Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

“Toprak bütünlüğü olmazsa olmazımız”

6.4.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Suriye’deki çatışmaların sona erdirilmesi girişimiyle başlatılan Astana sürecinin üç garantörü olan Türkiye, Rusya ve İran liderleri, Ankara'da Üçlü Liderler Zirvesi’nde bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı ve AKP Lideri Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani; Suriye’nin egemenliğine, bağımsızlığına, birliğine, toprak bütünlüğüne ve belli bir fraksiyon temelinde olmayan yapısına kuvvetle bağlı olduklarını tekrar vurguladı. Silahlı gruplara karşı mücadeleye de sonuna kadar devam edileceği konusunda kararlılık dile getirildi.

Üç liderin ortak beyanında, Ruhani’nin daveti üzerine bir sonraki toplantıların İran’ın başkenti Tahran’da yapılacağı da duyuruldu. Önce ikili görüşmeler Erdoğan’ın ev sahipliğinde Saray’da gerçekleştirilen zirve öncesinde liderler arasında ikili görüşmeler gerçekleştirildi. Basına kapalı yapılan ilk görüşme Erdoğan ve İran Cumhurbaşkanı Ruhani arasında, ikincisi ise Rusya Devlet Başkanı Putin ve Ruhani arasında oldu. Erdoğan ile Ruhani görüşmesi bir saat sürerken, ikili ilişkilerin yanı sıra bölgesel ve uluslararası konular hakkında fikir teatisinde bulunuldu.

Beştepe’de Türkiye, Rusya ve İran’ın katılımıyla yapılan ve 1.5 saat süren Üçlü Zirve’nin ardından üç lider, planlanandan 1.5 saat daha erken ortak basın toplantısı düzenledi. Erdoğan, toplantının ardından yaptığı açıklamada özetle şunları söyledi:

'Atılacak adımları belirledik'

“Önümüzdeki döneme ışık tutacağına inandığımız istişareler gerçekleştirdik ve atılacak adımları belirledik. Gerginliği azaltma bölgeleri konusunda Türkiye olarak sorumluluklarımızın gereğini hassasiyetle yerine getiriyoruz. Suriye konusunda şu hususun tüm dünya tarafından dikkate alınmasını bekliyoruz. Suriye’nin toprak bütünlüğünün sağlanabilmesi, tüm terör örgütlerine aynı mesafede olunmasına bağlıdır. Suriye’de kaos çıkartılmak istenen yerlere önce DEAŞ’ın yerleşmesinin önü açılmakta sonra onunla mücadele bahanesiyle PYD-YPG sokulmakta ve böylece terör döngüsü tamamlanmaktadır. Biz kendi sınırlarımızı da tüm Suriye ile bu cendereden çıkartmakta kararlıyız. Suriye huzur bulmadan Türkiye huzur bulamaz. Burada garantör ülkeler olarak Suriye’nin toprak bütünlüğünün temin edilmesi, kanlı çatışmaların önüne geçilmesi ve ülkenin geleceğinin yeniden inşası konusunda anlayış birliği içindeyiz.”

Başarı ışığı kuvvetlenen bir yol

Yaşanan krizin ve çatışmaların kaybedeni Suriye halkıdır, kazananın kimler olduğunu hepimiz gayet iyi biliyoruz. Önümüzde zor ama başarı ışığı giderek kuvvetlenen bir yol var. Ne Suriye’nin ne de bölgemizin geleceğinin üç beş terör örgütünün tasallutu altında kararmasına izin vermeyeceğiz. Garantör ülkeler olarak tuzaklara, tezgâhlara, oyunlara, provokasyonlara asla itibar etmeden mutabık kaldığımız hedeflere doğru kararlı şekilde yürümeyi sürdüreceğiz. Buradan bir kez daha uluslararası toplumu Suriye’deki sorunun adil ve uygulanabilir bir siyasi çözüm gayretlerine destek olmaya çağırıyoruz.

Oyalanmaya tahammülümüz yok

Suriye’nin toprak bütünlüğü bizim için olmazsa olmazımızdır. Birilerinin Suriye dışında kendilerine göre yapmış olduğu parselasyonlar bizim için geçerli değildir. Biz bu toprak ameliyatlarına sıcak bakmıyoruz; bu bölge bunların geçmişte çok bedelini ödedi. Fakat bütün bunlarla beraber terörizmin bunu bir fırsata dönüştürüp Suriye’den ülkemize tacizde bulunmasına fırsat vermeyi asla kabul etmemiz mümkün değil. Biz Astana’yı hiçbir zaman Cenevre’ye alternatif olarak ileri sürmedik, ‘tamamlayıcısıdır’ dedik. Bizim için aslolan netice almaktır. Bu neticeyi nerede alacaksak bunun için adımı atacağız. Oyalanmaya tahammülümüz yok. Burada insanlar ölüyor. Kimse kusura bakmasın kucağımıza 6 aylık çocuğu aldığımız zaman yüreklerimiz parçalanıyor. Biz babayız, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin Cumhurbaşkanıyız. Bunlara dayanabilmek için herhalde insan olmamak gerekir diye düşünüyorum.”

PUTİN: ERDOĞAN'IN TEKLİFİ İSABETLİ OLDU

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Suriye’ye insani yardımlarla ilgili teklifleri olduğunu belirterek, “İhtiyaç duyulan bölgelerde insanlara acil tıbbi yardım konusunda neler yapabileceğimizi somut şekilde değerlendireceğiz. Teklif isabetli oldu. Çalışma yapacağız” dedi. Putin, konuşmasında özetle şunları söyledi: “Kesin kararlılığımız; üç ülke Suriye için egemenliği, toprak bütünlüğü ve bağımsızlığını sağlamaktan yanadır. Üçlü işbirliğimizi tüm yönleriyle arttırmaya, genişletmeye karar verdik, özellikle de Astana formatında. Üç ülke terörle mücadele konusunda gayretlerini birleştirilecekler. İnsani yardımda yoğunlaşacaklar. Erdoğan da yeni tekliflerde bulundu. Suriye’nin ekonomik ve sosyal altyapısını da kalkındırıyoruz. Hedefimiz teröristleri tamamen ortadan kaldırmaktır. Siyasi çözümün yanı sıra normal yaşam koşulları da sağlamak lazım. İnsani yardım konusunda üç ülke dışında kimse adım atmıyor.”

RUHANİ: BÖLGEMİZİN BAYRAM GÜNÜ OLACAK

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, “Suriye halkının umudunun bugün düne nazaran daha çok olduğunu görmekten memnunum” dedi. Ruhani, Suriye sorunun çözümünde hiçbir şekilde askeri seçenek olmadığını belirterek, şöyle konuştu: “Hep birlikte Suriye’deki savaşın durması için yardımcı olmamız lazım. Barışçıl çözüm yolu takip edilmesi gerekiyor. Mazlum Suriye halkının bir önce evlerine dönmelerine yardım etmemiz gerekiyor. Hiçbir ülke Suriye’nin geleceği için karar verme hakkına sahip değil. Suriye’nin geleceği Suriye halkını ilgilendiriyor ve onlara aittir. Suriye halkı Anayasa reformunu isteyerek ve özgür bir seçime katılarak kendi geleceklerine karar verebilirler. Biz üç garantör ülke olarak da bu doğrultudaki çabalarımıza devam edeceğiz. Bölgemizin en büyük bayram günü Suriye’deki savaşın son bulduğu, teröristlerin bu ülkeyi terk ettiği gün olacaktır.”

'ABD SAHNEYİ TERKETMEYECEKTİR'

Mehmet Dönmez (Emekli Büyükelçi):Ankara'da yapılan Suriye konusundaki Türkiye, Rusya ve İran zirvesi, Türk silahlı kuvvetlerinin Afrin'de tam hakimiyeti sağlamasından sonra gerçekleştirilmiştir. İran Cumhurbaşkanı Ruhani yaptığı açıklama ile Astana'da belirlenen ortak hedeflerin gerçekleştirilmesi için Afrin'deki gelişmelerin Suriye'nin toprak bütünlüğü ile ulusal egemenliğini ihlal etmemesi gerektiğini belirtmiştir. Bu konuda soruyu cevaplayan Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın Türkiye'nin pozisyonunun net olduğunu, bir tehditten kurtulmuşken yeni bir tehdit ile karşı karşıya kalmak istemediğini söylemiştir. Dolayısıyla Suriye'nin geleceği belirsizliğini korurken Ruhani'nin önersinin dikkate alınması mümkün değildir.

Öte yandan Rusya, Türkiye ile olumlu ilişkisini sürdürerek ve kapsamını genişleterek (ekonomik ve savunma alanında) NATO'da bir bölünme yaratabileceğini ve ABD ile ilişkilerini zayıflatabileceğini düşünmektedir. Soğuk savaşın diplomasi alanında yeniden başladığı bugünlerde Rusya için Türkiye'nin desteği de önem taşımaktadır.

Başkan Trump yaptığı açıklamayla ABD askerlerinin yakında Suriye'den çekileceklerini söylemiştir. Büyük şaşkınlık yaratan bu açıklamanın uygulama şansı zayıf gözükmektedir. Trump,  yönetimiyle tam istişare yapmadan benzeri açıklamaları daha önce de yapmıştı, dolayısıyla bu da aynı sonuca varacaktır. ABD'nin Suriye'de asker bulundurması sadece DAEŞ ile mücadele için değildir. İran ve Rusya'nın Suriye üzerinde artan etkisini dengelemek amacına yöneliktir. Türkiye, Rusya ve İran yakınlaşmasının fotoğrafları giderek daha çok görüldüğü bir ortamda ABD'nin sahneyi terketmesi beklenemez.ABD'nin Suriye'de Fransa'ya görev devri de gerçekleşmesi uzak bir ihtimaldir. ABD'nin bu düşüncesinin ardında yatan, Ortadoğu ülkelerinde kendine yönelik nefretin yöneltilebileceği yeni bir aktörü sahneye sürmektir. Fransa'yı uluslararası alanda tekrar güçlü bir konuma taşımak isteyen Macron, tarihten gelen nedenlerle Suriye'ye müdahil olmak arzusunu taşımaktadır. Ancak Fransa bu güç görevi başaracak bir konumda ve yetenekte değildir.

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Uzmanlar, enflasyonda yaşanan ve halkın “şüphe ile” karşıladığı düşüşün vergi oranlarında ve akaryakıtta yapılan indirimlerle gerçekleştiğini, bunun ise orta vadede da...

19 otelden ikisinin rezervasyonlarının Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’un sahibi olduğu ETS Tur tarafından yapıldığı” haberleri kamuoyunda tepki yarattı. tepki çe...

Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Standard & Poor’s (S&P), Türk bankalarının genel durumunu değerlendirdi.

Ege Ekonomiyi Geliştirme Vakfı (EGEV) Başkanı Mehmet Ali Susam, ikincisi düzenlenen Ege Ekonomik Forum süresince Ege ekonomisinin ve potansiyelinin Türkiye’nin gündemi...

GÖZLEM, bu soruyu siyasetin duayenlerine ve uzmanlara sordu, işte görüşleri…

Rusya ve Ukrayna, bir kez daha savaşın eşiğinde... Rusya’nın üç gemisine el koyduğu Ukrayna seferberlik ilan etti ve Rus Ordusu bölgeye ilave S-400’ler sevk etti. Geri...

GÖZLEM, “AK Parti’nin adayları belli, CHP – İYİ Parti ittifakı kimleri aday göstermeli sorusunun cevabını uzmanlardan aldı, işte görüşleri…

Yazarlar
Website Security Test