Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Albaraka’da stratejik hedef KOBİ’ler

22.12.2015
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

KOBİ Bankacılığındaki büyümenin gelecek yılda devam edeceğini belirten Albaraka Türk Genel Müdür Yardımcısı Bülent Taban, “Özellikle KOBİ’lerin ihtiyaçlarının en uygun koşullarda karşılanması ve taleplerinin hızlı, etkin bir şekilde cevaplanması önem arz etmektedir. Benzer fiyatlamaların sunulduğu sektörde farklılaşmanın dinamiği temel bankacılık ürünlerinin yanında hizmet çeşitliğinin artırılması ve müşteri sadakatini sağlamak olacaktır” diye konuştuKOBİ Bankacılığındaki büyümenin gelecek yılda devam edeceğini belirten Albaraka Türk Genel Müdür Yardımcısı Bülent Taban, “Özellikle KOBİ’lerin ihtiyaçlarının en uygun koşullarda karşılanması ve taleplerinin hızlı, etkin bir şekilde cevaplanması önem arz etmektedir. Benzer fiyatlamaların sunulduğu sektörde farklılaşmanın dinamiği temel bankacılık ürünlerinin yanında hizmet çeşitliğinin artırılması ve müşteri sadakatini sağlamak olacaktır” diye konuştu. 

2015 yılında KOBİ bankacılığı kapsamında yaptığınız çalışmalardan bahsedebilir misiniz?

KOBİleri sıradan değil özel müşteri olarak tanımlıyoruz. Finansal ihtiyaçların yanı sıra KOBİerin şirket değer döngülerinin her aşamasında destekleyici hizmet ve ürünler geliştiriyoruz. Bizimle çalışan müşteriler farklı sağlayıcılardan temin edecekleri hizmetleri tek noktadan alabileceklerdir. Katılım bankacılığının ana ürünleri olan Kurumsal Finansman Desteği ve Leasing paketlerimizle KOBİ’lerin ihtiyacı olan makine, teçhizat, hammadde, ara madde alımlarını finanse etmekteyiz. Kredi hizmetlerimiz dışında, danışmanlık hizmetlerimizle KOBİlere katma değer sağlamaya çalışıyoruz. Sektör ve meslek ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak hazırladığımız sektörel ve finansal destek paketlerimizle de KOBİ’lere hizmet sunmaktayız. Bu kapsamda üretmiş olduğumuz KOBİ Hizmet Paketlerimizle, KOBİ’lerimizin bankacılık hizmetlerinde daha kaliteli ve yapılarına göre daha ekonomik hizmetler sunmaya başladık. 

KOBİ’lerimizin dış ticaret hacmini geliştirmelerine destek amaçlı İhracatçı KOBİ’lere Dış Ticaret Paketi adında yeni bir ürün paketi hazırladık. Gıda toptancıları için ‘Gıda Toptancıları Paketi’ adıyla yeni bir ürün sunduk. Kırtasiye Paketi,  DBS Paketi, POSunuza Kredi Paketi ile KOBİ’lere hizmet sunmaktayız. Bu ürün paketleri müşteri portföyünü geliştirmede çok etkin rol oynamaktadır. Ürün gamımızı, sektör, meslek ve coğrafi ihtiyaçları göz önünde bulundurarak hazırlayacağımız destek paketleri ile daha da genişleteceğiz.

KOBİ bankacılığı kapsamında 2016 yılı hedeflerini aktarabilir misiniz? 

Önümüzdeki yıllarda finans sektörünün en hızlı büyüyen alanlarından biri KOBİ bankacılığı olacaktır. Bu amaçla bankamızın önümüzdeki dönemde büyüme stratejisinin temelini KOBİ’ler oluşturuyor. Bir firmanın yaşam döngüsünün tüm aşamalarında ürün, hizmet ve desteklerimizle onların yanında olmak istiyoruz. Bizim önümüzdeki dönem stratejik hedefimiz KOBİlere daha yüksek hacimlerde ve daha geniş ürün yelpazesi ile tüm kanallar üzerinden etkin bir biçimde erişim sağlamak olacaktır. Yükseliş trendi ve verilere baktığımızda KOBİ Bankacılığındaki büyümenin gelecek yılda devam edeceğini söyleyebiliriz.  Özellikle KOBİ’lerin ihtiyaçlarının en uygun koşullarda karşılanması ve taleplerinin hızlı, etkin bir şekilde cevaplanması önem arz etmektedir. Benzer fiyatlamaların sunulduğu sektörde farklılaşmanın dinamiği temel bankacılık ürünlerinin yanında hizmet çeşitliğinin artırılması ve müşteri sadakatini sağlamak olacaktır.  

KOBİ'lerin uluslararası standartlara gelebilmesi için ne gibi çalışmalar yapılmalıdır?

Dünyada KOBİ’ler toplam kredilerden yüzde 42'lik pay alırken Türkiye'de bu oran %26’ lar seviyesinde kalıyor.  KOBİ’lerin toplam kredi pastasından aldıkları payın artırılması için çaba gösterilmeli ve KOBİ’lerin finansal erişim kabiliyetlerinin arttırılması gerekiyor. Ayrıca KOBİ’lerin sıhhatli bir büyüme göstermesi ve uluslararası rekabette öne geçebilmeleri için kurumsallaşma ve markalaşma konusunda yatırım yapmaları gerekiyor. Hedeflerimizi ve stratejilerimizi bu gerçekleri göz önünde bulundurarak hazırlıyoruz.

Silikon Vadisi’nde yetişen, hepimizin cebinde olan bir ‘elma’yı alabilmek için Gaziantep’teki fıstık üreticimiz 50 kilo fıstık satmak zorunda kalıyor. Aynı elmayı satın alabilmek için 65 kilo fındık ve 250 kilo çay satmamız lazım. Bu trajik bir durum. Bu rakamlara baktığımızda KOBİ’lerin uluslararası rekabete ayak uydurabilmesi için katma değerli ürün üretmek mecburiyetindeyiz. Türkiye için inovasyon kapasitesini geliştirmek olmazsa olmazımız. Türkiye’nin başarı hikayesi, inovasyon kapasitesinin geliştirilmesinde gizli. Bu anlamda KOBİlerimize büyük görevler düşüyor.

Anadolu'daki KOBİ'lere rehber olabilecek çalışmalarınız neler?

Anadolu’daki KOBİ’leri küresel rekabet gücüne sahip kuruluşlar haline getirmek hedefiyle  “KOBİ’lerle Elele Yerelden Küresele” toplantılarını başlattık.  KOBİ Buluşmaları aracılığıyla KOBİ’lerin ihtiyaç duydukları bilgiyi, tecrübeyi, ürün ve hizmetleri ayaklarına getiriyoruz. ‘KOBİ’lerle El ele Yerelden Küresele’ teması ile yola çıktığımız bu etkinliklerde, Türkiye ekonomisinde KOBİ'lerin yeri ve önemi, küresel marka olma yolunda atılacak adımlar gibi stratejik konularda bilgi ve tecrübeler paylaşıyoruz. Bu toplantıları Denizli, Konya ve Gaziantep’te gerçekleştirdik. Gaziantep’in ardından bu toplantı dizisine Adana ve Kayseri ile devam edeceğiz.

KOBİ bankacılığında sizi diğer bankalardan bir adım öne çıkaracak en önemli özellik nedir?

KOBİleri sıradan değil özel müşteri olarak tanımlıyoruz. Finansal ihtiyaçların yanı sıra KOBİerin şirket değer döngülerinin her aşamasında destekleyici hizmet ve ürünler geliştiriyoruz. Bizimle çalışan müşteriler farklı sağlayıcılardan temin edecekleri hizmetleri tek noktadan alabileceklerdir. Katılım bankaları, genetik yapısı gereği KOBİ bankacılığına uygun. Bizim bir borcu yeni bir borçla kapatmak gibi bir felsefemiz yok. Biz doğrudan üretim faktörlerini finanse etmek durumundayız, buda bizi doğal Kobi bankası haline getiriyor. KOBİ’lerimizin finansal beklentileri kurumsal firmalardan ayrışıyor. Ağırlıklı hammadde ve mal alımına yönelik fon kullanım talepleri oluyor. Ayrıca 4-5 yıl gibi uzun vadeli yatırım finansmanı ihtiyaçları da olabiliyor. KOBİ’lerimize en iyi ve en uygun hizmeti sağlamak adına KOBİ ihtiyaçlarını analiz ediyoruz. Farklı sektörlerde yer alan benzer büyüklükteki firmaların finansal ihtiyaçları birbirinden çok farklı olabiliyor. Sunduğumuz sektörel hizmet paketleri bu ihtiyaçları anlamada ve cevap vermede çok faydalı. İşletmelerin üretim faktörlerine yönelik alımları, ithalatın finansmanını, üretim ve yatırım için temel girdilerini finanse ediyoruz. Fabrika arsası, makine ve teçhizat alımı gibi yüksek finansman gereken yatırımlarda uzun vadeli fonlama imkânı ile KOBİ’lere destek sağlıyoruz.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

KOBİ'lere destek(nefes) kredisi yürürlüğe girdi. Şartlar, alt-üst limit, faiz ve diğer detaylar haberimizde.

TÜBİTAK’ın Genç Girişim (BiGG) Programı kapsamında tek özel uygulayıcı kurum olarak iki yıldır girişimcilerin başvurularını kabul eden Türk Ekonomi Bankası (TEB), açık...

Türkiye’nin en büyük KOBİ yapılanmasına sahip iş dünyası örgütü TÜRKONFED’in Yönetim Kurulu Başkanı Tarkan Kadooğlu başkanlığındaki heyet, Ankara’da bir dizi temaslard...

Şekerbank T.A.Ş. 2017 yılının ilk altı ayına ilişkin finansal tablolarını açıkladı. Konsolide olmayan verilere göre yılın ilk yarısında toplam bilanço büyüklüğünü yıll...

Teknolojik gelişmeler ve dijitalleşme ile birlikte işletmelerin baskı maliyetlerinin düştüğü yönündeki algı kısmen doğru olsa da internetin yarattığı içerik patlaması ...

Bankaların KOBİ'lere kullandırdığı toplam nakdi kredi tutarı, haziran sonu itibarıyla geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 20.2 artarak 485.7 milyar lira oldu

Yazarlar
Website Security Test