Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İstedi ve başardı

25.5.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Doğuştan engelli İlknur Peder, 18 yaşından sonra ilköğretimi ve liseyi dışarıdan bitirip üniversite sınavını kazandı, psikolog oldu. Bugün evlilik ve aile danışmanlığı yapan Peder, kişisel gelişim seminerleri de veren Peder, İzmir Ticaret Odası (İZTO) Meslek Komitesi seçimlerinde, 31. Sağlık Grubu Komitesi’nden ‘Birlikte Söz Veriyoruz’ hareketi kadın ağırlıklı yapısıyla dikkatleri üzerine topladı.

Beş kişilik komitenin 3’ü kadın. Başkanlık görevini doğuştan engelli Uzman Psikolog İlknur Peder üstlendi. Komitenin diğer iki kadın üyesi UKEB Okulları Genel Müdürü Filiz Üstel başkan yardımcısı, Bora Özel Eğitim’den Saniye Bora Fıçı ise meclis üyesi olarak görev yapacak. Komitenin diğer meclis üyesi Veysi Kubba olurken, Engin Aytan ise üye olarak görev alıyor. 

İlknur Peder doğuştan iki kolu ve bir bacağı olmamasına rağmen yaşam mücadelesini bırakmayan öncü bir kadın. GÖZLEM’e özel açıklamalarda bulunan Peder, İZTO’da Sağlık Grubu Komitesi’nde görev almaktan gurur duyduğunu ifade etti. İZTO’da görev alan ilk engelli kadın olduğunu dile getiren Peder, “İlk olma etiketiyle sınırlı olmamak için çalışmamız gerekiyor. Projelerde aktif bir şekilde yer alarak burada olmanın hakkını vermeliyim.” dedi.

 Başkan Peder, sağlık komisyonunda da yapacakları çalışmalarla diğer kurum ve kuruluşların da istifade edebileceği bir çalışmayı öngörüyor.

 Titizlikle başlatmış oldukları çalışmaların üstesinden gelebileceğine inanarak yola çıkan Peder, çalışmaları yaparken özellikle kadınlar ve engellilerin sosyal hayata katılımına etki edecek ve fayda sağlayacak şekilde olduğunun altını çizdi.

“Sanırım birçok konuda farkındalıklara köprülerin kurulacağı yeni bir dönemin başlangıcı olacak” diyen İlknur Peder, genellikle ticaret odalarında bugüne kadar sadece erkeklerin söz sahibi olduğunu hele engelli bir kadının Ticaret Odası Komitesi’nde bugüne kadar yer almadığını dile getirdi. Peder sağlık komisyonunun bu anlamda bir ilke imza attıklarını söyledi.

“Engelsiz atmosfer”

Peder, İZTO’da bir engelli insanın komisyon başkanlığı yapmasının sembolik ama çok önemli bir anlam taşıdığını ifade ederek, “İZTO’ da değişim, odanın kadınlar ve engelliler için ‘engel’siz bir atmosfer oluşturulması ile başladı. Bizler odadaki bu temsil sorununu pozitif ayrımcılık yaparak çözeceğiz.” diye konuştu.

Herkesin hayat içerisinde birtakım engellere sahip olduğuna dikkat çeken Peder, şöyle dedi: "Kimimizin etrafındaki insanlarla engelleri var. Kimimizin ekonomik engelleri var. Kimimizin sosyal, duygusal engelleri var; çünkü hayatın sistemi böyle. Hep bir şeyler eksiktir. Tam diye bir şey yoktur, her şey ve herkes yarımdır. Bu açıdan baktığımızda hepimiz engelliyiz. Önce beyinlerimizden birbirimizle ilgili bariyerleri kaldırmamız gerekiyor."

Aynı zamanda Türkiye Sakatlar Derneği’nin İzmir Şube Başkanı olan Peder burada görev almaktan ve yeni projelere birlikte adım atmaktan mutluluk duyduğunu dile getirdi.

 “Derneğimizin şubesi birçok ilde bulunuyor. İzmir Şubesi olarak engelli üyelerimiz için toplumsal ve soysal hayata katılmaları ve sosyalleşmeleri için alanında uzman kişiyle birlikte pilates uygulamasına başladı. Üyelerimizden bedensel engelli kadınların yapmış oldukları pilates ile hayatları bir nebze de olsa kolaylaşacak” diyen Psikolog Peder aynı zamanda pilatesi uygulayan kişinin kendi vücut ve kas yapısının güçlenip gündelik yaşamını kolaylaştırabileceğini ifade etti.

Engelli üyelerin de bir takım sorunlarının olduğuna değinen Peder, özellikle engelli bireylerde sırt ve bel ağrısı, omurga da ağrı, idrar tutamama gibi benzer rahatsızlıklarla karşılaştıklarını vurguladı. Peder, pilatesin bu sorunların az da olsa ortadan kaldırdığını ifade etti.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Millet İttifakı'nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı Ekrem İmamoğlu, seçimden 17 gün sonra mazbatasını alarak görevine başladı. Ancak Cumhur İttifakı, YSK'ya...

Şubat ayında sanayi malı üretimi yüzde 5,1, imalat sanayi üretimi yüzde 5,5, aramalı üretimi yüzde 9,7, sermaye malı üretimi yüzde 7,8 daraldı, işsizlik yüzde 14,7'ye ...

GÖZLEM, ABD Dışişleri Bakanlığı danışmanı Stratejist Sitilides'in ''IMF'e kadar uzanan'' tehdidini masaya yatırdı ve ''uzmanına'' sordu. İşte uzman görüşü...

İstanbul'da tüm parametreler ve somut rakamlar, Millet İttifakı Adayı Ekrem İmamoğlu'nun kazandığını gösteriyordu. Ancak itirazlarla, yeniden saymalarla, tekrar itiraz...

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Yeni Ekonomi Programı kapsamındaki ekonomide yapısal dönüşüm adımlarını anlattı. Açıklanan yeni yol haritasında öncelik finans ...

İzmir’de koltuklarına oturan yeni belediye başkanlarının ilk vaadi, ‘’hizmet’’ oldu. GÖZLEM, ‘’Yeni süreç İzmir’e neler getirecek, başkanlar yeni süreçte neler yapmalı...

Yazarlar
Website Security Test