Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İzmir Ticaret Borsası kuru incir rekoltesi tahminini açıkladı

16.8.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İzmir Ticaret Borsası 2018/2019 sezonunda kuru incir rekoltesi tahminini önceki seneye oranla yüzde 2,25 artırarak 80 bin ton olduğunu açıkladı.

İzmir Ticaret Borsası (İTB) koordinatörlüğünde, Ege İhracatçı Birlikleri (EİB), Tariş İncir Tarım Satış Kooperatifleri Birliği, Aydın Ticaret Borsası, Erbeyli İncir Araştırma İstasyonu Müdürlüğü ve Tarım Orman Bakanlığı İzmir ve Aydın İl Müdürlükleri katılımıyla hazırlanan "Kuru incir tahmini rekolte raporu", İTB'de düzenlenen basın toplantısıyla açıklandı.

2017/2018 sezonunda 61 ton kuru incir ihracatıyla ülkeye 265 milyon dolar kazandırdıklarını hatırlatan İTB Yönetim Kurulu Üyesi Özhan Şen, “Rekolte tahmin heyeti üyesi arkadaşlarımızın yapmış olduğu çalışmalara göre hava şartlarının normal seyri halinde yeni sezonda 80 bin ton kuru incir rekoltesi tahmin edilmektedir. Buna göre yeni sezon rekoltesinin geçen yıla oranla yüzde 2,25 artmasını bekliyoruz." diye konuştu.

İncirin yanı sıra kuru üzümünde ihracatta önemli bir ürün olduğunu ve geçtiğimiz sezonda 430 milyon dolar kazandırdığını belirten Şen, “Ülkemizde daha nice tarım ürünlerimiz var, nice ihracat potansiyelimiz var. Bu nedenle el ele verip güçlenmemiz, doğru ve uzun vadeli tarım politikalarıyla gücümüze güç katmalıyız. İlk atılması gereken adımlardan biri tarım ürünlerimizde ‘markalaşma’dır. Dökme ticarete son verip paketli ve katma değeri daha yüksek pazarlama sistemine geçmeliyiz. Verim, kalite ve rekoltemizi arttırarak dünyaya ‘Türk İnciri’ni’ aşılamak olmalı.” dedi.

Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Birol Celep ise kurdaki dalgalanmaların ekonomi ve ihracata etkisini değerlendirerek şunları söyledi:

"Şu anda her şey kontrol altına alınmış durumda. Kurda 5,80’ler civarında. Bizim tarımsal ürünlerimizi kur ile değil doğru algı politikasıyla satmamız lazım. Kur ne olursa olsun global dünyada bizim ürünlerimizi olması gereken değerde pazarlamamız lazım, satmamız değil. Yeni yapılanmada bakanlıklarımızın desteğiyle kuru inciri ithalatçılara değil buradaki güç oluşumuyla üretici ve diğer paydaşlarımızın nezdine sunalım ki daha kaliteli ürün geliştirici projeksiyonlara bakabilelim.”

Koordinatörlüğünü İzmir Ticaret Borsasının yaptığı kuru incir rekolte çalışmaları, Ege İhracatçı Birlikleri ve Aydın Ticaret Borsası, Tariş İncir Tarım Satış Kooperatifleri Birliği ortaklığında Tarım ve Orman Bakanlığı, İzmir ve Aydın Tarım ve Orman Bakanlığı İl Müdürlükleri ve Erbeyli İncir Araştırma Enstitüsü ile Aydın Ziraat Odası katkılarıyla gerçekleştirildi.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Üreticinin yarım asırlık temsilcisi KÖY-KOOP, Türkiye’nin dört bir tarafından gelecek ortaklarının ürettiği ürün zenginliğiyle bu sene Antalya’da 9.'su düzenlenecek Yö...

Topraksız tarım yöntemleri gün geçtikçe gelişiyor. Gelecekte tamamen topraksız tarıma mı geçilecek?

KÖY-KOOP Genel Başkanı Neptün SOYER, Yönetim Kurulu Üyesi bölge başkanlarıyla, ülkemiz ekonomisini hedef alan saldırılarla ilgili görüşmelerde bulundu.

Ulusal Süt Konseyi’nin çiğ süt litre fiyatını 1,7 TL olarak açıklamasıyla süt sektöründe tartışmalar alevlendi.

Edirne’de kuru soğan hasadında beklenen verim alınamadı.

Kırşehir'in Kaman ilçesinde emekli polis memuru Uğur Üstün, 6 milyon solucan ile elde ettiği gübreyi mahsulde kullandığını ve yüzde 30 verim artışı elde ettiğini söyledi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, fındıkla ilgili açıklamalarda bulundu.

Yazarlar
Website Security Test