Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Kim kazandı, kim kaybetti; İşte İZMİR ve SEÇİMLER!

29.6.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

GÖZLEM, İzmir seçim sonuçlarını uzmanlara sordu; işte görüşleri!..

İzmir’de 2 milyon 880 bin 900 seçmen 9 bin 362 sandıkta oy kullandı. Seçime katılım oranı yüzde 89.5 olarak gerçekleşti. İzmir’de Cumhurbaşkanlığı seçiminde en fazla oyu 1 milyon 527 bin 269 ile (yüzde 54.0) Muharrem İnce aldı. Recep Tayyip Erdoğan 930 bin 925 oyla (yüzde 32.9) ile ikinci sırada yer alırken, Meral Akşener’e 178 bin 186 oy (yüzde 6.3), Selahattin Demirtaş’a 170 bin 574 (yüzde 6.0), Temel Karamollaoğlu’na 12 bin 987 (yüzde 0.5), Doğu Perinçek ise8 bin 55 (yüzde 0.3) oy çıktı.

Muharrem İnce’ye en yüksek oy Karşıyaka’dan çıktı. Bu ilçede oy kullanan 248 bin 405 seçmenin yüzde 73,94’ü İnce’ye oy verdi. Erdoğan’a ise en fazla oy, Kiraz’dan geldi. Kiraz’dan Erdoğan'a yüzde 49,92 oranında oy çıktı.

Milletvekilliği seçimlerinde ise iki seçim bölgesi bulunan İzmir’de, CHP, 1 milyon 188 bin 325 oy ile 1. parti oldu. AK Parti, 791 bin 364 oy alarak 2. olurken, HDP 319 bin 95 oyla 3. parti oldu. İYİ Parti’ye 313 bin 470, MHP’ye 176 bin 307, Saadet Partisi’ne 9 bin 35, Hür Dava Partisi’ne 4 bin 774 oy çıktı. Bu sonuçların, olası itirazların değerlendirilmesinden sonra kesinlik kazanacak.

Vekillerin Çoğu Yenilendi

İzmir, Meclis’e 28 milletvekili gönderirken, bunlardan 16’sı ilk kez seçildi. CHP’de Bedri Serter, Ednan Arslan, Mahir Polat, Kani Beko, Mehmet Ali Çelebi, Sevda Erdan Kılıç, AKP’de Necip Nasır, Yaşar Kırkpınar, Ceyda Bölünmez Çankırı, Cemal Bekle, Fehmi Alpay Özalan, MHP’de Tamer Osmanoğlu, Hasan Kalyoncu, İYİ Parti’de Müsavat Dervişoğlu, HDP’de Serpil Kemalbay, Murat Çepni “ilk defa milletvekili seçilen” yeni isimler oldu.

Kocaoğlu İzmir’e teşekkür etti

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, seçim sürecinde İzmirlilerin demokratik bir duruş sergilediğini belirtti. Kocaoğlu, yaptığı değerlendirmede, İzmir’de katılım oranının yüzde 90'ları bulduğuna dikkat çekerek, "Zaman zaman tırmanan kutuplaşma eğilimine rağmen farklı siyasi görüşlerdeki hemşehrilerimizin birbirlerine karşı sağduyulu yaklaşımları, her türlü takdirin üzerindedir" dedi.

Sıcaklıkların yüksek olduğu Ramazan ayına rağmen siyasi partilerin kampanyalarına gösterilen büyük ilgiyi "İzmir'in demokrasiye bağlığı" şeklinde yorumlayan Büyükşehir Belediye Başkanı şöyle devam etti: "Hangi partiye oy verirse versin, sandığa koşarak İzmir’e yakışan bir seçim süreci yaşamamızı sağlayan tüm hemşehrilerime şükranlarımı sunuyorum. Başta Sayın Cumhurbaşkanı olmak üzere, kazanan tüm adaylarımızı yürekten kutluyorum. Hem birbirleriyle hem de yerel yönetimlerle uyumlu milletvekillerimizin yaratacağı sinerji, İzmir'e çok şey katacaktır. Dileğimiz, parti ayrımı gözetmeksizin, İzmir ve İzmirliler için el ele, gönül gönüle, omuz omuza çalışmaktır. Kentimize, ülkemize, geleceğimize sahip çıkacağız. Daha çok, daha çok çalışacağız. Teşekkürler İzmir!"

Meclis’teki iki Roman vekilde İzmir’den

İzmir’den iki Roman milletvekili seçildi. Özcan Purçu, geçen dönem İzmir’de CHP listesinden meclise girerek Türkiye’nin ilk Roman milletvekili olmuştu. Purçu, bu dönemde yaptığı çalışmalarla CHP Genel Merkezi’nce İzmir 1. bölge üçüncü sıradan tekrar aday gösterildi ve yeniden milletvekili seçildi. AK Parti’nin listesinin İzmir 1’inci bölge 4. sırasından seçimlere giren Roman Cemal Bekle de bu seçimlerde milletvekili oldu. Böylece TBMM’deki 2 Roman milletvekili de İzmir’den çıkmış oldu.

Yüksel: “Umudumuzu kaybetmeyeceğiz”

CHP Seçim Koordinasyon Merkezi ( SKM ) Başkanı Alaattin Yüksel, seçimle ilgili yaptığı değerlendirmede, "Zorlu bir seçim yaşadık. Bunun sonucu da kesinleşti. Ünlü bir siyasetçi Mao Zeodong'un 'Mücadele içinde yenilmek, yenilmek değildir' lafı var. Bu süren bir şey, demokrasi mücadelesi. Bu bitmez, devam eder. Hiçbir şey eskisi gibi olmaz, olmayacak. Muharrem İnce, bütün Türkiye'ye umut yaymayı başardı. Bu umudun canlı ve diri tutulması gerekiyor ki halkın, kitlelerin mücadele azmi kırılmadan devam etsin. Biz hepimiz Türkiye'nin daha iyi geleceğe yürümesi için mücadele ediyoruz" dedi.

Yüksel, seçimde CHP'de de AKP'de de ciddi düşüş olduğunu belirtti. Özeleştiri de yapan Yüksel, "İzmirli iktidardan da ana muhalefetten de memnun değil. İktidardan zaten rahatsız ama ana muhalefette de bir sorun var. Fakat 'HDP barajı geçsin kaygısı' ile de hareket edildi. Bizim partili ülkenin geleceği ile hassasiyetleri yüksek. Daha çok stratejik oy kullanıyor" dedi.

 

“İZMİR FARKINI GÖSTERDİ”

Burhan Özfatura(Eski İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı) – “24 Haziran Seçimi’nde İzmir olması gerekeni yaptı. Bu iktidardan kurtulmak için gereken oyu verdi, İzmir kültür açısından, benim başkanlık dönemimde de öyleydi; Türkiye standartlarının üstünde bir şehir. İzmir, analizler yapabiliyor, yani gaza gelmiyor. Demokrasiye sahip çıkıyor. Evlatlarının geleceğini düşünerek oy veriyor. Genel olarak baktığımızda halk nasıl demokrasinin tabutuna çivi çakar anlamak mümkün değil açıkçası. İzmir farkını göstermiş oldu. Bundan sonra çok iyi çalışmak lazım, mahalli seçimlerde başarı sağlanırsa yönetim dengelenebilir.” 

“SUÇ KİMDE?”

Muzaffer Tunçağ (Eski Konak Belediye Başkanı) – “Başkanlık ve milletvekilliği seçimi geride kaldı. Seçim geride kaldı ama tartışması sürüyor. Her parti, kazandıklarını ve yitirdiklerini tahlil ediyor. Cumhuriyet Halk Partisinde, liderlik tartışması da gündeme geldi. Kılıçdaroğlugitsin İnce gelsin ekseninde yürüyor tartışmalar. Oysa önemli olanın kişiler değil izlenen siyasetler, önerilen programlar, seçilen örgütlenme yöntemi olması gerekmez mi? Bunların üzerinde pek durulmuyor nedense. Ama bu yazının amacının genel bir seçim değerlendirmesi yapmak değil. İzmir’deki durumu ele almak olduğunu belirtmeliyim.

İzmirliler, seçilen milletvekillerinin bir bölümünü geçmişten tanıyor: Kemal Kılıçdaroğlu ve Binali Yıldırım’ı saymazsak, Selin Sayek Böke, Kamil Okyay Sındır, Tuncay Özkan, Murat Bakan, Özcan Purçu, Atilla Sertel, Tacettin Bayır, Aytun Çıray, Atilla Kaya, Hamza Dağ İzmirlilerin geçmiş dönemden tanıdığı isimler.

DİSK eski Genel Başkanı Kani Beko, Silivri mağduru emekli teğmen Mehmet Ali Çelebi, gençlik kollarından yetişmiş Ednan Arslan, eski il başkanlarından Bedri Serter, eski Parti yöneticilerinden Sevda Erdan Kılıç ve Mahir Polat, İyi Partiden Müsavat Dervişoğlu, İzmirli seçmenlerin önümüzdeki mücadele günlerinde çok şeyler bekledikleri isimler olacak.

AKP saflarında ise sanki bir burukluk hâkim. Bilal Doğan, Necip Kalkan gibi İzmirlinin tanıdığı isimler yerine listede futbolcu Alpay Özalan, Mardinli Ceyda Çankırı gibi neden İzmir’e yerleştirildikleri anlaşılmayan kişiler yer alıyor. AKP’de gözlenen düşüşün bir nedeni de kişi seçimi olmalı.

İzmir’de Partilerin artı ve eksilerini burada saymanın bir anlamı yok. Ancak şu savı da anlamsız bulduğumu belirtmekle yetineyim. Partilerdeki düşüş yorumlanırken, çoğu kez yerel yönetimlerin performanslarından hareket ediliyor. Bu görüşe katılmak zor. Çünkü Aziz Kocaoğlu ve diğer CHP’li Belediye Başkanları, seçim süresince yoğun bir çalışmaya girdiler. Aziz Başkan, bazı ilçelere birkaç kez gitti. Her yerde halk ile kucaklaştı.

Sadece 2 örnek bile CHP’deki gerilemenin geciken yatırımlar nedeniyle olmadığını gösteriyor: Bayındır ve Tire. Bayındır çiçek kooperatifi ihracat yapacak düzeye geldi ise, bunda İzmir Büyükşehir Belediyesinin katkısı ihmal edilebilir mi? Edilemez elbet. Bayındırlıların da ihmal etmediğini düşünüyorum.

Ya Tire? Tire Süt Kooperatifine verilen destek bir yana, İBB katkısı ile yapılan koca stadı da görmüyor mu Tireliler?

Öyleyse, Tire ve Bayındırlıları küstüren başka bir şey olmalı. Mercek altında tutulması gereken nokta örgüt ile yerel yönetim arasındaki ilişkidir. Sırf bu 2 ilçede değil diğerlerinde de örgütsel sıkıntı varsa, Büyükşehir Başkanının yapabileceği fazla bir şey kalmıyor.

CHP’nin oylarındaki azalmanın tahlili yapılacaksa, birçok yerde HDP ve İYİ Parti’ye giden oyları da incelemekte yarar var. Bu 2 partiyi meclise sokmak için CHP çok sayıda milletvekilinden vazgeçmiş görünüyor. Bunun ne anlama geldiği en iyi önümüzdeki zor günlerde ortaya çıkacak.”

 

İZMİR, MUHALİF DURUŞUNU SÜRDÜRDÜ”

Mehmet Şakir Örs (Gazeteci Yazar) – “24 Haziran seçim sonuçlarının, İzmir ölçeğinde de mutlaka ayrıntılı biçimde değerlendirilmesi gerekiyor. İzmir, pek çok yönden ülkenin önemli bir yüzü; bir bakıma geçmişi ve geleceği… İşte bu nedenle de, her daim siyasal çevrelerde ilgi odağı...

16 yıldır iktidarda olanlar, İzmir üzerine yaptıkları hesaplarda, kurgularda, şimdiye dek hiçbir seçimde amaçlarına ulaşamadılar. Bu gelenek 24 Haziran’da da sürdü. Cumhuriyet ve demokrasi değerleri ile bütünleşen, ‘kurtuluşun ve kuruluşun kenti’ İzmir, muhalif duruşunu yine sürdürdü.

Cumhurbaşkanlığı seçiminde, İzmir, tercihini açık ara CHP’nin Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce’den yana kullandı. Bu durum, seçim öncesi Muharrem İnce’nin İzmir’de yaptığı, kentin siyasal tarihine kazınan o görkemli mitingle zaten anlaşılmıştı.

Milletvekili seçimlerinde, oy oranlarını düşürmelerine karşın, iktidar ve ana muhalefet partileri durumlarını ve milletvekili sayılarını korudular. Parlamentodaki milletvekili sayısının 600’e çıkarılması nedeniyle İzmir’in kazandığı iki yeni milletvekilliğini İYİ Parti aldı. HDP ve MHP’de her iki bölgeden birer milletvekili çıkardı.

İzmir’de en çok, yeni kurulan İYİ Parti’nin göstereceği performans merak ediliyordu. Ancak umduklarını bulamadılar. HDP ise, barajı aşmasını isteyen CHP’lilerin verdikleri ‘stratejik’ oylarla, oy oranını yükseltti. İzmir’de, önceki seçimlerde CHP’ye oy veren bir bölüm eski merkez sağ kökenli seçmen de İYİ Parti’ye yöneldi. Bu seçmenler, önümüzdeki yerel seçimde, yeniden CHP ile buluşurlar mı? Bunu 9 ay sonraki yerel seçimlerde göreceğiz. Şimdiden söylenebilecek olan ise, CHP’nin yerel örgütlerinin ve adaylarının, bu süreci belirleyeceği…

Bizce, CHP için asıl sorun, yerelde yaşadığı iç tartışmalar ve çekişmeler oldu. Bu nedenle de, örneğin belediyelerini kazandığı Tire ve Bayındır’da, birinciliği iktidar partisine kaptırdı. CHP’nin bu iç sorunları hızla çözmesi gerekiyor. Yoksa güven kaybı, güven erozyonuna dönüşebilir. Bu ilçelerle birlikte, sıkıntılı olduğu Kemalpaşa, Kiraz gibi ilçeler ivedilikle ‘pilot bölge’ olarak belirlenmeli ve özel bir çalışma programı uygulanmalıdır. Metropol ilçelerde yaşanan oy düşüşleri de mercek altına alınmalı ve ayrıntılı biçimde irdelenmelidir.”

 

EGE İLLERİ MİLLETVEKİLLERİ

AYDIN

Ak Parti: Mustafa Savaş, Bekir Kuvvet Erim, Metin Yavuz

MHP: Deniz Depboylu

CHP: Bülent Tezcan, Hüseyin Yıldız, Süleyman Bülbül

İYİ Parti: Aydın Adnan Sezgin

 

BAKIKESİR

Ak Parti: Adil Çelik,Belgin Uygur,Yavuz Subaşı,Mustafa Canbey,Pakize Mutlu Aydemir

CHP: Ahmet Akın, Fikret Şahin, Ensar Aytekin

İYİ Parti: İsmail Ok

 

DENİZLİ

Ak Parti: Cahit Özkan, Şahin Tin, Ahmet Yıldız, Nilgün Ök

CHP: Gülizar Biçer Karaca, Kazım Arslan, Haşim Teoman Sancar

İYİ Parti: Yasin Öztürk

 

İZMİR

Ak Parti: Binali Yıldırım, Mahmut Atilla Kaya, Ceyda Bölünmez Çankırı, Cemal Bekle, Hamza Dağ, Fehmi Alpay Özalan, Necip Nasır,Yaşar Kırkpınar

MHP: Hasan Kalyoncu, Tamer Osmanağaoğlu

CHP: Kemal Kılıçdaroğlu, Selin Sayek Böke, Kamil Okyay Sındır, Atila Sertel, Sevda Erdan Kılıç, Mahir Polat, Bedri Serter, Ahmet Tuncay Özkan, Murat Bakan, Özcan Purçu, Kani Beko, Mehmet Ali Çelebi, Tacettin Bayır, Ednan Arslan

İYİ Parti: Aytun Çıray, Dursun Müsavat Dervişoğlu

HDP: Serpil Kemalbay Pekgözegü, Murat Çepni

 

MANİSA

Ak Parti: Murat Baybatur, Uğur Aydemir, İsmail Bilen, Semra Kaplan Kıvırcık, Mehmet Ali Özkan

MHP: Erkan Akçay

CHP: Özgür Özel, Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, Bekir Başevirgen

İYİ Parti: Tamer Akkal

MUĞLA

Ak Parti: Mehmet Yavuz Demir, Yelda Erol Gökcan

CHP:  Mürsel Alban, Suat Özcan, Burak Erbay, Süleyman Girgin

İYİ Parti: Metin Ergun

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, projelerini GÖZLEM’e anlattı.

İstanbul adayları, kampanya mesailerinin önemli bir bölümünü İstanbul dışında geçirerek İstanbul’a döndüler. AKP taktik değiştirdi, Erdoğan geriye çekildi, Binali Yıld...

Yeni Milli Eğitim Sisteminde Coğrafya, Tarih gibi kültürel dersler seçmeli ders kategorisine alınırken, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi adı altında Arap Kültürü dersleri ...

Mayıs ayı enflasyon artışında görülen azalma, ''mevsimlik'' bir durum mu, yoksa Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın söylediği gibi ''enflasyonun tek haneli rakam...

S - 400 ültimatomu, yaptırım tehdidi ve Doğu Akdeniz'de engelleme...

Düzenlenen toplantıda Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cengiz Balık ve Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kuru...

Gazetecilere saldırılar devam ediyor, saldırganlar ise serbest!

Yazarlar
Website Security Test