Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Halk soruyor; “Milli Eğitim Bakanı dinleyeceğine neden salonu terk etti?”

14.6.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Piri Reis Üniversitesi’nin Mezuniyet Töreni’ne katılan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın, diploma alan öğrencilerin İzmir Marşı’nı söylemeye başlaması üzerine salonu terk etmesi, ülke gündeminin ilk sıralarına oturdu.

“Üniformalı” öğrencilerin, Bakan’ın salondan ayrılmasından sonra attığı “Mustafa Kemal’in askerleriyiz” sloganlarına salonu dolduran davetliler de katıldı.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ın, Deniz Ticaret Odası Başkanı Tamer Kıran’ın , üniversite senatosu ve  mütevelli heyeti üyelerinin, akademisyenlerin ve diploma alan öğrenci yakınlarının katıldığı  törende Milli Eğitim Bakanı Yılmaz’a “fahri doktorluk unvanı” verildi ve fahri doktorluk belgesini Bakana rektör Oral Erdoğan taktim etti.

Bakan Yılmaz da yaptığı konuşmada “Yeni mezunlarımıza başarılar diliyorum. Hak ettiğiniz bu diploma, ülkemizin geleceğine yön verecek. Bu anlamda ailelerinize ve üniversitenin akademik personeline teşekkür ediyorum. Tam bağımsızlık için nitelikli bilgiye ihtiyaç var. Nitelikli eğitim ancak üniversitelerimizle birlikte sağlanabilir. Nitelikli eğitim olmazsa bağımsızlık da olmaz. Biz eğitime çok önem veriyoruz. O yüzden sadece eğitime 27 milyar Lira bütçe ayırdık” dedi.

Daha sonra diploma törenine geçildi ve bu sırada “üniformalı öğrenciler” alkışlarla “İzmir Marşını” söylemeye başlayınca, Bakan ve beraberindekiler salonu terk ettiler ve salonu bir anda “Mustafa Kemal’in Askerleriyiz” sloganları doldurdu.

Törene katılanların resimlediği bu görüntüler; Facebook, Twitter ve Instagram gibi sosyal medya ağlarında yüz binlerce kişi tarafından paylaşıldı ve gazete sayfalarından, TV ekranlarından önce bütün yurda dağıldı.

GÖZLEM de Piri Reis Üniversitesi’ndeki tabloyu ve nedenini uzmanlara sordu ve işte yanıtları…

 

“UYGARLIĞI BENİMSEMEYENLER İZMİR MARŞI’NDAN RAHATSIZ OLURLAR”

Ali Naili Erdem (Eski Milli Eğitim Bakanı)-Sayın Milli Eğitim Bakanı’nın toplantıyı terk etmesini yorumlamakta zorluk çekiyorum; Çünkü merasimde ne kavga ne de gürültü var… Sayın bakana karşı tepki verilmediği halde aksine üniversite bakanı onurlandırıyor. Buna rağmen bakan toplantıyı terk ediyorsa sebebi olsa olsa “İzmir Marş’ı”olabilir. Bu durum fevkalade üzülecek bir konudur, çünkü Türkiye Cumhuriyeti’nin temeli özgürlüğe ve uygarlığa dayanmaktadır, bizim milli kültürümüzde yetişenler bağımsız bir Türkiye’nin mutluluğunu yaşayanlardır. İzmir marşı bu düşüncenin bestelenmek suretiyle marş haline getirilmesidir. Burada gocunulacak bir taraf yoktur, ancak devrimlere itibar etmeyenler, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e sevgiyle bakmayanlar, uygarlığı bir yaşam biçimi halinde benimsemeyenler İzmir Marşı’ndan rahatsız olurlar. “Mustafa Kemal’in askerleriyiz” demek “Madde dünyasında olduğu kadar akıl dünyasında ve gönül dünyasında da devrimlere bağlıyız” demektir. “Cumhuriyete sadakatle inanıyoruz” demektir. “Demokrasiyi bir yaşam felsefesi olarak başımızın tacı kıldık” demektir. Bundan rahatsız olanlar o toplantıyı terk edip giderler.

“GENÇLER TÜRK ULUSU’NUN GELECEĞİNİ KORUYOR”

Yekta Güngör Özden (Eski Anayasa Mahkemesi Başkanı) –Gençlerimiz varlığımızın simgesi olan Mustafa Kemal Atatürk’ü siyasal oyunlara feda etmeyeceklerini, Atatürk’ün izinden yürüyeceklerini yüzlerine karşı haykırmak zorunda kaldılar. Çünkü Atatürk İlkeleri ve Türk Devrimi Türkiye Cumhuriyeti’nin varlık nedeni olduğu gibi geleceğinin de güvencesidir. Bunlara olumsuz yaklaşımlar, bunları gölgeleyen ve değersizleştiren adımlar nefretle kınanmaktadır. Bu bakımdan gençlerimiz Türk ulusunun geleceğini her türlü sakıncadan koruyarak güvence altına almak istediklerini açıklamış oldular. Ülkede Atatürk’e karşı yapılan olumsuz konuşmalar millette bıkkınlık uyandırdı. Piri Reis Üniversitesi’ndeki anlamlı protestoya böyle bakmak gerekir.

(ÖZLEM YILMAZ)

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, projelerini GÖZLEM’e anlattı.

İstanbul adayları, kampanya mesailerinin önemli bir bölümünü İstanbul dışında geçirerek İstanbul’a döndüler. AKP taktik değiştirdi, Erdoğan geriye çekildi, Binali Yıld...

Yeni Milli Eğitim Sisteminde Coğrafya, Tarih gibi kültürel dersler seçmeli ders kategorisine alınırken, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi adı altında Arap Kültürü dersleri ...

Mayıs ayı enflasyon artışında görülen azalma, ''mevsimlik'' bir durum mu, yoksa Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın söylediği gibi ''enflasyonun tek haneli rakam...

S - 400 ültimatomu, yaptırım tehdidi ve Doğu Akdeniz'de engelleme...

Düzenlenen toplantıda Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cengiz Balık ve Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kuru...

Gazetecilere saldırılar devam ediyor, saldırganlar ise serbest!

Yazarlar
Website Security Test