Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

CHP’li Türeli: “Kobi’lerin ayakta kalmalarını sağlayacağız”

18.3.2015
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

CHP İzmir Milletvekili ve TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu CHP Grubu Sözcüsü Rahmi Aşkın Türeli, AKP döneminde ülke ekonomisinde var olan sorunların giderek ağırlaştığına dikkati çekerek, “İstihdamın artırılması ya da işsizliğin azalması diye bir şey yok. Bunlar hükümet masalından ibaret. İşsizlik Türkiye ekonomisinde yüzde 10’lar seviyesinde stabilite kazandı. İstihdamın artırılması ve işsizliğin azaltılmasında önemli rolleri olan KOBİ’lerin ciddi sorunları var” dediTüreli, TBMM Genel Kurulu’nda Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz hakkında verilen gensoru önergesi üzerinde söz aldı. 

“AKP döneminde ülke ekonomisinde var olan sorunlar çözülmek bir yana gittikçe ağırlaşmaktadır” ifadesini kullanan Türeli, “İstihdamın artırılması ya da işsizliğin azalması diye bir şey yok. Bunlar hükümet masalından ibaret. İşsizlik Türkiye ekonomisinde yüzde 10’lar seviyesinde stabilite kazandı. İstihdamın artırılması ve işsizliğin azaltılmasında önemli rolleri  olan KOBİ’lerin ciddi sorunları var” diye konuştu.

Türkiye’de 2 milyon 646 bin 117 KOBİ bulunduğunu belirten Türeli, KOBİ’lerin çalışan sayısı bakımından toplam girişimlerin yüzde 99,8’ini, istihdamın yüzde 75,8’ini, katma değerin yüzde 54’ünü, yatırımların yüzde 53’ünü ve ihracatın yüzde 59’unu karşıladığını söyledi. 

KOBİ’lerin çalışan sayısı üzerinden kategorize edildiklerinde mikro, küçük ve orta ölçekli olarak 3 ayrı gruba ayrıldıklarını belirten Türeli, şöyle devam etti:

“Bu üç ayrı grubun kendi içinde sorunları farklıdır. Bunların finansmana ulaşımları, pazarlama desteklerinden yararlanması da farklılaşmaktadır. KOBİ dediğimiz zaman, temel anlamda ekonominin hemen hemen tümünü oluşturan işletmelerden bahsediyoruz ama ekonomi içindeki ağırlığı bu önemiyle örtüşmemektedir. KOBİ’lerin ciddi anlamda desteğe ihtiyacı vardır. Ülkemizde 2,6 milyon KOBİ bulunurken ihracat yapan KOBİ sayısı 50 binde kalmaktadır. Yani, KOBİ’lerin yalnızca yüzde 1,9’u, yüzde 2’si ancak ihracat yapıyor, dış pazarlara açılabiliyor.”

KOSGEB DESTEK PORGRAMLARI

Türeli, konuşmasında KOBİ’lere yönelik KOSGEB destek programlarına da değindi. TÜİK tarafından bu konuya ilişkin hazırlanan rakamlara işaret eden Türeli, “2012 yılında destek alan KOBİ sayısı 27 bin 161’dir. Destek miktarı 293,5 milyon TL’dir. KOSGEB desteklerinden yararlanan KOBİ sayısı yüzde 1 ya da 2 civarında. Olur mu böyle şey? KOBİ desteklerinin arttığı falan yok. KOBİ’ler için ciddi tedbirlerin alınması ihtiyacı var” şeklinde konuştu.

“HÜKÜMET KOBİ’LERE KARŞI İLGİSİZ”

KOBİ’lerin ciddi sorunları olduğunu vurgulayan Türeli, bunların başında “kurumsallaşma sorunu”nun geldiğini ifade etti. Türeli, “Kurumsallaşma, kurallara ve ilkelere bağlı bir sistem kurulması demektir. Bunun içerisinde amaç ve hedeflere uygun bir örgüt yapısının oluşturulması, iş ve görev tanımının yapılması, işletme içi süreçlerin yönetimi, denetimi ve raporlanması konuları yer almaktadır. Bu açıdan baktığımızda, Türkiye'nin çok ciddi bir kurumsallaşma sorunu var, Bunda, tabii, KOBİ’lerin belli bir kesiminin kayıt dışı olmasının da etkisi de var” diye konuştu. 

KOBİ’leri nitelikli eleman eksiklikleri bulunduğunu ifade eden Türeli, diğer sorunları şöyle sıraladı: 

“-Nitelikli eleman eksikliği önemli problemlerden biri. Nitelikli eleman almak demek belli maliyetlere katlanmak demek, ona gerekli çalışma ve iş yaşamını kurmak demek. Nitelikli eleman bulunmadığı zaman o KOBİ’nin bir şey üretebilmesi pek mümkün olmuyor. 

-KOBİ’lerin, yenilikçilik faaliyetleri zayıf, yeni bir alana girme oranları düşük, yeni ürün geliştirmeleri zayıf, AR-GE harcamaları düşük, teknoloji getiremiyorlar. Böyle bir yapının içinde KOBİ’ler kendi yağlarıyla kavruluyor ama hükümet olarak buna ilgisiz kalıyorsunuz.

-KOBİ’lerin markalaşma problemi bulunuyor. Buralarda katma değeri düşük mal ve hizmet üretimi yapılıyor. İşletmelerin büyük bir çoğunluğunun herhangi bir kalite belgesi bulunmuyor. 

-KOBİ’lerin pazarlama sorunları var. Dış pazara açılım durumları zayıf ve ihracat bilinçleri düşük durumda bulunuyor.”

Türeli, “Sonuç olarak, AKP iktidarları döneminde hem ekonomi genel anlamda kötüye doğru gitmiş, yapısal problemler ağırlaşmış hem de KOBİ’lerin problemleri çözülmemiştir. CHP iktidarında Esnaf ve KOBİ Bakanlığı kurarak KOBİ’lerin sorunlarının çözümünü hızlandıracağız ve ayakta kalmalarını sağlayacağız” diye konuştu. 

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

KOBİ'lere destek(nefes) kredisi yürürlüğe girdi. Şartlar, alt-üst limit, faiz ve diğer detaylar haberimizde.

TÜBİTAK’ın Genç Girişim (BiGG) Programı kapsamında tek özel uygulayıcı kurum olarak iki yıldır girişimcilerin başvurularını kabul eden Türk Ekonomi Bankası (TEB), açık...

Türkiye’nin en büyük KOBİ yapılanmasına sahip iş dünyası örgütü TÜRKONFED’in Yönetim Kurulu Başkanı Tarkan Kadooğlu başkanlığındaki heyet, Ankara’da bir dizi temaslard...

Şekerbank T.A.Ş. 2017 yılının ilk altı ayına ilişkin finansal tablolarını açıkladı. Konsolide olmayan verilere göre yılın ilk yarısında toplam bilanço büyüklüğünü yıll...

Teknolojik gelişmeler ve dijitalleşme ile birlikte işletmelerin baskı maliyetlerinin düştüğü yönündeki algı kısmen doğru olsa da internetin yarattığı içerik patlaması ...

Bankaların KOBİ'lere kullandırdığı toplam nakdi kredi tutarı, haziran sonu itibarıyla geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 20.2 artarak 485.7 milyar lira oldu

Yazarlar
Website Security Test