Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Bankaların KOBi kredileri 333 milyar lirayı devirdi

8.2.2015
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türkiye'deki bankaların KOBİ müşteri sayısı yüzde 16.6'lık artışla 3.1 milyon seviyesine ulaşırken, KOBİ kredilerinde de yüzde 22.8 oranında artış oldu. Bankalar yeni yılla birlikte KOBİ'lere kredi musluğunu açtıHızla büyüyen KOBİ'lerin yatırım ve istihdam seviyeleri yükselirken kredi kullanımları da artıyor. Bunun en büyük göstergesi de bankaların 2014 yılında KOBİ niteliğindeki müşteri sayısının 2013 yılına göre yüzde 16.6 artarak 3 milyonu aşmış olması. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerinden derlediği bilgilere göre, geçen yıl bankaların KOBİ niteliğindeki müşteri sayısı 2013 yılına oranla yüzde 16,6 artarak 3 milyon 141 bin 112 oldu. Bankaların 2013 yılında 2 milyon 693 bin 165 tane KOBİ niteliğinde müşterisi bulunuyordu. BDDK verilerine göre, 2014 yılında bankaların toplam KOBİ kredileri yüzde 22,8 artışla 333 milyar 284 milyon liraya yükseldi. 2013 yılında ise bu rakam 271 milyar 421 milyon liraydı. 2014 yılında mikro işletmelere kullandırılan krediler ise toplam 88 milyar 414 milyon lira, küçük işletmelere kullandırılan krediler 111 milyar 443 milyon lira ve orta büyüklükteki işletmelere kullandırılan krediler ise 133 milyar 427 liraya yükseldi. 2013 yılında mikro işletmelere kullandırılan krediler toplam 70 milyar 847 milyon lira, küçük işletmelere kullandırılan krediler 85 milyar 711 milyon lira ve orta büyüklükteki işletmelere kullandırılan krediler ise 114 milyar 863 milyon lira seviyesinde bulunuyordu. Toplam KOBİ kredileri içinde takipteki kredi tutarı ise 11 milyar 266 milyon lira oldu. Bu rakam geçen yıl aynı dönemde 8 milyar 740 milyon lira seviyesindeydi. 

HALKBANK’TAN GİRİŞİMCİLERE DESTEK 

‘Üreten Türkiye’ye verdiği desteğe yenilerini eklemeyi sürdüren Halkbank, Girişimci Kredisi ürününü geliştirdi. Girişimciliğin teşvik edilmesi ve girişimcilerin yeni iş kurmalarının desteklenmesi amacıyla kullandırılan krediden 1 yıldan daha kısa süredir faaliyette bulunan veya kendine ait bir işyeri olmayıp kendi işini kurmak isteyen girişimciler yararlanabiliyor. Girişimcilerin eğitimi ve tecrübesine göre farklı limitlerde kullandırılan kredi kapsamında genç, cesur, usta ve mucit girişimcilere özel 4 farklı limit belirleniyor.

Halkbank, farklı deneyimlere sahip ve farklı alanlarda iş fikirlerine sahip girişimciler için farklı limitlerde kredi seçenekleri sunuyor. Üniversite mezunu, deneyimsiz, mezun olduğu bölümle ilgili kendi işini kurmak isteyen ‘genç’ girişimciler 50 bin TL’ye kadar, mesleki kuruluşlardan eğitim sertifika/belgesi bulunan, deneyimli ve kendi iş yerini açmak isteyen ’usta’ girişimciler de 30 bin TL’ye kadar kredi kullanabiliyor. 36 aya kadar vadeyle kullandırılan kredinin geri ödemesi aylık eşit taksitli olarak gerçekleştiriliyor. Üniversite mezunu olup, deneyim kazandığı ve eğitimini aldığı iş kolunda kendi işyerini açmak isteyen ‘cesur’ girişimciler ile “ mucit”  girişimciler ile teknokentlerde faaliyet gösteren,  patenti alınmış her türlü buluş/icat/yeni fikri faaliyete geçirmek isteyen girişimciler ise 75’er bin TL’ye kadar krediden yararlanabiliyor. KOSGEB, TÜBİTAK, TTGV gibi kurumlardan hibe almaya hak kazanmış girişimciler de bu krediden faydalanabiliyor. 48 aya kadar vadeyle kullandırılan kredinin geri ödemesi de aylık eşit taksitli olarak gerçekleştiriliyor.

İstihdam oranlarının artması ve ekonomik büyümenin hedeflerle uyumlu ilerlemesinde girişimciliğin önemli bir role sahip olduğunu belirten Halkbank Esnaf ve KOBİ Bankacılığı Genel Müdür Yardımcısı Erdal Erdem şunları söyledi: “Girişimcilik oranları artışını sürdürse de, henüz istenen düzeye ulaştığını söyleyemeyiz. Ülkemizde girişimci sayısının artması için bu alanı teşvik edecek ve yeni iş fikirlerine sahip gençleri teşvik edecek bir sistem kurmak gerekiyor. Finansman desteği sağlamak da bu sistemin önemli bir parçası. Biz de Halkbank olarak girişimcilere özel ürün ve hizmetlerimizle girişimcilik oranının yükselmesine katkı sağlamayı hedefliyoruz. Girişimci ruha ve yeni iş fikirlerine sahip, özellikle yazılım, donanım geliştirme, mobil uygulamalar gibi teknolojik ürün ve uygulamalar alanında projesi olan, patenti alınmış her türlü buluş/icat/yeni fikri faaliyete geçirmek isteyen genç girişimcileri destekliyoruz. Bu destekler sayesinde ülkemizde girişimcilik oranlarının yükselmesine katkı sağlamaktan mutluluk duyuyoruz.”

YAPI KREDİ'DEN AVANTAJLI KOBİ KAMPANYASI 

Yapı Kredi, yeni kredi kampanyası ile esnaf ve KOBİ’lere hem kredi, hem de bankacılık işlemlerinde yıl boyunca indirim sağlayan KOBİ bankacılığı paketini birlikte sunuyor. Kredisini, KOBİ bankacılığı paketleri ile birlikte alan müşteriler dosya masrafı ödemiyor. Ayrıca dileyen KOBİ’ler kredinin geri ödemesine 3 ay sonra başlayabiliyor.

Mart sonuna kadar sürecek kampanyadan faydalanmak isteyen müşteriler 50 bin TL’ye kadar ve 36 ay vadelerle ödeme imkanına sahip olacak. Bu ödeme imkanın yanı sıra müşteriler, kampanyaya dahil olan KOBİ bankacılığı paketleriyle yıl boyunca hesap işlem ücretinden muafiyet, internet bankacılığı üzerinden ücretsiz EFT ve havale imkanı, avantajlı kredi fiyatlaması gibi olanaklardan da yararlanacak.

DENİZBANK’TAN TIKIR TIKIR KREDİ

Yenilikçi ürün ve hizmetleriyle farklılaşan DenizBank, esnafın hayatını kolaylaştırmaya devam ediyor. 75 bin TL’ye kadar 36 ay vadeli kredi imkânının sunulduğu kampanya kapsamında her bankacılık işlemi için ayrı ayrı ücret ödemekten bunalan esnafa günlük bankacılık işlemlerini içeren ve bankacılık işlem türü ile sıklığına göre farklılaşan mini, midi, maksi işlem tarifelerinden faydalanma avantajı da sağlanıyor. Kredi ihtiyacı olan esnaf hem tıkır tıkır kredisini kullanıyor hem de cebine uygun tarifeyi seçip tasarruf sağlıyor. Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan DenizBank KOBİ Bankacılığı Grubu Grup Müdürü Ali Nazmi Adalet, yeni kampanyaları ile esnafın kredi ve maliyet yönetimi olmak üzere en önemli iki ihtiyacına hizmet ettiklerine dikkat çekti. Adalet, “DenizBank olarak KOBİ’lerin ihtiyaçlarını yakından takip ediyoruz. Öncelikli sorunlarının öz kaynak yetersizliği ve kredi teminindeki güçlüklerden oluşan finansal konular olduğunu bildiğimiz KOBİ’lere sunduğumuz finansal çözümlerle destek olmaya çalışıyoruz. Uygun maliyetli kredi kampanyamızın yanı sıra işlem türü ve sıklığına göre farklılaşan günlük bankacılık işlemleri içeren KOBİ işlem tarifelerini esnafımızın kullanımına sunduk. Nisan ayına kadar sürecek kampanyamızla esnaf hem kredisini kullanıyor hem de yılda 2 bin TL’ye kadar tasarruf sağlatan KOBİ işlem tarifelerinden yararlanma imkânına sahip oluyor. Üstelik tüm bu hizmetlerden faydalanan esnafımızın 1,29’dan başlayan faiz oranları ile dosya masrafsız kredi kullanabilmelerini sağlıyoruz. Kampanyamızla aslında esnafımızın dertlerine çözüm üretmeyi hedefliyoruz. Tüm esnafımızı bu avantajlı kampanyadan yararlanmaya davet ediyorum” dedi.

'GARANTİ' İLE GİRİŞİMCİLER DÜNYAYA AÇILACAK

Garanti Bankası, Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği Melek Yatırımcılık Platformu’nun (BUBA) ile birlikte yeni girişimcilere dünya pazarlarını açacak “Garanti Partners” programını oluşturdu. Girişimcilere verdikleri destekleri sürdüreceklerini ve bu alanda BUBA ile birlikte farklılık yaratacaklarını ifade eden Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Nafiz Karadere, kredinin faizinin yüzde 50’sinin banka tarafından karşılanacağını söyledi.

Garanti Partners’ın bilgi birikimi desteği başta olmak üzere tüm alanlarda girişimcileri desteklemeye odaklandığını söyleyen Karadere, “Ar-Ge odaklı ürünler geliştiren girişimcilere ve çözüm ortaklarına teknik destek vereceğiz. Ürün veya hizmetler pazara sunulmadan önce test etme ve geri bildirimlerle iyileştirme imkanı elde edecekler. Erken aşama girişimlere ise ihtiyaç duyduğu çevrimiçi ve mobil pazarlama desteğinin yanı sıra kuluçka merkezi, mentorluk ve avantajlı koşullarda bankacılık hizmetleri sunuyor. Bu kapsamda firmalar, kuluçka merkezinden destek aldıkları 1 yıl boyunca Garanti İlk Adım Paketi ile bankacılık hizmetlerinden ücretsiz faydalanıyor. Şirketleşen ve bankamız tarafından kapsamlı iş planı onaylanan kuluçka merkezindeki girişimciler için masrafsız 24 ay vade ile 50 bin liraya kadar kredi sunuyor ve bu kredi desteğinin faizinin yüzde 50’sini banka olarak biz  karşılıyoruz” dedi.            

Her yıl Türkiye’den Silikon Vadisi’ne gidecek en az iki girişimci ve bir de global girişimci çıkarmayı hedeflediklerini söyleyen BUBA Başkanı Timuçin Bilgör, “Türkiye’de girişimcilik kültürünün yaygınlaşmasını ve daha çok kişinin yeni işletmeler kurarak istihdam yaratmasını istiyorsak, girişimci adaylarımızı cesaretlendirecek ve onların önünü açacak destekleri sadece  devletten değil, büyük şirketlerimizden de alabilmeliyiz” diye konuştu.

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

KOBİ'lere destek(nefes) kredisi yürürlüğe girdi. Şartlar, alt-üst limit, faiz ve diğer detaylar haberimizde.

TÜBİTAK’ın Genç Girişim (BiGG) Programı kapsamında tek özel uygulayıcı kurum olarak iki yıldır girişimcilerin başvurularını kabul eden Türk Ekonomi Bankası (TEB), açık...

Türkiye’nin en büyük KOBİ yapılanmasına sahip iş dünyası örgütü TÜRKONFED’in Yönetim Kurulu Başkanı Tarkan Kadooğlu başkanlığındaki heyet, Ankara’da bir dizi temaslard...

Şekerbank T.A.Ş. 2017 yılının ilk altı ayına ilişkin finansal tablolarını açıkladı. Konsolide olmayan verilere göre yılın ilk yarısında toplam bilanço büyüklüğünü yıll...

Teknolojik gelişmeler ve dijitalleşme ile birlikte işletmelerin baskı maliyetlerinin düştüğü yönündeki algı kısmen doğru olsa da internetin yarattığı içerik patlaması ...

Bankaların KOBİ'lere kullandırdığı toplam nakdi kredi tutarı, haziran sonu itibarıyla geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 20.2 artarak 485.7 milyar lira oldu

Yazarlar
Website Security Test