Facebook ta paylaştweet le

Foça Fransız Tatil Köyü için yeni ihale çalışması

5.10.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli, atıl durumda olan Foça Fransız Tatil Köyü için bir ihale çalışmasının olduğunu söyledi. Sürekli'nin açıklamaları sonrasında Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler de endişelerini dile getirerek, çalışmanın gerçek turizmcilerle yapılması gerektiğine dikkat çekti.

Atıl durumda olan Foça Fransız Tatil Köyü gündemde. AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli, burasının bu çerçevede yine tatil köyü olarak hizmet vereceğini söyleyerek, Özelleştirme İdaresi'nin yeni ihale için çalışmalarını sürdürdüğünü söyledi.

Egedesonsöz'den Muhittin Akbel'in haberine göre, AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli, "Bu tesislerin atıl vaziyette kalmasına gönlümüz razı değil. Daha önce üç kez ihalesi yapıldı, ikisi de iptal edildi. Bu kez bir sorun çıkmaması için arkadaşlar gerekli çalışmaları yapıyorlar. Foça, böylesine değerli bir turizm tesisi ile eski günlerine kavuşacak. Tesis, İzmir turizmine katkı koyacak. Foça Fransız Tatil Köyü ile ilgili müjdemizi çok yakında kamuoyuna vereceğiz" dedi.

Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler de konuya ilişkin yorum yaparak şunları söyledi;

"Fransız Tatil Köyü veya diğer adıyla Club Med, turizmin anasıdır. Burası, resort turizmin Türkiye'de de olabileceğini gösterdi. Burası, Türk turizminin mabetlerinden biridir. Devletle, işletmeci Club Med anlaşamayınca, burası 16 yıldır çürümeye terk edildi. 50 yıllık ağaçları öldü. Palmiyeleri yok oldu, domuzların bastığı bir alan haline geldi. Binalar bakımsızlıktan yıkılmak üzere. Burasının Türk turizmine kazandırılmasından büyük mutluluk duyarız. Birinci çekincemiz şudur. Çok az kısmını otel olarak yapıp, büyük bölümünün ranta kurban gitmesinden çekiniyoruz. Rezidans olmasından korkuyoruz. Turizm imarlı yerde, turistik yapacağız deyip, yüzde 10'luk kısmına otel, havuz, resepsiyon koyuyorlar, tapu vermeden diğer yerleri rezidans olarak değerlendiriyorlar. Bu yazlık ev modelinin hukuka aykırı, modifiye edilmiş halidir. Bu güzel yerin, birilerine peşkeş çekilmesini istemiyoruz."

İşler, "Sen-ben ilişkisiyle verilen yerlerde hüsran yaşanıyor. Ucuz fiyata kiralıyorlar, sonra ruhsatları kendilerinde kalmak şartıyla yüksek rakamlarla başkalarına devredip çok para kazanıyorlar. Buna da karşıyız. Üçüncü çekincemiz, burasının resmi kurumlara, vakıflara, derneklere, eğitim merkezi, lojman, öğretmenevi gibi tahsis edilmesinden çekiniyoruz."

Mehmet İşler, ne istedikleri konusunda ise şu açıklamayı yaptı: "Bizim istediğimiz, döviz getiren, doğayı koruyan, yeşili yok etmeyen, katma değer yaratan bir tesis olarak yine turizme hizmet etmesidir. Burası, gerçek turizmciler tarafından işletilmeli. Bu konuya dikkat edilmeli. Eğer gerçek turizmciler tarafından işletilirse, turizme faydası olur, Foça'ya, İzmir'e faydası olur. İstihdam yaratılır, tedarikçiler kazanır, turizme hizmet eder, ülkeye döviz kazandırır. Ülkenin çıkarlarına uygun halde burasının işletilmesinden, ihalede doğru kişilere, kurumlara verilmesinden yanayız." yorumunda bulundu.

Foça Fransız Tatil Köyü 2005 yılından bu yana kapalı.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 2 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

kasım

06.10.2020 - 15:23
geliyor ama ıstedıklerı kışı veya fırma almazsa ıhaleyı ıptal edıyorlar

Yalan

06.10.2020 - 07:29
Daha öncede ihaleye çıktı kimse almadı iftira atma. Yatırımcı foçaya gelmiyo,bunu bil
Diğer Haberler

Alman Seyahat Acentaları Birliği ve İzmir’deki turizm sektör paydaşları; “DRV – Virtual Happy Hour” etkinliği kapsamında bir araya geldi.

Geçtiğimiz yıl pandemi nedeniyle, açıklanan resmi rakamlara göre Türkiye'nin turizm sektöründe %70'lik bir daralma yaşanmıştı. Pek, aşı turizmcilerin sezon beklentiler...

Turizm sektörünün Türkiye’deki ilk sanal fuarı olacak 14. Travel Turkey İzmir Dijital Fuarı, 25-27 Şubat tarihleri arasında sektör profesyonellerini buluşturmaya hazır...

17. Yüzyıldan Bugüne, Küllerinden Doğan 30 Yıllık Bir Serüven…

Türkiye'nin ilk sanal turizm fuarı 25-27 Şubat 2021 tarihleri arasında İzmir'de gerçekleştirilecek.

Ünlü şef Maksut Aşkar, “Anadolu mutfağı kültürü anneden çocuğuna geçerek, günümüze kadar taşındı” dedi.

Koronavirüs (Kovid-19) pandemisi nedeniyle turizme yönelik borç erteleme kararı geldi.

Yazarlar