Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Akbank’tan ihracatçı KOBİ’lere destek

22.12.2015
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Önümüzdeki yıl ticari kredilerin daha hızlı büyüyeceğine dikkat çeken Akbank KOBİ Bankacılığı’ndan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Bülent Oğuz, “KOBİ’lerin büyümesine ve gelişmesine katkıda bulunmak için varolan kredi ürünlerimize yenilerini katacağızKOBİ’lerimize finansman desteği sağlamanın yanısıra bankacılık işlemlerini kolaylaştıracak, büyümesine katkısı olacak, işlerinde uygulayabilecekleri yenilikçi uygulamalarla onları destekleyecek yeni çözümler de üretmeyi sürdüreceğiz” diye konuştu.

BBDK verilerine göre Eylül 2015 itibariyle sektörün KOBİ kredi tutarı, bir önceki yıla göre yüzde 19 oranında artış gösterdi. Akbank KOBİ Bankacılığı’ndan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Bülent Oğuz, Akbank’ın nakdi KOBİ tutarının aynı dönem içinde yüzde 25 oranında arttığına dikkat çekti.  Önümüzdeki yıl ticari kredilerin daha hızlı büyüyeceğini öngördüklerini söyleyen Oğuz, “KOBİ’lerin büyümesine ve gelişmesine katkıda bulunmak için varolan kredi ürünlerimize yenilerini katacağız ve uygun koşullarla sunacağımız fonlarla desteğimizi artırarak devam ettireceğiz. Diğer taraftan KOBİ’lerimize finansman desteği sağlamanın yanısıra bankacılık işlemlerini kolaylaştıracak, büyümesine katkısı olacak, işlerinde uygulayabilecekleri yenilikçi uygulamalarla onları destekleyecek yeni çözümler de üretmeyi sürdüreceğiz” diye konuştu. 

Ekonomi yönetiminin 2023 yılı için ihracatçı sayısı hedefi 75 bin olduğuna dikkat çeken Oğuz,  “Bu hedefe ihracatçı KOBİ’lerin sayısını artırmadan  ulaşamayız. Potansiyel ihracatçı 20 bin müşterimizin kapısını çalıp, çaylarını içtik. Daha fazla KOBİ’yi ihracata başlamaları için cesaretlendirmeyi hedefliyoruz. O yüzden bu bizim milli meselemiz, Hep Birlikte Yüreyelim Arkadaşlar diyoruz. Sabancı Üniversitesi Yönetici Geliştirme Birimi-EDU ile KOBİ’lerin ihracat konusundaki bilgi ve becerilerini artırarak sürdürülebilir büyümelerine destek olmak amacıyla “Akbank İhracat Akademisi”ni hayata geçirdik. Program sayesinde müşterilerimiz İhracat Stratejimi Nasıl Oluşturacağım?, Kim, Neden Benden Alsın?, Dünya Çapında Gelişmeler, Trendler Nelerdir?, Kültürel Farklılıkları Nasıl Aşacağım?, Hangi Devlet Destekleri/Teşviklerinden Yararlanabilirim? gibi birçok sorunun yanıtını bulacaklar” dedi. 

KOBİ’lere geniş ürün yelpazesi 

Sundukları hizmetlerle KOBİ’leri desteklediklerini dile getiren Oğuz, KOBİ’lerin, Akbank Direkt İşim ile nakit akışını kolaylıkla takip edebildiklerini, Akbank Direkt Kurumsal Mobil Uygulaması ile ise nakit yönetimi ürünlerin giriş ve onaylarını mobil kanaldan yapabildiklerini söyledi. Bülent Oğuz, KOBİ’ler için gerçekleştirdikleri hedefleri şu şekilde aktardı: “KOBİ’lerimizin işlerini yaparken mal alımı, sabit ödemeler gibi birçok maliyet karşılarına çıkıyor. KOBİ’lerimizin hayatını kolaylaştıracağına inandığımız  ‘Kuruşun Değerini Bilen Tarifeler’ i hayata geçirdik. Yasal ödemelerin yüksek gecikme cezalarını önlemek için  “Talimatlı Vergi” ürününü, vadeli çek kullanmak isteyen KOBİ’ler için Müşterilerimize “Karekodlu Çek” uygulamasını hayata geçirdik. KOBİ’lere sunduğumuz diğer önemli hizmetimiz Doğrudan Borçlandırma Sistemi. Sistem, KOBİ’lerin mal aldıkları firmalara ödemelerini gününde yapmalarını sağlıyor.  Tedarikçi Finansmanı ürünümüzle ise kurumsal müşterilerimiz ile tedarikçileri arasındaki ticareti finanse ederek her iki taraf için de pozitif değer yaratıyoruz.” 

Esnafa destek 

Tüm çalışmalarını uzun vadeli hedeflerle değer yaratmak ve sürdürülebilir büyümeye katkı sağlamak amacıyla yürüttüklerine dikkat çeken Oğuz, esnaflara yönelik çalışmalarını sürdürdüklerini belirtti. “Akbank’tan Esnaf Kardeşliği” altında çalışmalarını yürüttüklerini hatırlatan Oğuz,  “Esnafımıza ihtiyaç duydukları finansman için rahatça geri ödeme imkânı sağlayan ‘Olduğunda Öde Kredisi’ ile başlayan çalışmalarımıza Axess KOBİ, Gönlüne Göre Öde Esnafım, POS ciro taahüdü karşılığında hediye tablet kampanyası, Siftah Biriktiren Hesap ve Kuruşun Değerini Bilen Tarifeler ile devam ettik. Esnaf ve sanatkarlarımızın üst kuruluşu (Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu) TESK ile de bir işbirliği anlaşması imzaladık” diyerek esnaflara yönelik çalışmalarını özetledi. 

Türkiye’de KOBİ’lerin, ekonominin belkemiği konumunda olduğunu vurgulayan Bülent Oğuz,  çalışan sayısı bakımından tüm özel girişimlerin 99,9’u, toplam istihdamın yüzde 76’sı, üretimin yüzde 56’sı ve ihracatın yaklaşık yüzde 60’ının KOBİ’ler tarafından gerçekleştirildiğini hatırlattı. Tüm bu rakamlara rağmen KOBİ’lere verilen kredilerin sadece banka kredilerinin yüzde 26’sını oluşturduğunu  anımsatan Oğuz, KOBİ’lerin finansmanı ve desteklenmesinin, yüksek ve sürdürülebilir büyüme için gerekli olduğunu söyledi. 

KOBİ’ler kurumsallaşma yönünde çalışmalı

KOBİ’lerin kurumsallaşma yönünde adım atmaları gerektiğini söyleyen Oğuz,  KOBİ’lerin büyümesi yönünde yapılması gereken çalışmaları şu şekilde sıraladı: “Kurumsallaşma derken onların büyük firmalar haline gelmelerinden bahsetmiyoruz. Planlama yapan, kayıt dışı işlemlerini kayıt içine alan, şeffaf mali tablolar hazırlayan, faaliyet döngüsüne hakim, sermaye yapısı güçlü, regülasyonu ve mevzuatsal gelişmeleri yakından takip eden firmalar hep bir adım daha önde oluyorlar. Faaliyet gösterdikleri piyasada onlar gibi bir çok firma bulunuyor. Burada mutlaka bir rekabet avantajı sağlamalılar. Tek başlarına makro ekonomiyi ve sektörü etkileyemezler veya buradaki parametreleri değiştiremezler. Ancak kendi organizasyonlarını, kendi maliyet kısıtlarını ve satış potansiyellerini belirleme güçleri bulunuyor. Maliyetlerini azaltarak verimliliğini artıran, ürünlerini farklılaştırabilen veya hedef kitlesini doğru belirleyen firmaların rekabet güçleri her zaman daha fazla oluyor.”

İş yapma biçimini değiştiriyoruz

KOBİ’lerin  her yıl büyüyen Türkiye ekonomisinin dinamosu konumunda olduklarını belirten Bülent Oğuz, iş ortağı olarak gördükleri KOBİ’ler için çeşitli projeler üreterek,  KOBİ Bankacılığı’ndaki alışılagelmiş iş yapma biçimini değiştirdiklerini söyledi. Oğuz,  “KOBİ Bankacılığı yoğun rekabet ve hizmette benzerliklerin yaşandığı bir alan. Ürün ve hizmetlerin, fiyatlamaların giderek birbirine yaklaştığı, kalitenin ortak standart haline geldiği yoğun bir rekabet ortamı mevcut. Müşteri nezdinde farklılaşmak için iyi ilişkiler oluşturmaya önem veriyoruz. Proaktif olarak müşterinin ihtiyaçlarını önceden görerek onlara doğru ürün sunabilmenin çok önemli olduğunu düşünüyoruz. KOBİ’lerin faaliyet gösterdiği sektörün dinamiklerini iyi anlamak gerekiyor. KOBİ’nin sektöründeki nakit akışını, kârlılığını, kendi dinamiklerini anladığınız zaman, ilgili sektöre ve o sektörde faaliyet gösteren KOBİ’lerin ihtiyaçlarına uygun hizmet ve ürün paketleri sunmak çok daha verimli oluyor” dedi. 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

KOBİ'lere destek(nefes) kredisi yürürlüğe girdi. Şartlar, alt-üst limit, faiz ve diğer detaylar haberimizde.

TÜBİTAK’ın Genç Girişim (BiGG) Programı kapsamında tek özel uygulayıcı kurum olarak iki yıldır girişimcilerin başvurularını kabul eden Türk Ekonomi Bankası (TEB), açık...

Türkiye’nin en büyük KOBİ yapılanmasına sahip iş dünyası örgütü TÜRKONFED’in Yönetim Kurulu Başkanı Tarkan Kadooğlu başkanlığındaki heyet, Ankara’da bir dizi temaslard...

Şekerbank T.A.Ş. 2017 yılının ilk altı ayına ilişkin finansal tablolarını açıkladı. Konsolide olmayan verilere göre yılın ilk yarısında toplam bilanço büyüklüğünü yıll...

Teknolojik gelişmeler ve dijitalleşme ile birlikte işletmelerin baskı maliyetlerinin düştüğü yönündeki algı kısmen doğru olsa da internetin yarattığı içerik patlaması ...

Bankaların KOBİ'lere kullandırdığı toplam nakdi kredi tutarı, haziran sonu itibarıyla geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 20.2 artarak 485.7 milyar lira oldu

Yazarlar
Website Security Test