Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

4’lü İttifak, Cumhurbaşkanlığı ve Meclis Seçimlerinde ne yapar?

4.5.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

24 Haziran seçimlerine sayılı günler kala, muhalefet cephesinde uzun süredir yürütülen ittifak çalışmalarında mutabakat sağlandı. CHP – İYİ Parti – Saadet Partisi ve Demokrat Parti heyetleri arasında yapılan görüşmede 4’lü ittifak için uzlaşmaya varıldı. Kamuoyunun merak ettiği soruyu “İttifak ne getirecek, ne götürecek” sorusunu, GÖZLEM uzmanlara sordu. İşte cevapları…

Uzun süredir devam eden görüşme trafiğinin ardından karar verilen CHP, İyi Parti, Saadet Parti ve Demokrat Parti ittifakı önümüzdeki günlerde imzalanacak protokolle resmiyet kazanacak. Dörtlü ittifakın protokolü geçtiğimiz günlerde parti genel başkanlarına sunuldu. Bir sayfalık protokolde 'normalleşme, kuvvetler ayrılığı, adalet, demokrasi, toplumsal barış' gibi ilkelere vurgu yapıldı.

İttifak, Meclis seçimlerine yönelik olacak, Cumhurbaşkanlığı yarışında her parti kendi adayını destekleyecek. İttifak protokolünün girişinde, güçbirliği yapan dört partinin uzlaşma gerekçelerine yer veriliyor ve ittifak kanununa atıf yapılıyor.

İlkeler çerçevesinde hazırlanan protokolün kamuoyuna açıklanması planlanıyor. Yasal kapsamda teknik konuların yer aldığı protokolün ise aynı gün YSK’ya sunulması öngörülüyor.  Görüşmeler sonucu dört partinin de oy pusulasında kendi amblemiyle yer almasına karar verildi. Ancak milletvekili adaylığı için karma liste uygulanacak. Demokrat Parti ve Saadet Partililer CHP ve İYİ Parti listesinden aday olacak. Akşener de ani bir kararla SP Genel Merkezi’ne giderek Karamollaoğlu ile bir görüşme yaptı. Bu görüşmenin DP’nin yanı sıra SP adaylarının da İYİ Parti’nin listelerinden aday gösterilmesine ilişkin olduğu öne sürüldü. Görüşmede hangi adayın hangi partinin listesinden aday olacağının belirlenmesi için, ittifak partilerinin güçlü olduğu illeri belirlemek için analizler yapıldı. Analizler sonucu, kimin hangi parti listesinden aday olacağı belirlenecek.

Peki atılan imzalar ile resmiyet kazanması beklenen bu ittifak ne getirir, ne götürür? Meclis aritmetiğini nasıl etkiler?

 

 

AYIPLARDAN KURTULMAK İÇİN BİR FIRSATTIR

Ertuğrul Yalçınbayır (AK Parti Kurucularından)- Bütün dünyada dolanan en önemli değerlerden birtanesi demokrasidir. Demokrasi bir değerler bütünü, söz ve düşünce özgürlüğüdür. Bunları anlatmaktır, yaymaktır. Doğruları söylemek, yanlışlardan sakındırmaktır. Zaman gelir, sözünüz doğru olmasa bile o sözünüzü söylemeniz gerekir. Bu anlamda demokrasi Türkiye'de fevkalade ayıplıdır.

Ayıplı demokrasiyi tamir etmek için çok önemli bir fırsat var. Ekonominiz bozuk olabilir ama demokrasiyi düzeltmek daha zordur. Ekonomiyi bir süreç içinde düzeltebilirsiniz. Ama demokrasiyi?

Demokrasi içinde hukukun üstünlüğü vardır, insan hakları vardır, azınlık hakları vardır. Bir yaşam biçimidir. Demokrasi Türkiye'de tamire muhtaç hale düşmüştür.

Hem parti içinde hem ülke içinde ayıplıdır. Bu anlamda demokrasiden yana olanların birlikteliği önemlidir. Eğer demokrasi üstün bir değer olarak kabul edilip parlementoda da çoğunluğu bulursa, cumhurbaşkanlığı alırsa, Türkiye'nin eski hale dönmesi gerekir. Eski hal kuvvetler ayrımıdır. Kuvvetler ayrımının bütün unsurlarıyla tam olarak uygulanmasıdır. Bunların gerçekleşmesi Türkiye'nin hem insan hakları bakımından hem hukukun üstünlüğü bakımından hem ekonomisi bakımından önemli bir gelişme olacaktır.

Yönetebilen bir demokrasiye bizim sahip olmamız bu anlamda biraraya gelen partilerin bu ilkeleri söyleyip, birbirlerine sataşmadan, kırmadan dökmeden ama demokrasiyi anlatarak ve yayarak ilerlememiz Türkiye'nin hem dünyadaki yeri itibariyle hem de Türkiye'deki iç barış, sosyal dayanışma ve yardımlaşma itibariyle çok önemli kazanımlar olacaktır.

Cumhuriyetin 100. yılına giderken, cumhuriyetin nitelikleri konusunda ilerleme Türkiye'nin umudu olacaktır. Bunların gerçekleşebileceğini ancak oy veren kişilerin mutlaka düşünmeleri, ne için demokrasi denildi, ne için otoriter bir rejime karşı çıkıldığı mutlak suretle seçmen tarafından değerlendirilmelidir. Ayıplardan kurtulmak için bir fırsat vardır, bu değerlendirilebilinirse.

 

 

TÜRK İNSANININ YÜZÜGÜLECEK

Ali Naili Erdem (Eski Milli Eğitim Bakanı): Bu ittifak harika bir ittifak. Türk demokrasi tarihinde örnek bir davranış. AKP ile MHP'nin ittifakı böylesine bir ittifak karşısında bir anlam ifade etmeyecektir ve kaybedeceklerdir.

Benim tespitime göre batılılaşma hareketinin içerisinde CHP, iYi Parti, DP ve SP'nin ittifakı Türkiye'yi çağdaş uygarlık düzeyine çıkarmada kararlı olan insanların yaptıkları bir ittifaktır. Türk insanının yüzünü güldürecek, adil Türkiye'yi sağlayacak olan bir ittifaktır. Demokrasinin ve cumhuriyetin sağlıklı yaşamasını temin edecek bir ittifaktır. Özgür bir Türkiye'yi var edecek olan bu ittifakın başarılı bir sonuç aldıracağını umut ediyorum. Seçimlerde seçilecek olan milletvekilinin büyük çoğunluğunu bu ittifak alacaktır. Vatandaş doğruyu güzeli, gerçeği bu ittifakta bulacağına inandığı için büyük kitleler halinde oy potansiyelini artıracaktır. Böylesine bir çalışmanın sonucunda, sandığa sahip çıkma konusunda 4 siyasi partinin birlikte hareket edeceğine dair açıklamalar, yapılacak her türlü yasa dışı işlemleri de önleyecektir. Böylece meşru platformlarda, meşru bir sonuç elde edileceği için 4 siyasi partinin yapmış olduğu ittifak, Türkiye'nin hayırlı, uğurlu günlerine ulaşmasının işaretidir.

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Piyasalardaki durgunluk ile enflasyonist ortamın aynı anda yaşanmasına ekonomistler “Stagflasyon” diyor. Tek başına enflasyondan veya yine tek başına resesyondan daha ...

Suudi Arabistan – Türkiye ilişkilerini büyük ölçüde etkileyecek olan “Washington Post gazetesi muhabiri Suudi Arabistanlı gazeteci Cemal Kaşıkçı olayındaki sır perdesi...

Türkiye gündeminin başına “iğneden ipliğe her ürüne yapılan zamlar” yerleşti. “Sıçrama yapan” hayat pahalılığına karşı, iktidar “dış güçler” argümanını kullanırken, be...

2004 yılından bu yana İzmir Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanlığı görevini yürüten Aziz Kocaoğlu, Mart 2019’da yapılacak yerel seçimlerde yeniden aday olmayacağını aç...

GÖZLEM, konuyu masaya yatırdı ve 81 milyonu doğrudan ilgilendiren soruyu uzmanlara sordu. İşte görüşleri...

Yazarlar
Website Security Test