Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Kruvaziyer turizmi canlanacak

18.9.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türkiye Kruvaziyer Platformu’nun kaptanlığını yapan İzmir Ticaret Odası (İZTO), 2015 yılından bu yana seferlerine ara veren ve dünya kruvaziyer piyasasının yüzde 52’sini yöneten Carnival’ın yöneticilerini İzmir’deki kamu ve özel sektör kuruluşu temsilcileri ile buluşturdu.

Kendi sektöründe dünya devleri arasında yer alan kruvaziyer gemi şirketler topluluğu Carnival Corporation & PLC Deniz Güvenliği Direktörü Ricardo Karakadze ve kruvaziyer gemi güvenlik şirketi olan Carnival Maritime Gemi Güvenlik Direktörü ve Firma Güvenlik Yetkilisi Hendrik G. Malmström, İZTO’da düzenlenen toplantıda kentteki sektör paydaşlarıyla bir araya geldi.

 

İzmir güvenli bir kent

Toplantıda konuşan firma yetkilisi Ricardo Karakadze, yaptıkları risk değerlendirmesi gezisinde İzmir’in genel ülke algısından daha güvenli bir imajının olduğunu ve geziden olumlu izlenim edindiklerini belirtti. İzmir’i olumlu ve güvenli kent olarak gördüklerini söyleyen Karakadze, kruvaziyerlerin Türkiye’ye dönmek istedikleri müjdesini verdi.

Carnival Maritime Gemi Güvenlik Direktörü ve Firma Güvenlik Yetkilisi Hendrik G. Malmström ise raporlamalarını olumlu yönde yapabileceklerini, şirketler topluluğunda bulunan alt şirketlerine de olumlu yönde rapor vereceklerini, 8 alt şirkete sahip olan Carnival Corporation’un bu kararının diğer kruvaziyer şirketler topluluklarını da etkileyebileceğini söyledi. Bir kenti anlamak için sokaklarında dolaşmanın önemine değinen Malmström, “Türkiye ve İzmir’e gelmek için keşke bu kadar beklemeseydik” dedi.  

 

Özkardeş: “Kruvaziyerde en güvenli limanız”

Şirket yöneticilerini İzmir'e getirmekten mutluluk duyduklarını belirten İZTO Yönetim Kurulu Üyesi Oğuz Özkardeş de, kente kruvaziyer gemilerin yeniden dönmesinin büyük önem taşıdığına işaret etti. Toplantı bitiminde İzmir’in kruvaziyerde en güvenli liman olduğunun bir kez daha anlaşıldığını vurgulayarak, “Carnival yetkilileri de bu konuda mutabık” dedi ve İzmir’e sefer davetini tekrarladı.

Özkardeş “Yıllar sonra kruvaziyer gemi şirketi yetkililerini Odamızda ve İzmir’de ağırlamaktan büyük bir mutluluk duyuyoruz. Bizim kruvaziyer gemilere olan özlemimiz hiç bitmedi. Bu masanın etrafında bir özlem var" dedi. İzmir olarak zor dönemlerde dahi sahadan ayrılmadıklarını, sayısız fuara gittiklerini aktaran Özkardeş, "İzmir bu gemileri sahipleniyor. Şimdi bu masanın etrafında oturan tüm kurumların üst düzey temsilcileri, körfezi bir dantel gibi süsleyen gemilerin hayalini kuruyorlar. Biz bu hayale inanıyoruz" diye konuştu.

İMEAK Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk ise İzmir’in ve Türkiye’deki kruvaziyer limanlarının güvenlik sorunu olmadığını belirterek, Carnival Grubu’nun markası Costa’nın önümüzdeki dönemde İzmir’e seferlerine yeniden başlayacağına inandığını söyledi.

 

ZİRVEYE KİMLER KATILDI?

İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Oğuz Özkardeş’in başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya, firma yetkililerinin yanı sıra İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkan Vekili Süleyman Sırrı Aydoğan, İzmir Emniyet Müdür Yardımcısı Ahmet Çiftçi, İzmir Liman Başkanı Ahmet Apak, TCDD İzmir Alsancak Liman İşletme Müdürü İsmet Cambaz, İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürü Murat Karaçanta, IMEAK Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk, İzmir Yolcu Salonu Gümrük Müdür Yardımcısı Rıza Çelikhan, İzmir Trafik Zabıta Şube Müdürü Olcay Ceviz, Konak Belediyesi Zabıta Müdürü Tayyar Fırat, İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Ali Osman Öğmen, Genel Sekreter Prof. Dr. Mustafa Tanyeri ile meclis ve komite üyeleri katıldı.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

İMEAK Deniz Ticaret Odası, 31 ülkede 120 limanın üye olduğu dünyanın en büyük kruvaziyer liman örgütü Akdeniz Kruvaziyer Limanları Birliği’ne (MedCruise) resmen üye oldu.

Halkidiki, Yunanistan’ın en gözde turizm beldelerinden biri. Pek çok açıdan Bodrum’a benzerliğine dikkat çekilen Halkidiki, Türkiye'den yatırımcılarını ve turistlerini...

Denizli'de bulunan Pamukkale Travertenleri için giriş ücreti ve içerideki fiyatların pahalılığı sosyal medyada kullanıcıların tepkisini çekiyor.

Alaçatı'da tatilciler ''gürültü'' nedeniyle rezervasyonlarını erken sonlandırıp konakladıkları otellerden ayrılmaya başladı. Alaçatı Turizm Derneği Başkanı Korkut Deni...

Türkiye’de turizm büyümeye devam ederken Mastercard, 10 yıldır yayımladığı ''Hedef Şehirler Endeksi'' raporunun bir bölümü olan ''Play'' ile eğlence tutkunlarının seya...

35 Yıllık turizmci ve Turizm yatırımcısı, Bodrum SIANJI Oteli Yönetim Kurulu Başkanı Recai Çakır, ''İstanbul seçiminin bitmesi, Turizme çok olumlu yansıdı. Seçimden, ö...

2019 yılının ilk yarısında turizm verileri açıklandı. Yılın ilk beş ayında kaç turist geldi? Turizm rakamları, verileri ne oldu? Türkiye'yi kaç yabancı turist ziyaret ...

Yazarlar
Website Security Test