Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Türkiye – AB zirvesi, “yumuşama gösterisi” ile geride kaldı; “yeni bir flört denemesi” başlayacak mı?

30.3.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Cumhurbaşkanı Erdoğan Türkiye'nin AB'den beklentilerini yazılı olarak ilettiklerini söyledi

Mehmet Dönmez; “Soğukluğun giderilmesi hedefleniyordu, ilk adımlar atıldı.”

Varna'daki Türkiye – AB zirvesinde “somut anlaşma” olmazken, karşılıklı yumuşama mesajları var. Zirve sonrası, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, AB Konseyi Başkanı Jean-Claude Juncker ve “Dönem başkanı” Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov ortak açıklama yaptı.

AB ile ilişkilerde zorlu bir dönemi geride bırakmayı umduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "AB'den beklentilerimizi yazılı olarak ilettik. Gelin istikrar için birlikte çalışalım" dedi. Erdoğan, vize serbestisiyle ilgili olarak da "Vize serbestisi için AB adımını bir an önce atmalı" açıklamasında bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye ve AB'nin uzun süreli stratejik ortaklar olduğunu vurgulayarak, "Küresel bir güç olma iddiasındaki Avrupa'nın Türkiye'yi genişleme politikalarının dışına itmesi vahim bir hata olacaktır. Türkiye bölgede kilit aktör, jeostratejik öneme haiz bir müttefik, genç nüfusa sahip dinamik bir ülkedir" diye konuştu.

 

Türkiye'nin başta düzensiz göçle mücadele olmak üzere sorumluluklarını fazlasıyla yerine getirdiğinin herkesin malumu olduğuna işaret eden Erdoğan, şunları söyledi: "Ülkemizin üzerine düşeni yaptığı ve Avrupa Birliği mensubu muhataplarımızdan geri dönüş beklediği bir diğer konuysa vatandaşlarımız için sağlanacak olan vize serbestisidir. Bununla ilgili çalışma kağıdımız şubat ayı başında Avrupa Birliği Komisyonu'na sunulmuştu. Avrupa Birliği bu noktada adımını bir an önce atarsa o da bizi rahatlatacaktır. Bu siyasi bir mesele haline getirilmemeli. Gümrük Birliği'nin güncellenmesi çalışmalarına başlanması konusundaki beklentimizi de dile getirdik. Bu tür teknik konuları siyasetin meselesi haline getirmemeliyiz. Her iki tarafın da faydasına olan başlıklarda süratle mesafe almalıyız. Bizim için son derece önemli bir diğer konu terör meselesidir. Teröre karşı operasyonlarımız sadece kendimizin ve Suriyelilerin güvenliğine değil, Avrupa'nın da güvenliğine katkı sağlamaktadır. Biz artık terörle mücadele gibi hassas konularda afaki ve haksız eleştiriler değil, güçlü destek bekliyoruz. Türkiye insan haklarına, temel hak ve özgürlüklere saygılı, demokratik bir hukuk devletidir. "

 

“Gelecek için umutluyum”

AB Konseyi Başkanı Donald Tusk'ın açıklamalarından satır başları: “Somut bir anlaşmaya varılamadı fakat gelecek için umutluyum. Geleceğe yönelik parametreleri belirleme şansına sahip olduk. Türkiye'nin mülteciler konusundaki çalışmaları dolayısıyla kendilerini takdir ettiğimizi belirtmek istiyoruz. Türkiye'nin darbe girişimi sırasındaki olaylardan büyük zarar gördüğünü biliyoruz.

Türkiye ve üye ülkeler arasındaki iyi ilişkiler de önemli bir husustur ve Türkiye'nin üyelik sürecinin önemli bir kısmıdır. Hala bazı endişeler var. Ege denizindeki eylemler konusunda, Kıbrıs konusunda ve bazı AB vatandaşlarının tutuklanması konusunda… Kıbrıs kendi kaynaklarını araştırma hakkına sahiptir. Türkiye'nin Afrin'deki harekatıyla ilgili çekincelerimizi ilettik. Türkiye'nin bu hareketlerini iyi yönlendirmesi gerektiğini düşünüyoruz.”

“Müzakerelerin garantörü benim”

AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ise “Müzakerelerin devam edeceğinin garantörü benim” dedi. Türkiye'nin AB'nin gerçek bir ortağı olmasını istediklerini ifade eden Juncker, "Stratejik ortaklıkta bizi bir araya getirenler etrafında toplanmak ve bizi bölen konulara çözüm bulabilmek için samimi ve açık bir iş birliği ve diyaloğu sürdürmemiz lazım" dedi.

  

“SOĞUKLUĞUN GİDERİLMESİ HEDEFLENİYORDU”

Mehmet Dönmez (Emekli Büyükelçi) –  “Türkiye ile AB arasında uzun süredir devam eden soğukluğun Varna toplantısında giderilmesi hedefleniyordu.

Avrupa Birliği açısından Türkiye, uzun süredir kapıda bekletilen müstakbel ortaktan ziyade Ortadoğu'dan göçün engellenmesinde önemli bir eşik durumunu muhafaza etmektedir. Bununla birlikte Birlik Türkiye'ye vermeyi taahhüt ettiği maddi katkıyı sağlamakta ayak sürümekte, proje bazlı yardımda bulunmayı önermektedir. Göç yükünün bütün ağırlığını çeken ülkemizin bunu kabul etmesi elbette mümkün değildir. Varna toplantısında bu konuda umut verecek bir mutabakat sağlanmıştır ve katkının yapılacağı sözü alınmıştır.

Varna Toplantısı öncesinde yayınlanan Konsey bildirisi ile Türkiye, doğu Akdeniz'de "yasadışı" davranışları nedeniyle kınanmış ve Birliğin Yunanistan ve Kıbrıs Rum Yönetimi ile dayanışma içinde olduğu vurgulanmıştır. Ancak AB Bakanı Ömer Çelik bu bildirinin kabul edilemez olduğunu açıklamıştır.

 Toplantı sonrasında AB Komisyon Başkanı Juncker Türkiye ile müzakerelerin garantörü olduğunu söylemiştir. Bununla birlikte ilişkilerin gelişmesi için Türkiye'ye düşen ödevler daha fazladır. Hukuk devleti, demokrasi ve insan hakları gibi sürekli eleştiri konusu olan alanlarda Türkiye imajını düzeltmek durumundadır.

Vizesiz Avrupa hayali de yakın gelecekte gerçekleşmekten uzak gözükmektedir.  AB Türkiye'nin terörle mücadele yasasında değişiklikler yapılmasında ısrar etmekte, Türkiye'nin Kopenhag kriterlerine uyması çağrısında bulunmaktadır.

Önümüzdeki dönemde AB'den Türkiye'nin Rusya ve İran ile ilişkilerini yoğunlaştırmaya eğilimli olmasını önleyici adımlar beklenebilir. Türkiye de AB hedefinin sürdüğünü açıklamakla Avrupa ile bağlarını koruduğunu açıklamıştır.

 

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Uzmanlar, enflasyonda yaşanan ve halkın “şüphe ile” karşıladığı düşüşün vergi oranlarında ve akaryakıtta yapılan indirimlerle gerçekleştiğini, bunun ise orta vadede da...

19 otelden ikisinin rezervasyonlarının Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’un sahibi olduğu ETS Tur tarafından yapıldığı” haberleri kamuoyunda tepki yarattı. tepki çe...

Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Standard & Poor’s (S&P), Türk bankalarının genel durumunu değerlendirdi.

Ege Ekonomiyi Geliştirme Vakfı (EGEV) Başkanı Mehmet Ali Susam, ikincisi düzenlenen Ege Ekonomik Forum süresince Ege ekonomisinin ve potansiyelinin Türkiye’nin gündemi...

GÖZLEM, bu soruyu siyasetin duayenlerine ve uzmanlara sordu, işte görüşleri…

Rusya ve Ukrayna, bir kez daha savaşın eşiğinde... Rusya’nın üç gemisine el koyduğu Ukrayna seferberlik ilan etti ve Rus Ordusu bölgeye ilave S-400’ler sevk etti. Geri...

GÖZLEM, “AK Parti’nin adayları belli, CHP – İYİ Parti ittifakı kimleri aday göstermeli sorusunun cevabını uzmanlardan aldı, işte görüşleri…

Yazarlar
Website Security Test