Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Kadın çiftçiler işveren oluyor

15.10.2015
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın başlattığı ve Şekerbank desteği ile yürütülen"Tarımda Kadın Girişimciliğinin Güçlendirilmesi Programı" kapsamındaproje üreten 407 girişimci kadın çiftçiden 8 ilin birincisi, 15 Ekim Dünya Kadın Çiftçiler Günü’ne özel İstanbul’da düzenlenen ödül töreninde bir araya geldilerKırklareli, Gaziantep, Zonguldak, Muğla, Malatya, Balıkesir, Çankırı ve Konya’daKOSGEB ve İŞKUR iş birliği ile gerçekleştirilen, istihdama yönelik, sertifikalı, 10 gün süreli (70 saat) uygulamalı girişimcilik eğitimi sonrasında danışmanlar desteğiyle hazırlanan kırsal kalkınma odaklı projeler, jürinin beğenisine sunuldu.

Şekerbank, kadın girişimciliğini geliştirmeyi, ekonomik ve sosyal yaşamda kadının konumunu güçlendirmeyi hedefleyenprogram kapsamında eğitim alan 407 çiftçi kadının projelerine indirimli finansman desteği ve danışmanlık hizmeti sunacak. Banka, ayrıca 8 ilin birincisi arasından seçilecek Türkiye birincisi projeye 30 bin TL, “Jüri Özel Ödülü” kapsamında diğer bir projeye de 15 bin TL destek sağlayacak. İstanbul’daki törene katılan ancak dereceye giremeyen tüm çiftçi kadın girişimcilere Cumhuriyet altını hediye eden Şekerbank’ın yanında, “Jüri Özel Ödülü”neTürkiye Kadın Girişimciler Derneği de(KAGİDER) mentorluk hizmeti verecek. 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın başlattığı ve Şekerbank desteği ile yürütülen "Tarımda Kadın Girişimciliğinin Güçlendirilmesi Programı" kapsamında,Balıkesir, Çankırı, Gaziantep, Kırklareli, Konya, Malatya, Muğla ve Zonguldak’ta olmak üzere 8 ilde,  407 kadın çiftçinin, girişimcilik fikri ile geliştirdiği projelerden dereceye giren il birincileri; 15 Ekim Dünya Kadın Çiftçiler Günü’nde İstanbul’da bir araya geldi. 

    

Şekerbank’ın “Aile Çiftçiliği Bankacılığı” kapsamında kırsal kalkınmayı destekleyerek köyden kente göçü önlemek amacıyla dahil olduğu program kapsamında, kadın çiftçilere KOSGEB ve İŞKUR iş birliği ile istihdama yönelik, sertifikalı, 10 gün süreli (70 saat) uygulamalı girişimcilik eğitimi verildi.

Tarımın değişik alanlarında faaliyet gösteren, yenilikçi, yaratıcı, kaynakları etkin-verimli ve sürdürülebilir kullanan, bulunduğu çevreye öncülük eden, rol model olabilecek kadın çiftçiler, girişimcilik fikirlerini, özel danışmanlar aracılığıyla projelendirdiler.

Eğitimlerin ardından söz konusu 8 ilde düzenlenen törenler ile sertifikalarını alan kadın çiftçilerin girişimcilik fikri ile geliştirdiği projeler; proje pazarlarında halkın, kalkınma ajansları ile kamu ve özel sektörden tüm kurumların beğenisine sunuldu. 

Ülkemizde nadir olarak üretilen şeker otundan lavanta balına, solucan gübresinden balıkçılığa, ipek böceği yetiştiriciliğinden alıç sirkesine, kaz yetiştiriciliğinden organik meyve çayına kadar birçok özgün proje üreten girişimci kadın çiftçiler,büyük ödül için yarıştı. 

“Girişimci Kadın Çiftçiler” ödül töreni, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Kutbettin Arzu, Gıda Tarım ve Hayvancılık eski BakanıMehdi Ekerile Şekerbank Genel Müdürü Halit Yıldız’ın katılımlarıyla Le Meridien Otel’de gerçekleştirildi. 

    

Şekerbank’tan indirimli finansman ve danışmanlık hizmeti

Şekerbank Genel Müdürü Halit Yıldız, tarımsal üretimi artırmak ve üretimin sürdürülebilirliği için dünyada bir ilki gerçekleştirerek geçtiğimiz yıl başlattıkları “Aile Çiftçiliği Bankacılığı” kapsamında, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın "Tarımda Kadın Girişimciliğinin Güçlendirilmesi Programı"na da destek verdiklerini ifade etti. Program kapsamında eğitim alan 8 ilden 407 çiftçi kadının projesine indirimli finansman desteği ve danışmanlık hizmeti sunacaklarını belirten Yıldız, “Şekerbank olarak bulundukları yöreyi ve kendi ailelerini kalkındırmak için inanarak yola çıkan çiftçi kadın girişimcilerimizin her zaman yanında olacağız” dedi. 

Stevia’dan tatlıya...

Gaziantep birincisi olan Belgin Yılmaz, “Güneşten Kurutmaya, Stevia’dan Tatlıya Projesi” kapsamında, şekere alternatif olan ve bölgede giderek öne çıkan stevia (şeker otu) bitkisinin yetiştiriciliğinde kullandığı güneş enerjisi kurutma sistemi ile çevreye ve bütçesine katkı sağlamayı ve tarımsal kooperatiflere üye olmayı hedefliyor. 

30 yaşında, evli ve 3 çocuk annesi olan Belgin Yılmaz, projesini şöyle anlatıyor:“İlkokul mezunuyum. Maalesef okuma şansım olmadı. Köyde geçimimizi tarım ve hayvancılık ile sağlıyoruz. Kendimize ait ahırımızda 6 baş ineğimiz ve 10 koyun-keçimiz var. Hayvanların yemlemesinden bakımına ve sütünün değerlendirilmesine kadar herşeyi ile ben ve çocuklarım ilgilenmekteyiz. Köyümde ve Gaziantep’te ilk defa stevia yetiştiriciliği yaptım. Bana, aileme, çevreme ve herkese çok katkı sağlayacağını düşündüğüm bu projeyi uygulamak istiyorum. İşte o zaman köydeki kadınlara da örnek olacağım.”

Kokusuyla, yağıyla, balıyla lavanta...

Balıkesir Susurluk’a bağlı Sülücek Mahallesi’nde 15 dekar kıraç tarım arazisinde lavanta yetiştirerek, lavanta yağı, balı ve sabunu üretmeyi içeren Ayşe Ünal’a ait proje, özgünlüğü ile dikkat çekiyor. İlçede bulunan kuru, verimi düşük tarım arazilerinin üretime kazandırılması ve arıcılıkta değerli özel bal üretiminin artırılmasını hedefleyen proje, kırsal göçün önlenmesinde alternatif üretim araçlarının geliştirilmesine örnek bir model sunuyor.

Dağlardan gelen sağlık, alıç sirkesi...

Evli ve 4 çocuk annesi Leyla Topçu, Çankırı ili, Yapraklı ilçesi, Zekeriya köyünde ormanlık alanlarda, meralarda, tarım arazilerinin kullanılmayan sınır bölgelerinde alıç ağaçlarından topladığı meyveyi, herhangi bir katkımaddesi kullanmadan işleyerek alıç sirkesi üretmeyi hedefliyor. Eşiyle beraber çiftçilik yapan Topçu, projesi ile civar köylere örnek olacağını umarak, şunları söylüyor: “İkamet ettiğim Zekeriya köyünde ve çevre köylerde alıç meyvesi potansiyeli yılda ortalama 15 tondur. Projenin gerçekleşmesi sonucunda örnek teşkil edeceğinden, kendi köyümde ve civar köylerde en az 3 kadın çiftçi, değerlendirilmeyen alıç meyvelerini toplayarak işleyecek ve alıç ürünleri satışı sonucunda ekonomik olarak refaha erecek”.

Tarımda Kadın Girişimciliğinin Güçlendirilmesi Programı Bilgi Notu

Le Meridien Otel’de gerçekleştirilen törende 8 il birincisi arasından ‘Kazı Kazan’ Kaz Yetiştiriciliği Projesi ile büyük ödüle ayık görülen Kırklareli’nden Esra Özdin’in ödülünü Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Kutbettin Arzu verdi. “Jüri Özel Ödülü”ne “Dağlardan Gelen Sağlık Alıç Sirkesi Üretimi Projesi”yle Çankırı’dan Leyla Topçu’ya ise ödülünü Gıda Tarım ve Hayvancılık eski Bakanı Mehmet Mehdi Eker sundu.

TÜRKİYE BİRİNCİSİ ÖDÜLÜ

‘KAZI KAZAN’ KAZ YETİŞTİRİCİLİĞİ PROJESİ  

Proje İli: Kırklareli 

Proje Sahibi: Esra Özdin

Projenin Amacı: Beypınar ve komşu dağ köylerinde besi kazı üretimini yaygınlaştırmak, bölge kadınlarını üretimin içine sokmak, üreticilerimizi alternatif üretim kaynakları geliştirmeye teşvik etmek, bölge ve ülke ekonomisine katkı sağlamak ve tüketicilere sağlıklı besinler sunmak hedeflenmektedir.

JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ

DAĞLARDAN GELEN SAĞLIK: ALIÇ SİRKESİ ÜRETİMİ PROJESİ

Proje İli: Çankırı 

Proje Sahibi: Leyla Topçu

Projenin Amacı: Projenin ana hedefi Yapraklı ilçesi Zekeriya köyündeki dağlık alan ve arazilerde kendiliğinden yetişen alıç meyvesini toplayarak, bu ürünlerden Türkiye’de pek yaygın olmayan alıç sirkesi elde etmek ve pazarda eksikliği fazlaca hissedilen, katkı maddesi kullanılmadan geleneksel yöntemlerle üretilen bu ürünün tanıtımını yaparak tüketicilerin kullanımına sunmaktır.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği tarafından pestisitlerin zararları konusunda farkındalık yaratmak ve Türkiye'de pestisit kullanımını azaltmak amacıyla yürütü...

Tarım ve Orman Bakanlığı'nın 2020 yılı mücadele programı kapsamında; İzmir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Bornova Veteriner Kontrol Enstitüsü uzmanları işbirliği ile ...

Tarım sektöründe faaliyet gösteren kadın girişimcilere destek vermeyi amaçlayan KAGİDER Kadın Girişimci Geliştirme ve Hızlandırma Programı 8 – 9 Şubat 2020 tarihlerind...

Haydarlı Köyü Kırsal Kalkınma Kooperatifine Aydın Büyükşehir Belediyesi Başkanı Özlem Çerçioğlu'ndan destek geldi. Üretici ile aracıyı ortadan kaldırma hedefiyle yola ...

Türkiye'nin tarım, gıda ve ormancılık alanında tek medya sivil toplum kuruluşu olan Tarım Gazetecileri ve Yazarları Derneği (TAGYAD) 3. Olağan Genel Kurulunu Ankara'da...

Üreticinin yarım asırlık temsilcisi KÖY-KOOP, Türkiye’nin dört bir tarafından gelecek ortaklarının ürettiği ürün zenginliğiyle bu sene Antalya’da 9.'su düzenlenecek Yö...

Topraksız tarım yöntemleri gün geçtikçe gelişiyor. Gelecekte tamamen topraksız tarıma mı geçilecek?

Yazarlar
Website Security Test