Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Tütsülenmiş, şekerli ve zeytinli hamsiye Avrupalı bayıldı

30.3.2016
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türkiye’de denizlerden çıkan balık miktarı azalsa da işlenmiş hamsi ihracatı Avrupa’ya yüzde 33 oranında arttı. KAİAD Başkanı Murat Camadan, Avrupalıların tütsülenmiş, şekerli ve zeytinli gibi işlenmiş paketli hamsiye ilgi gösterdiğini belirterek “Bu yıl ise 13 ülkeye 837 bin 401 kilogram işlenmiş hamsi gönderdik” dedi

Av sezonunun bitimine sayılı günler kala denizlerden çıkan balık miktarında düşüş yaşansa da Karadeniz’in gururu hamsinin ihracatı yüz güldürüyor. Özellikle işlenmiş hamsiye Avrupalılar büyük ilgi gösteriyor. Karadeniz İşadamları Derneği (KAİAD) Başkanı Murat Camadan 200-300 gramlık işlenmiş ve paketlenmiş hamsi ihracatının geçen yıla göre miktar bazında yüzde 33, değer bazında ise yüzde 25 arttığını söyledi. Tütsülenmiş, şekerli ve zeytinli gibi işlenmiş hamsinin Avrupalılar tarafından oldukça beğenildiğini söyleyen Camadan, “2014-2015 sezonunda 12 ülkeye yapılan 629 bin 266 kilogram işlenmiş hamsi ihracatından 3 milyon 466 bin 777 dolar gelir sağlanmıştı. Bu yıl ise 13 ülkeye 837 bin 401 kilogram işlenmiş hamsi gönderdik. Bunun karşılığında ise 4 milyon 323 bin 155 dolar kazandık" diye konuştu.

Almanya, Belçika ve Fransa ihracatta lider

Toplam hamsi ihracatının artış gösterdiğini söyleyen Murat Camadan, bir önceki sezonda satış yapılmayan ülkelere de hamsi satışı gerçekleştirdiklerini aktardı. Camadan, şunları kaydetti: “Hamsi ihracatı 2015-2016 av sezonunda, önceki sezona göre miktar bazında yüzde 16,4, değer bazında ise yüzde 14,3 artmıştır. Hamsi ihraç edilen ülkeler içinde ilk üç sırada Almanya, Belçika ve Fransa yer almaktadır. Bir önceki sezonda ihracat yapılmayan Avustralya, Lübnan, Kanada, Özbekistan, Ürdün, Bosna Hersek ve Bulgaristan'a bu sezon hamsi ihracatı gerçekleştirildi. Hamsi ihracatının bir önceki sezona göre miktar bazında en fazla artış gösterdiği ülkeler ise yüzde 403 ile Kırgızistan, yüzde 248 ile İtalya, yüzde 205 artışla İsviçre oldu.”

         

Türkiye’nin yaklaşık 100 ülkeye su ürünleri ihracatı gerçekleştirdiğini, bu alanda pazarların AB ve Ortadoğu ülkeleri ile Türk Cumhuriyetleri olduğunu, Amerika ve Uzakdoğu ülkelerinin ise yeni pazarlar olarak ortaya çıktığını söyleyen Murat Camadan, “1 Eylül 2014 ve 10 Mart 2015 tarihleri arasında, 1 milyon 288 bin 491 kilogram olarak gerçekleşen ihracatın karşılığında 5 milyon bin 125 dolar gelir sağlanmıştı. Türkiye, bu yılın aynı döneminde ise ihraç ettiği 1 milyon 499 bin 967 kilogram hamsi karşılığında 5 milyon 718 bin 886 dolar gelir elde etti" açıklamasını yaptı.

Hamsi yağı resim yapımında da kullanılıyor

Hamsinin çok değerli bir balıkyağı kaynağı olduğunu dile getiren Murat Camadan, elde edilen ham yağın dünyaca ünlü balıkyağı firmalarınca işlenerek besin takviyesi haline getirildiğinin altını çizdi. Türkiye’nin hamsinin önemli üretim alanlarından biri olduğuna dikkat çeken Camadan, “Hamsi, eti ve yağıyla oldukça değerli bir besin. Bugün balıkyağı endüstrisinde ‘softgel’ olarak adlandırılan ambalajlar içinde ‘farmasötik’ (eczacılık) standardında en ekonomik balıkyağını hamsi veriyor” şeklinde konuştu.

Hamsi yağının besin endüstrisi dışında kullanıldığı alanların başında ise resim yapımında kullanılan kaliteli yağlı boyaların kullanımının geldiğini de sözlerine ekleyen Camadan, “ Hamsi yağı 10 ülkeye ihraç ediliyor, aralarında balık yağ sektörünün merkezi konumundaki Peru'nun da bulunduğu 10 ülkeye gönderiliyor. En fazla hamsi yağı yapılan ülkeler Norveç, Hollanda, Fransa, İngiltere, Yunanistan ve Danimarka olarak sıralanıyor” dedi.

         

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Üreticinin yarım asırlık temsilcisi KÖY-KOOP, Türkiye’nin dört bir tarafından gelecek ortaklarının ürettiği ürün zenginliğiyle bu sene Antalya’da 9.'su düzenlenecek Yö...

Topraksız tarım yöntemleri gün geçtikçe gelişiyor. Gelecekte tamamen topraksız tarıma mı geçilecek?

İzmir Ticaret Borsası 2018/2019 sezonunda kuru incir rekoltesi tahminini önceki seneye oranla yüzde 2,25 artırarak 80 bin ton olduğunu açıkladı.

KÖY-KOOP Genel Başkanı Neptün SOYER, Yönetim Kurulu Üyesi bölge başkanlarıyla, ülkemiz ekonomisini hedef alan saldırılarla ilgili görüşmelerde bulundu.

Ulusal Süt Konseyi’nin çiğ süt litre fiyatını 1,7 TL olarak açıklamasıyla süt sektöründe tartışmalar alevlendi.

Edirne’de kuru soğan hasadında beklenen verim alınamadı.

Kırşehir'in Kaman ilçesinde emekli polis memuru Uğur Üstün, 6 milyon solucan ile elde ettiği gübreyi mahsulde kullandığını ve yüzde 30 verim artışı elde ettiğini söyledi.

Yazarlar
Website Security Test