Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

“Topluma faydalı olmak istiyorsak yatırım ve istihdam yapmalıyız”

1.6.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Çok farklı bir patron.Çalışanları kadar işin içinde... Ve çalışanlarına dokunan onlarla üzülen, onlarla sevinen bir patron...  İzmir Sanayici ve İşadamları Derneği (İZSİAD) Başkanlığı görevini de yürüten Hasan Küçükkurt’tan söz ediyorum.Hani geçenlerde modern yemek fabrikasının altında “Mutfak 93”ü hizmete sokan Küçükkurt’tan.Onun öyküsünü dinlediğinizde “Keşke her patron nereden geldiğini bilse” geçiyor içinizden.

Konya Ereğli’den 12 Eylül rüzgarı atmış Küçükkurt’u İzmir’e. Seyyar satıcı babanın 6 çocuğundan biri  ve henüz çocuk yaştayken hayatını karartan cezaevi günleri başlıyor. Cezaevi çıkışında da sıkıntılar ardını bırakmayınca soluğu İzmir’de meyva sebze halinde alıyor ve başlıyor hammallığa. Sonra 13 yıl katiplik yapıyor.Ve daha sonra  halden tanıdığı birisinden yemek imalathanesini senet karşılığı devralıyor...

“93 yılında bu işi kurduk Yeşilova'da. Mutfak 93 ismi de oradan geliyor. Devraldığımız yer kötü bir yerdi. Bir yıl durduk, burada iş olmaz dedik. İnsani koşullarda yemek yapılacak bir yer değildi. Daha sonra Işıkkent'te üretim koşulları daha iyi olan bir yere geçtik. 2004 yılında da bugün üretim yaptığımız Türkiye'de ilk kez yemek fabrikası olarak tescil edilen tesisi kurduk. Günde 100 bin kişiye yemek verebileceğimiz bir tesisimiz var artık.”

Bortar Group’un Işıkkent’teki tesislerine ilave olarak 150 dönüm alanda büyük baş hayvancılık yapılan çiftliği var. Yemeklerde kullanılan tüm etler Torbalı Çaybaşı Köyü'nde yer alan bu besi çiftliğinden geliyor. 2500 büyükbaş hayvan kapasitesine sahip modern çiftlikte yaklaşık 1000 adet büyükbaş hayvan bulunmakta. Bortar Group şemsiyesi altında Saruhanlı’da bir zeytinyağı fabrikası var. Divaz ismiyle bir turizm acentası var. İş ayakkabısı, çarık gibi ayak koruyucular; baret, darbe emici şapka gibi baş koruyucular; konik ve katlanabilir toz maskesi ve yarım yüz, tam yüz gibi solunum koruyucular; yüz siperliği, gözlük gibi göz ve yüz koruyucular; koruyucu eldivenler, yanmaz kıyafetler ve aksesuarlar gibi el ve vücut koruyucular temin edebileceğiniz Borsafe adında iş güvenliği malzemeleri satan bir mağaza var.

İş güvenliğine de özel ilginiz dikkati çekiyor...

Evet. İş güvenliği patronların işi değil derler doğru değil.Bu konuda ciddi eğitimler yapıyoruz.Ne yazık ki iş güvenliğinde 30 yıl gerideyiz. Yılda 1000 can kaybı var. Bu ölüm değil kolunu kaybediyor, bacağını kaybediyor. Yaralılar çok daha önemli.Bu çalışmalarımızla bir kişinin canını kurtarabiliyorsak ne mutlu bize.

Tekrar ana konunuz yemeğe dönersek. Bu kadar çok kişiye yemek vermek kolay değil. Kaliteyi nasıl tutturuyorsunuz?

Tabii ki son sistem makinelerimiz var. Ama işin içine insan faktörü giriyor. Pilavın tarifi aynı sen de yaparsın bende ama ikisinin tadı aynı olmaz. Yemeğe sevgimizi koyuyoruz. Öyle davetler oluyor ki aynı anda 5000 kişiye yemek veriyoruz. 5000 yemek demek 30000 tabak demek. Kokteylden çok çok zor iş. Ama ben ve çalışma arkadaşlarımız işimizi seviyoruz. İnsan sevmiyorsanız, kaliteli ürün yapamıyorsunuz. Bunu insana yediriyorsunuz. İnsanı seviyorsanız, kötü ürünü veremiyorsunuz, "Bunu insan yiyecek nasıl vereyim" diyorsunuz. Bu sizi kaliteli ürün yapmaya götürüyor, koşullarınızı iyileştirmeye yöneltiyor, sizi yemeğe sevgisini katan insanlarla çalışmaya götürüyor, bunlar da başarı ve kaliteyi getiriyor.
 

İzmir Sanayici ve İşadamları Derneği (İZSİAD) bir sivil toplum kuruluşu. Bir iş adamı derneği ama özellikle kültürel ve sosyal faaliyetleriyle dikkati çekiyor.

Samimiyetle söylüyorum. İki dönem yeterlidir ve ben bırakmak istedim. Arkadaşlarımız “hassas bir dönemden geçiyoruz bir dönem daha kal” diye ısrar edince kıramadım. 400 üyemizden 150 si sanayici. Biz bir aileyiz. Kadın kollarımız da iyi çalışıyor. Korolar, tiyatrolar. Başta Fethi Sekin’in ailesi olmak üzere şehitlerimizin yakınlarına da elimizden gelen desteği veriyoruz.

İZSİAD başkanlığından belediye başkanlığına geçiş var mı?

Milletvekili seçimi olur adım geçer.Yerel yönetim seçimi olur adım geçer.Benim kulvarım burası. Politika kötü bir şey değil ama herkes işin iyisini yaparsa ülkemiz daha güzel günlere gider.

Ekonomideki sıkıntılara rağmen umudunuzu koruyorsunuz.

Her alanda çok büyük potansiyelimiz var. Ancak pek çok dertle uğraştığımız için bu potansiyeli açığa çıkaramıyoruz. Bu sorunlar; millet ve devlet olarak enerjimizi fazlasıyla düşürüyor, huzurumuzu, güvenimizi, refahımızı tehdit ediyor... Anadolu coğrafyası olarak, son 250 yılda gerçekleşen üç sanayi devrimini de geriden takip ettik. Bugün artık Endüstri 4.0'ı ıskalamak gibi bir lüksümüz yok. Bu ortamda, istikrarlı, akıllı ve uzlaşmacı yönetim biçimine her zamankinden fazla ihtiyacımız var. Özellikle ekonomi yönetiminde, ülkenin önünü açacak politikalar üretilmeli. Reformlar hızlıca yaşama geçirilmeli. Sermaye güvensizliği sevmez. Paranın kendine ait bir ideolojisi var. Kriz dönemleri aslında daha çok çalışılacak daha çok yatırım ve istihdam yapılacak dönemlerdir. Ben ve dernekteki işadamı arkadaşlarımız böyle düşünüyoruz. Seçimler sonrası herşeyin yerli yerine oturacağına inanıyorum.

Hasan Küçükkurt’un bir şikayeti de hizmet sektörüne yabancı sermayenin girmesi..

Yabancı sermayeye karşı değilim.Ancak bugün 20 milyon liranın üstünde bir yatırım yapıyoruz onlar hiçbirşey yapmıyorlar. Yemek pazarının yaklaşık yüzde 50’si yabancıların elindedir. Hiçbir yatırım yapmadan yabancı firma gelip bizim mutfağımızda, bizim insanımıza yemek pişirtiyor. Sonra da bu yemeği bize satarak, elde ettiği kazancı ülkesine götürüyor. Yerlinin korunması ve bu katma değerin ülkemizde kalması gerekir. Temizlik olsun, güvenlik olsun,bahçe bakım olsun, yemek olsun hizmet sektöründe yerli firmalarla çalışılmalı. Yabancı sermaye gitsin otomobil fabrikası kursun.

“VERDİKÇE BÜYÜDÜM”

Usta aşçıların elinden Türk Mutfağı’nın zengin lezzet çeşitlerini tadabileceğiniz ve harika  hissedeceğiniz şık bir mekan olan “Mutfak 93”de kuş sütü eksik denilebilir. Hiç yemek seçmeyen Küçükkurt’un yemekte tercihi balık ve makarna. Ama mekandan içeri adım atınca “Evladım çek bir nohut” dediği günler az değil.  Bortar Group şirketlerinin başında Küçükkurt’un kardeşleri,yeğeni ve kızları var. Hayat felsefesi “Verdikçe büyüdüm”. İyi bağlama çalan, her tip müzik dinlemeyi seven, güncel ve siyasi konuları irdeleyen kitaplar okuyan, haftada en az üç film izleyen (dram olanları gözyaşlarıyla), resim koleksiyonu yapan Küçükkurt ailesi ile pazar günleri mangal başında toplanmayı seviyor. Çekirdek aile yazları Çeşme’deki yazlıkta ve Bodrum’daki teknede de fırsat buldukça biraraya geliyor. Bu arada Küçükkurt ta bol bol yüzüyor.

HASAN KÜÇÜKKURT KİMDİR?

Konya Ereğli'de 1962 yılında doğan Hasan Küçükkurt, Bortar Group  yönetim kurulu başkanlığını yürütüyor. Turizm, hayvancılık ve zeytinyağı sektörlerinde de faaliyet gösteren Küçükkurt, son üç dönemdir İzmir Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (İZSİAD) yönetim kurulu başkanı olarak görev yapıyor. Batı Anadolu Sanayici ve İşadamları Dernekleri Federasyonu (BASİFED) ve Ege Ekonomiyi Geliştirme Vakfı (EGEV) yönetim kurulu üyesi, Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) , İzmir Ticaret Odası, İzmir Kalkınma Ajansı üyeliğinin yanı sıra Ege Bölgesi Konyalılar Derneği ile Kobider yönetim kurulu üyeliği de yaptı. 

Türk Standartları Enstitüsü (TSE) danışma kurulu, Bornova İşadamları Derneği ve Ege Yemek Sanayi Derneği'nde yönetim kurulu üyeliği de yapan Küçükkurt, Türkiye Yemek Sanayicileri Federasyonu başkan yardımcılığının yanında Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu  (TÜRKONFED) ‘nda yönetim kurulu üyeliğine devam ediyor.

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, projelerini GÖZLEM’e anlattı.

İstanbul adayları, kampanya mesailerinin önemli bir bölümünü İstanbul dışında geçirerek İstanbul’a döndüler. AKP taktik değiştirdi, Erdoğan geriye çekildi, Binali Yıld...

Yeni Milli Eğitim Sisteminde Coğrafya, Tarih gibi kültürel dersler seçmeli ders kategorisine alınırken, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi adı altında Arap Kültürü dersleri ...

Mayıs ayı enflasyon artışında görülen azalma, ''mevsimlik'' bir durum mu, yoksa Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın söylediği gibi ''enflasyonun tek haneli rakam...

S - 400 ültimatomu, yaptırım tehdidi ve Doğu Akdeniz'de engelleme...

Düzenlenen toplantıda Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cengiz Balık ve Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kuru...

Gazetecilere saldırılar devam ediyor, saldırganlar ise serbest!

Yazarlar
Website Security Test