Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Terör, turizmciyi de vurdu

24.8.2015
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

TÜİK verilerine göre Türkiye'yi ziyaret eden yabancı sayısı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5 gerileyerek 14 milyon 894 bine düştü. Uzakdoğu'dan gelen turistlerin yoğunlukla tercih ettiği Ürgüp Göreme bölgesinde ise otel doluluk oranları yüzde 50 azaldıPKK ve IŞİD'in gerçekleştirdiği terör eylemleri yabancı turistlerin Türkiye'yi tercih etmesini engelliyor. Özellikle Suriye sınırında ve Güneydoğu'da yaşanan terör eylemleri sebebiyle Türkiye'nin en önemli turizm merkezlerinden biri olan Peri Bacaları'yla ünlü  Kapadokya Bölgesi'ne gelen turist sayısı  geçen yıla göre yarı yarıya düştüğü ifade ediliyor. Sektör temsilcileri  önlem alınmazsa gelecek yılın da bu şekilde geçmesinden endişeleniyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın açıkladığı, haziran ayı giriş-çıkış yapan yabancı ve vatandaşlar verilerine göre 2015 yılı Haziran ayında ülkeyi ziyaret eden yabancı sayısı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 4,89'luk bir azalışla 4 milyon 123 bin 109 oldu.

Uzakdoğu ülkelerinden gelen turistlerin yoğunlukla tercih ettiği Ürgüp Göreme bölgesinde otel doluluk oranları geçen yıla göre yüzde 50'ye yakın azaldı. Durumdan şikâyetçi olan sektör temsilcileri, geçmiş yıllarda tam kapasiteyle çalıştıklarını belirtirken, 2015 yılının ilk 7 ayına bakıldığında durumun endişe verici olduğunu belirtti. Turizmde dünyada yaşanan ekonomik sıkıntıdan dolayı daralma yaşandığına dikkat çeken Kapadokya Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneği Başkanı Yakup Dinler, son zamanda yaşanan terör faaliyetlerinin bu krizi etkilediğini kaydetti. Kapadokya'da 2 oteli bulunan Suat K. ise bir otelini turist olmadığı için kapalı tuttuğunu belirterek, “Turistler önceki yıllarda yer bulmak için kapıda odaların boşalmasını bekliyordu. Bu yıl durum çok kötü.” ifadelerini kullandı.

Bölgedeki turizmciler, yaşanan düşüşü Türkiye'nin içinde bulunduğu terör eylemlerine bağlıyor. Dünyada da yaşanan ekonomik sıkıntılardan dolayı turizmde bir daralma olduğunu söyleyen Kapadokya Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneği Başkanı Yakup Dinler, seyahate çıkan turistlerin harcamalarını daha az yaptığını belirtti. Dinler, IŞİD eylemleri yüzünden yüzde 80 Japon turist azaldığını söyledi.

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, bugünden (1 Haziran) itibaren turistik amaçlı olta balıkçılığı gemileri ile gezinti cinsi gemiler dahil yolcu gemilerinin yüzde 50 kapa...

Dünya Tabipler Birliği Başkanı Frank Ulrich Montgomery, Avrupa'da turizm sektörünü canlandırmak için sınırların yeniden açılması planlarına karşı çıktı.

Türkiye Koronavirüs (Kovid-19) pandemisinde normalleşme süreci kapsamında kararlar almaya devam ediyor. Son olarak iyi haber Turizm Sektörü için geldi.

Türkiye’nin önde gelen turizm portalı Tatilsepeti’nin Genel Müdürü Koray Küçükyılmaz ve Yönetim Kurulu Başkanı Kaan Karayal, dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgın...

Kültür ve Turizm Bakanlığı bu yaz sezonundan itibaren geçerli olacak ‘Sağlıklı Turizm Sertifikasyon Programı’ başlatıldı. Bu sertifikasyonu alan tesisleri 1 Haziran it...

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu turizm sektörü ile telekonferans yöntemi ile bir araya geldi.

Sektörde 20. yılını dolduran Bozşahinler Turizm, güçlü araç filosu ve insan kaynağıyla taşımacılığa yeni bir boyut kazandırdı. Covid-19’un duyulması ile birlikte başl...

Yazarlar
Website Security Test