Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Cumhurbaşkanlığı yarışında “ilk 10 günde” kimler önde?

18.5.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Ali Naili Erdem, Hikmet Sami Türk, Namık Kemal Zeybek ve Ertuğrul Yalçınbayır, adayları yorumladı ve not verdiler…

Türkiye, 24 Haziran’da yapılacak cumhurbaşkanlığı ve milletvekili genel seçimlerine kilitlendi. Seçim kararının alınmasının ardından ittifaklar yapıldı. AKP ile MHP ‘Cumhur İttifakı’nı kurarken BBP de bu ortaklığın içine dahil oldu.

Muhalefet cephesinde ise CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi ve Demokrat Parti bir araya gelerek HDP’siz ittifak kurdular ve adını da sağ seçmene göz kırpan ‘Millet İttifakı’ koydular.  “Cumhur İttifakı” etrafında birleşenler cumhurbaşkanlığına Recep Tayyip Erdoğan’ı aday gösterdi.

Milletvekili seçimleri ve Cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci turu için “Millet İttifakı” kuran partilerden CHP cumhurbaşkanı için Muharrem İnce’yi, İYİ Parti Meral Akşener’i, SP ise Temel Karallaoğlu’nu aday gösterdi. Seçimin ikinci tura kalması durumunda muhalefet tek aday etrafında birleşme kararı da aldı. HDP ise seçime ittifaksız giriyor. Bu partinin cumhurbaşkanı adayı ise halen cezaevinde bulunan Selahattin Demirtaş. 100 bin imza ile aday olan Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek de meydanlarda.

Cumhurbaşkanı adayları, çalışmalar için sahaya indi. Programlarını açıkladı, vaatlerini sıraladı. GÖZLEM adayları, çalışmalarını ve vaatlerini uzmanlara sordu, işte cevaplar…

 

 

 

“ÖNEMLİ OLAN SEVİYEYİ DÜŞÜRMEMEK”

Ali Naili Erdem (Eski Milli Eğitim Bakanı):Çok kısa bir sürenin içerisinde gerek cumhurbaşkanı adayları, gerekse milletvekilleri adayları kendilerini tanıtmanın zorluğu içine girdiler. Bu kısa süre içerisinde arkadaşların gösterdikleri performanslar gayet iyi. Önemli olan seviyeyi düşürmemek. Bugün gördüğümüz parlamenter arkadaşlarımız bu seviyeyi düşürmemenin gayreti içindeler.

Recep Tayyip Erdoğan: Kendisinin sabah söylediği sözler ile öğlen söylediği sözler birbirini tutmuyor. Hangi sözüne itibar edileceğine tereddüdüm var. Tabii halkın anladığı dil ile konuşan bir insan. Konuşurken edebi konuşmalara yer vermiyor, böylelikle sokağa hakim olma gibi bir arzusunu gerçekleştiriyor. Eğer halkın diliyle konuşmasına puan vermek gerekirse puanım 10 olurdu ama edebi konuşmalar yönünü ölçü alıyorsak 1 puan vermemiz gerekiyor.

Muharrem İnce: Sayın İnce şu anda halkın anlayacağı bir dille ve üslupla konuşuyor. Çarpıcı bir konuşması var. 'Hem nalına hem mıhına' vuran cinsinden. Sonuç alıcı bir üslubun sahibi. Kendisine puanım 10.

Meral Akşener: Akşener'in seçim çalışmalarını fevkalade üstün buluyorum. Muhteşem... Hem üslup hem içerik, hem de diksiyon bakımından mükemmel bir genel başkan ve cumhurbaşkanı adayı olduğunu ispatlamıştır. O yüzden kendisine de puanım 10.

Selahattin Demirtaş: Demirtaş cezaevinden sesini duyurmaya çalışıyor. Böylesine bir ortamın içerisinde 'Ben de varım' diyebilmek büyük bir cesaret, inanç, davaya sadakatle bağlı olma meselesi. Konuşmaları henüz bana bir şey vermese de aday olmasını takdirle karşıladım. 10 günlük süreçte geçen seçim çalışmalarını 7 puan ile değerlendiriyorum.

Temel Karamollaoğlu: Kendisi fevkalade muhlis, akıllı, barışçıl, hukuka saygılı konuşmalar yapıyor. Aklı başında bir insanın konuşmaları... Ortaya koymuş olduğu görüşler Türkiye'nin geleceğini mükemmel kılmaya dönük konuşmalardır. İçinde bulunduğumuz haksızlıkları da akıllıca dile getiriyor. Öfkeli değil aksine muhlis, bağıran değil aksine dikte ettirici bir üslup. Kendisi, mevcut arkadaşların içinde ağırlıklı bir isim olarak olarak bulunuyor. O sebeple kendisine de puanım 10.

Doğu Perinçek: Ortaya koyduğu performans Akşener, Karamollaoğlu, İnce'nin derecesinde değil. Perinçek, ortaya koyduğu görüşlerle bir tarihte Pekin’i kıble olarak gösteriyordu, şimdi ise aksini söylüyor. Doğu Perinçek hangi peygamberin kuludur anlamadım. Yani dünkü Doğu Perinçek ile bugünkü Doğu Perinçek farklı. İzlediği seçim çalışmaları ile kendisine puanım 8.

 

 

 

“MUHALEFETİN HALK NEZDİNDE KREDİSİ VAR”

Ertuğrul Yalçınbayır (Eski Başbakan Yardımcısı)– Bir tarafta yasamayı diğer tarafta yürütmeyi seçeceksiniz. Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunda 6 adayın yarışacağı kesinlik kazandı. Hem hükümetin başı olacak, hem yasamayı yönetecek, yönlendirecek, yasamanın kanun yapmasını da tek ele alacak bir anlayış. İktidar, böyle bir sistemi savunuyor. Böyle bir anlayış demokrasilerde kabul edilemez. Demokrasilerde denetim vardır. Her türlü yetkiyi elinde bulunduracak bir başkan bizim demokrasi tecrübemize aykırıdır. Diğer adaylar parlamenter sisteme dönüşü savunuyor. Somut göstergeleri konulmamakla beraber söylenen budur. Seçim ikinci tura kalacak gibi görünüyor. Görünen o ki 1. turda farklı sonuç doğabilir. Muhalefetin meclis çoğunluğunu sağlayacağı gibi görünüyor. Muhalefetin çoğunluğunu alması yasamayı güçlü kılar. O zaman güçlü bir yapı ortaya çıkar. Bugünkü sistem konuşmayı, analizi, husumet, muhalefet ve ihanet olarak gören bir sistemdir. Adayların 5’i bir yana 1’i bir yanadır. Ben burada demokrasi bloğunun (Millet İttifakı) galip gelmesini dilerim. Türkiye’nin burada dikkate alması gereken husus HDP’nin oylarına yönelik işlemlerdir. HDP’nin 60 ila 80 milletvekili vardır. Bu sayıda milletvekiline operasyon tehlikeli bir operasyondur. Onlar TBMM’de temsil edildiklerinde yasamanın gücü yürütmenin üzerinde olacaktır. Yürütmeyi de denetleyebilecek güç olacaktır. Her bir muhalif gurubun birlikte hareket etmesi önemlidir.  İktidarın kredisizliği karşısında muhalefetin kredisi var. Bunların değerlendirmesini seçmen yapacaktır.

Recep Tayyip Erdoğan: Adaylar arasında adil bir yarıştan söz edemeyiz.  Burada bir yarışma olacaksa rekabet içinde adil bir yarışma olmalıdır. Şu anki yarışma adil değildir, iktidarın hakimiyetinde yürümektedir.  Açıklanan vaatler parti kurulduğu zaman programında var olan vaatlerdir. 16 yıldır iktidardadır. Yürütme olarak iktidara geldiğinizde bu vaatlerin ne kadarını yaptınız. Not vermeye gerek yok.

Muharrem İnce: İyi çalışıyor, iyi mesajlar veriyor. Muharrem İnce’nin kitleleri yönlendirme kapasitesi var ve görülüyor. Rakibe göre üslup belirliyor. Herkesi kuşatmaya yönelik mesajlar veriyor. Parti kurmaylarıyla daha fazla diyaloga geçerek daha fazla kitlelere mesaj ulaştırmalıdır.

Meral Akşener: Diğer adaylara göre biraz daha prensipli çalışıyor. Kurmaylarına da söz vererek onları da aktif tutuyor ve halka daha fazla ulaşıyor. İkinci tur için Erdoğan’ın karşısında Meral Hanım ile Muharrem İnce arasında bir yarış olacaktır. Muharrem İnce’nin boy farkıyla önde olduğunu düşünüyorum. İkisi arasındaki yarış nezaketli bir yarıştır. Bu nezaket ikinci turda birbirlerini destekleme sürecine gidecek.

Selahattin Demirtaş: Cezaevinde tutuklu olması HDP’nin daha da birleşmesine, kenetlenmesine, oylarının artmasına yol açacaktır. Önceki seçimde de Demirtaş adaydı, şimdi oylarını artıracaktır. Sistem mağdur yaratıyor.

 

Temel Karamollaoğlu:  Son derece aklı başında bu işi yürütüyor. Tutum ve davranışından iktidar ve Türkiye ders çıkarmalı. Verdiği mesajlarla dikkatleri üzerine çekmeyi başardı.

Doğu Perinçek: Ortadoğu ile ilgili önemli mesajlar veriyor. Suriye, Türkiye, İran, Irak’ın birlikteliğine yönelik mesaj veriyor. Bu birliktelikler gerekli. Bizim komşumuz ABD değil ki. Komşularımızı onlar belirlemiyor ki.

 

 

 “ADALETSİZ BİR SEÇİM SÜRECİ YAŞIYORUZ”

Namık Kemal Zeybek (Eski Kültür ve Turizm Bakanı) –Türkiye ilk defa ittifaklarla seçime gidiyor. İlginç ittifaklar kuruldu. Devlet Bahçeli, Recep Tayyip Erdoğan geçmişte karşılıklı birbirlerine çok ağır ithamlarda bulundular. Onaylanmayacak kadar ağır sözler söylediler. Sonra birdenbire dost oldular. Aslında ne oldu da dost oldukları biliniyor. Bahçeli MHP’nin başında daha fazla kalamayacağını anladı ve her türlü entrikaya başvurarak yerinde kalmaya çalıştı. İktidardan da bu işe bir müdahale oldu. MHP’nin başına Meral Akşener veya Ümit Özdağ’ın gelmesi durumunda kendileri için de iyi olmayacağını anlayan iktidar, Bahçeli’nin kalması için müdahalelerde bulundu. “Bahçeli kalsın ve MHP güdük kalsın” istediler ve düşmanlar dost oldular. Devlet Bahçeli, yerinde kalmak için son sığınmacı olarak AKP’ye sığındı. Böylece AKP’nin de vazgeçtiği Başkanlık sistemini ona altın tabak içinde sundu. MHP yok olma noktasına geldiği için adı ittifak olan aslında Bahçeli’nin Erdoğan’a sığınmasından başka bir şey olmayan bir sistem doğdu. Meral Hanım’ın kurduğu İYİ Parti’nin yükselişini gördüler ve baskın bir seçim kararı aldılar. İyi  Parti’nin seçime girememe ihtimali ortaya çıkınca Kemal Kılıçdaroğlu tarihi bir adım atarak, “şah mat” dedi ve bütün oyunu bozdu. Şimdi iki ittifak karşı karşıya bir seçime gidiyoruz.

Ne olur, seçimlerde hile yapılabileceğini de düşünerek söylüyorum. Seçimde hile yapılacak, adeta toplum buna alıştı. Bu hilenin de bir sınırı vardır. Hileyi de boşa çıkaracak bir sonuç bekliyorum. Muharrem İnce ve Meral Akşener’in alacağı oylar bütün planı bozar. Son derece adaletsiz bir seçimle karşı karşıyayız. Bir cumhurbaşkanı adayı her an her kanalda yer alıyor. Bir dalga meydana gelmişse bütün bunları aşar. AKP yine kazanabilir. Erdoğan yine başkan olabilir. Bu acaba iyi bir zafer mi olur yoksa “Keşke kazanmasaydık” durumu mu olur. Ekonominin durumunu herkes biliyor. Bu ekonomiyi toparlamak için vatandaşın sırtına ağır yükler yüklenecek. Muhalefet kazanırsa aynı yük onların sırtında kalır ve AKP’ye gün doğar. Bakın “Biz gittik neler oldu” derler.

Recep Tayyip Erdoğan: 10 üzerinden 10 vermek mümkün değil, 100 vermek lazım. Bu siyaset işini çok iyi biliyor. Taraftar oluşturmayı çok iyi biliyor. Ben onu siyaset olarak çok beğeniyorum keşke biraz da devlet adamı özelliği olsa çok daha iyi olurdu.

Muharrem İnce: İlginç bir meydan hatibi olarak ortaya çıktı. İyi polemikler yapıyor, hazır cevap. Halk nezdinde karşılık bulan adımlar atıyor. Atak enerjik bir halk siyasetçisi görüntüsü veriyor. CHP doğru bir karar vermiş gibi görünüyor. Meydanlara yeni çıktı, 10 üzerinden sınıfı geçer, 6 alır.

Meral Akşener:  Propaganda tekniklerini çok iyi biliyor. Propagandanın hem açık hem de bilinçaltı tekniklerini iyi bilen bir siyasetçidir. Ondan korkulduğu belli. Yandaş denilen kanallarda hiç yer verilmiyor. Çok etkili konuşuyor. Siyaset yapmak açısından 10 üzerinden 10 veririm. Kadın gibi kadın. Kadınlığın bütün meziyetlerini taşıyor. Aklının yanına duyguyu da katabiliyor.

Selahattin Demirtaş: Hapiste olması nedeniyle propaganda yapamıyor.

Temel Karamollaoğlu: İlginç bir şekilde yukarıya doğru tırmanıyor. Dolu bir insan iyi yetişmiş. Bunu da dışa yansıtıyor. Makul sözler söylüyor. Söylemlerinde siyasal İslam değil, akıl bilim ve gerçekleri dile getiriyor. Propaganda çalışmaları açısından 10 üzerinden 10 veriyorum, iyi gidiyor.

Doğu Perinçek: Adaylar arasında en eski siyasetçi. Bir ideolojisi var. Bu dünya görüşünden de hiç vazgeçmiyor.  Halkta tabanı olmadan bazı şeyler başarabiliyor. Sayın Erdoğan’a yaklaşmış gibi görünüyor ama o yaklaşma ideolojik anlamda değil, daha çok dış politikada. Türkiye’nin NATO’dan kopmasından yana ve “Avrasya bloğuna dahil olmalı” diyor. Not vermek zor.

  

“NOTU 24 HAZİRANDA MİLLET VERECEK!”

Hikmet Sami Türk (Eski Adalet Bakanı)– Cumhurbaşkanı adaylarını 24 Haziran’da millet değerlendirecek. Hepsine başarılar diliyorum. Bir tane oyum var.

 

 

 

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Kriz yok” açıklamalarına rağmen ekonomik kriz her sektörü derinden etkilemeye devam ediyor. Her gün peş peşe konkordato ilanları...

Türkiye genelinde son günlerde Suriyeliler ile Türk vatandaşları arasında gerilim haberleri ön plana çıktı. Neredeyse her ilden Suriyelilerle “kavga” haberleri geliyor.

Pastör Andrew Brunson ve Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkolosluğuna giren ama çıkmayan Cemal Kaşıkçı olayları, cüsselerinden kat be kat büyük gelişmelerin habercisi ol...

Piyasalardaki durgunluk ile enflasyonist ortamın aynı anda yaşanmasına ekonomistler “Stagflasyon” diyor. Tek başına enflasyondan veya yine tek başına resesyondan daha ...

Suudi Arabistan – Türkiye ilişkilerini büyük ölçüde etkileyecek olan “Washington Post gazetesi muhabiri Suudi Arabistanlı gazeteci Cemal Kaşıkçı olayındaki sır perdesi...

Türkiye gündeminin başına “iğneden ipliğe her ürüne yapılan zamlar” yerleşti. “Sıçrama yapan” hayat pahalılığına karşı, iktidar “dış güçler” argümanını kullanırken, be...

2004 yılından bu yana İzmir Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanlığı görevini yürüten Aziz Kocaoğlu, Mart 2019’da yapılacak yerel seçimlerde yeniden aday olmayacağını aç...

Yazarlar
Website Security Test