Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

1 milyon koyun keçi yüksek verim için fişleniyor

29.9.2015
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Ankara’nın Polatlı ilçesi İğciler köyünde bir yetiştirici tarafından düzenlenen koç katım şenliğine katılan TAGEM Hayvancılık ve Su Ürünleri Araştırmaları Daire Başkanı Ali Ayar, yürütülen halk elinde ıslah projesi kapsamında 183 personel tarafından 1 milyon hayvanın verim kaydının tutularak ıslah yapıldığını söylediHalk elinde ıslah projesi ile birlikte 5 yılda kazancını üçe katlayan Polatlılı yetiştirici Turgut Olgaç işletmesinde düzenlediği koç katım etkinliği ile projede yer alan kurum temsilcilerine teşekkür yemeği verdi. Etkinliğe katılan TAGEM Hayvancılık ve Su Ürünleri Araştırmaları Daire Başkanı Ali Ayar Halk Elinde Islah Projesinin ülke açısından önemine dikkat çekti.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı olarak halk elinde ıslah projesi ile birlikte projedeki yetiştiricilere şu ana kadar 145 milyon TL destek verdiklerini belirten TAGEM Hayvancılık ve Su Ürünleri Araştırmaları Daire Başkanı Ali Ayar: “Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına bağlı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü koordinatörlüğünde ülkesel çapta yürütülen Halk Elinde Koyun Keçi Islahı projesiyle et, süt, döl verimi ile ikizlik doğum oranında artış sağlanmıştır.  Proje ile birlikte ülkemizin ihtiyaç duyduğu nitelikli damızlıkların ülke içinden karşılanması, yetiştiricinin örgütlü bir yapıya kavuşturulması ve bilinçli hayvancılık yapmaları da amaçlanmış olup bu yönde de önemli gelişmeler sağlanmıştır” dedi.

    

63 ilde 29 ırk ile yaklaşık 183 alt proje uygulandığını bu uygulamalar neticesinde 7400 yetiştiricinin işletmesinde bulunan yaklaşık 1 milyon hayvanın ıslah takibi yapıldığını belirten Ayar: “Proje dünyanın en büyük uygulamalı ıslah projesi olduğu gibi Cumhuriyet tarihinin de  sadece hayvancılık alanında değil tüm alanlarda en fazla paydaşa  ve yaygın etkiye sahip projesidir. 24 üniversiteden 45 öğretim üyesi, 8 araştırma enstitüsü 46 araştırmacı ve 63 il damızlık koyun keçi yetiştiricileri ile işbirliği içinde yürütülmektedir. 183 teknik personel yetiştiricilerin hizmetinde olup maaşları proje kapsamında karşılanmaktadır. İşletmeleri düzenli olarak ziyaret eden teknik personeller, projedeki hayvanların takibini gerçekleştirmektedirler” dedi. 

TAGEM Hayvancılık ve Su Ürünleri Araştırmaları Daire Başkanı Ali Ayar, Türkiye’nin Avrupa’da en fazla küçükbaş hayvana sahip ülke olduğunu, Macaristan’daki toplam hayvan sayısı kadar hayvanın ise halk elinde ıslah projesi kapsamında verim takibini yaparak büyük bir başarıya imza atıldığını söyledi. 

Etkinliğe ev sahipliği yapan Turgut Olgaç 5 yıldır projede yer aldığını ve proje liderinin yönlendirmeleri ve teknik personelin katkılarıyla gelirinin üç kat arttığını söyledi. Taban sürü olarak başladığı sırada 300 hayvanı olduğunu bugün elit sürüye sahip olduğunu belirten Olaç: “Kontrollü aşım yapıyorum, artık hayvanlarımın anne baba kayıtlarını ve verimlerini biliyorum. Merinos özelliği taşımayan hayvanlarımı hemen sürüden çıkardım. Besleme programını proje lideri ile birlikte yapıyor teknik eleman ile takip ediyoruz. Tüm bunlar sonucu kendi damızlığımı kendi sürümden karşılar oldum. Doğumlar toplu olduğu için süt sağıp satabiliyorum. İkizlik oranım ve kesimlik kuzuda verim artışı sağladık. En büyük kazancımız kuzu ölümlerinin önüne geçmek oldu. Projeye başladığımda 300 hayvanım vardı bugün 1700 hayvanım var. Proje ile parasal destek de alıyoruz. Ama bugün devlet parasal destek vermese de halk elinde ıslah projesinde yer almaya devam ederim” dedi.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Üreticinin yarım asırlık temsilcisi KÖY-KOOP, Türkiye’nin dört bir tarafından gelecek ortaklarının ürettiği ürün zenginliğiyle bu sene Antalya’da 9.'su düzenlenecek Yö...

Topraksız tarım yöntemleri gün geçtikçe gelişiyor. Gelecekte tamamen topraksız tarıma mı geçilecek?

İzmir Ticaret Borsası 2018/2019 sezonunda kuru incir rekoltesi tahminini önceki seneye oranla yüzde 2,25 artırarak 80 bin ton olduğunu açıkladı.

KÖY-KOOP Genel Başkanı Neptün SOYER, Yönetim Kurulu Üyesi bölge başkanlarıyla, ülkemiz ekonomisini hedef alan saldırılarla ilgili görüşmelerde bulundu.

Ulusal Süt Konseyi’nin çiğ süt litre fiyatını 1,7 TL olarak açıklamasıyla süt sektöründe tartışmalar alevlendi.

Edirne’de kuru soğan hasadında beklenen verim alınamadı.

Kırşehir'in Kaman ilçesinde emekli polis memuru Uğur Üstün, 6 milyon solucan ile elde ettiği gübreyi mahsulde kullandığını ve yüzde 30 verim artışı elde ettiğini söyledi.

Yazarlar
Website Security Test