Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

CHP’NİN 13 MADDELİK “HEDEFLER BİLDİRİSİ” GÜZEL DE…

21.2.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Mehmet Şakir Örs: “Gidişattan endişe duyan milyonlarca yurttaşın gözü ve kulağı, ülkenin güvencesi ve sigortası olarak görülen CHP’nin üstündedir.”

CHP’nin 36’ıncı Olağan Kurultay’da seçilen yeni Parti Meclisi ilk toplantısını gerçekleştirdi. Parti Meclisi üyeleri toplantının ardından 13 maddelik bir bildiri yayınlayarak, ‘Halkla birlikte el ele mücadele ederek’ atılacak öncelikli adımlar açıklandı. 

Yayınlanan mesajda şu ifadelere ver verildi; “Kurultayımızın kabul ettiği Sonuç Bildirgesi önümüzdeki dönemin hedeflerini tespit etmiştir. Ülkede demokrasi ve hukuk devleti yok edilmiş, tek adam rejimi hakim kılınmıştır. 15 Temmuz hain darbe girişimi bahane edilerek gerçekleştirilen 20 Temmuz Darbesi ile kurulan OHAL düzeni kalıcı hale getirilmiş ve demokrasi askıya alınmıştır. Hiç kimsenin can, mal ve hukuk güvenliği kalmamıştır. Terörle mücadele ve milli güvenlik gibi temel sorunlarımızın toplumu ortak bir duygu etrafında birleştirmesi gerekirken, iktidar bunu iç siyaset malzemesi haline getirecek yeni bir kutuplaşma aracına dönüştürmüştür. Düşünmek, düşünce açıklamak, hak aramak suç haline gelmiştir. Türkiye bu elbiseyi hak etmiyor.”

 

İŞTE CHP PM’NİN 13 MADDELİK BİLDİRİSİ:

1) OHAL düzenine son verecek, OHAL’in yarattığı bütün tahribatları ortadan kaldıracağız.
2) Tek adam rejimini kaldırıp, kuvvetler ayrılığına dayalı tam demokrasiyi kuracağız.
3) Laiklik temelinde inanç ve yaşam tarzlarını güvence altına alacak güçlü bir Cumhuriyet yaratacağız.
4) İnternet ve medya özgürlüğü de dahil olmak üzere düşünce ve ifade özgürlüğünü en geniş biçimde hayata geçireceğiz.
5) Hukukun üstünlüğünü tesis edecek, yargı bağımsızlığını sağlayacağız.
6) Toplumsal uzlaşmaya dayalı yeni bir anayasa yaparak, hukukumuzu 20 Temmuz Darbesi dahil bütün darbe hukukundan temizleyeceğiz.
7) Adalet ve huzuru sağlayan bir düzen kuracağız.
8) Üreten, zenginleşen, adaletli paylaşan bir Türkiye yaratacağız.
9) İşsizlik, yoksulluk ve her türlü eşitsizlikle mücadele edecek, güçlü bir sosyal devlet kuracağız.
10) Herkese parasız, ulaşılabilir, çağdaş, kaliteli eğitim ve sağlık hizmeti sağlayacağız.
11) Kürt sorunu dahil bütün toplumsal sorunlarımızı, eşit yurttaşlık temelinde, ulusal bütünlük ve toplumsal uzlaşı ile çözeceğiz.
12) Her türlü terör, çatışma ve kutuplaşmayı ortadan kaldıracak, toplumsal huzuru inşa edeceğiz.
13) Dış politikamızı, yurtta barış dünyada barış ilkesi temelinde yeniden oluşturacak, iç siyaset malzemesi ve kutuplaşma aracı olmaktan çıkaracak, Türkiye’yi tekrar sözüne güvenilir ve öngörülebilir uluslararası aktör konumuna getirmek için ortak bir milli duruş oluşturacağız.

 

“GİDİŞATTAN ENDİŞE DUYANLARIN GÖZÜ KULAĞI CHP’DE”

Mehmet Şakir Örs (Gözlem Yazarı):Ana muhalefet Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) kurultayı geride kaldı. Ancak kurultay ve kurultay sonrası ile ilgili tartışmalar halen sürüyor. 

CHP kurultaylarının kamuoyunda her daim ilgi odağı olmasının ve ses getirmesinin temel nedenini, CHP’nin ülkemiz ve halkımız için büyük önem taşıdığı gerçeğinde aramak gerekiyor. Bu gerçeğin farkında olan siyasal iktidar, her fırsatta, CHP ile ilgili olarak kamuoyunda olumsuz algılar yaratmaya çalışıyor. Parti içerisinde yaşanan sorun ve tartışmaları abartarak, CHP’yi seçmenin gözünden düşürmeye uğraşıyor. Parti içerisinde görülen bazı yanlış tutum ve davranışlar da, istemeden de olsa bu amaca hizmet ediyor.

Kurultayda yaşanan tartışmaların ve seçim yarışlarının gölgesinde kalan kurultay sonuç bildirgesi, aslında oldukça önemli ve kapsamlı bir çalışmaydı. Ancak bu anlamlı çalışma kamuoyuna yeterince duyurulamadı. İşte ilk parti meclisi toplantısı sonrası yayımlanan 13 maddelik bildiri de, bir bakıma bu sonuç bildirgesinin daha kısa ve özlü haliydi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, kurultay konuşmasında altını çizdiği sorun odaklarına yönelik olarak, parti yönetiminde yeni başkan yardımcılıkları oluşturdu ve görevlendirmeler yaptı.

Şimdi artık ana muhalefet partisinden beklenen, daha etkili ve daha güçlü bir siyasal çalışmadır. Gerek kurultay ve gerekse parti meclisi bildirisindeki hedeflerin hayata geçirilmesidir. Peki bu hedeflere nasıl ulaşılacaktır? İşte temel soru ve sorun budur.

CHP’nin önümüzdeki çalışma sürecini iki ana başlık altında toplayabiliriz. Birincisi örgütsel konular, ikincisi de dışa, seçmene yönelik çalışmalar.

Öncelikle CHP’nin kendi içinde söylem birliğini sağlaması ve iç dayanışmasını güçlendirmesi gerekiyor. Böylesi kritik ve zorlu bir süreçte, ana muhalefetin örgütlülüğünü artırması, hayatın her alanında ve ülkenin her köşesinde var olması, varlığını hissettirmesi önemlidir.

CHP, bütün gücüyle 2019 seçim sürecine odaklanmalı ve tüm güçlerini bu amaçla seferber etmelidir. Bu bağlamda, hızla 2019’un yol haritası oluşturulmalıdır. CHP’nin ana muhalefet partisi olarak bir başka önemli görevi, ülkenin bugünkü gidişatından memnun olmayan tüm kesimlerin bir araya geleceği bir ‘demokrasi buluşması’nın sağlanmasıdır. Bu büyük buluşma, 16 Nisan anayasa referandumunda sağlanan ‘hayır birlikteliği’ni de aşacak boyutta olmalıdır. Aslında böylesi bir demokratik buluşmanın temeli, özü, mayası 16 Nisan’dadır. Şimdi yapılması gereken bu birliği daha da geliştirip büyütmektir.

Cumhuriyet ve demokrasi değerleri etrafında buluşacak muhalefet, parlamenter demokrasiyi temel alan, toplumsal uzlaşmaya dayalı yeni ve çağdaş bir anayasa ile yine bu anayasa ile uyumlu, yeni bir seçim ve siyasi partiler yasasını da içeren, yeni bir ‘toplumsal sözleşme’ ile 2019’da halkın karşısına çıkabilir. Ayrıca bu hazırlıklar, halkın temel sorunlarına yönelik olarak ülke ölçeğinde hayata geçirilecek toplumsal kampanyalarla desteklenebilir. İşte ana muhalefet CHP, bütün bu çalışmaların ana gövdesi ve birleştirici gücü olabilir, olmalıdır.

Siyasal iktidar, kamuoyu Afrin operasyonu ile meşgulken, iç siyaset ile ilgili olarak bir dizi hazırlıklar yapıyor. ‘Milli mutabakat’ adı altında siyasal ittifak oluşturmaya çalışıyor. Başta yerel yönetim ve seçim yasaları olmak üzere birçok yönetsel konuda, kendi işine gelecek şekilde değişiklikler yapmaya hazırlanıyor. Muhalefet bu oluşumları, gelişmeleri gözden kaçırmamalıdır. Bu konularda hızla önlem almalı, tavır ve politika belirlemelidir.

İçinde bulunduğumuz zorlu süreç, cumhuriyetin kurucu partisi CHP’ye, önemli ve tarihsel bir misyon yüklüyor. Gidişattan endişe duyan milyonlarca yurttaşın gözü ve kulağı, ülkenin güvencesi ve sigortası olarak görülen CHP’nin üstündedir.

(GÜLÇİN KARAEGEMEN SOYLU)

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Piyasalardaki durgunluk ile enflasyonist ortamın aynı anda yaşanmasına ekonomistler “Stagflasyon” diyor. Tek başına enflasyondan veya yine tek başına resesyondan daha ...

Suudi Arabistan – Türkiye ilişkilerini büyük ölçüde etkileyecek olan “Washington Post gazetesi muhabiri Suudi Arabistanlı gazeteci Cemal Kaşıkçı olayındaki sır perdesi...

Türkiye gündeminin başına “iğneden ipliğe her ürüne yapılan zamlar” yerleşti. “Sıçrama yapan” hayat pahalılığına karşı, iktidar “dış güçler” argümanını kullanırken, be...

2004 yılından bu yana İzmir Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanlığı görevini yürüten Aziz Kocaoğlu, Mart 2019’da yapılacak yerel seçimlerde yeniden aday olmayacağını aç...

GÖZLEM, konuyu masaya yatırdı ve 81 milyonu doğrudan ilgilendiren soruyu uzmanlara sordu. İşte görüşleri...

Yazarlar
Website Security Test