Facebook ta paylaştweet le

Turizmcilerden Sağlık Bakanı Koca'nın açıklamalarına tepki

2.10.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İngiltere'nin Türkiye'yi güvenli turizm koridoru listesinden çıkarması kararının ardından Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler ile Çeşme Otelciler Birliği Başkanı Yakup Demir, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın Koronavirüs (Kovid-19) hastaları ile ilgili açıklamalarına tepki gösterdi.

İngiltere, Polonya'nın yanısıra Türkiye'yi de "Güvenli Turizm Koridoru" listesinden çıkarttı. Kararın Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın yapmış olduğu hasta ile vaka ayrımının ardından alındığı açıklandı.

ETİK Başkanı Mehmet İşler, temmuz ayından itibaren Türkiye'nin, İngiltere'nin turizm koridorunda yer aldığını belirterek, sitemle karışın şunları söyledi:

"Sağlık Bakanımız Fahrettin Koca, meğer 29 Temmuz'dan beri vaka sayısını 'semptomatik ve asemptomatik' diye ayırıyormuş. Yaptığı son açıklamaların birinde, açıkladığı hasta sayılarının, semptomatik olduğunu, asemptomatiklerin rakamlara dahil olmadığını söyledi. İngiltere Ulaştırma Bakanı, bakanımızın bu açıklamasını ve ülkesinde çıkan gazetelerdeki haberleri ihbar kabul etti. Türkiye'nin bilerek dünyadan sakladığını iddia etti ve Türkiye'yi, Güvenli Seyahat Koridoru'ndan çıkardıklarını açıkladı. Sağlık Bakanımız keşke o açıklamasını, 3 ay sonra yapsaydı. Onun bu açıklaması yüzünden sezonu bir ay erken kapattık."

"OTELLERİMİZİN DOLULUK ORANI, YÜZDE 60 CİVARINDAYDI"
Turizm koridorunun açıldığı temmuz ayından bu yana Didim, Marmaris, Fethiye, Bodrum, Kuşadası, İzmir ve Foça'da çok iyi sayılarda İngiliz turist potansiyeli olduğuna vurgu yapan Mehmet İşler, "Otellerimizde yüzde 50'lik, 60'lık doluluk vardı. Ekim ayında bu oran, yüzde 70'e çıkacaktı. Bakanımızın yaptığı bir açıklama ile sezonu kötü bir finalle bitirdik" açıklamasında bulundu. İşler, sözlerini şöyle sürdürdü:

"İngiltere, koronavirüsten ölümlerde ABD, Hindistan, Brezilya ve İspanya'nın ardından beşinci sırada. Günlük vaka, 50 binden fazla. Ülkemizdeki açıklamalardan sonra Türkiye'yi riskli gördükleri kesin. Bakanımızın ağzından çıkan rakamlarda manipülasyon olduğunu hissettiler. Yakın zamanda bu kararlarından vazgeçeceklerini düşünmüyorum. İngiltere Ulaştırma Bakanı'nın açıklamasının ardından yağmur gibi iptaller gelmeye başladı. Tur operatörleri, operasyon yapmayacaklarını bildirdi. Birçok tesis, kapanma aşamasına geldi. Peki bundan sonra ne yapmak lazım? Tesislerimiz kapalıyken personelimiz, kısa çalışma ödeneğinden yararlandırıldı. Öngörülen tarihten önce sezonu bitirmek zorunda kaldığımıza göre, personelimiz bu haktan yeniden yararlandırılmalı. Aksi takdirde onları ücretsiz izne çıkarmak zorunda kalacağız."

"POLİTİK BİR KARAR OLDUĞUNU DÜŞÜNMÜYORUM"
ÇEŞTOB Başkanı Yakup Demir ise İngiltere'nin, Covid 19 konusunda kendi kamuoyuna karşı duyarlı olduğunu göstermek için böyle bir karar aldığını düşündüğünü söyledi. Sezonun sonuna gelindiğini, alınan bu kararın Türk turizmini pek etkileyeceğine inanmadığını belirten Demir, "Kararın, bir hafta, 10 gün, bilemediniz iki hafta içinde düzeltileceğini düşünüyorum. Sanırım, sonbaharda tedbirleri daha da ağırlaştıralım, düşüncesiyle böyle bir karar aldılar. Politik bir karar olduğu kanısında değilim" ifadesini kullandı.

Covid 19 vakalarıyla ilgili dünya ülkelerinin politikasının ortada olduğunu, Türk kamuoyunun da Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın açıkladığı rakamlara inanmadığını hatırlatan Yakup Demir, "İngilizler, bizim bildiğimiz şeyleri açıklamış oldu" dedi ve ekledi:

"BU KARAR, BİZDE GEÇİCİ BİR ETKİ BIRAKIR"
"Sağlık Bakanlığını sıkıntıya sokan sorular oldu. Bakan bey de açıklamalarıyla, gerçekleri ortaya koydu. Bu açıklamalar, İngiltere'nin gözünden kaçmadı. Sağlık Bakanlığı'nın öngörüsüne katılmamak elde değil. Otellerimizde bizler de test yaptırıyoruz. Adam, yemin billah ediyor, ben hasta değilim diyor ama test pozitif çıkmış. Peki ne yapmak gerekir? Hastalık belirtisi göstermeyenleri hasta olarak kabul etmemek lazım. Fakat o hastayı da sokağa bırakmak doğru değil. Adam hastalığı taşıyor ama hasta değil. İngiltere gibi disiplini yüksek ülkelerde bile rakamların inandırıcılığının olmadığını biliyoruz. İngiltere'nin Türkiye'yi Güvenli Seyahat Koridoru'ndan çıkarması, geçici bir olumsuz etki bırakır. Zaten sezonun sonuna geldik. Geçen yıl 2.9 milyon İngiliz turist gelmişti ülkemize. Bu yıl, pandemi nedeniyle bu rakamın ancak dörtte biri gelebildi. Onlar da ülkelerine dönüşü erkene almak zorunda kaldı."

İNGİLİZ BAKAN: BAKAN KOCA'NIN AÇIKLAMASI SONRASI KARAR ALINDI

İngiltere Ulaştırma Bakanı Grant Shapps'ın, "Güvenli Seyahat Koridoru"nu güncellediklerini, Polonya'nın yanı sıra Türkiye'yi de listeden çıkardıklarını açıklaması, turizm sektörünün temsilcilerinde şok etkisi yaratmış, İngiliz Bakanın, 3 Ekim günü İngiltere'ye sabah 04.00 itibariyle Türkiye'den gelenlerin, evlerinde yada adresini bildirecekleri yerde 14 gün karantina altında tutulacağını açıklamasıyla Türkiye'nin Ege kıyılarında yoğunlukta olan İngiliz turistler, dönüş için büyük bir telaş yaşamaya başlamıştı. Bu kararın, Türkiye'nin Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın açıkladığı rakamların, Dünya Sağlık Örgütü ve Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi gibi uluslararası örgütlerin öngördüğü rakamlardan çok farklı olması sebebiyle alındığını açıklayan İngiltere Ulaştırma Bakanı Shapps, "İşte bu nedenle Türkiye'yi, turizm koridorundan çıkarmamız gerekiyordu" dedi. Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler ile Çeşme Otelciler Birliği Başkanı Yakup Demir, bu konuda çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Alman Seyahat Acentaları Birliği ve İzmir’deki turizm sektör paydaşları; “DRV – Virtual Happy Hour” etkinliği kapsamında bir araya geldi.

Geçtiğimiz yıl pandemi nedeniyle, açıklanan resmi rakamlara göre Türkiye'nin turizm sektöründe %70'lik bir daralma yaşanmıştı. Pek, aşı turizmcilerin sezon beklentiler...

Turizm sektörünün Türkiye’deki ilk sanal fuarı olacak 14. Travel Turkey İzmir Dijital Fuarı, 25-27 Şubat tarihleri arasında sektör profesyonellerini buluşturmaya hazır...

17. Yüzyıldan Bugüne, Küllerinden Doğan 30 Yıllık Bir Serüven…

Türkiye'nin ilk sanal turizm fuarı 25-27 Şubat 2021 tarihleri arasında İzmir'de gerçekleştirilecek.

Ünlü şef Maksut Aşkar, “Anadolu mutfağı kültürü anneden çocuğuna geçerek, günümüze kadar taşındı” dedi.

Koronavirüs (Kovid-19) pandemisi nedeniyle turizme yönelik borç erteleme kararı geldi.

Yazarlar