Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Turizmciler yazın okulların telafi eğitimine açılmasını istemiyor

24.6.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Pandemi sürecinden en çok etkilenen turizm sektörünün Ağustos ayında tatilciler buluşup yaralarını sarmayı planladığını anlatan Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler, özel okulların Ağustos ayında telafi eğitimi yapacağı kararın gözden geçirilmesini istedi.

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs (Covid-19) pandemisi nedeniyle özel okullarla devlet okulları 23 Mart'ta tatil edildi ve uzaktan eğitim süreci başlatıldı. 20 Haziran'da Liselere Geçiş Sınavı ile birlikte uzaktan eğitimi sonlandıran Milli Eğitim Bakanlığı, özel okullarla devlet okullarında yüz yüze telafi, tamamlama ve uyum eğitimi takvimini açıkladı. Telafi eğitiminin özel okullarda 15 Ağustos 'ta, devlet okullarında 31 Ağustos'ta başlayacağı belirtildi. Öğrencilerin yüz yüze eğitim ile eksiklerinin telafi edilmesini amaçlayan eğitimlerin üç hafta süreceği dile getirildi.

"Tatil kredisi destek paketi ölü doğdu"

Milli Eğitim Bakanlığı'nın telafi eğitimlerinin başlayacağı açıklaması umudunu iç turizme bağlayan, Ağustos ayında hareketlilik bekleyen konaklama sektöründe umutsuzluk yarattı. Kamu bankalarının yeni kredi paketi açıkladığını hatırlatan Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı ve ETİK Başkanı Mehmet İşler, "Hemen ardından Ağustos ayında okulların açılması kararının alınması paketin ölü doğmasına yol açtı" dedi. Okulların Ağustos ayında da uzaktan eğitime devam etmesini istediklerini belirten İşler, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Uzaktan eğitim Ağustos'ta da devam etmeli"

"Kamu bankalarının üç ayı geri ödemesiz, 18 ay vadeli tatil destek tüketici kredisi ve kredi kartı uygulamalarını açıklaması sektörde heyecanla karşılandı, iç turizmde canlılık yaratacağı beklentisi oluştu. Ağustos ayında, tam da en sıcak havalarda turizmcinin tatil yapanlarla buluşup kaynaşacağı, yaralarını sarmaya çalışacağı bir ayda özel okullarla devlet okullarının telafi eğitimi için açılacağı açıklaması sektörde hayal kırıklığı yarattı. Kararın bir an önce gözden geçirilmesini, uzaktan eğitimin Ağustos ayında da devam etmesini veya telafi eğitiminin sonraki aylarda yapılmasını istiyoruz. Aksi halde bu teşvik paketi çok az bir kesimle buluşacak ve amacına ulaşamayacak."

"Ağustos'ta okullar açılırsa yandı gülüm keten helva"

Seyahat uyarı ve kısıtlamaları, uçuş iptalleri nedeniyle yurt dışı pazarlarda ne tür gelişmeler olacağının bilinmediğini belirten Mehmet İşler, ilk beş aylık istatistiklerdeki rakamların durumun vehametini ortaya koyduğunu söyledi. İşler, "Yurt dışında durumun nasıl gelişeceği, olumlu gelişmeler sağlansa bile Ağustos'tan sonra ne olacağı belli değil. Görünen o ki, yurt dışında dişe dokunur bir gelişme olmayacak. Bu sene iç pazarda bir hareketlilik görünüyor. Ağustos'ta okullar üç haftalığına açılırsa yandı gülüm keten helva. Temmuz'da açan, Ağustos'ta kapatan bir sektör durumuna geleceğiz. Bir aylık çalışmayla 12 ayımızı kurtarmaya çalışacağız. Okulların telafi eğitimine açılması kararının bir an önce düzeltilmesi lazım" diye konuştu.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Alman hükümetinin turizm sorumlusu Thomas Bareiss, Türkiye'deki turistik işletme sahiplerinin yüreğine su serpen bir açıklamaya imza attı.

Yayın kurulu üyemiz ve yazarımız Emekli Turizm Müsteşarı Güman Kızıltan, turizmdeki son gelişmeleri değerlendirdi.

İzmir'in kuzeyindeki Dikili ilçesi koylarıyla izole tatil imkanı sunuyor. Henüz gelişmekte bir turizm bölgesi olması kalabalık yerler istemeyen vatandaşlar için Dikili...

Dünya turizm sektörünü İzmir’de bir araya getiren Travel Turkey İzmir Uluslararası Turizm Fuar ve Kongresi, bu yıl 3 – 5 Aralık 2020 tarihleri arasında düzenlenecek.

İMEAK Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Meclis Başkanı Kenan Yalavaç, Avrupa Birliği’nin (AB) 1 Temmuz’dan itibaren dış sınırlarını açma kararı aldığı 15 ülke arasında ...

Kuşadası, Çeşme, Ayvalık ve Foçalı esnaf, ilçelerindeki rakamların, Bodrum’da telaffuz edilen rakamlarla asla kıyaslanmayacağını, ekonomik tatil yapmak isteyenleri ilç...

İhalesi yapıldı. İzmir’in Ödemiş İlçesi’nde bulunan Bozdağ Kayak Tesisleri’ni yeniden ayağa kaldıracak hamle başladı.

Yazarlar
Website Security Test