Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

UNESCO kenti Efes, ziyarette ilk 6 ayda yine birinci sırada

25.7.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Efes Antik Kenti ilk 6 ayda 602 bin 444 kişi ağırladı

Türkiye'nin en çok tercih edilen illerin başında gelen İzmir, tarihi ve turistlik alanlarıyla dikkatleri üzerine çekerken, bu kentteki müze ve ören yerlerini yılın ilk altı ayında 1 milyonun üzerinde kişi ziyaret etti. 2018 yılının ilk yarısında en çok ziyaret edilen yer 602 bin 444 kişiyle UNESCO mekanı Efes Antik Kenti oldu.

İzmir’deki müze ve ören yerleri, yılın ilk 6 ayında ziyaretçi akınına uğradı. 2018 yılının ilk altı ayında müze ve ören yerlerini ziyaretçi sayısı 1 milyon kişiyi rahat bir şekilde aştı. 2018 yılının ilk altı aylık verilerine göre yüzde 43,86'lık artış gözlenirken, Efes birinciliği kaptırmadı.

2018 yılının ilk 6 aylık diliminde en fazla müzeleri ziyaret edilen ay 254 bin 28 kişi ile Nisan ayı olurken, en düşük ziyaretçi sayısı 85 bin 251 kişi ile Şubat ayı oldu. En fazla ziyaret edilen mekanlar incelendiğinde, yılın ilk ayında 602 bin 444 kişiyle UNESCO listesinde yer alan Efes Antik Kenti ön plana çıktı. Efes Antik Kenti'ni 2016 yılında toplamda 415 bin 560 kişi, 2017 yılında ise 373 bin 160 kişinin ziyaret ettiği gözlenirken, il genelinde sayıların artması sevindirici bulundu.

Müzeler sıralamasında Efes Antik Kenti'ni 69 bin 227 kişi ile Akrapol Müzesi izlerken, üçüncü sırada 68 bin 121 kişi ile Atatürk Müzesi seyretti.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, bugünden (1 Haziran) itibaren turistik amaçlı olta balıkçılığı gemileri ile gezinti cinsi gemiler dahil yolcu gemilerinin yüzde 50 kapa...

Dünya Tabipler Birliği Başkanı Frank Ulrich Montgomery, Avrupa'da turizm sektörünü canlandırmak için sınırların yeniden açılması planlarına karşı çıktı.

Türkiye Koronavirüs (Kovid-19) pandemisinde normalleşme süreci kapsamında kararlar almaya devam ediyor. Son olarak iyi haber Turizm Sektörü için geldi.

Türkiye’nin önde gelen turizm portalı Tatilsepeti’nin Genel Müdürü Koray Küçükyılmaz ve Yönetim Kurulu Başkanı Kaan Karayal, dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgın...

Kültür ve Turizm Bakanlığı bu yaz sezonundan itibaren geçerli olacak ‘Sağlıklı Turizm Sertifikasyon Programı’ başlatıldı. Bu sertifikasyonu alan tesisleri 1 Haziran it...

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu turizm sektörü ile telekonferans yöntemi ile bir araya geldi.

Sektörde 20. yılını dolduran Bozşahinler Turizm, güçlü araç filosu ve insan kaynağıyla taşımacılığa yeni bir boyut kazandırdı. Covid-19’un duyulması ile birlikte başl...

Yazarlar
Website Security Test