Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Şener: “Hedefimiz her sene daha ilerisi”

23.3.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Dünyanın doğaltaş sektöründe en önemli buluşmalarından olan MARBLE – Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı, 28-31 Mart tarihinde kapılarını 24. kez tüm dünyaya açıyor. MARBLE, Türkiye’nin ve dünyanın çeşitli ülkelerinden çok sayıda katılımcı firmayı ve sektör profesyonelini Türkiye’nin en büyük ve en modern fuar kompleksi fuarizmir’de ağırlayacak. MARBLE fuarının düzenlendiği kent olan İzmir, doğal taş ihracatı yapmaya en elverişli şehirlerden biri. MARBLE fuarı; Avrupa, Asya ve Afrika kıtalarının buluşma noktası olan liman kenti İzmir’de, her yıl tüm dünyadan binlerce sektör profesyonelini buluşturuyor. MARBLE – Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı'na sayılı günler kala İZFAŞ Yönetim Kurulu Murahhas Üyesi Gül Şener ile bir röportaj gerçekleştirdik.

MARBLE - İzmir Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı için öncelikli hedefiniz nedir?

Biz dünyanın sayılı fuarları arasında yer alan MARBLE – Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı’nı her yıl daha da ileriye götürmeyi hedefliyoruz. Dünyanın en renkli ve önemli doğal taşlarına sahip Türkiye’nin doğal taşını; uluslararası sektörde daha tanınır hale getirmek istiyoruz. Sektörde hizmet veren katılımcılarımızın dünya ile buluşmalarını, yeni iş bağlantıları kurmalarını ve ülkemizin ihracat rakamlarını artırmayı arzuluyoruz.

Bu yıl fuarda ne gibi yenilikler ve etkinlikler olacak?

Bu yıl ilk kez Genç Yaratıcı Fikirler Platformu’nu hayata geçirdik. Bu platformla birlikte üniversitelerin endüstriyel tasarım bölümleri ve mimarlık fakültelerinden mezun ya da okumakta olan öğrencilerin mermer üzerine tasarımlar yapmalarını istedik. Bu platforma çok sayıda tasarım geldi. Jürimiz, 26 tasarım belirledi. Sektörden bu tasarımları hayata geçirmek isteyen katılımcılarımızla bu 26 tasarımdan 22’sini belirledi. Doğal taşlardan yapılacak tasarımları B Holü’nün fuaye alanında sergileyeceğiz. Biz İZFAŞ olarak tüm bileşenlerle beraber Türk doğal taşının sadece blok olarak değil, işlenmiş ve katma değeri yüksek bir ürün olarak dünyaya yayılmasını sağlayacak tasarım ürünlerini de artık sunmaya başlayalım istedik. Sektör temsilcileri de bizleri hiç kırmadan kendi atölyelerinde, kendi olanaklarıyla bu tasarımları hayata geçirdiler. Burada, fuar süresince tasarımları sergileyeceğiz ve ilk üçünü seçeceğiz.

İki yılda bir düzenlediğimiz, geçtiğimiz sene yaptığımız Taş Kongresi’mizin yerine bu yıl çeşitli sempozyumlar ve aktivitelerimiz var. Bunlardan biri mimar buluşmalarımız. Mesleğinde başarılı mimarlar burada doğal taş üzerine görüşlerini, Türk doğal taşının nasıl kullanılması gerektiğine ilişkin fikirlerini paylaşacaklar. Ayrıca “Sektör Buluşmaları” adını verdiğimiz etkinlikle sektörün önemli isimleri görüşlerini paylaşacak.

Bu sene ilk kez bu sektör buluşmaları kapsamında İZFAŞ olarak uluslararası platformda yaptığımız çalışmaların da sonuçlarını göreceğiz. Dünyada doğal taşın kullanılmasını hedefleyen, aynı Türkiye’de olduğu gibi birçok oluşum var. Doğal taş kullanılmasının önünü açan, doğal taş kullanmayı teşvik eden birlikleri, dernekleri burada ağırlayacağız. Onların doğal taş üzerine görüşlerini yurt dışından gelen kişilerin görüşlerini de paylaşacağız. Amerika, Çin, İran, Hindistan, Brezilya ve Rusya’dan doğal taş birlikleri burada olacaklar.

MARBLE'ın kent ekonomisine katkısı nedir?

Önümüzdeki sene 25’incisini düzenleyeceğimiz MARBLE, sadece kendi sektörünü değil çevresindeki tüm bileşenleri doğrudan etkiliyor. Fuar öncesi dönemlerde özellikle otellerde rezervasyonlar, fuar süresince de doluluk oranları yüzde 100’ü yakalıyor. Biz bir fuar düzenlerken birincil hedeflerimiz arasına kenti kalkındırmayı da koyuyoruz. En büyük fuarlarımızdan olan MARBLE’da, otel sektörü başta olmak üzere hem restoranlar ile lokantalara, hem kent içindeki ulaşım sektörüne hem de büyük ve küçük esnafa olağanüstü bir katkı sağlıyor.

Özellikle MARBLE gibi bir fuar, kenti bir anda bir bayram yerine çeviriyor. Dünyanın her bir noktasından İzmir’e gelen insanlar bu şehirde konaklıyorlar, alışveriş yapıyor ve geziyor, ayrıca çeşitli aktivitelere katılıyorlar. Dolayısıyla net olarak ifade edemeyeceğimiz ama fuarcılık söylemlerinde şöyle bir şey vardır; ‘bir fuarın total değerinin yaklaşık 7 katı oranında harcama yapılır’. Biz de fuar süresince böyle bir harcamanın yapıldığını düşünüyoruz.

Biz her fuar öncesinde, neredeyse bir yıl gibi bir zaman boyunca reklam çalışmalarını ve tanıtım çalışmalarını da sürdürüyoruz. Tabi ki sadece MARBLE’ın tanıtılması değil aynı zamanda İzmir’in ve Türkiye’nin tanıtılmasını da önemsiyoruz. Türkiye’nin bu konudaki potansiyelinin göz önüne serilmesiyle birlikte Türkiye ile İzmir’e daha çok sayıda kişinin getirilmesini sağlamaya çalışıyoruz. Yaşadığımız şehir zaten turistik özelliklere sahip ancak bunun yanında iş olarak da on binlerce insanın İzmir’e gelmesini istiyoruz. Bu da kent ekonomisine çok önemli bir ekonomik katkıdır.

MARBLE'ın bu denli bir başarı kaydetmesini neye bağlıyorsunuz?

 

Yalnız doğal taşta değil, tüm sektörlerde Türkiye’nin en büyük fuarını yapıyoruz. Dünya doğal taş rezervinin yüzde 40’ı bizim topraklarımızda, yani sektörde dünya üzerinde çok önemli bir yerimiz var. Çok değerli, dünyanın en önemli mekanlarında kullanılan fazlasıyla rağbet gören doğal taşlarımız var. Bunların yanında özellikle sektör temsilcileri, sektörün bu yoldaki liderleri, dernekler, ihracatçı birlikleri de uluslararası anlamda inanılmaz özverili ve verimli çalışıyorlar. Bu önemli çalışma temposu bizim fuarımızı çeyrek asırda bu noktaya getirdi diye düşünüyorum.

Ancak bir başka taraftan baktığınızda da biz İZFAŞ’a da büyük bir görev düşüyor. Dünyada sayılı fuarlar arasında yer alan MARBLE – Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı, bizim üzerimizde müthiş bir motivasyon yaratıyor. Tüm dünyadan gelen konukları İzmir’de ağırlamak, bu ağırlığı kaldırmak hiç kolay değil. Bir fuarı bitirip diğeri için çalışmaya başladığımızda hep ‘Her sene daha iyi olmalı, daha çok büyümeli ve daha iyi işler yapmalıyız’ diyerek yola çıkıyoruz. Bu motivasyonu şirkette çalışan tüm arkadaşlarımızla sağlıyoruz. Bazı arkadaşlarımız 365 günün belki 250 günü İzmir dışında yaşıyor. Sürekli seyahatteler, sürekli çalışıyorlar.

Tabi ki Türkiye’nin en nitelikle fuar alanı fuarizmir’in de büyümedeki ve gelişmedeki önemi yadsınamaz. 2015’te MARBLE ile kapılarını açan fuarizmir’le birlikte alanımız büyüdü, hedefimizi daha yükseğe koyma şansı buluyoruz. Hem sektör hem de bizim koordineli ve özverili çalışmamız sonrasında MARBLE bu noktaya geldi.

Fuara yerli ve yabancı firmaların katılımı ne düzeyde olacak?

Geçtiğimiz yıl biliyorsunuz katılımcı sayımız bin 109’du. Her alanda olduğu gibi bu yıl katılımcı sayımızda da artış yaşandı. 34 yeni firmayla birlikte 24. MARBLE, bin 143 katılımcıyı ağırlayacak. 213 olan yabancı katılımcı sayısı 220’ye yükseldi, yerli firma sayısı ise 896’dan 923’e çıktı.

MARBLE’da matraj olarak büyütmek için daha çok çalıştık ve geçtiğimiz yıl 139 bin metrekarelik alanda düzenlenen fuarımızı, bu yıl 150 bin metrekareye kadar büyüttük. A, B ve C Holü’nde firmalar doğaltaşları sergileyecek, yine C Holü’nün arka bölümünde Uluslararası Katılım Alanı olacak. D Holü’nde makine sarf malzemeleri, açık alanlarda ise makineler yer alacak. Geçen sene katılımcılarımız yaklaşık 54 bin metrekarelik bir alanda yerleşmişlerdi. Bu yıl ise stant alanı 57 bin metrekareyi geçti . Afganistan, Çin, Hindistan, İran ve Brezilya’yı, C Holü’nde milli katılımlarıyla ağırlayacağız. Ayrıca 33 ülke de fuarda yerini alacak. Ülkeler kendilerine has doğaltaş çeşitlerini sergileme olanağı bulacak.

Bu yıl sadece blok sahasındaki gelişmemiz yaklaşık 2 bin metrekare. Geçtiğimi yıl 986 olan blok sayısının bu yıl bin 500’ü bulmasını bekliyoruz. Başta Afyon, Denizli, Burdur, Sivas, Elazığ, Bilecik, Marmara Bölgesi ile Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden gelecek olan tonlarca ağırlıktaki bloklar, fuarın açılacağı 28 Mart tarihine kadar parti parti fuarizmir’de yerini alacak. Toplam ağırlığı 30 bin tonu bulan bloklar, 4 gün boyunca fuarizmir’de ziyaretçilerle buluşacak. “Oniks’ten, ‘Burdur beji’ne, ‘emprador’dan, ‘Elazığ vişne’ye, ‘Kemalpaşa Beyazı’ndan, Denizli ‘traverten’e kadar ülkemizin eşsiz doğaltaş örnekleri fuar süresince sergilenecek. 7 bin metrekare alan kaplayacak olan bloklar, C Holü’nün arka bölümü, açık sergi alanı ile D Holü’nün yanında bulunan otopark alanına kadar yayılacak. Katılımcılarımız Türkiye’nin bütün coğrafyasındaki taşlarını burada sergilemek için çok büyük bir çaba sarf ediyorlar. Geçtiğimiz Eylül ayına kadar ürettikleri doğal taşları burada sergileyecekler. Sektör profesyonelleri blokları inceleyerek ticari anlaşmalar yapma olanağına sahip olacak.

Geçen sene 104 ülkeden 50 bini aşkın ziyaretçi ağırlamıştık bunlar tekil ziyaretçi. Aslında fuarcılık literatüründe buna 150 bin ziyaretçi diyebiliriz. Bu yıl bu ziyaretçi sayısının daha da yükseleceğini düşünüyoruz. Bizden önce gerçekleşen iki önemli fuar var. Biri Eylül ayında gerçekleşen İtalya’nın Verona kentindeki Marmomacc ve diğeri de Çin’in Xiamen kentinde düzenlenen “Stone Fair”. Buralarda gördük ki İzmir’e doğru bir kayış var. 24. MARBLE’da ziyaretçi sayısının yükseleceğini düşünüyoruz. Daha çok ziyaretçi bekliyoruz.

MARBLE- İzmir Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı'nın kendi sektöründeki dünya fuarları arasında yeri nedir?

Dünyada çok önemli bir yerimiz var. Bir kere bunu en önemli artımız olarak görüyorum. Bizim coğrafyamızın taşlarının benzerleri başka yerlerde de var ama ya az ya da kalitesiz. Dolayısıyla böyle çok ciddi bir gücümüz var. MARBLE Fuarı’nı Çin Xiamen – Uluslararası Mermer Fuarı ve Verona Marmomacc Mermer ve Teknolojileri Fuarı ile birlikte dünya üzerinde ilk üçte yer alıyoruz.

25. YILA ÖZEL BİR 'MARBLE'

25. MARBLE’ın bitişiyle birlikte bir çeyrek yüzyılı kapatıp yeni bir döneme başlamış olacağız. Önümüzdeki yıl 25’inci yılımız, çok özel bir yıl. Bu yıl 24. MARBLE’a hazırlanırken aynı zamanda da 25. MARBLE’ın çalışmalarına başladık. Fuarcılık bir yıl önceden yaşamak aslında. Biz bir yıldır bugünü yaşıyorduk, bir yıldır bu fuar için çalışıyorduk, bir yıldır bu kurum için arkadaşlarım uğraştılar. Ve şimdi biz, aşağı yukarı bir buçuk aydır önümüzdeki MARBLE için çalışıyoruz. Önümüzdeki yıl MARBLE’ın 25. yılı olması itibariyle özel aktivitelerine hazırlanıyoruz. Örneğin kentin belli noktalarında özel doğaltaşlar sergilemeyi planlıyoruz.

 (GÜLÇİN KARAEGEMEN SOYLU)

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Uzmanlar, enflasyonda yaşanan ve halkın “şüphe ile” karşıladığı düşüşün vergi oranlarında ve akaryakıtta yapılan indirimlerle gerçekleştiğini, bunun ise orta vadede da...

19 otelden ikisinin rezervasyonlarının Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’un sahibi olduğu ETS Tur tarafından yapıldığı” haberleri kamuoyunda tepki yarattı. tepki çe...

Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Standard & Poor’s (S&P), Türk bankalarının genel durumunu değerlendirdi.

Ege Ekonomiyi Geliştirme Vakfı (EGEV) Başkanı Mehmet Ali Susam, ikincisi düzenlenen Ege Ekonomik Forum süresince Ege ekonomisinin ve potansiyelinin Türkiye’nin gündemi...

GÖZLEM, bu soruyu siyasetin duayenlerine ve uzmanlara sordu, işte görüşleri…

Rusya ve Ukrayna, bir kez daha savaşın eşiğinde... Rusya’nın üç gemisine el koyduğu Ukrayna seferberlik ilan etti ve Rus Ordusu bölgeye ilave S-400’ler sevk etti. Geri...

GÖZLEM, “AK Parti’nin adayları belli, CHP – İYİ Parti ittifakı kimleri aday göstermeli sorusunun cevabını uzmanlardan aldı, işte görüşleri…

Yazarlar
Website Security Test