Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

KOBİ’lere dev destek müjdesi

7.5.2015
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Danimarka ile TÜBİTAK, küçük ve orta ölçekli şirketlerin inovasyonunu güçlendirme adına bölgesel ısıtma ana başlığı altında yıllık 200 milyon Euro destek verecekDünyada 1970’li yıllarda yaşanan petrol krizi sonrasında uyguladığı enerji politikaları sayesinde enerji tüketimini sabit tutarken yüzde 25 büyüyen Danimarka’nın yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği teknolojileri başarısı, Ege Bölgesi Sanayi Odası’nda (EBSO) düzenlenen programla anlatıldı.

Danimarka İstanbul Başkonsolosluğu, Danimarka Bölgesel Isıtma Derneği, Ege Bölgesi Sanayi Odası ve İzmir Kalkınma Ajansı işbirliği ile gerçekleştirilen seminer kapsamında, Danimarka’nın enerji politikalarının gelişimi, bölgesel ısıtma ve akıllı şehirler konularındaki deneyimleri paylaşılırken, Türkiye’de enerji verimliliği, bölgesel ısıtma ve yenilenebilir enerjiye yönelik finansman destekleri de ortaya konuldu.

Organizasyon kapsamında ayrıca enerji sektörünün kullandığı ürünleri üreten deneyimli firmalar, Türkiye’de hızla gelişmekte olan bölgesel ısıtma pazarına ve jeotermal projelere yönelik olarak sahip olduğu teknolojiyi, ürün ve servisleri sunmak, potansiyel iş ortakları ve yeni müşterilere ulaşmak amacıyla İzmirli sanayicilerle ikili iş görüşmeleri de gerçekleştirdi.

 

Danimarka örneği

EBSO Yönetim Kurulu Üyesi, Enerji ve Enerji Verimliliği Çalışma Grubu Başkanı Hüseyin Vatansever,  “Danimarka 2020 yılında elektrik enerjisinin yüzde 50'sini rüzgardan karşılamayı hedefliyor ve toplam enerji ihtiyacının da yüzde 35'ini yenilenebilir kaynaklardan temin etmek istiyor. 2050 yılı hedefi ise petrol ve kömür gibi fosil kaynaklı yakıtları bırakıp yüzde 100 yenilenebilir enerji kullanmak. Görüldüğü üzere, Danimarka’da enerji konusunda hedefler oldukça net, atılan tüm adımlar stratejik, uygulamalar sağlam temelli ve sonuç odaklı” dedi.

Enerji kardeşliği

Danimarka İstanbul Başkonsolosu Jesper Kamp ise, iki ülke arasında yenilenebilir enerjiye yönelik işbirliğinin artırılması için çaba gösterdiklerini söyledi. Danimarka’nın işbirliğini geliştirmek adına TÜBİTAK destekleri kapsamında yenilenebilir enerji alanında faaliyet gösteren küçük ve orta ölçekli şirketlere yönelik projesinden bahseden Kamp, “Danimarka ile TÜBİTAK, küçük ve orta ölçekli inovasyonu güçlendirme adına yıllık bütçesi 200 milyon euro olan bir destek veriyor. Ana başlığı bölgesel ısıtma olacak” dedi.

Kamp ayrıca, Ankara’daki Danimarka Büyükelçiliğinde enerji danışmanlarının bulunacağını hatırlatarak, “Haziran ayında danışmanlar gelecek. Yenilenebilir enerji ile ilgili Türkiye işbirliğinin artırılması için çalışmalarımız devam edecek” bilgisini verdi.

Sistemin desteği bölgesel ısıtma

Danimarka Enerji Ajansı Danışmanı Anders Brix, yenilenebilir enerji, akıllı şehirler ve verimli bölgesel ısıtma sistemlerine ilişkin sunumunda, 1972’den 2008’e kadar geçen sürede petrol kullanımını azalttıklarını, yenilenebilir enerjinin payını artırdıklarını anlattı. 2008’den itibaren de kömür tesislerinin biyokütle tesislerine dönüştürüldüğünü söyleyen Brix, “2020 yılından itibaren kömür olmayacak. Doğalgazın kaldırıldığı yerlerde de güneş enerjisi ve ısı pompaları olacak. Amacımız ısınma açısından en az çevresel etkisi olan çözümler bulmak. Sistemin en önemli destekleyicisi bölgesel ısıtma. Şu anda konutların yüzde 63’ünde bölgesel ısıtma kullanılıyor. Bölgesel ısıtma için harcanan para hane gelirinin yüzde 3’üne eşit. Enerjinin yüzde 75’i kombine. Enerji için kaynak tüketiminin ve atıkların azaltılması, verimli üretim, dağıtım ve kullanım konularında teşvikler var” diye konuştu.

Danfoss Türkiye Ülke Satış Müdürü Özgür Oğur, enerji altyapısında motorlu vana ve elektrikli pompa kullanımı sayesinde enerjide yüzde 50’ye varan tasarruf sağlanabileceğine işaret etti. Avrupa’da halen yüzde 9 olan bölgesel ısıtmanın yüzde 20’lere çıktığında karbondioksit salımının yılda 517 milyon ton azaltılabileceğini vurgulayan Oğur, “Avrupa’da şehirlerde yaşayanların oranı yüzde 80, Türkiye’de yüzde 65. Avrupa’da karbondioksit emisyonları salımı yüzde 12 azalırken Türkiye’de yüzde 48 artıyor. Bu da bölgesel ısıtmanın önemini ortaya koyuyor” bilgisini verdi.

Akıllı çözümler

Enerji tasarrufunda akıllı ölçümlerin etkisini gündeme getiren Kamstrup A/S Bölge Satış Müdürü Christophe Dupouy, tasarruf etmenin maliyetinin daha uygun olduğunu anlattı. Dupouy, ölçümlerle elde edilen verinin doğru kullanılmasının önemini vurgularken, sayaç okuma sistemleri sayesinde sıcaklığın 1 derece düşürülerek binlerce Euro tasarruf edildiğini söyledi.

Broen Genel Müdürü Ryszard Krzyskow, enerji sistemlerinde kullanılan bütün malzemelerin birbiriyle uyumlu olması gerektiğini savunurken, sadece malzeme fiyatının değil sistemin maliyetinin göz önüne alınmasını önerdi.

Yenilenebilir enerji ve bölgesel ısıtma sektörlerinde Danimarka teknolojileri ve Türkiye’deki finansman olanakları konusunda sunum yapan Danimarka Exim Bankası (EKF) Yatırım ve Finansman Müdürü Famer Doğan Engin de, “Danimarka enerji ve ısıtma alanında teknoloji, teknik bilgi, deneyim, Ar-Ge ve inovasyona sahip. İşbirliği yaparak şirketinizin kaderini değiştirebilirsiniz. Dünyadaki en eski üç eximbanktan biri olarak 92 yıllık tecrübemizle risklerinizi üstlenerek bankalardan düşük faizli kredi kullanmanızı sağlıyoruz. Akreditifte de yardımcı oluyoruz. Teminat ve kredi Danimarka devletinden. İşbirliği için çok milyonluk ya da milyarlık şirket olmanız gerekmiyor. Danimarka’dan bir şey almak istediğinizde bizi arayın, ucuza getiririz” diye konuştu.

Soma ‘bölgesel’ ısınacak

Danimarka’daki bölgesel ısıtma sistemlerinin uygulamaları ve avantajlarına ilişkin sunumların yapıldığı toplantıda Türkiye’den örnek Soma’dan geldi. Soma Elektrik Üretim A.Ş. Ar-Ge Genel Müdür Yardımcısı Ali Baysal, 2010 yılında start verilen projeyle 990 megawatt gücündeki Soma B Termik Santralı’nın 5’nci ve 6’ncı ünitelerine bölgesel ısıtma sistemlerine yönelik yatırımlar yapıldığını, Manisa Büyükşehir Belediyesi ile 270 bin kw’lik termal kapasite sözleşmesi imzalandığını bildirdi. TÜBİTAK’ın yaptığı hesaplamalara göre yön verdikleri projede 110 derecelik giriş, 60 derecelik çıkış suyu ile bölgesel ısıtma için şebekenin ilk bölümünün döşenip test çalışmaları yapıldığını, ikinci kısım için de ihaleye çıkıldığını anlatan Baysal, “Bölgesel ısıtma sistemi ısınmada doğalgaz ve kömüre göre yüzde 50 daha ucuz. Proje ile Soma’da ayrıca karbondioksit emisyonunda yüzde 20, kükürt emisyonunda da yüzde 40 azalma sağlanacak” dedi.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

KOBİ'lere destek(nefes) kredisi yürürlüğe girdi. Şartlar, alt-üst limit, faiz ve diğer detaylar haberimizde.

TÜBİTAK’ın Genç Girişim (BiGG) Programı kapsamında tek özel uygulayıcı kurum olarak iki yıldır girişimcilerin başvurularını kabul eden Türk Ekonomi Bankası (TEB), açık...

Türkiye’nin en büyük KOBİ yapılanmasına sahip iş dünyası örgütü TÜRKONFED’in Yönetim Kurulu Başkanı Tarkan Kadooğlu başkanlığındaki heyet, Ankara’da bir dizi temaslard...

Şekerbank T.A.Ş. 2017 yılının ilk altı ayına ilişkin finansal tablolarını açıkladı. Konsolide olmayan verilere göre yılın ilk yarısında toplam bilanço büyüklüğünü yıll...

Teknolojik gelişmeler ve dijitalleşme ile birlikte işletmelerin baskı maliyetlerinin düştüğü yönündeki algı kısmen doğru olsa da internetin yarattığı içerik patlaması ...

Bankaların KOBİ'lere kullandırdığı toplam nakdi kredi tutarı, haziran sonu itibarıyla geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 20.2 artarak 485.7 milyar lira oldu

Yazarlar
Website Security Test