Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Gelecekte tarım topraksız mı yapılacak?

27.9.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Topraksız tarım yöntemleri gün geçtikçe gelişiyor. Gelecekte tamamen topraksız tarıma mı geçilecek?

Gelecekte tarım tamamen topraksız mı yapılacak? Bütün veriler işin oraya yöneleceğini gösteriyor. Topraksız tarımda kullanılan alan topraklı tarımda kullanılması gerekene göre çok daha az. Ayrıca seracılık yöntemiyle mevsimi olmayan birçok sebze ve meyve de üretilebiliyor. Az alandan çok ürün elde etme imkanı veren topraksız tarım, aynı zamanda fide üretimine de imkan sağlıyor. 

Eskişehir Sarıcakaya'da topraksız çilek üretimi yapan Mehmet Atak, kök başına 500-600 gram verim alabildiklerini söyledi. Atak, "Sarıcakaya'da esnaflık yapıyorum. Ekstra olarak 4 senedir topraksız tarımla uğraşıyorum. Topraksız tarım son yılların ilk yatırımı çünkü biraz maliyetli oluyor. Çiftçilerin zor kabulleneceği bir durum. Fakat az alandan çok verim alabiliyorsunuz. Örneğin ben toprakta yaptığım zaman 1 dönümde 6 bin fide dikebildim. Burada 750-800 metrekarede 18 bin fidem var. Topraksız olarak 3. yılımı geride bırakıyorum. Eğer daha iyi hava şartlarını yakalayarak daha modern seralarda bunu uygularsak, kök başına yaklaşık 500-600 grama kadar verim alabiliyoruz. Bu da toprakta yapılana göre tonajı 2'ye ve 3'e katlıyor" ifadelerini kullandı. 

Çiftçi Mehmet Atak,  "Kullandığımız oluk ya da katı kültür dediğimiz ve fidenin ekimini yaptığımız kokopit hindistan cevizinin kabuğundan yapılıyor. Yurt dışından geldiği için şu an girdiler çok yüksek. Çileğin şöyle bir özelliği var, bir fideyi 3 sene kullanabiliyoruz. 2. yıl en yüksek verimi alıyoruz. 3. yıl düşüş var ve ardından fideleri tazeliyoruz. Benim fidelerim 2. yılında fakat ben yine de tazeleyeceğim. Neden? Artık fidelerini kendim üretiyorum. Yani fideye de para vermeyeceğim. Bir de bu iş yapılacaksa, daha büyük alanlarda yapılmalı. Mesela ben bunu 2 dönüme çıkarmayı düşünüyorum. Aşağıdaki kapalı alanı da kullanarak 2 dönümde daha güzel bir girdi elde etme planımız var" dedi. 

Gelecekte yatay ve uçsuz bucaksız tarlalardaki tarım mı yoksa daha küçük alanlarda uygun sıcaklık şartları oluşturulmuş kapalı bir ortamda yapılan dikey ve topraksız tarım mı? Sizce hangisi?

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Üreticinin yarım asırlık temsilcisi KÖY-KOOP, Türkiye’nin dört bir tarafından gelecek ortaklarının ürettiği ürün zenginliğiyle bu sene Antalya’da 9.'su düzenlenecek Yö...

İzmir Ticaret Borsası 2018/2019 sezonunda kuru incir rekoltesi tahminini önceki seneye oranla yüzde 2,25 artırarak 80 bin ton olduğunu açıkladı.

KÖY-KOOP Genel Başkanı Neptün SOYER, Yönetim Kurulu Üyesi bölge başkanlarıyla, ülkemiz ekonomisini hedef alan saldırılarla ilgili görüşmelerde bulundu.

Ulusal Süt Konseyi’nin çiğ süt litre fiyatını 1,7 TL olarak açıklamasıyla süt sektöründe tartışmalar alevlendi.

Edirne’de kuru soğan hasadında beklenen verim alınamadı.

Kırşehir'in Kaman ilçesinde emekli polis memuru Uğur Üstün, 6 milyon solucan ile elde ettiği gübreyi mahsulde kullandığını ve yüzde 30 verim artışı elde ettiğini söyledi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, fındıkla ilgili açıklamalarda bulundu.

Yazarlar
Website Security Test