Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Milletvekili listeleri büyük ölçüde hayal kırıklığı!..

25.5.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İşte, Ali Naili Erdem, Hikmet Sami Türk, Burhan Özfatura ve Ertuğrul Yalçınbayır’ın görüşleri…

 

24 Haziran'da yapılacak Milletvekili Genel Seçimleri için siyasi partiler 600 kişiden oluşan aday listelerini hafta başında YSK'ya bildirdi. Listelerde iş dünyasından birçok isim dikkat çekiyor. Aday listesinde meslekleri gösteren partilere bakıldığında 600 adayın en az 3’te 1’inin iş dünyasından olduğu görülüyor.

AKP Meclis'te yenileniyor

Cumhurbaşkanı Recep  Tayyip Erdoğan, AKP’nin milletvekili aday listesinde büyük sürprizlere imza attı. Adaylık başvurusunda bulunan 293 milletvekilinden ancak 167’si listede yer buldu. Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım’ın da aralarında bulunduğu 21 bakanı milletvekili adayı yaptı. Kabineden yalnızca Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, AB Bakanı Ömer Çelik, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Maliye Bakanı Naci Ağbal liste dışı kaldı. Binali Yıldırım İzmir’den aday gösterildi. 3 dönem kuralına takılan 22 isimden 10’u yeniden aday oldu. 

Aday listesinde eski MKYK üyesi, gazeteci Ayşe Böhürler ve sporcu Kenan Sofuoğlu, ünlü futbolcu ve antrenör Alpay da yer aldı. Mehmet Ağar’ın oğlu Tolga Ağar, eski TBMM Başkanı Bülent Arınç’ın oğlu Mücahit Arınç, şair Abdürrahim Karakoç’ın oğlu Türk İslam Karakoç, TESK Başkanı Bendevi Palandöken’in oğlu Barış Palandöken de milletvekili adayı oldu. 34 kadın milletvekilinden 20’si yeniden aday gösterildi. 

AKP’nin “müzmin bakan ve TBMM Başkanı adayı” olarak bilinen Burhan Kuzu ile tartışmalarda öne çıkan isimlerden Şamil Tayyar, Metin Külünk ve Mehmet Metiner liste dışı kaldı. Diyarbakır milletvekili Galip Ensarioğlu ile eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik de çizilen isimler arasında yer aldı.

 

 

CHP'de listeye son dakika ayarı

CHP milletvekili aday listelerinde son dakika ayarı yaptı. Kemal Kılıçdaroğlu İzmir’den aday olurken, Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce ve aday olmayan 7 isimle birlikte 58 milletvekili listelerde yer alamadı. PM toplantısında listelerde rötuş yapma yetkisi alan Kılıçdaroğlu, itirazlar doğrultusunda bazı küçük değişiklikler yaptı. Listede yer verilmeyen Ali Şeker, PM ve MYK’nın ortak talebi doğrultusunda İstanbul 2. bölge 8. sıradan listeye girdi, Tuncay Özkan ve Ünal Çeviköz’ün yerleri değiştirildi. Daha önce İzmir’den aday gösterilen Ünal Çeviköz, YSK’ya gönderilen listede İstanbul’a kaydırılırken, İstanbul’dan aday gösterilen Tuncay Özkan İzmir’de ikinci bölge birinci sıraya yazıldı. Özkan Yalım ise Uşak’ta üçüncü sıradan birinci sıraya çekildi.

Deniz Baykal Antalya, AKP kurucularından eski Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener Konya 1’inci sıradan aday gösterildiler. CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce'nin önerdiği bazı isimler de listeye girdi. Tutuklu eski İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu ile eski CHP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Bekaroğlu, eski CHP Adana İl Başkanı Ayhan Barut, KHK ile üniversiteden ihraç edilen anayasa hukukçusu Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu da CHP'in milletvekili aday listesinde yer aldı. Ayrıca, İYİ Parti'ye katılan, daha sonra yeniden partilerine dönen 15 milletvekiline aday listesinde yeniden yer verildi.

Müracaat edip de liste dışı kalan “ünlü” vekiller: Haluk Pekşen, Mustafa Balbay, Eren Erdem, Barış Yarkadaş, Zeynep Altıok, Şenal Sarıhan, Musa Çam, Erdin Bircan, Elif Doğan Türmen, İlhan Cihaner, Fikri Sağlar.

 

 

İYİ Parti’de durum

İYİ Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı adayı Meral Akşener'in “A takımı” İstanbul, Ankara ve İzmir'den birinci sırada kendisine yer buldu. Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal da İYİ Parli listesinden aday gösterildi. Listelerde ayrıca, katledilen akademisyen Necip Hablemitoğlu'nun eşi Şengül Hablemitoğlu ve Milliyet Yazarı Mehmet Tezkan İzmir’den, Sözcü Yazarı ilahiyatçı Ayşe Sucu, Ankara’dan, Yeniçağ Gazetesi İmtiyaz Sahibi Ahmet Çelik İstanbul’dan aday gösterildi. 

Merkez Bankası eski Başkanı ve Akşener 'in ekonomiden sorumlu kurmaylarından Durmuş Yılmaz Ankara, Akşener 'in avukatı Ferudun Bahşi Antalya, Emekli Kurmay Albay Ali Türkşen Kocaeli listesinde yer aldı. DYP kökenli eski Devlet Bakanı Salim Ensarioğlu Diyarbakır, eski ANAP’lı Devlet eski Bakanı Ahat Andican İstanbul, 9.  Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in doktoru Aylin Cesur Isparta, Şeker Fabrikaları eski Genel Müdürü Seyit Yücel Yozgat’tan aday gösterilmesi dikkat çekti. 

Kayseri Milletvekili Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu, kurucusu olduğu İYİ Parti'de İzmir ve Ankara’dan milletvekilliği için başvurmasına karşın listede yer alamadı. Ayrıca MHP'den ayrılarak İYİ Parti'ye geçen Bursa milletvekili Kadir Koçdemir ve Isparta milletvekili Nuri Okutan da listede kendisine yer bulamadı. 

Millet İttifakı bileşeni Demokrat Parti'nin milletvekili adayları da İYİ Parti listesinde yer aldı. DP Genel Başkanı Gültekin Uysal Afyonkarahisar’dan, Genel Başkan Yardımcısı Ertan Küçükay Muğla, Muhtar Mahranlı Tekirdağ, Osman Varol İzmir’den aday gösterildi. 

 

MHP listelerinde sürpriz kayıplar…

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP), aday listesini kamuoyuna açıklayan ilk siyasi parti oldu. MHP listeyi YSK’ya son bildirim gününden 3 gün önce duyurdu.  AKP ile Cumhur İttifakı içinde yer alan MHP, mevcut 35 milletvekilinden 13'ü liste dışı kaldı. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin İYİ Parti ayrışmasında ve AKP ile ittifakta koşulsuz yanında duran isimler ise listelerde ilk sıralarda yerlerini aldı. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli yine memleketi Osmaniye'den 1. sıradan aday oldu. Saffet Sancaklı da Kocaeli'nden 1. sırada listeye girdi.

Liste dışı kalan kurmaylar: 

Oktay Vural, Mehmet Parsak, Şefkat Çetin, Mehmet Günal, Oktay Öztürk, Kenan Tanrıkulu, Ekmeleddin İhsanoğlu, Seyfettin Yılmaz, Mustafa Mit ve Mehmet Necmettin Ahrazoğlu, Atilla Kaya, Fahrettin Oğuz Tor ve Zihni Açba aday gösterilmedi. 

 

 

HDP'de 'kan değişimi' listesi

Halkların Demokratik Partisi ( HDP), 27. dönem milletvekili adayı olarak gösterdiği kamuoyunda muhalif kimlikleriyle öne çıkan sol kökenli simge isimler İstanbul, Ankara ve İzmir’den aday gösterildi. Mevcut 48 milletvekilinden yalnızca 21’i tekrar aday olabildi ve yeni liste “kan değişimi” olarak yorumlandı.

Tutuklu milletvekillerinden yalnızca İdris Baluken yeniden listede yer aldı. HDP Eş Başkanı Pervin Buldan, İstanbul’dan, diğer Eş Başkan Sezai Temelli ise Van’dan aday oldu. Ertuğrul Kürkçü ve Müslüm Doğan, partinin iki dönem kuralına takıldı. Devrimci Parti Genel Başkanı Musa Piroğlu, gazeteci Ahmet Şık, eski Halkevleri Genel Başkanı Oya Ersoy, Alevi kimliğiyle öne çıkan Turgut Öker İstanbul’dan aday gösterildi. 

Veli Saçılık Ankara’dan, Barış Atay Hatay’dan aday oldu. Sırrı Süreyya Önder aday olmadı. Abdullah Öcalan’ın kardeşi Mehmet Öcalan’ın oğlu Ömer Öcalan’ın Şanlıurfa’dan, Murat Karayılan’ın yakın akrabası olan Mehmet Karayılan’ın Gaziantep’ten aday gösterilmesi dikkat çekti.

Tutuklu vekillerden Ferhat Encü, Selma Irmak, Abdullah Zeydan listeye giremediler. Vekillikleri düşürülen ve siyasi yasaklı hâle gelen Osman Baydemir ve Figen Yüksekdağ da aday listelerinde yer almadı. 

 

 

Saadet Partisi'nde sürpriz liste

Saadet Partisi’nin (SP) milletvekili aday listesinde sürpriz isimler yer aldı. Listede DYP kökenliler de, AKP kurucusu da, HDP milletvekili de var. HDP’li Altan Tan, AKP kurucularından eski MazlumDer Başkanı Ahmet Faruk Ünsal, eski Refah Partisi milletvekili Seyyit Haşim Haşimi ve Raman Aşireti'nden Faris Özdemir dikkat çekiyor. 

SP, Altan Tan’ı İstanbul’dan, kardeşi Alaaddin Tan’ı da Diyarbakır’dan aday gösterdi. Necmettin Erbakan’ın Başbakanlık yaptığı Refahyol hükümetinde Çevre Bakanlığı yapan Mehmet Ziyattin Tokar, Ağrı’dan aday gösterildi. SP eski Genel Başkanı Mustafa Kamalak’ın oğlu Muhammet Furkan Kamalak, Ankara’dan adayı oldu. SP’nin  listesinde iki gazeteci de yer aldı. Milli Gazete Ankara Temsilcisi Mustafa Yılmaz Balıkesir, Fikret Bayram ise Bursa adayı.

 

 

 

"Güllük Gülistanlık Bir Tablo Yaratılıyor"

Ali Naili Erdem (Eski Milli Eğitim Bakanı): Genel olarak fevkalade kırılgan bir dönemde olduğumuzun farkına varılmadığı bir seçim anlayışı var. Adaylar, sanki güllük gülistanlık bir ortamda seçim yapılıyormuş gibi seçilmiş. Oysa Türkiye önemli bir seçime gidiyor. Eğer tek adamla bu işi götürmeye çalışıyorsanız, bu kadroların hepsi güzeldir. Ama Türkiye'yi omuzlayacak, taşın altına elini sokacak insanlar arıyorsanız; sanıyorum ki bu seçim size bunu vermeyecektir. 

AKP: AKP'nin içinde doğrucu davut Mehmet Şimşek ve Maliye Bakanı vardı. Türkiye'nin içinde bulunduğu ekonomik sıkıntıyı anlatıyorlardı. Bu konuşmalar bilgi birikimi yüksek, konularına hakim olan insanların yaptığı konuşmalar idi. Ama görüyorum ki; bu insanlar tasfiye edildi. Neden olduğunu anlamadım. Konuların üzerine giden Şamil Tayyar da listede yer almamış. Acaba sadece genel başkana bağlı, ona biat eden insanlar mı listede yer alıyor diye kendi kendime soruyorum.

 

CHP: CHP'de benim alkışladığım insanların büyük bir kısmı listede yok. CHP'de alkışladığım insanlar vardı; hukuk terbiyesi yüksek, hak kavramını tavizsiz uygulayan... Bu şahısların listede yer almadığını görüyorum. Onun da sebebini bilmiyorum. Türkiye'nin kimliğini, niteliğini değiştirme kavgası yapılıyor.  Muharrem ve Kemal Beyler arasında bir ihtilaf olabilir ama eğer o kavgada yer alanlar Türkiye'nin bekası konusunda eli öpülecek, şapka çıkarılacak şahıslar ise o insanların listede yer alması gerekiyordu. 

İYİ Parti: İyi Parti'nin içerisinde tanıdığım, sevdiğim isimler yer almış ama bazıları var ki bu şahıslar her seçimde aday olanlar. Bir nevi adaykolik olmuş isimler, ama bunların yapacağı bir şey yok. Türkiye'nin şu anda içinde bulunduğu durumu göğüsleyecek, aklı, ilimi, inancı olan ve cesaretli insanlardan oluşan kadroların olması lazım. Böyle kadroları partilerin seçim listelerinde göremedim.

MHP: MHP'de kimse kaldı mı ki? Orada sadece Devlet Bahçeli var. Kimseyi kırmak istemem ama MHP şu anda devrini tamamlamıştır. “MHP” diye bir siyasi parti artık yoktur.  Devlet Bahçeli çok yanlış yapmıştır. Oralarda kalmak için bir büyük davayı unutturmaya, silmeye, hakkı yoktur.

SP: Saadet Partisi: Saadet Partisi'nden bazı aklı başında insanların yer aldığını görüyorum. 

HDP: Selahattin Demirtaş içerde olmasına rağmen böylesine bir kavgayı göğüslemesi bir davanın içinde olduğunu gösteriyor. Adamın yaptığı kavganın içinde bir hedefi var. Adamı beğenmeyebilirsiniz, eleştirebilirsiniz ama o inandığı kavgayı yapıyor. 

 

"SÜRPRİZ İSİMLER VAR"

Hikmet Sami Türk (Eski Adalet Bakanı): Siyasi partiler adaylarını gösterdiler. Yüksek Seçim Kurulu kesin listeleri ilan edecek. O zamana kadar bu listelere itirazlar olabilir. Bazı değişiklikler olabilir. Gördüğüm şu; bazı partilerde sürprizler var, beklenmeyen yerlerden aday gösterme, beklenen kişilerin aday gösterilmemesi ya da beklenmeyen kişilerin aday gösterilmesi gibi durumlar var. Ama bütün bunlar partilerin kendilerine göre hesaplarına dayanıyor. Sonuç olarak, milletin huzuruna çıkacaklar. Burada son değerlendirmeyi 24 Haziran'da seçmen yapacak. Partilerin kendilerine göre tercihleri var, o çerçevede yapılmış olan listeler vatandaşa sunuluyor, vatandaş listeleri değerlendirecek. Ama esas belirleyici olan vatandaşların tercih ettiği partilerdir. Vatandaş, güvendikleri partilerin gösterdikleri aday listesine oy vereceklerdir.

 

"LİSTELER ACELE İLE HAZIRLANMIŞ"

Burhan Özfatura (Eski İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı): Genel olarak listelerin çoğu acele ile hazırlanmış, itaatkar ve klasik isimlere ağırlık verilmiş durumda. Listelere baktığımızda “Aferin böyle bir değerli ismi de aday yapmışlar” diyebileceğimiz çok az kimse var.  Halkımızın artık uyanması lazım. 16 senedir uyutuldu, kandırıldı, dini istismarlar ile beyni yıkandı ve Türkiye bu gerici tabloya düştü. Türkiye tam bir çöküş içinde. Bundan kurtuluşun tek yolu Recep Tayyip Erdoğan ile Devlet Bahçeli'nin politik hayattan silinmesi... 

AK Parti – MHP: Tamamen genel başkanının keyfine göre tam itaatkar tipler ön planda, İzmir listesinde “İzmir'e hizmet eder” diyebileceğim kimse yok bana göre. Tamamen Tayyip Erdoğan'ın keyfine göre hazırladığı bir liste. 

CHP: Orada da çok sürpriz isimler var. Çünkü ön planda görülen birçok isim liste dışı bırakılmış. Aynı şekilde İzmir halkının tanıdığı, tereddütsüz destek vereceği kişileri görmüyorum.

İYİ Parti: Bana göre listeleri çok zayıf. Aytun Çıray çok doğru bir isim ama onun dışında özellikle birinci bölgede vatandaşın sempatisini kazanabilecek bir liste yok. Zaten genel anlamda ve Allah Korusun AKP adayı cumhurbaşkanı olursa, bunun bir önemi olmayacak. Çünkü milletvekilleri boş gezenin boş kalfası olacak. Tek irade saraydaki tek kişi olacak.

HDP: Malesef  teröre destek verdikleri icin kimi koysalar bence iltifata tabi olamazlar. Bu bölücü zihniyetten vazgeçmedikleri sürece siyasi değerleri olamaz.

 

"MİLLETVEKİLLİĞİNİN BİR ANLAMI KALMADI"

Ertuğrul Yalçınbayır (Eski Başbakan Yardımcısı): Artık milletvekilliğinin çokta bir anlamı kalmadı. Sembolik görevleri var. Birtakım insanlara yüksek maaş, mecliste kollarını indirip kaldırmaktan başka bir şey yapmadıkları bir yer haline geldi.

AKP: Listelerini yeniledi. Recep Tayyip Erdoğan tüm partilerde olduğu gibi tek seçici olarak, sürekli listeleri yeniliyor. Bu sefer de onu yaptı.

CHP: Listelerde Kemal Bey de tek seçici olarak kendilerine sadık olanları ya da sadık olacaklarını düşündüklerini listenin seçilecek yerlerine yerleştirmiş. Kemal Bey de kendisine rakip olması muhtemel olan isimleri tasfiye etti. Mesela CHP Trabzon Milletvekili Haluk Hepşen... Ondan “genel başkan adayı” diye bahsediliyordu. Gerçekten akılcı, mantıklı, tutarlı konuşmalar yapan bir insan. Bence tek gerekçe adamın genel başkan olma ihtimali. Ne güzel demokrasi! 

Tabi Kemal Bey doğru işler de yapmıyor değil... Meral Hanım'ın partisinin önünü açıp, 15 milletvekili verip, geri alması çok dahice bir işti. Onu takdir ettim. Tabi, listesinde çok doğru isimler yok değil. 7. sıraya neden koyduğunu anlamadım ama Gökhan Zeybek... Çok değerli bir insandır. Ama bir ölçü olarak 5'inci sıraya koyduğuna bir bakın, 7'nci sıraya koyduğuna bir bakın. Yani Kemal Bey'in listesini beğenmedim. Artık CHP diye bir parti şimdilik yok, “Kemal Kılıçdaroğlu” diye bir genel başkan var.

İYİ Parti: Meral Hanım da ortama çabucak uyum sağlamış. O da tuhaf bir liste çıkardı. Bu arada listede bulunan çok değerli insanlar da alınmasınlar ama listede olması gereken, “Meral Hanım'ın söylemleri ve tavırları ile mutlaka yer alır” diye düşündüğümüz isimler yok. Mesela Yılma Durak'ın niye listeye girmediğini kimse anlayamadı. Bu doğru değil, bu demokrasi değil. Bunun adı genel başkanlar demokrasisidir. Bu haksız demokrasidir. 

MHP: Devlet Bahçeli'yi hiç söylemiyorum çünkü o bir sığınmacı. O'nu artık genel başkan olarak görmek mümkün değil... Onun listesi ile ilgili söylenecek bir şey yok.

SP: Açıkçası listelerini incelemedim ama Saadet Parti liderinin parlayan bir yıldız gibi olduğunu görüyorum. İdeolojimiz farklı olmasına rağmen onların durumlarını iyi görüyorum.

 

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, projelerini GÖZLEM’e anlattı.

İstanbul adayları, kampanya mesailerinin önemli bir bölümünü İstanbul dışında geçirerek İstanbul’a döndüler. AKP taktik değiştirdi, Erdoğan geriye çekildi, Binali Yıld...

Yeni Milli Eğitim Sisteminde Coğrafya, Tarih gibi kültürel dersler seçmeli ders kategorisine alınırken, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi adı altında Arap Kültürü dersleri ...

Mayıs ayı enflasyon artışında görülen azalma, ''mevsimlik'' bir durum mu, yoksa Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın söylediği gibi ''enflasyonun tek haneli rakam...

S - 400 ültimatomu, yaptırım tehdidi ve Doğu Akdeniz'de engelleme...

Düzenlenen toplantıda Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cengiz Balık ve Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kuru...

Gazetecilere saldırılar devam ediyor, saldırganlar ise serbest!

Yazarlar
Website Security Test