Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

'KOBİ’leri desteklemeyi sürdüreceğiz'

22.12.2015
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

2016 yılında sektör KOBİ kredilerinde yüzde 15-20 seviyelerinde artış beklediklerini ifade eden DenizBank KOBİ Bankacılığı Grubu Genel Müdür Yardımcısı Burak Koçak, “Biz de pazar üzerinde büyüme trendimizi devam ettirerek pazar payımızı arttırmaya devam edeceğiz. 2015 yılında hayata geçirdiğimiz, alternatif dağıtım kanalları üzerinden 125 bin TL’ye kadar kredi kullanım imkanını KOBİ’lerin hizmetine sunduk. Bu yenilikçi hizmetlerimizi 2016’da da sürdürmeyi planlıyoruz” dediDenizBank, KOBİ bankacılığında, 2016 yılına iddialı hedeflerle başlıyor

Önümüzdeki yıl, KOBİ kredilerinde yüzde 15-20 seviyelerinde artış beklediklerini ifade eden DenizBank KOBİ Bankacılığı Grubu Genel Müdür Yardımcısı Burak Koçak,  “Biz de pazar üzerinde büyüme trendimizi devam ettirerek pazar payımızı arttırmaya devam edeceğiz. 2015 yılında hayata geçirdiğimiz, alternatif dağıtım kanalları üzerinden 125 bin TL’ye kadar kredi kullanım imkanını KOBİ’lerin hizmetine sunduk. Bu yenilikçi hizmetlerimizi 2016’da da sürdürmeyi planlıyoruz” diye konuştu.

Denizbank’ın  2015 yılında KOBİ bankacılığında ulaştığı rakamları paylaşabilir misiniz? 

2015 yılında şu ana kadar 15 milyar TL’nin üzerinde nakdi kredi kullandırımı yaptık. Nakit kredilerimiz ilk 9 ayda yüzde 35’in üzerinde büyüdü. Bu yıl sonunda  yüzde 40 büyümeye ulaşmayı hedefliyoruz. 2014 yılsonunda 1,15 milyon olan toplam KOBİ müşteri sayımız hali hazırda 1,22 milyonu aşmış durumdadır.

2015 yılında KOBİ bankacılığı kapsamında yaptığınız çalışmalardan bahsedebilir misiniz? Bu yıl hangi yeni ürün ve hizmetleri KOBİ’lerin kullanımına sundunuz? 

Kredi tarafında mikro kredilerden proje kredilerine, dış ticaret kredilerinden altın kredilerine, POS tarafında komisyonsuz POS’dan yazarkasa POS’a, ticari kart tarafında ise İşletme Kart’tan Oda kartlara kadar çok çeşitli ürün imkanları sunuyoruz. ‘Hızlı Kredi’ fırsatı ile KOBİ’lere, ihtiyaçlarına göre 125 bin TL’ye kadar ‘İşletme Kart’, ‘Taksitli Ticari Kredi’ ve ‘Kredili Mevduat Hesabı’ alternatiflerinin aynı anda yer aldığı tek bir limite bir başvuru ile sahip olma imkanı sunduk. Bir diğer önemli ürünümüz ise 8 yıldır esnafımızın yol arkadaşı olan İşletme Kart. 300 binin üzerinde esnafımız kredi, KMH ve şirket kredi kartı özeliklerini bir arada bulunduran İşletme Kart ile alışverişlerinde taksit ve öteleme imkanlarından yararlanıyor, acil nakit ihtiyaçlarını karşılıyor ve kolayca kredi kullanabiliyorlar.

İşlem türü ve sıklığına göre farklılaşan günlük bankacılık işlemlerini içeren KOBİ işlem tarifeleri ile, Esnaf ve KOBİ’lerimiz ihtiyaçlarına uygun tarifeyi seçerek yılda 5 bin  TL’ye varan tutarlarda tasarruf edebiliyor. Sektörel ihtiyaçlara uygun bankacılık paketleri ile de hem sektöre özel avantajlardan hem uygun kredi imkanlarından hem de bankacılık işlemlerini içeren tarifelerden faydalanabiliyorlar.

KOBİ bankacılığı kapsamında 2016 yılı hedeflerini aktarabilir misiniz? 

2016 yılında sektör KOBİ kredilerinde yüzde 15-20 seviyelerinde artış bekliyoruz. Biz de pazar üzerinde büyüme trendimizi devam ettirerek pazar payımızı arttırmaya devam edeceğiz. 2015 yılında hayata geçirdiğimiz, alternatif dağıtım kanalları üzerinden 125 bin TL’ye kadar kredi kullanım imkanını KOBİ’lerin hizmetine sunduk. Bu yenilikçi hizmetlerimizi 2016’da da sürdürmeyi ve KOBİ’lerimize şube dışı kanallar aracılığı ile kredi kullanma seçeneklerini sunarak hayatlarını kolaylaştırmayı hedefliyoruz.

Türkiye'de KOBİ'lerin bulunduğu yeri nasıl değerlendiriyorsunuz? Sizce KOBİ’lerin hangi noktada desteğe ve atılıma ihtiyaçları var?

Türkiye’de ekonomik ve sosyal kalkınmanın itici gücünü,  Esnaf ve KOBİ’ler oluşturuyor. KOBİ’ler ülkemizde toplam işletme sayısının yüzde 98’ine tekabül ederken,  üretimin yüzde 55'ini, istihdamın yüzde 76'sını, ihracatın ise yüzde 59’unu oluşturuyor. Bu rakamlar bile bize KOBİ’lerin güçlenmesine yönelik yapılan her türlü yatırımın Türkiye ekonomisinin geleceğine yapılacak yatırım olduğunu gösteriyor.  DenizBank KOBİ Bankacılığı olarak uluslararası kuruluşların KOBİ’lere özel kredilerine aracılık ediyoruz. Kuruluşların verdiği kredilerin avantajlarını değerlendirerek müşterimize doğru şekilde aktarıyor, böylece kaynağı doğru müşteriye ulaştırarak verimliliği sağlamaya çalışıyoruz. 

Uluslararası kuruluşlardan alınan krediler, KOBİ’lerin büyümesine, bazı bölgelerde özellikle yatırım teşvikine, belirli sektörlerin geliştirilmesine yönelik olabiliyor. Uluslararası kaynakların en önemli avantajlarından biri de müşteriye uzun vadeli finansman olarak aktarılabilmesidir. Bu kredileri standart kredilerimizden daha uzun vadeli ve  daha ucuz olarak verebiliyoruz. Finansal desteklerin haricinde kaynak çeşitliliğine bağlı olarak bu kuruluşlar danışmanlık desteği de sunabilmektedir. Biz de ihtiyacı olan KOBİ’lerimizin bu hizmetten faydalanmasını sağlayarak işlerini profesyonel destekle büyütmelerini teşvik ediyoruz.

KOBİ bankacılığında sizi diğer bankalardan bir adım öne çıkaracak en önemli özellik nedir?

DenizBank KOBİ Bankacılığı olarak finansal hizmetlerin haricinde de müşterilerin yanında olmanın önemine inanıyoruz. Bu doğrultuda alanında uzman 1,200 kişilik saha kadromuz hizmet vermekte, işinin başından ayrılamayan esnafımız ise tek telefonla KOBİ Ümit Destek Hattı'ndan yardım alabilmektedir. Dış Ticaret Destek Hattımız ile dış ticarette kullanılan ödeme şekillerinden uluslararası kurallara kadar birçok konuda dış ticaret müşterilerimize destek oluyoruz. Müşterilerimizin hizmetine sunduğumuz Findeks Paketleri ile müşterilerimizin kredi, çek gibi bankacılık ürünlerine ait ödeme performanslarını takip edebildiği, bayi ve müşteri ağındaki firmalara ait risk ve çek raporlarını sorgulayabildiği ve özel finansal danışmanlık alabildiği bir platform hizmeti veriyoruz. Findeks Paketleri ile; müşterilerimize finansal durumlarını kontrol altında tutma ve daha iyi yönetebilme imkanı sunuyor, esnafımızın ticaret işlemlerini şeffaflaştırmayı, daha güvenli hale getirmeyi ve ticaret hacmini arttırmayı hedefliyoruz.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

KOBİ'lere destek(nefes) kredisi yürürlüğe girdi. Şartlar, alt-üst limit, faiz ve diğer detaylar haberimizde.

TÜBİTAK’ın Genç Girişim (BiGG) Programı kapsamında tek özel uygulayıcı kurum olarak iki yıldır girişimcilerin başvurularını kabul eden Türk Ekonomi Bankası (TEB), açık...

Türkiye’nin en büyük KOBİ yapılanmasına sahip iş dünyası örgütü TÜRKONFED’in Yönetim Kurulu Başkanı Tarkan Kadooğlu başkanlığındaki heyet, Ankara’da bir dizi temaslard...

Şekerbank T.A.Ş. 2017 yılının ilk altı ayına ilişkin finansal tablolarını açıkladı. Konsolide olmayan verilere göre yılın ilk yarısında toplam bilanço büyüklüğünü yıll...

Teknolojik gelişmeler ve dijitalleşme ile birlikte işletmelerin baskı maliyetlerinin düştüğü yönündeki algı kısmen doğru olsa da internetin yarattığı içerik patlaması ...

Bankaların KOBİ'lere kullandırdığı toplam nakdi kredi tutarı, haziran sonu itibarıyla geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 20.2 artarak 485.7 milyar lira oldu

Yazarlar
Website Security Test