Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Madencilik Çalıştayında sivil toplum kuruluşları tek yürek

29.4.2016
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

 

Maden Platformu'nca Afyonkarahisar'da 'Madenciliğin Geleceği İçin Çalışıyoruz' sloganıyla düzenlenen Madencilik Çalıştayı'nda Ege Maden İhracatçıları Birliği, Türkiye Madenciler Derneği, Türkiye Mermer Doğal taş ve Makinaları Üreticileri Birliği, Agrega Üreticileri Birliği, Seramik, Cam ve Çimento Ham maddeleri Üreticileri Birliği, Ege Bölgesi Madenciler Derneği, Genç Maden İşletmecileri Derneği, Çanakkale Madenciler Derneği ve İç Anadolu Madenciler Derneği ilk kez tek yürek olup madencilik sektörünün geleceğini tartıştı.

GÖZLEM / Tara Demirkıran

Maden ve metal madenciliğinden kömür işletmeciliğine, mermer işletmecilerinden taş ocağı işletmecilerine kadar bütün sektörün üreticileri ve temsilcilerinin katıldığı Madencilik Çalıştayı’na sivil toplum kuruluşlarının yanı sıra Afyonkarahisar Valisi Hakan Yusuf Güner, Orman Genel Müdürlüğü İzin İrtifak Daire Başkanı Ahmet Aydın, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden İşleri Genel Müdür Yardımcısı Sadi Civelekoğlu,Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hüsnü Serteser ve Türkiye Madenciler Derneği Başkanı Atılgan Sökmen de katıldı.

300’ün üzerinde katılımcıyla tamamlanan çalıştayda esas olarak, madencinin pratikte ve yasal olarak karşılaştığı çözüm önerileri tartışıldı. Bunun dışında, 3213 Sayılı Maden Kanunu ile 6831 Sayılı Orman Kanunu’nun uygulama yönetmeliklerinde yaşanan aksaklıklar bürokratlara aktarıldı.2023’te gerçekleşmesi istenen 15 milyar liralık ihracat hedefine ulaşılması için gereken düzenlemeler de çalıştayın gündemindeydi.

Türkiye Madenciler Derneği Yönetim Kurulu 2. Başkanı Ali Emiroğlu “Çalıştayın çok başarılı geçtiğine inanıyorum. Gelenlerden ve gelmeyip ilgisi olanlardan aldığımız bilgilere göre verimli bir çalıştay oldu. Dilerim bu çalıştayın devamında da bürokratlar nezdinde de yeterli derecede değerlendirilip sektörün önünün açılması için yasal düzenlemeler yapılır” dedi.

Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mevlüt Kaya çalıştay hakkında; “Yönetim kurulu olarak,  arkadaşlarımızla ve diğer sivil toplum kuruluşları (STK) ile birlikte ‘beni öteleyip bizi önceleyeceğiz’ dedik ve bunu başardık. Türkiye’de ilk defa dokuz sivil toplum kuruluşu bir araya geldik, hepimiz oradaydık ve orada hepimizin ayrı ayrı emeği vardı. En önemlisi, biz bu çoğunluğun içerisine Ankara’yı yani bürokratları da kattık. Talepleri sesli düşünce olarak alıp birikimlerimizi paylaşarak ‘ortak payda olan Türkiye için ve bu ortak paydanın içerisindeki sektörümüze nasıl fayda sağlayabiliriz’i tartıştık. Biz bu mülklerin sahipleri değiliz, 78 milyonun sahip olduğu değerlerin kiracılarıyız.” sözlerinin ardından taleplerinin yalnızca ülke ve sektör için olduğunu belirtti.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Avrupa’nın en büyük doğaltaş fuarı olan, İtalya’nın Verona kentinde 26-29 Eylül 2018 tarihleri arasında düzenlenen Marmomac 2018 International Exhibition of Stone Desi...

Türk doğaltaş sektörü, İtalya’da Türk doğaltaşını tanıtmak ve ihracatını arttırmak için “Sektörel Doğaltaş Ticaret Heyeti Organizasyonu” gerçekleştiriyor.

Bayyurt Şirketler Topluluğu Yönetim Kurulu Başkanı Şener Bayyurt, Türk Mermer Maden Vakfı Başkan Yardımcılığı'na seçildi.

İzmir Ekonomi Üniversitesi mezunu Tuğçe Savran, zemin ve duvar döşemelerinde kullanılan doğaltaşı üç boyutlu hale getirerek yeni bir kullanım alanı oluşturdu.

Türkiye’nin ihracatta yıldızlarından doğaltaş sektörü, Avustralya seferine çıkıyor. Avustralya’nın doğaltaş ithalatında Çin’den sonra ikinci sırada yer alan Türk doğal...

Türk doğal taş sektörü ihracatta 2 milyar dolara koşuyor

6-9 Mart 2016 tarihleri arasında milli katılım organizasyonu Ege Maden İhracatçıları Birliği'nce gerçekleştirilen Xiamen 2016 Fuarı sonrası doğal taş sektöründe beklen...

Yazarlar
Website Security Test