Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Her derde deva; Sülüklü Göl

23.7.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Sivas'ın Zara ilçesine bağlı Şerefiye köyünde bulunan Sülüklü Göl, iltihaplı ve iltihapsız eklem romatizmaları, sedef ile egzama gibi cilt hastalıkları bulunanlar için çare kaynağı.

Sivas'a 103, Zara'ya ise 33 kilometre uzaklıkta bulunan Sülüklü Göl, hastalıklarına çare arayanların uğrak yeri oldu. Sarıçam ormanları içerisinde bulunan ve dipten kaynayan gölde yetişen sülükler birçok hastalığın tedavisinde kullanılıyor. Atardamar ve toplardamar hastalıkları başta olmak üzere birçok dolaşım sistemi hastalıklarıyla iltihaplı ve iltihapsız eklem romatizması rahatsızlıkları bulunanlar, gölde çare aradıkları gibi gölün ve çevresindeki doğal güzelliğin de tadını çıkartıyor. Hastalıkların tedavisinde kullanılan sülükler çalınmaması için de koruma altında tutuluyor. Sülükleri bulundukları gölden toplayıp götürmek de yasak.

Köy sakinlerinden Gültekin Çataloluk, "Sülük atalarımızdan beri kullanılan bir hayvan kirli kanı emmesiyle bilinir. Ayağında yarası olan veya şikayeti rahatsızlığı olanlar tercih ediyorlar. Günümüzde tıp ilerledi, buna pek önem veren kalmadı. Bura hem manzara bakımından hem sülük bakımından herkesin gelmesini isterim" dedi.
Sülüklerin bacaklara iyi geldiğini söyleyen Rıza Akkaya ise "Buraya gelenler bacaklarına sürüyorlar yaklaşık 1 saat bekliyorlar. Araştırma yaptılar, burada faydası olduğu düşünülüyor. İstanbul'da ve diğer yerlerden arayıp göl hakkında bilgi almak isteyenler oluyor." diye konuştu.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Yaklaşık 2 yıl önce yapılan seçimlerde Başaran Ulusoy’dan koltuğu devralan TÜRSAB’ın mevcut başkanı Firuz Bağlıkaya, 24. Genel Kurul’da yeniden başkan seçildi.

İMEAK Deniz Ticaret Odası, 31 ülkede 120 limanın üye olduğu dünyanın en büyük kruvaziyer liman örgütü Akdeniz Kruvaziyer Limanları Birliği’ne (MedCruise) resmen üye oldu.

Halkidiki, Yunanistan’ın en gözde turizm beldelerinden biri. Pek çok açıdan Bodrum’a benzerliğine dikkat çekilen Halkidiki, Türkiye'den yatırımcılarını ve turistlerini...

Denizli'de bulunan Pamukkale Travertenleri için giriş ücreti ve içerideki fiyatların pahalılığı sosyal medyada kullanıcıların tepkisini çekiyor.

Alaçatı'da tatilciler ''gürültü'' nedeniyle rezervasyonlarını erken sonlandırıp konakladıkları otellerden ayrılmaya başladı. Alaçatı Turizm Derneği Başkanı Korkut Deni...

Türkiye’de turizm büyümeye devam ederken Mastercard, 10 yıldır yayımladığı ''Hedef Şehirler Endeksi'' raporunun bir bölümü olan ''Play'' ile eğlence tutkunlarının seya...

35 Yıllık turizmci ve Turizm yatırımcısı, Bodrum SIANJI Oteli Yönetim Kurulu Başkanı Recai Çakır, ''İstanbul seçiminin bitmesi, Turizme çok olumlu yansıdı. Seçimden, ö...

Yazarlar
Website Security Test