor” diyen Batı Anadolu Sanayici ve İş İnsanları Dernekleri Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Kasalı’ya göre,...

Muhalefet, Erdoğan’ı ağır şekilde eleştirirken, AKP sözcüsü “Soykırım” sözünü CHP’nin söylettiğini” iddia etti.

Yazarlar