Facebook ta paylaştweet le

Çeşme Projesi'nde Heavenly Made şirketi yetkilendirildi

14.10.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Çeşme Projesi’nin mimari ve teknik çalışmaları ile ilgili Çeşme Alaçatı'da faaliyet gösteren Heavenly Made Tasarım Ofisi yetkilendirildi.

Egedesonsöz'ün haberine göre, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un talimatıyla Çeşme Projesi’nin mimari ve teknik çalışmaları Heavenly Made Tasarım Ofisi’ne verildi. Plan ve haritalandırma dahil işi alan firmanın sahibi Haldun İbrahim Demirhisar çıktı. Mimar olan Demirhisar, The Stay otel başta olmak üzere Çeşme’de Kuum Beach ve Plage Isolee Beach gibi mekanları işletmişti.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy son İzmir ziyaretinde projeyle ilgili 8-9 aydır bakanlık olarak çalışmalar yürüttüklerini belirtmişti. Ersoy, “Projenin planlarını hazırlayacak proje ekibini oluşturduk. Bundan sonra proje çalışma grubu belirlediğimiz konseptlerin doğaya çevreye saygılı şekilde çevre dostu proje halinde konseptlerin araziye yerleştirilmesi konusunda çalışma yapacak. Proje ekibinin merkezi Çeşme’de oluşturuluyor. 10 aylık süreçte projeler, planlar hazırlanıp çalışma aşamasına geçeceğiz. Proje grubu 1/ 100 bin ölçekli çevre düzeni planını, 25 bin ve 5 bin ölçekli planlar ile uygulama imar planını hazırlayacak. Ekolojik yaşam planını hazırlayacak. Stratejik çevresel değerlendirme raporunu hazırlayacak. Mikro bölgelerin etüt raporu, ekolojik araştırma ve değerlendirme raporu hazırlanacak” demişti.

Çeşme Projesi aylarca İzmir'in gündeminde kalmış ve çeşitli tartışmalara sebep olmuştu. Son olarak TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu da projeyle ilgili ayrıntılı açıklamasında, “Bilimsel dayanaktan yoksun olarak gördüğümüz söz konusu proje, şehircilik ilkelerine, planlama esaslarına ve yürürlükteki yasal mevzuata aykırı olması nedeniyle uygulanabilir olmadığı gibi kamu ve doğa yararına da aykırıdır” ifadelerini kullanmıştı. 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Alman Seyahat Acentaları Birliği ve İzmir’deki turizm sektör paydaşları; “DRV – Virtual Happy Hour” etkinliği kapsamında bir araya geldi.

Geçtiğimiz yıl pandemi nedeniyle, açıklanan resmi rakamlara göre Türkiye'nin turizm sektöründe %70'lik bir daralma yaşanmıştı. Pek, aşı turizmcilerin sezon beklentiler...

Turizm sektörünün Türkiye’deki ilk sanal fuarı olacak 14. Travel Turkey İzmir Dijital Fuarı, 25-27 Şubat tarihleri arasında sektör profesyonellerini buluşturmaya hazır...

17. Yüzyıldan Bugüne, Küllerinden Doğan 30 Yıllık Bir Serüven…

Türkiye'nin ilk sanal turizm fuarı 25-27 Şubat 2021 tarihleri arasında İzmir'de gerçekleştirilecek.

Ünlü şef Maksut Aşkar, “Anadolu mutfağı kültürü anneden çocuğuna geçerek, günümüze kadar taşındı” dedi.

Koronavirüs (Kovid-19) pandemisi nedeniyle turizme yönelik borç erteleme kararı geldi.

Yazarlar