Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İzmir sosyal medyada da marka oluyor!

10.4.2015
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Aylık 90 milyon aktif kullanıcısıyla dünyada hızla yayılan fotoğraf ve video paylaşım platformu İnstagram’da artık İzmir de varİzmir’in tanıtımı amacıyla EGİAD öncülüğünde ve İzmir Büyükşehir Belediyesi desteğiyle hayata geçirilen “@cityofizmir” hesabı, 4 gün gibi kısa bir sürede 12 binin üzerinde takipçiye ulaştı. Proje kapsamında İzmir’e gelen ünlü instagram fenomenleri ve blog yazarları çektikleri fotoğrafları hem kendi hem de @cityofizmir hesabında paylaşarak kentin tanıtımına katkı koyacak. 

İzmir’in tanıtımı ve bilinirliğinin artırılması amacıyla fotoğraf ve video paylaşım platformu İnstagram’da  “Cityofizmir” projesi başlatıldı. EGİAD’ın öncülüğünde İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle başlatılan projeye İzmir Valiliği, İzmir Ticaret Borsası ve İzmir Deniz Ticaret Odası da katkı koydu. Seyahat yazarı Bahar Akıncı koordinatörlüğünde 3 etap halinde düzenlenmesi planlanan projenin ilk etabında 100 bin ile 1 milyonun arasında takipçisi olan 8 İnstagram fenomeni İzmir’e geldi. Fotoğraf sanatçıları Mehmet Kıralı, Alpay İzer ve Uğur Soyata ile oyuncu Mine Tugay, müzik direktörü Çiler Geçici, seyahat yazarı ve danışmanı Özlem Avcıoğlu, Food and Travel Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Ebru Erke ve televizyon sunucusu Murat Güloğlu’dan oluşan ekip, 5 gün boyunca Tarihi Kemeraltı Çarşısı’ndan Agora’ya, Urla Yarımadası’ndan Sığacık Pazarı’na, Kordon’da gün batımından, Tuzla Deltası’nda gün doğumuna, bisiklet yollarından Tarihi Asansör’e, Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nden müzelere, fayton gezintisinden deniz ulaşımına, yelken turundan Homeros Vadisi’ne kadar İzmir’in her köşesini ve her anını fotoğraflayarak hem kendi hesaplarında hem de Citiyofizmir’de paylaşacak. 

    

4 günde 12 bin takipçi

Projenin 16-19 Nisan tarihlerindeki ikinci etabında İzmir’in lezzet tarafını öne çıkarmak için gastro fenomenleri, 23-26 Nisan tarihleri arasındaki üçüncü etabında ise internette fenomen olan blog yazarlarının İzmir’e geleceğini belirten Proje Koordinatörü Bahar Akıncı, “İzmir dışında yaşayan İzmirlilerin hesaba çok sahip çıktıklarını görüyoruz. 4 günde 12 binin üzerinde takipçiye ulaştık. Fotoğrafların altına yabancılar birbirlerini etiketlemeye başladı. Tatil planlarını değiştirecekleri yönünde yorumlar yazıyorlar. Kentteki tarihi dokular İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin katkısıyla yeniden ortaya çıkarılıyor. Biz de bu süreçte EGİAD olarak katkı yapmak istedik. İzmir Büyükşehir Belediyesi gibi bize destek olan kurumlar artarsa, Eylül ayında dünyadan İnstagram fenomenlerini İzmir’e getirmek istiyoruz. Böylelikle görüntülenme sayımızı daha da artırmak istiyoruz. Dünyada inanılmaz  İnstagram rüzgarı var, biz de ‘İzmir için tam sırası’ diyerek projeye başladık. Gezginlerin İzmir’i seyahat rotalarına almasını istiyoruz. Projeyle birlikte aynı zamanda İzmir’e ait dijital fotoğraf albümü oluşturuyoruz” diye konuştu. 

     

Cityofizmir hakkında ne dediler?

Televizyon sunucusu Murat Güloğlu: “Harika bir proje; duyduğum andan itibaren ben de katılmak istedim. Özellikle sosyal medya alanında şehirlerimizin, büyükşehir belediyelerimizin destek vermesi çok önemli. Bu konuda atacakları her adım, şehirlerimizi bir adım öne çıkarıyor. Sosyal medyada çok takipçisi olan insanların İzmir için ter dökmesi, önümüzdeki günlerde İzmir’i çok daha ön plana çıkaracaktır. İzmir olduğu için özellikle gelmek istedim. Çok güzel bir fotoğraf rotası çizilmiş. İzmir bu konuda ciddi anlamda örnek alınacak bir şehir olmuş.”

Fotoğraf sanatçısı Mehmet Kıralı: “Sosyal medyanın etkisi ve gücü günümüzde giderek artıyor. Bunu artık belediyeler, şehirler ve ülkelerde algılamaya başladı. Çok keyifli bir proje olacağını düşünüyorum. Projenin en güzel taraflarından biri, İzmir’i dışarıdan insanların gözünden görmek ve göstermek olacak. Bir şehri içerden görmekle dışardan görmek çok farklı. Projenin İzmir’e çok faydalı olacağını düşünüyorum.”

Food and Travel Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Ebru Erke: “İzmir’i bildiğimi zannediyordum ama yarım gün de bile bilmediğim pek çok yer gördüm. İnstagram İzmir’in farklı yüzünü yansıtmak için İzmir’e yakışan modern bir iletişim aracı.”

Seyahat yazarı ve danışmanı Özlem Avcıoğlu: “Özellikle çok kültürlülüğü, tarihimizde olan yeriyle İzmir benim çok sevdiğim bir şehir. Bütün bunları bir arada görmek beni çok mutlu ediyor. Eşim İzmir doğumlu için çok sık geliyorum ama bu kadar farklı noktaları olduğunu bilmiyordum.”

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Alman hükümetinin turizm sorumlusu Thomas Bareiss, Türkiye'deki turistik işletme sahiplerinin yüreğine su serpen bir açıklamaya imza attı.

Yayın kurulu üyemiz ve yazarımız Emekli Turizm Müsteşarı Güman Kızıltan, turizmdeki son gelişmeleri değerlendirdi.

İzmir'in kuzeyindeki Dikili ilçesi koylarıyla izole tatil imkanı sunuyor. Henüz gelişmekte bir turizm bölgesi olması kalabalık yerler istemeyen vatandaşlar için Dikili...

Dünya turizm sektörünü İzmir’de bir araya getiren Travel Turkey İzmir Uluslararası Turizm Fuar ve Kongresi, bu yıl 3 – 5 Aralık 2020 tarihleri arasında düzenlenecek.

İMEAK Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Meclis Başkanı Kenan Yalavaç, Avrupa Birliği’nin (AB) 1 Temmuz’dan itibaren dış sınırlarını açma kararı aldığı 15 ülke arasında ...

Kuşadası, Çeşme, Ayvalık ve Foçalı esnaf, ilçelerindeki rakamların, Bodrum’da telaffuz edilen rakamlarla asla kıyaslanmayacağını, ekonomik tatil yapmak isteyenleri ilç...

İhalesi yapıldı. İzmir’in Ödemiş İlçesi’nde bulunan Bozdağ Kayak Tesisleri’ni yeniden ayağa kaldıracak hamle başladı.

Yazarlar
Website Security Test