Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

YARINLARIN TÜRKİYE’SİNE “MİRASINIZ” OLSUN; BİR OY

22.6.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Ali Naili Erdem, Hikmet Sami Türk ve Ertuğrul Yalçınbayır, 24 Haziran seçiminin milletimiz bakımından önemini anlattılar, işte görüşleri…

Türkiye 24 Haziran’da tarihi seçimlerden birini yaşayacak. Seçmenler, Cumhurbaşkanı ile 27. Dönem Milletvekillerini belirlemek için oylarını kullanacak. Yeni bir siyasal rejimin, Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin uygulamaya girmesinin ilk adımını oluşturacak bu seçimler de, parlamentonun belirlenmesinde de bir yenilik olacak. AK Parti ve MHP, BBP'nin desteğiyle; CHP, İYİ Parti ve Saadet Partisi, DP'nin desteğiyle seçimlere ittifak olarak giriyor. Cumhurbaşkanı adayları için hazırlanan oy pusulasında birinci sırada CHP'nin adayı Muharrem İnce, ikinci sırada İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, üçüncü sırada Cumhur İttifakı'nın adayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dördüncü sırada HDP'nin adayı Selahattin Demirtaş, beşinci sırada Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, altıncı sırada da Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek yer alıyor. Pusulada adayların fotoğrafları isimleri ve bunların hemen altında "EVET" mührünün basılacağı alan bulunuyor.

Siyasi partilerin oy pusulasında ise AK Parti ve MHP'nin oluşturduğu, BBP'nin destek verdiği "Cumhur İttifakı" ilk, CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi ve Demokrat Partinin (DP) kurduğu "Millet İttifakı" son sırada. Pusulada HÜDA PAR ikinci, Vatan Partisi üçüncü, HDP dördüncü sırada yer alıyor.

Nasıl oy kullanılacak?

İttifak yapan partiler, oy pusulasında ittifak unvanları altında yan yana bulunuyor. Partilerin logoları, isimleri, genel başkanlarının adları belirtiliyor. Pusulalarda partiler için ayrılan her sütunun altında, milletvekili adaylarının isimleri de bulunuyor. Seçmen, cumhurbaşkanına ve milletvekillerine yönelik tercihte bulundukları iki ayrı oy pusulasını aynı zarfa koyarak sandığa atacak. Birleşik oy pusulasında tercih edilen cumhurbaşkanı adayı, siyasi parti, ittifak veya bağımsız aday için ayrılan bölümden dışarı taşırmamak suretiyle ''TERCİH'' veya ''EVET'' mührü basılması gerekecek.

Oy pusulasına, ''TERCİH'' veya ''EVET'' mührü dışında, herhangi bir yerine imza atılması veya işaret konulması halinde oy geçersiz sayılacak. Birleşik oy pusulasından başka, zarfa hiçbir şey konulmayacak, aksi halde kullanılan oy geçersiz olacak. Seçmene birleşik oy pusulası verildikten sonra hata veya başka bir neden ileri sürülerek yeni bir birleşik oy pusulası verilmeyecek.

İttifak alanı içerisinde, "EVET" mührünün, bir siyasi partiye ayrılan alana, hem de ittifak unvanı bölümüne taşacak şekilde bir siyasi partiye ayrılan alana basılması halinde, bu oy pusulaları geçerli kabul edilecek ve sayım döküm cetvelinde o siyasi partinin cetveldeki sütununa işaretlenecek.

Bu haller dışında, yalnız ittifak alanı içerisine "EVET" mührünün basıldığı her durumda, bu oy pusulaları da geçerli kabul edilecek ve sayım döküm cetvelinde ittifakın ortak oyları sütununa rakamlar birden başlamak üzere, sırasına göre çizilmek suretiyle ayrı ayrı işaretlenecek.

Seçmenlerin aklını kurcalayan çeşitli sorular var: “Yalnızca ittifaka oy atabilir miyiz? Hem ittifaka, hem de bir partiye oy kullanabilir miyiz? Bu seçeneğe yöneldiğimizde, ittifakla birlikte en çok kaç parti için oy verebiliriz? Mührü ittifaka değil de, ittifak bünyesindeki birden çok partiye basabilir miyiz?”

Oy pusulalarında "ittifak alanı" denilen bir alan var. Yani, ittifak unvanı bölümü ile aralarındaki boşluk dâhil ittifak yapan siyasi partilerin sütunlarının tamamını oluşturan bölüm. İttifaka oy verecek seçmenlerin bu alana mühür basması durumunda oylar geçerli olacak. Seçmen "ittifak alanında" mührünü isterse yalnızca tek bir partiye basabilir, isterse yalnızca ittifak bölümüne... Ayrıca, hem ittifak bölümüne, aynı zamanda bunun altındaki parti alanlarına da basabilir mührü. Mühür bu alanda birden fazla defa basılsa bile "oy tektir" ilkesi nedeniyle, oy geçerli olacak. Pusulada yalnızca tek bir partiye mühür basılmışsa, sayım aşamasında oy o partiye yazılıyor. Pusulada yalnızca ittifaka mühür vurulmuşsa, oy "ittifak ortak oyları" sütununa yazılıyor. Pusulada hem ittifaka, hem de tek bir partiye mühür vurulmuşsa, oy o partiye atılmış sayılıyor. Pusulada mühür ittifak bölümüne taşacak şekilde parti alanına vurulmuşsa, oy yine partiye sayılıyor.

Hükümeti Cumhurbaşkanı kuracak

Türkiye bu seçimle birlikte “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi”ne geçmiş olacak. Dolayısıyla hükümeti cumhurbaşkanı kuracak. Bakanlar parlamento dışından olacak. Cumhurbaşkanı Yardımcısı sayısını ise Cumhurbaşkanı belirleyecek. Cumhurbaşkanına bağlı kurumlar arasında Devlet Denetleme Kurulu, Milli Güvenlik Kurulu, Milli İstihbarat Başkanlığı, Genelkurmay Başkanlığı, Savunma Sanayii Başkanlığı yer alacak. Yeni eklenen kurumlar arasında ise halen başbakanlığa bağlı olan Diyanet İşleri Başkanlığı ve Strateji ve Bütçe Başkanlığı'nın olması bekleniyor.

Ayrıca cumhurbaşkanı yardımcıları da olacak. Bu seçimlerinde bir değişiklikte oy kullanma saatlerinde yaşanacak. Önceki yıllarda yapılan seçimlerde doğu ve batı olmak üzere iki farklı saat dilimi kullanılıyordu. Bu sene ise seçimler ülkenin tamamında saat 08:00’de başlayıp 17:00’de son bulacak.

Yurt içinde 56 milyon 342 bin 263, yurt dışında 3 milyon 49 bin 065 olmak üzere toplamda 59 milyon 391 bin 328 seçmen bulunuyor. Bu seçimde ilk kez oy kullanacak seçmen sayısı ise 1 milyon 650 bin 171 kişi. Yurt içi ve yurt dışındaki sandık sayısı  180 bin civarında.

 

 

Liderler nerede oy kullanacak?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da, CHP’nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, Yalova’da, İYİ Parti’nin cumhurbaşkanı adayı Meral Akşener, İstanbul’da Saadet Partisi’nin cumhurbaşkanı adayı Temel Karamollaoğlu, Ankara’da, HDP’nin cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş, tutuklu olduğu Edirne Kapalı Cezaevi’nde, Başbakan Binali Yıldırım İzmir’de, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Ankara’da, MHP Genel Başkanı Devley Bahçeli Ankara’da, Vatan Partisi’nin cumhurbaşkanı adayı Doğu Perinçek, İstanbul’da, oyunu kullanacak.

 

Seçim yasakları

24 Haziran günü oy verme işleminin sürdüğü saatlerde bazı seçim yasakları olacak. Yasaklardan bazıları şunlar:

- Saat 06.00'dan 24.00'e kadar alkollü içki satılması, içkili yerlerle umumi mahallerde her çeşit alkollü içki satılması ve verilmesi ile içilmesi yasak olacak.

- Emniyet ve asayişi korumakla görevli olanlardan başka hiç kimse, 5237 sayılı kanunun ilgili maddesi uyarınca köy, kasaba ve şehirlerde silah taşıyamayacak.

- Oy verme süresince kahvehane, kıraathane ve internet kafeler gibi bütün umumi eğlence yerleri kapalı olacak. Eğlence yeri niteliğini taşıyan lokantalarda yalnızca yemek verilebilecek.

 

 - Seçim günü saat 18.00'e kadar radyolar ve her türlü yayın organları tarafından seçimler ve seçim sonuçları ile ilgili haber, tahmin ve yorum yapılamayacak.

- Radyo ve her türlü yayın organlarında 18.00-21.00 saatlerinde ancak YSK tarafından seçimlerle ilgili olarak verilecek haber ve tebliğler yayımlanabilecek. Bütün yayınlar saat 21.00'den sonra serbest olacak ancak YSK tarafından gerek görülmesi halinde saat 21.00'den önce de yayınların serbest bırakılmasına karar verilebilecek.

 

 

“SEÇİME KOŞUN, BİR REY BİR İKTİDARDIR UNUTMAYIN”

Ali Naili Erdem (Eski Milli Eğitim Bakanı) – “Vatandaşı olduğunuz Türkiye Cumhuriyeti’nin hudutları içerisinde özgür, mutlu, adaletli bir ortamda yaşamak istiyorsanız, eğer kendiniz ve çevrenizin refah içinde yarınlara yürümesini istiyorsanız, devletiniz dünya devletleri arasında saygın bir devlet olmasını istiyorsanız, bayrağınızın hep dalgalanmasını, Ezan-ı Muhammed’in hep söylenmesini, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün unutulmamasını istiyorsanız sandık başına gidin ve oyunuzu kullanın. Yarınların refah içinde, zengin ve mutlu Türkiye’sine sizin oylarınız katkıda bulunsun. Bu sizin namus borcunuzdur, bu vatana sahip olma borcudur, bu ecdadınızın kabirlerinde rahat uyumasını temin borcudur, bu toprağı vatan kılanların onurlu bir dünyada yaşaması için verdikleri mücadelenin şerefle dolu olduğunun ispatı seçimidir. Seçime koşun, bir rey bir iktidardır, unutmayın. Bu iktidarı siz temin edebilirsiniz. Sorumluluğunuzun idrakı içinde yaşayınız, her sorumlu davranış sizi bu dünyada da öbür dünyada da mutlu ve huzurlu kılacaktır. Unutmayınız demokrasisiz, cumhuriyetsiz bir vatanda yaşamak kabir azabına benzer. Ha hücrede yaşadınız ha o topraklarda yaşadınız. Fikri hür, irfanı hür, vicdanı hür bir toplum olmak istiyorsanız sandık başına gidiniz, oyunuzu gönülden severek inanarak veriniz.”

 

 

“SEÇİMLERE YOĞUN KATILIM BEKLİYORUM”

Hikmet Sami Türk (Eski Adalet Bakanı) – “Bu seçimlerde yurt dışında da görüldüğü gibi vatandaşın yoğun bir ilgi göstereceğini tahmin ediyorum. Sandık başına gittiği zaman Türkiye’nin sadece önümüzdeki 5 yıl için değil, geleceğini etkileyecek bir seçim için oy kullanma bilinciyle hareket edeceğini umuyorum. Çünkü bu seçim sonrasında seçilen cumhurbaşkanının göreve başladığı gün, 16 Nisan 2017 yılında halk oylamasıyla kabul edilen anayasa değişikliği tüm hükümleriyle yürürlüğe girecektir. Dolayısıyla bir tek adam yönetimi getiren, Türkiye’yi meşrutiyet öncesine götüren ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi adı ile cumhurbaşkanına meşrutiyetten sonra padişahın dahi sahip olmadığı yetkileri veren bir anayasa tüm hükümleriyle yürürlüğe girecek. Bu yetkilere sahip bir cumhurbaşkanının diktaya yöneleceğini söylemek bir kehanet sayılmaz. Zaten öyle bir anayasa yapılması da bu konudaki bir planın sonucudur. 1876’dan bu yana Türkiye beş anayasa yaptı ve bunların her birinde birçok değişiklik vardı ancak bu son değişiklik Türkiye’yi 1876’dan bu yana olan tüm kazanımlarını ortadan kaldıran bir değişikliktir. Bu değişiklik Türkiye’yi padişahın bile sahip olmadığı yetkilerle bir tek adam yönetimine götürüyor. Bu çeşit yetkilere sahip olan dünyanın başka ülkelerinde devlet başkanları ülkelerine felaket getirmişlerdir. Almanya’da Adolf Hitler o yetkilerle Almanya ve dünyayı felakete sürükleyecek eylemler yaptı. Halkımızın bu yeni anayasanın cumhurbaşkanının göreve başlayacağı gün tüm hükümlerle yürürlüğe gireceğini düşünerek karar vermesi gerekir.

Eğer bu göreve parlamenter sisteme tekrar döneceğini vaat eden bir aday gelirse Türkiye’ye önümüzdeki dönemde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Millet İttifakı’nda bulunan partilerin anayasa değişikliği konusunda birleşmeleri koşuluyla anayasa değişikliğinin arkasında olacak bir başkan ve onları çıkaracak bir meclis seçecekler. Halkımız inanıyorum ki oy kullanırken tüm bunları düşünerek hareket edecektir.”

 

 

“ÜLKENİN GİDİŞATINDAN BİR OY DAHİ OLSA HERKES SORUMLUDUR”

Ertuğrul Yalçınbayır (Eski Başbakan Yardımcısı) –  “Birinci turda herkes beğendiği kimse, kimi daha uygun görüyorsa ona oy vermeli ve sandığa gitmelidir. Vatandaşlarımız şunu bilsin ki verilen oy nedeniyle sadece adaylar değil onlara oy verenlerde sorumludur. Ülkenin gidişatından bir oy dahi olsa herkes sorumludur. Herkes seçme ve seçilme hakkını kullanıyor ayrıca seçenler seçilene bir görev, bir sorumluluk veriyor. Seçmen istiyor ki verilen sorumluluk ve verdiği oy doğrultusunda yarın onu denetleme, onun hakkında konuşma hakkı olsun. Kişiler eğer sandığa gitmez ve buna rağmen eleştirilerde bulunurlarsa bu samimi değildir. Doğru olan o konuda katılım hakkını kullanmaktan geçer. Demokrasinin, danışmanın, uzlaşmanın en önemli unsuru katılımdır. Siz katılmadığınız konular ile ilgili yarın söz söyleme hakkına sahip olamazsınız. O yüzden seçme ve seçilme hakkı önemli haklardan birisi ve burada öncelik seçmene düşüyor. Hem oy vermesi hem verdiği oyun doğru sayılması ve iktidara gelen kişinin ya da grubun denetlenmesi hakkı seçmene aittir. Eğer memnunsanız gider oy verirsiniz evet dersiniz, ama memnun değilseniz demokrasinin değiştirme gücünü kullanmak için oy vermek gerekir. Bu güç oylarla belirlenir, bu güç süreklilik arz eder, bu güç banane ne olursa olsun demek değildir. Benim vatandaşlardan beklentim kendi doğrultusunda oy kullanmasıdır. Demokrasinin en önemli unsuru katılmak, sözünü söylemek, onu takip etmek, uyarmak ve şüphesiz ki oyun nereye gittiğini, neler yapacağını görmektir. Umuyorum ki katılım yüksek olur bu yüksek katılım aynı zamanda seçilecek olanlara da büyük bir mesajdır. Demektir ki bu halkın büyük bir kısmı yönetime katılmak, denetlemek, sürekli olarak var olmak, bilinmek istiyor.” (Gizem AY)

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, projelerini GÖZLEM’e anlattı.

İstanbul adayları, kampanya mesailerinin önemli bir bölümünü İstanbul dışında geçirerek İstanbul’a döndüler. AKP taktik değiştirdi, Erdoğan geriye çekildi, Binali Yıld...

Yeni Milli Eğitim Sisteminde Coğrafya, Tarih gibi kültürel dersler seçmeli ders kategorisine alınırken, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi adı altında Arap Kültürü dersleri ...

Mayıs ayı enflasyon artışında görülen azalma, ''mevsimlik'' bir durum mu, yoksa Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın söylediği gibi ''enflasyonun tek haneli rakam...

S - 400 ültimatomu, yaptırım tehdidi ve Doğu Akdeniz'de engelleme...

Düzenlenen toplantıda Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cengiz Balık ve Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kuru...

Gazetecilere saldırılar devam ediyor, saldırganlar ise serbest!

Yazarlar
Website Security Test