Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Sahibi bilinmiyor ama zengin ediyor

17.8.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Bitcoin, alternatif ödeme yöntemi haline geldi. Dünya’da olduğu gibi Türkiye’de de değeri son dönemde inanılmaz şekilde artarak yatırımcıların odak noktasına haline gelen bu sanal para biriminin sır ve şifrelerini Burak Oğuz GÖZLEM’e yazdı.

“Bitcoin’in değeri yükseldi”, “Bitcoin zengin etti”, “Bitcoin rekor kırdı”, “Bitcoin’de tarihi zirve”, “gizemli para zengin ediyor” vb. başlıklar şu sıralar haberler bültenlerinde bol bol yer buluyor. 17 Ağustos itibariyle 4.484 dolara yükseldi.

Dijital Para

Üzerindeki tartışmalar devam eden Bitcoin, bir konsensus ağı üzerinde çalışan yeni bir ödeme yöntemi ve tamamen dijital bir paradır. Alışılagelen geleneksel paralar, merkez bankaları tarafından basılıp kontrol edilirken; Bitcoin merkezibir otoriteye ihtiyaç duymadan üretilebilen ve kullanılan bir sanal paradır. Sanal paranın bir çok örneği olmasına rağmen, en çok tercih edileni ve en yaygın kullanımı Bitcoin’dir.Bitcoin, mal veya hizmet karşılığında online ödeme yapmak için kullanılmaktadır.

Gizemli Paranın sahibi bilinmiyor

Bitcoin, 2008 yılında Satoshi Nakamoto tarafından kurulmuş ve geliştirilmiş. İsim Japonca olunca herkes Bitcoin’in sahibinin bir Japon olduğunu düşündü. Ancak, gerçek kimliği bir türlü bilinemeyince farklı teoriler ortaya atıldı. Japonca da ‘Satoshi’ zeki, bilge, ‘Naka’ iç, içinde, ‘Moto’ vakıf, şirket, anlamlarına geliyor. Bu nedenle bu bir kişiye ait değil; bir erkek, bir kadın, bir programcı veya bir şirket olabilir dendi. Daha sonra Avustralyalı bir iş adamı Craig Wright, sanal parayı bulan kişi olduğunu ve uzun süredir Nakamoto lakabını kullandığını duyurdu. Ancak, sunduğu deliller otoriteler tarafından çürütülmüştür. Ayrıca kimi çevreler de Satoshi Nakamoto isminin (Sa)msung, (Tosh)ıba, (Naka)michi, (Moto)rola markalarından alındığını iddia etmektedir. Hatta bu para biriminin gizli küresel örgütler tarafından piyasaya sürüldüğünü iddia edenler de mevcuttur. Satoshi Nakamoto’nun kim olduğu bir türlü tam olarak bilinememiştir. Bitcoin’in yaratıcısı bugün hala gizemini korumaktadır.

Neden sanal para?

Bitcoin’in herhangi bir resmi kuruluşa bağlı olmaması ilk bakışta dezavantaj gibi görünse de aslında, yükselişindeki ana etken de budur.  Bu sayede kimliğinizi hiç kimse ile paylaşmadan para transferleri gerçekleştirebilirsiniz.

İlk olarak 3 Ocak 2009 yılında deneysel olarak başlatılan sistem özellikle para transferlerinde kimliğini gizlemek isteyenler tarafından kısa sürede kabul görmüş ve gün geçtikçe de yaygınlaşarak kullanılmaya devam etmektedir.

İşlemi yapan tespit edilemez.

Eş kullanıcılar arasında işlemekte olan Bitcoin sistemi herhangi bir merkeze veya ülkeye bağlı değildir. Bu durum Bitcoin’i hukuki düzenlemelerin de dışında tutmaktadır.

Kullanıcılar işlem yaparken sadece cüzdan kimlik numaralarını kullanırlar. Bitcoin işlemleri isim gibi herhangi bir kişisel veri ihtiva etmez. Bu nedenle işlemler üçüncü kişiler tarafından takip edilemez. Bu da daha çok yasadışı işlemlerde tercih edilmesinin nedenidir.

Bununla birlikte bazı ülkeler çeşitli düzenlemeler getirmeye çalışmaktadırlar. Almanya’da Bitcoin özel bir tür para olarak görülmektedir ve özel bir düzenleme ile vergilendirilmektedir. Ülkemizde ise Bitcoin ile ilgili herhangi bir düzenleme bulunmaktadır.

Özellikle bu yöntemle yapılan kara para aklama günümüz ceza hukukunu meşgul eden bir meseledir

Bitcoin nasıl kullanılıyor?

Bitcoin’i kullanmaya başlamak için öncelikle www.bitcoin.org web sitesine giriş yapmanız gerekiyor. Buradan kendinize bir dijital cüzdan yaratıyorsunuz ve daha sonra istediğiniz kadar Bitcoin satın alabiliyorsunuz. Bugün için 1adet Bitcoin 4.062,12 USD (16/08/2017).

Hepsi bu kadar!

Şimdi sisteme kayıtlı olan eşler arasında Bitcoin transferi yapabilir ya da web siteleri üzerinden alışveriş yapabilirsiniz.

Sanal paralar, sanal cüzdanlarda saklanır

Edinilen Bitcoinler dijital bir cüzdanda tutulmaktadır. Bir nevi sanal bir banka hesabı gibi düşünülebilir. Bu cüzdana iyi sahip çıkmanız gerekiyor. Dijital cüzdan hacklenir ya da yanlışlıkla kullanıcı tarafından silinirse Bitconiler de gider ve kullanamazsınız. Bir cüzdanın şu veya bu sebeple kaybolması sonucunda kullanıcının paraları dolaşımdan kalkar. Söz konusu kullanıcının Bitcoinler’i bu durumda başkası tarafından harcanamaz; çünkü bunların harcanması için gereken özel anahtarlar başka kullanıcılar tarafından bilinemez ve kullanılamaz.

Güvenli mi?

Ellektronik ortamlarda maksimum 21 milyon Bitcoin üretilebilir, herhangi bir kalıp üzerine basılamaz. Bitcoinler, dünyadaki milyonlarca kişi tarafından, bilgisayarlarda matematiksel problemleri çözen bir yazılım tarafından elektronik ortamda basılmaktadır. Matematiksel formüller tamamen ücretsizdir ve isteyen herkes bunları çözebilir. Yazılımlar açık kaynaklı olarak kişilerin kullanımına sunulmaktadır. Böylece herhangi bir kişi hesaplamaları kontrol etmek için yazılıma bakabilir.

Bitcoin ağı, hiçbir merkezi otorite tarafından kontrol edilemez. Tüm Bitcoin üreten makineler ve işlemleri sürdüren makineler bir bütün olarak ağ üzerinde birlikte çalışmaktadır. Teoride hiçbir otorite Bitcoin’in parasal politikasını düzenleyemez. Ayrıca herhangi bir nedenden dolayı bir Bitcoin ağı çevrimdışı olsa dahi, para döngüsü devam eder.

Kabaca, paranın değerini merkez bankalarındaki altın rezervleri belirler. Fakat Bitcoin’in değerini, günlük hayattaki kullanım oranı ve piyasadaki miktarı belirliyor. Bu yönüyle Bitcoin, güncel para birimlerinden de bağımsız olup piyasa değeri arz ve talebe göre belirlenmektedir.

Bitcoin, bütün Dünyada anonim olarak kullanıldığı için birçok para birimi üzerinden (dolar, yen, euro, tl ) ve dijital para birimleri (paypal gibi ) üzerinden exchange edilebilir.

Bitcoin’in geleceği ne olacak?

Bitcoin üzerindeki gizem ve tartışmalar hala devam etmektedir. Herhangi bir otoriteye bağlı olmaması, işlem yapanların bilinmemesi, özellikle isimlerini gizlemek isteyenler ya da kara para aklamak isteyenler tarafından tercih edilmesine neden olmaktadır. Her ne kadar bazı ülkeler bu konuda hukuki düzenleme yapsalar da kontrol ve denetimi yeterince sağlanamamaktadır.

İçinde bulunduğumuz ve roket hızıyla gelişmeye devam eden teknoloji çağında Bitcoin ve benzeri sanal para sistemlerinin engellenmesi de mümkün gözükmemektedir. Her geçen gün insanlık, dijital sistemlerle daha çok entegre olmaya devam etmektedir.

Yakın bir gelecekte, dijital paranın, geleneksel madeni ve kâğıt paranın yerini alması kaçınılmaz gözükmektedir. Bugün için en yaygın örneği Bitcoin olan sanal para kontrol edilemediğine göre devletler ayakta kalmak istiyorlarsa merkez bankalarının kendi dijital paralarını çıkarmasından başka bir yol gözükmemektedir.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Piyasalardaki durgunluk ile enflasyonist ortamın aynı anda yaşanmasına ekonomistler “Stagflasyon” diyor. Tek başına enflasyondan veya yine tek başına resesyondan daha ...

Suudi Arabistan – Türkiye ilişkilerini büyük ölçüde etkileyecek olan “Washington Post gazetesi muhabiri Suudi Arabistanlı gazeteci Cemal Kaşıkçı olayındaki sır perdesi...

Türkiye gündeminin başına “iğneden ipliğe her ürüne yapılan zamlar” yerleşti. “Sıçrama yapan” hayat pahalılığına karşı, iktidar “dış güçler” argümanını kullanırken, be...

2004 yılından bu yana İzmir Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanlığı görevini yürüten Aziz Kocaoğlu, Mart 2019’da yapılacak yerel seçimlerde yeniden aday olmayacağını aç...

GÖZLEM, konuyu masaya yatırdı ve 81 milyonu doğrudan ilgilendiren soruyu uzmanlara sordu. İşte görüşleri...

Yazarlar
Website Security Test