Facebook ta paylaştweet le

İZSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Küçükurt'tan camiasına ve hükümete mesajlar

22.4.2021
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

“Topluma faydalı olmak istiyorsak yatırım ve istihdam yapmalıyız” diyor İzmir Sanayici ve İş İnsanları Derneği Başkanı Küçükkurt: “En büyük problemimiz, dövizlerin dalgalanması ve kredi faizlerinin alıp başını gitmesi. Biz hükümetten destek falan istemiyoruz. İsteğimiz, kredi faizleri düşürülsün, döviz kurundaki dalgalanma dursun ve her şey şeffaf ve izlenilebilir olsun.”

Çok farklı bir patron. Aslında patrondan ziyade bir çalışan gibi hareket ediyor. Çünkü görev yaptığı her yerde çalışanları kadar işin içinde... İzmir Sanayici ve İş İnsanları Derneği (İZSİAD) ve Bortar Group Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Küçükkurt’tan söz ediyorum. Çeşitli sivil toplum kuruluşlarındaki görevinin yanı sıra kardeşleriyle ortak olduğu Bortar Yemek ve Catering firmasının yönetim kurulu başkanlığını yürütüyor. Turizm, hayvancılık ve zeytinyağı sektörlerinde de faaliyet gösteren Küçükkurt, seyyar satıcı babanın 6 çocuğundan biri… İş hayatına İzmir Sebze ve Meyve Hâli’nde atılıyor. Daha sonra bugünkü işini hâlden tanıdığı birisinden yemek imalathanesini senet karşılığı devralıyor...

Küçükkurt, İzmir’in önemli sivil toplum kuruluşlarında aldığı görevlerle de biliniyor. İzmir Sanayici ve İş İnsanları Derneği (İZSİAD) ve Batı Anadolu Sanayici ve İş İnsanları Dernekleri Federasyonu (BASİFED) Yönetim Kurulu Başkanlığı, Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu'nda da (TÜRKONFED) yönetim kurulu üyeliği görevlerini yürütüyor. Başkanlar konuşuyor serimizin başlangıcını, Hasan Küçükkurt ile yaptık. Küçükkurt, “Topluma faydalı olmak istiyorsak yatırım ve istihdam yapmalıyız” sözleriyle tüm mücadelesini özetliyor.

İş hayatıyla ilgili soruya, “Hikâyem uzun bunu anlatınca hayatı dramatize ediyormuş gibi hissediyorum kendimi. Sevmiyorum dramatize etmeyi” yanıtını veriyor. İZSİAD’a 15 yıl önce bir arkadaşının tavsiyesi ile dahil olmuş, üç yılın ardından da yönetim kuruluna girmiş. Başkanlığa adımını arkadaşlarının önerisi ile atmış. Başkanlık için çok ciddi bir enerji gerektiğinin altını çiziyor ve “Ben şikâyetçi değilim, üretmeyi seviyorum” diyor. Küçükkurt ile İZSİAD’ı, başkanlık sürecinde gerçekleştirdikleri çalışmaları, ekonomi ve salgının iş dünyasına etkilerini konuştuk.

 

Üye odaklı bir dernek

 

- İzmir Sanayici ve İş İnsanları Derneği (İZSİAD) neden kuruldu?

İZSİAD kurucuları arasında ben yoktum. Yaklaşık 15 sene sonra dahil oldum. İzmir’deki sanayici ve iş insanlarını bir çatı altına toplayarak 1992 yılında kuruldu. İZSİAD, üyelerine fayda sağlamak, üyelerinin dertlerini dinlemek, sorunlarını çözmek, üyeler arası ilişkileri artırarak aralarında ticaret yapmalarını sağlamak için kuruldu. Yerel ve evrensel değerlere sahip, üye odaklı bir dernek İZSİAD.

 

- İZSİAD neden var, neler yapıyor ve neyi hedefliyor?

Bölgedeki iş insanlarını bir araya getirerek başta üyelerimiz olmak üzere iş insanlarını yerel ve uluslararası zeminde temsil eden bir STK’yız. İzmir'in ve Türkiye'nin sorunlarında tarafsız ve yapıcı tutumumuzla ve yenidünyayı algılayan açılımlarımızla katkı koyuyoruz aynı zamanda üyelerimizin sorunlarına sahip çıkarak üye şirketleri geliştirmeye ve büyütmeye yönelik çalışmalar yapmayı hedefliyoruz. Dünyadaki tüm ülkelerde Türkiye’yi marka haline getirecek iş insanları kuşağı oluşturmayı amaçlıyoruz. Globalleşen dünyada şirket yönetimlerindeki gelişmelerin, hızlıca üye işletmelerimize yansımasını sağlıyoruz. Bölgedeki iş insanlarının dünya ekonomisi ile entegrasyonu için yerel ve uluslararası düzeyde çalışmalar yapıyoruz. Üyelerimize verimlilik, rekabet, karlılık, kişisel ve kurumsal gelişim konularında eğitim desteği sağlıyoruz.

 

Çok sayıda proje gerçekleştirdik

 

- İmza attığınız önemli projeleri paylaşır mısınız? 

İZSİAD bugüne kadar çalışmaları birçok proje başlığı ile hayata geçirdi. Çarşamba Toplantıları kapsamında üyelerini bilgilendirici birçok toplantıya imza attı. Bu toplantılara, alanlarında uzman isimler katılarak kendi alanlarındaki bilgi ve tecrübelerini İZSİAD üyeleri ile paylaştılar. Yine Başarı Hikayeleri Sohbetleri adıyla düzenlenen etkinliklerde de başarılı isimler başarı hikayelerini anlattılar. İzmir İş Sağlığı ve Güvenliği Zirveleri ile iş güvenliği ve işçi sağlığı konuları gündemde tutuldu. Bunların dışında da bu dönemde Cumhuriyet Balosu, Türk Sanat Müziği Korusu, üyeler buluşuyor etkinlikleri gibi birçok sosyal etkinliğe imza atıldı. Dernek çalışmaları kapsamında birçok kurum ve kişi ziyareti gerçekleştirildi. Alanında uzman isimlerin katıldığı birçok eğitim çalışması yapıldı.

Her Kitap Bir Umut, Bir Milyon Fidan kampanyaları düzenlendi. Caribou Matematik Yarışması Birincisi Elanur Akıcı’ya Üniversite son sınıfa kadar Burs verildi. Haluk Levent, Ahbap Hareketine Destek sağlandı. İzmir Milli Eğitim Müdürlüğü’ne İZSİAD Çocuk Kulubü tablet bağışı yapıldı. İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne 100 Adet Tablet Bağışı yapıldı. Depremzedeler için düzenlenen “Birlikten İzmir Doğar” ve ‘’Bir Kira Bir Yuva’’ kampanyalarına destek sağlandı. Pandemi sürecinde Büyükşehir Belediyesine “gıda ve hijyenik ürün desteği” verildi.

 

- Yönetim olarak neler yapmayı hedefliyorsunuz? Önünüzde hangi sorunlar ve projeler var?

‘İzmir Sosyal Inovasyon Ağı’ başlığıyla hazırlanan dosyada İzmir sivil toplum ekosisteminin dijitalleştirilmesi projemiz var.

İZSİAD’ın bilimsel çalışmaları gündemine alması ve toplumda bilimsel bakış açısı farkındalığının oluşması için TÜBİTAK tarafından yayınlanan hibe programına başvuru yaptı. Hibe programı kapsamında kamu kurumları ve üniversitelerle işbirliği yapılacak. İZSİAD’ın Avrupa Komisyonu tarafından yayınlanan Hayat Boyu Öğrenme ve Gençlik Programı kapsamında İzmir’in ihtiyaçlarına yönelik girişimciliğin desteklenmesi ve istihdamın geliştirilmesi konularında proje dosyası hazırlandı. Proje kapsamında mesleki eğitim ve yetişkin eğitimi alanlarında Derneğimiz üyelerinin beklentilerini karşılayacak yurt dışı çalışma ziyaretleri, eğitim programları ve uluslararası işbirliği olanakları geliştirilmesi hedefleniyor.

İZSİAD ve Yaşar Üniversitesi ile Sanayi-Üniversite İşbirliği Protokolü imzalandı.

Kooperatifçiliğin Geliştirilmesi, Tarım ve Hayvancılığın Desteklenmesi Projesi, Akıllı Şehir Projeleri Üretilmesi, Şaşal Su Projesi de takvimimizde yer alıyor.

 

“Umudumuz olmasa dükkânı kapatırız”

 

- Dalgalanan ekonomi iş dünyasında nasıl etkiler yarattı?

Dalgalanan ekonomi sanayicinin düşmanı. Özellikle döviz kurundaki dalgalanma sanayiciyi öldürüyor. Gerek ithalatçı, gerek ihracatçı fark etmiyor. Hepimizin tek derdi döviz kurunun sakinleşmesi ve stabil hale gelmesi. Benim için de üyesi olduğum, başkanı olduğum dernekteki arkadaşlarımın da en büyük problemi, dövizlerin dalgalanması ve kredi faizlerinin alıp başını gitmesi. Biz hükümetten destek falan istemiyoruz. İsteğimiz, kredi faizleri düşürülsün, döviz kurundaki dalgalanma dursun ve her şey şeffaf ve izlenilebilir olsun. Ekonomideki bu durumun değişmesi için umut ediyoruz. Umut umut umut! Umut olmazsa çalışmaya devam edemeyiz. Dükkânı kapatır, işi gücü bırakırız. Umudumuz var. Çalışıyoruz.

 

Coronavirüs ile birlikte neler değişti, salgın İZSİAD üyelerini nasıl etkiledi?

Pandeminin izlerini sanayiciler yavaş yavaş silmeye başladı. Şu anda pandemiden en büyük yarayı alan küçük esnaf ve günübirlik çalışan insanlar. Devlet desteklerini o yana yoğunlaştırmalı, sanayicinin aman aman bir borcu yok. Böyle bir sıkıntımız yok.  Şu anda bizim en büyük sıkıntımız küçük esnafımızı ve küçük kobimizi korumak kollamak. Onların durumu çok kötü, onlar evine ekmek götüremiyor. Elektriğini, suyunu,  kirasını ödeyemiyor.  Devlet bütün desteğini oraya yoğunlaştırmalı. Pandeminin İZSİAD için, tırnak içinde söylüyorum bir faydası oldu: Online yaptığımız görüşmelerde ciddi bir zaman tasarrufumuz oldu. İsterseniz arabada bile katılabiliyorsunuz. Eğitimlerimizde bir sıkıntı yok. Çarşamba geleneksel olarak düzenlenen toplantılarımız var, bu toplantıları aksatmayıp online gerçekleştirdik. Sadece yüz yüze görüşmenin tadı başka bir şey. Onun dışında eğitim ve toplantılarımıza mütemadiyen devam ediyoruz.

 

“Sorunlar karşısında bir aradayız”

 

- İzmir’deki dernekler birbirlerinin sorunları konusunda bir araya gelerek masaya yumruk vurabiliyor mu? İzmir’deki iş dünyası derneklerinin birlikteliği konusunda ne düşünüyorsunuz?

Bizim bir çatı örgütümüz var, BASİFED. Yaklaşık 10 derneğimizin üye olduğu bir federasyon. Dolayısıyla federasyon bizi zaman zaman bir araya getiriyor ve toplantılar gerçekleştiriyoruz. Ortak sorunları tartışıyoruz. Bir aradalık var. Biz kardeş dernekleriz. Aramızda herhangi bir rekabet, çekememezlik yok. Evet, sorunlar karşısında bir araya gelerek masaya beraber yumruk vurabiliyoruz.

 

- Başkanlık zor mu?

Gönüllülük esaslı… Bu işte vakit ve nakdiniz olacak ki yapacaksınız. Çok ciddi bir enerji sarf ediyorsunuz. Benim çok ciddi bir enerjimi alıyor ama şikâyetçi değilim. Ben üretmeyi seviyorum. Başkanlığı seviyorum. Keyif alıyorum. 

 

HASAN KÜÇÜKKURT KİMDİR?

Konya Ereğli'de 1962 yılında doğan Hasan Küçükkurt, 1993 yılından bu yana Bortar Yemek ve Catering firmasının yönetim kurulu başkanlığını yürütüyor. Turizm, hayvancılık ve zeytinyağı sektörlerinde de faaliyet gösteren Küçükkurt, son iki dönem İzmir Sanayici ve İş İnsanları Derneği’nin (İZSİAD) yönetim kurulu başkanı olarak görev yapıyor.

Batı Anadolu Sanayici ve İş İnsanları Dernekleri Federasyonu (BASİFED) ve Ege Ekonomiyi Geliştirme Vakfı (EGEV) yönetim kurulu üyesi, Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Meclis üyesi de olan Küçükkurt, İzmir Ticaret Odası, İzmir Kalkınma Ajansı üyeliğinin yanı sıra Ege Bölgesi Konyalılar Derneği ile Kobider yönetim kurulu üyeliği de yaptı.

Türk Standartları Enstitüsü (TSE) danışma kurulu, Bornova İş İnsanları Derneği ve Ege Yemek Sanayi Derneği'nde yönetim kurulu üyeliği de yapan Küçükkurt, Türkiye Yemek Sanayicileri Federasyonu başkan yardımcılığının yanında 2015-2018 yılları arasında Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu'nda da (TÜRKONFED) yönetim kurulu üyeliği yaptı.

Hasan Küçükkurt, 2018-2021 yılları arasında TÜRKONFED'de yönetim kurulu üyeliğini sürdürüyor.

 

 

İZSİAD YÖNETİM KURULU…

İZSİAD, İzmir'deki Sanayici ve İş İnsanlarını bir çatı altında toplayarak 20 Ocak 1992 yılında kuruluyor. Dernek, bölgedeki iş insanlarını bir araya getiriyor, başta üyeleri olmak üzere iş insanlarını yerel ve uluslararası zeminde temsil ediyor. İZSİAD tek başına birçok çalışma yapmakla birlikte, 9 Eylül 2003 tarihinde 19 sivil toplum kuruluşunun bir araya gelerek kurduğu BASİFED'e (Batı Anadolu Sanayici ve İş İnsanları Dernekleri Federasyonu) ve ardından Türkiye'de faaliyet gösteren 11 Federasyonun birleşimiyle oluşturulan TÜRKONFED (Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu) bünyesinde yer alıyor.

Yönetim kurulu şu isimlerden oluşuyor:

Başkan: Hasan Küçükkurt    

Başkan Vekili: Mukaddes Çelik      

Başkan Yardımcıları: Ali Talak / Ali Kara / Semiha Güneş / Hüseyin Cengiz     

Genel Sekreter: Başak Çayır Canatan

Genel Sekreter Yardımcısı: Kasım Atmaca         

Sayman: Tolga YAPICI           

Sayman Yardımcısı: Edip Güler               

Yönetim Kurulu üyeleri: Sevgi Karahan / Arzu Şentürk Salık / Kenan Mazıcı / Metin Sancak / Münir Sirhan Özen / Ahmet Baştuğ / Mehmet Selim Tan / Salih Özçifçi / Gökçe Kesikçiler Buğday  

 

 

“YOKLUĞU İÇİMİ ACITIR”

Bortar’ın kurucularından Şuayip Küçükkurt’un yaşama veda edişinin 17. yılı dolayısıyla “Ve hâlâ sımsıcak durur anılar” isimli bir video belgesel yayınlandı. Dostları, birlikte yaşadıkları anları anlatırken fonda Şuayip Küçükkurt’un sazı ve sözü var.

Ahmet Arif’in “Hasretinden prangalar eskittim” isimli şiirinin dizeleri ile başlayan videoda, Küçükkurt’un dostları birlikte geçirdikleri zamanları anlatıyor. Yakınları, Küçükkurt’u “Kendi hayatının şiirini yazan bir insandı” sözleriyle tanımlıyor. Videoda Küçükkurt’un sazıyla çaldığı ve söylediği sözleri Sabahattin Ali’ye ait olan Leylim Ley türküsü ve yaşam öyküsü yer alıyor.

Hasan Küçükkurt, 17 yıl önce hayata gözlerini yuman ağabeyi Şuayip Küçükkurt’un ölüm yıl dönümüne dair duygularını şu sözlerle paylaştı:

 “Ağabeyimin ölüm yıldönümü Nisan’ın 18’i. Bizim aramızda iki yaş var. Biz arkadaş gibiydik. Ama erken gitti işte, o 44 yaşındaydı bu dünyadan gittiğinde. Herkesin kardeşi kendine kıymetlidir ama biz beraber büyüdük onunla. Onun için yarayı hala saramadım. İçimi acıtır yokluğu, gidişi. 17. yılını devirdik.”

 

Şuayip Küçükkurt kimdir?

Şuayip Küçükkurt, 1960 yılında Karaman’ın Pınarkaya Köyü’nde dünyaya geldi. Çalışma hayatına Konya Ereğli’de babası ve kardeşleri ile çekirdek satarak başladı. 14 yaşında, tek başına İzmir’e gelerek Basmane'de "Foto Sedat" adlı fotoğraf stüdyosunda çalıştı. 1982 yılında ailesinin de İzmir’e gelmesinin ardından, onlarla birlikte hamallık, pazarcılık, manavcılık yaptı. 1993 yılında kardeşleriyle birlikte Bortar’ı kurdu. 2004 yılında, 44 yaşındayken bir trafik kazasında hayata gözlerini yumdu. 

 

 

(Röportaj: Selin Tekin)

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

“Yoksulluk sınırını 10 bin liraya yükselirken”, gelir dağılımında “varlıklılar ile dar ve sabit gelirli milyonların arasındaki uçurum” büyüyor ve “Orta sınıfı” olumsuz...

GÖZLEM, bu soruların cevabını aradı ve uzmanlara sordu. İşte görüşleri…

Türkiye’de coronavirüse karşı alınan tedbirler tartışma konusu olmaya devam ediyor. Daha sıkı önlem gerekirken gelen 1 Mart ve 13 Nisan ‘normalleşmeleri’ salgında en k...

“Türkiye uzun yıllardır yaptığı yanlışların sonucunu yaşıyor” diyen Batı Anadolu Sanayici ve İş İnsanları Dernekleri Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Kasalı’ya göre,...

Muhalefet, Erdoğan’ı ağır şekilde eleştirirken, AKP sözcüsü “Soykırım” sözünü CHP’nin söylettiğini” iddia etti.

Yazarlar