Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

“3 aşamalı” Menbiç yol haritası nasıl işleyecek?

8.6.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Ankara ve Washington’da başka rüzgarlar eserken, Mehmet Dözmez haklı olarak sordu; “ABD ne yapmak istiyor?”

Dışişleri Bakanı Mevlut Çavuşoğlu, Amerikalı meslektaşı Mike Pompeo ile Washington'da yaptığı görüşmelerin ardından Menbiç'te güvenlik ve istikrarın sağlanması için izlenecek 3 aşamalı yol haritasının ayrıntılarını paylaştı. Çavuşoğlu, YPG'nin elinden silahların alınacağını ve hazırlık sürecinin 10 güne kadar başlayacağını ifade etti.

Çavuşoğlu'nun yol haritasının detaylarını açıklamasından kısa bir süre sonra ise Suriye'deki Kürt silahlı gücü YPG'den "Menbiç'te bulunan askeri danışmanlarımızı geri çekeceğiz" açıklaması geldi. YPG, Kasım 2016'da Menbiç'in ele geçirilmesinin ardından savaşçıların bölgeden ayrıldığını, sadece askeri danışmanların Menbiç Askeri Konseyi'ne danışmanlık yapmak üzere bölgede kaldığını söylüyor. Çavuşoğlu, üzerinde uzlaşı sağlanan yol haritasının üç aşamalı olduğunu söyledi. Hazırlık dönemi olacak birinci aşamada, Temmuz ayında ABD'li yetkililerle Türkiye'de ikinci bir toplantı düzenlenecek. Çavuşoğlu’nun verdiği bilgiye göre, ön hazırlık sürecinde “Türk askeri oraya ne zaman girecek? Kimlerden oluşacak? YPG çekilirken kim nezaret edecek? YPG çekildikten sonra boşluk olmaması için nasıl görev yapacaklar? Görev paylaşımı nasıl olacak? Kim yönetecek, yönetimde kimler olacak?” başlıklarından oluşacak.

Ön hazırlıkların tamamlanmasının ardından ikinci aşamada alınacak kararların uygulanması sürecine geçileceğini ifade eden Çavuşoğlu, "YPG Münbiç'ten çekilirken silahlar alınacak. Hiçbir üçüncü ülkenin dahili olmayacak. Bu Fransa'yı ve İngiltere'yi de kapsar. Bu ABD ile Türkiye'nin yol haritasıdır" dedi.

Bu uzlaşının ABD ile Türkiye arasında olduğuna dikkat çeken Çavuşoğlu, "Bu iki dışişleri bakanının onayladığı bir belgedir. Bu iki ülke ilişkilerini etkileyecek bir durumdur. Bu uluslararası bir anlaşma değil, onay verdiğimiz bir yol haritası" diye konuştu.

Menbiç yol haritasının üçüncü ve son aşamasındaysa Menbiç'te oluşacak olan yönetimin belirlenmesi planlanıyor. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, " Birlikte buraların kimin yöneteceğine ve güvenlik birimlerinde kimlerin yer alacağına karar vereceğiz. Ve bu şekilde Münbiç'i istikrara kavuşturmuş olacağız" dedi.

Ne var ki, ABD’den gelen haberler “Yol Haritası Takvimi” konusunda çok değişikti. Ankara sürecin 10 gün içerisinde başlamasını ve 5 Eylül’e kadar tamamlanmasını beklerken, Washington’a göre ortada “koşullara bağlı bir çerçeve mutabakatı ve tahmin edilen bir takvim çizelgesi” vardı ve ama “Kesinleşen, uzlaşılan bir takvim”  yoktu. ABD’ye göre, yol haritasının takvimi 3 şarta bağlı olarak işleyecek ve her aşamada karşılıklı mutabakat aranacak; Çekilme süreci müzakere ile belirlenecek, sahadaki gelişmelere göre ilerleme sağlanacaktı.

 

“ABD’NİN NİYETİ NEDİR?”

Mehmet Dönmez (Emekli Büyükelçi) – Dışişleri Bakanı Mevlut Çavuşoğlu'nun bu hafta başında Washington'da ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile yaptığı görüşme iki ülke arasındaki sorunların ele alınması için önemli bir fırsat oluşturmuştur. Görüşmeden sonra yapılan açıklamalarda Menbiç konusunda bir prensip anlaşmasına varıldığı ve üç aşamalı bir planın uygulanacağı, PKK/YPG'nin Fırat'ın doğusuna çekileceği bildirilmiştir. Menbiç'in yönetiminin yerel güçlere devredileceği söylenirken, bu güçler şimdiden Türk askeri varlığına karşı olduklarını açıklamışlardır.

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg'in de memnuniyetle karşıladığı bu anlaşmanın nasıl uygulanabileceğini önümüzdeki haftalar gösterecektir. Türk ve ABD uzmanları yapacakları hazırlık çalışmalarında yol haritasının detaylarını belirleyeceklerdir.

ABD'nin Menbiç konusunda anlaşmaya razı olmasının ardında yatan başka unsurların olduğu muhakkaktır. Sincar'da oluşturulan yeni ABD üssüne Kandil'den PKK güçlerinin kaydırıldığı haberleri gelmektedir. Bir başka ifadeyle ABD, İran'a yakın bölgede askeri yapılanmasını artırmaktadır. Öte yandan Türk yetkililerin Kandil'e yönelik açıklamaları dikkat çekmekte, bölgeye askeri harekât düzenlenebileceği ihtimalinden söz edilmektedir.

Çavuşoğlu ile Pompeo görüşmesinde, İran'a yönelik ABD politikasının ne şekilde ele alındığı bilinmemektedir. Ancak ABD'nin Türkiye'ye gösterdiği yakınlaşmanın İran'a yönelik politika için Türkiye'yi el altında tutma amacına yönelik olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

Ayrıca ABD'nin Suriye'nin yanı sıra Irak'ın Kürt bölgesinde varlığını kalıcı ve görünür kılma eğilimi içinde olduğu günden güne ortaya çıkmaktadır.

Öte yandan Çavuşoğlu Pompeo görüşmesi iki ülke ilişkilerindeki gerilimi azaltma yönünde olumlu bir çaba olarak değerlendirilebilir. Menbiç'in yanısıra, Zarrab davası sonucu Halkbank'a verilecek cezanın makul düzeyde olma beklentisi dile getirilmiştir. Washington’ da S-400 alımının durdurulması, NATO düzeninin sarsılmaması ve tutuklu papaz Andrew Brunson'un serbest bırakılması üzerinde durmuştur.

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

“Kendileriyle ilgili” yasa tekliflerin için görüşleri alınmayan Avukatlar yürüyor, İşçi Sendikaları yurdun dört bir yanında basın toplantıları yapıyor. Ama… Barolar Ka...

Çin'de ortaya çıktıktan kısa sürede sonra tüm dünyaya yayılan coronavirüs pandemisinin olumsuz etkileri sürüyor. Bir yandan vaka ve yeni ölümler yaşanırken, diğer yand...

CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, GÖZLEM’in Türkiye gündemine ilişkin sorularını yanıtladı. İşte sorularımız ve Sertel’in cevapları…

Türkiye’de çözüm bekleyen ekonomik ve sosyal sorunlar dururken vatandaşın uzun zamandır bitmesini beklediği siyasi gerilim tırmanmaya devam ediyor. Halk temel ihtiyaçl...

Tüm dünyayı etkisi altına alan coronavirüste vaka sayısı 11 milyona, hayatını kaybedenlerin sayısı ise 600 bine yaklaştı. Salgın henüz kontrol altına alınamazken, ülke...

Hükümetin Meclis’e getirmek üzere olduğu, “baroların yapısının ve seçim usullerinin değiştirilmesi” teklifi ile ilgili gerginlik sokaktan Meclis’e taşınacak. Gözlem ko...

Dünyada yeni tip coronavirüs (Covid-19) salgını tüm hızıyla devam ederken ülkelerden gelen vaka ve ölü sayılarındaki “rekor” artışlar endişe yaratmaya devam ediyor. Dü...

Yazarlar
Website Security Test